VIDEO Victor Ponta cere ministrului Justitiei sa sesizeze CSM cu privire la declaratiile lui Traian Basescu despre DNA si arestarile in campanie electorala

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 20 mai 2014, 12:00 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta i-a cerut ministrului Justitiei, la inceputul sedintei de guvern, sa sesizeze Consiliul Superior al Magistraturii cu privire la declaratia lui Traian Basescu privind oprirea arestarilor DNA pe perioada campaniei electorale.

Am vazut declaratia presedintelui Basescu prin care spune ca a oprit arestarile in perioada de campania electorala, dar le da drumul la arestari dupa. Cred ca e o declaratie iresponsabila, ca multe altele, dar va rog, domnule ministru, sa sesizati Consiliul Superior al Magistraturii. Daca nici asta nu este o interventie brutala in justitie...Eu cred, in primul rand, ca e o minciuna, nu cred ca presedintele Basescu poate sa opreasca arestari in campanie sau in necampanie, dar simplul fapt ca presedintele statului afirma asemenea lucruri legate de campania electorala si de arestarile de la DNA cred ca trebuie sanctionat".

"Nici presedintele nici un alt om politic nu poate sa dea drumul unor anchetari. Mi se pare absolut inadmisibila declaratia, chiar daca a fost facuta in campanie", a continuat prim-ministrul.

Presedintele a declarat intr-un interviu pentru Tele M Iasi ca DNA a facut bine ca a oprit arestarile in campania electorala.

"Cred ca au facut foarte bine ca pe perioada campanei, si se intimpla in toate tarile civilizate, sa nu vina cu arestari pentru ca pot influenta campania", a spus presedintele, raspunzand unei intrebari. Dupa 26 mai "DNA-ul isi reia activitatea, dar nici acum nu este stopata. Sunt foarte multe dosare care se deruleaza acum la DNA, la DIICOT, sunt chemati oamenii la declaratii, se investigheaza, deci nu e un semn ca nu si-ar mai face treaba DNA.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


10157 vizualizari

  • +18 (22 voturi)    
    Ad Plagiam (Marţi, 20 mai 2014, 12:07)

    CititorulComentator [utilizator]

    Nu alta!
    • +18 (18 voturi)    
      Kim Ir Ponta minte din nou in stil nord-coreean! (Marţi, 20 mai 2014, 13:41)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Kim Ir Ponta a facut-o lata aseara cand s-a transformat in pedofil electoral afisandu-se alaturi de minorele noastre gimnaste campioane in platoul Antenei 3.
      Te afunzi Ponta, mai vine si Biden sa-ti dea una pentru a fi total in mizerie...
  • -6 (24 voturi)    
    cum adica ? (Marţi, 20 mai 2014, 12:08)

    adrian8 [utilizator]

    "in toate tarile civilizate" se 'mascheaza' coruptii in timpul campaniei ?
    ca sa ce sa nu influenteze alegatorul ... adica sa nu afle oaia votanta ca o sa voteze un corupt ? ... sa afle dupa , cand e prea tarziu ..ca deja votul e dat si gasca respectiva ela putere . ... penibil e putin zis !

    asta e pe acelasi formula romaneasca ca si cu anunturile de carne stricata(sau altele) prin supermarket-uri , dar niciodata nu se da si numele respectivului ...
  • +25 (31 voturi)    
    Vezi... (Marţi, 20 mai 2014, 12:10)

    Laurentiu78 [utilizator]

    mitomane plagiator ce patesti daca te informezi de la A3? Vezi ca sunt niste ghilimele pe acolo (stiu ca pentru tine astea nu inseamna nimic) si in ele scrie cu totul altceva...
    • +19 (21 voturi)    
      uitare (Marţi, 20 mai 2014, 13:19)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      Ponta nu stie ce presupune ghilimelele, de aceea el nu le-a folosit la copierea lucrarii de doctorat.
  • -21 (27 voturi)    
    Udrea (Marţi, 20 mai 2014, 12:12)

    MenInBlack [utilizator]

    Doar pentru unii ar fi bine...
    Oricum, doamna de la Dezvoltare are locul asigurat la Brutarie, cu sau fara intreruperea arestarilor, cu sau fara imunitate castigata dupa alegeri. E doar o chestiune de timp.
    Udrea for President ! :)))))))))
  • -16 (30 voturi)    
    corect (Marţi, 20 mai 2014, 12:12)

    levierul [utilizator]

    afirmatia presedintelui e deplasata. Faptul ca Ponta speculeaza greseala, nu ii aduce vreun merit.
    De ce sa se opreasca DNA. Si de ce ar fi ok lucrul asta?
    • +26 (30 voturi)    
      Pai tocmai (Marţi, 20 mai 2014, 12:49)

      placintacubranza [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Ca presedintele nici macar n-a zis asta. Dar cu masina de dezinformare in functiune, poporul asta va retine!
      • -6 (8 voturi)    
        dar ce a zis? (Marţi, 20 mai 2014, 13:54)

        levierul [utilizator] i-a raspuns lui placintacubranza

        Adica presedintele nu greseste niciodata, dar Ponta e tot timpul un mincinos.
        Am inteles. Sunt linistit acum.
        • +8 (8 voturi)    
          A zis... (Marţi, 20 mai 2014, 13:58)

          Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui levierul

          ce scrie in ghilimele...adicatelea nu ce zice Ponta ca a zis...adicatelea, da ai dreptate, Ponta iarasi minte
          • -1 (3 voturi)    
            adica a zis (Marţi, 20 mai 2014, 14:21)

            adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

            ca e bine , si ca justitia trebuie sa tainuiasca vinovatia unora pana dupa alegeri .. sa nu fie influentat votantul , sa voteze in necunostinta de cauza .... nu ?
            • +3 (3 voturi)    
              cam da... (Marţi, 20 mai 2014, 14:28)

              Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

              nu sunt de acord cu partea asta, dar nu a oprit el arestarile...
  • -21 (25 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 20 mai 2014, 12:20)

    [anonim]

    • +4 (4 voturi)    
      mda (Marţi, 20 mai 2014, 14:16)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui

      DNA va intreba, ba chiar va scoate iar temuta biblie din dotarea standard a procurorului de teren si va croi iar sateni amarati pe cocoasa , nu ? sau cum era tabloul horror zugravit de maitre Gadea, post suspendare 2012 ?
      Sunt totusi curios daca un votant Ponta poate da alt raspuns in afara de urmatoarele 3 situatii :
      - am boala pe Basescu si am votat cu Ponta sa moara de ciuda basistii
      - asa ne-a spus primarul sau popa
      - am primit un ulei si un salam

      adica un raspuns care chiar sa raspunda la intrebarea : de ce Ponta , ce calitati are ?
  • +22 (30 voturi)    
    viorele nici nu stii (Marţi, 20 mai 2014, 12:24)

    timp tamp [utilizator]

    dupa alegeri unde ai sa fii..ai simtit ca despre tine era vorba
  • +32 (38 voturi)    
    Surdul nu le aude …. dar le potriveste ... (Marţi, 20 mai 2014, 12:26)

    SHEAPA [utilizator]

    Ce spunse Basescu:

    Presedintele a declarat intr-un interviu pentru Tele M Iasi ca DNA a facut bine ca a oprit arestarile in campania electorala.

    Ce spune Poanta?

    "declaratia presedintelui Basescu prin care spune ca a oprit arestarile in perioada de campania electorala"

    VICTORios Viorel pashtea …. prea prost, prea ca la tzara.
  • -30 (36 voturi)    
    ce nu a inteles ponta (Marţi, 20 mai 2014, 12:27)

    evoque [utilizator]

    este ca basescu poate sa spuna ce vrea, este singura persoana din romania care are imunitate totala vis a vis de ce vorbeste. Constient sau inconstient, beat sau treaz poate sa spuna ce vrea gurita lui. Doar un dictator isi permite acest lux. In rest asa se intampla cand semnezi "Pactul cu diavolul".
    • +30 (34 voturi)    
      exact (Marţi, 20 mai 2014, 12:32)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      "Cred ca au facut foarte bine ca pe perioada campanei, si se intimpla in toate tarile civilizate, sa nu vina cu arestari pentru ca pot influenta campania", a spus presedintele, raspunzand unei intrebari."

      Acest text, plin de indemnuri dictatoriale, este dovada ca Basescu a oprit arestarile. Daca-l intrebi pe presedinte "Cat este ceasul?" evident ca raspunde "Ora trei". Atata dictatura eu nu am mai vazut!
      • +17 (21 voturi)    
        Partea vesela (Marţi, 20 mai 2014, 13:12)

        canuta [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

        este ca,daca-l trezesti noaptea din somn pe Ponta si-l intrebi repede cum il cheama,o sa-ti raspunda:Basescu!
    • +10 (24 voturi)    
      se pare ca nu e (Marţi, 20 mai 2014, 12:37)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      se pare ca dictatorul nu e singurul care nu pateste nimic pentru declaratiile sale.

      minciuni sfruntate, injuraturi, insulte grele, amenintari, santaj, u name it - toate se gasesc la plagiator. si nici el nu pateste nimic.

      ws
      • +10 (16 voturi)    
        mai mult.. (Marţi, 20 mai 2014, 12:50)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui ws

        ..acum plagiator maximus(pM) promite eliberarea infractorilor..cand va ajunge presedinte.

        Oricum, nu cred ca evoque e roman, nu prea e prezent in actualitatea romaneasca, nici macar nu intelege tot ce citeste in articolele de pe hotnews.. eu cred ca evoque e un agent provocator, gen Rogozin..
        • +10 (12 voturi)    
          subestimezi (Marţi, 20 mai 2014, 13:16)

          ws [utilizator] i-a raspuns lui akillies

          subestimezi importanta prostiei.

          ws
      • +8 (10 voturi)    
        E si Ponta anchetat (Marţi, 20 mai 2014, 13:12)

        Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui ws

        in cazul Rovinari/Turceni. El e mai destept la luat spagi, vinde garsoniere scump cui trebuie, e mai ticalos, mai alunecos.

        http://www.hotnews.ro/stiri-esential-16682524-catalin-prisacariu-cum-ajungi-conducerea-tarom-cumperi-doua-apartamente-ponta.htm
    • +15 (21 voturi)    
      Mai intai vezi ce a spus Basescu (Marţi, 20 mai 2014, 12:55)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Nu ce a auzit ponta ca ar fi spus Basescu. Apoi macar numele tarii incearca sa-l scrii cu majuscule. Nu de alta dar de acolo provin averile hotilor din psd.
    • +4 (4 voturi)    
      hai (Marţi, 20 mai 2014, 14:04)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Ai vazut cum sarea gardul judecatorul..din aceeasi categorie fac parte si impostorii astia gen Ponta, Dragnea..mentorul sau e la parnaie, liderul suprem Ilici ar trebui anchetat curand
  • +13 (19 voturi)    
    PONTA (Marţi, 20 mai 2014, 12:53)

    argus43 [utilizator]

    Ponta nu ar fi el daca macar la 2-3 zile n-ar iesi la televiziuni cu cate o prostie mai mare decat el! Ineptiile pe care le debiteaza ar fi de tot rasul daca nu ar fi de plans. Sa facem tot ce se poate ca acest mascarici si hot sa nu ajunga presedintele tarii!!! As vrea sa precizez pentru eventualii Gica - Contra ca nu am nici-o culoare politica,dar nu pot fi de acord cu un nimeni care este Ponta!
  • -8 (14 voturi)    
    Deci: (Marţi, 20 mai 2014, 13:00)

    finutza [utilizator]

    ... "stop joc!"?
    • 0 (2 voturi)    
      nu chiar (Marţi, 20 mai 2014, 14:18)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Dupa cum vezi, pe meniul zilei avem in perioada asta medici si judecatori. Pe langa belsug, un meniu mai trebuie sa fie si diversificat ca sa fie considerat drept "bun " pe termen lung.
  • +13 (13 voturi)    
    ma ia cu ameteala... (Marţi, 20 mai 2014, 13:40)

    valy_74 [utilizator]

    Uitati-va la declaratia presedintelui(dreapta pe scroll-ul de stiri) si apoi comentati.

    Ponta a vazut alt film. Atac, grosolan... vise neica! Si cat de serios si grav ne spune.

    Chiar ne-am tampit de tot?
    • +2 (2 voturi)    
      rock (Marţi, 20 mai 2014, 14:58)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui valy_74

      Dar observi ca i se si da Apa la moara.. pana la urma presedintele nu a expus decat o parere despre o situatie care nu poate fi confirmata.Ponta are un aparat imens de propaganda si profesionisti in dezinformare ,Basescu ar trebui sa fie mult mult mai atent are obiceius sa dea cu muci n fasole sa nu uitam "buturuga mica rastoarna caru mare".(punct)
  • +5 (5 voturi)    
    Hopa, hotzul de " doctorat " face plangeri ?! (Marţi, 20 mai 2014, 14:37)

    Plagarus [utilizator]

    Ponta a obținut titlul de doctor în drept din partea Universității București, în iulie 2003, cu teza intitulată „Curtea Penală Internațională”. Îndrumătorul științific al lucrării a fost Adrian Năstase, pe atunci premier în funcție.
    La 18 iunie 2012, ediția online a revistei Nature a publicat știrea că Ponta, „prim-ministrul României, a fost acuzat că ar fi copiat secțiuni mari ale tezei sale de doctorat în drept din 2003 din publicații anterioare, fără să pună referințe exacte” Acuzația era formulată pe baza unor documente compilate de un whistleblower anonim. „Ponta și-a obținut doctoratul la Universitatea din București în timp ce era Secretar de Stat în cabinetul Adrian Năstase, care a fost și supervizorul lucrării sale de doctorat”, scrie autorul.
    Concomitent, imputația de plagiat a fost publicată și de cotidianul german Frankfurter Allgemeine Zeitung. Karl-Peter Schwarz, un jurnalist al acestui cotidian și autor al anchetei publicate de acesta, a comentat subiectul într-un interviu din 20 iunie 2012, în care a arătat că acest caz ar fi mai grav decât cel al politicienilor plagiatori din Germania și Ungaria, întrucât aceștia din urmă „nu ar fi copiat pagini întregi ale tezei, așa cum a făcut el”. Știrea din Nature, despre plagiat, a fost reluată de presa românească și internațională, în România Liberă, HotNews Financial Times Deutschland, The Guardian, săptămânalul Die Zeit, Il Messaggero (Italia), El Mundo (Spania)[, The Hindu (India)], Le Monde[, BBC.
    Un document publicat de TVR prezintă pasajele copiate din teza de doctorat în paralel cu textele sursă. Se constată că mare parte din lucrare a fost copiată, cuvânt cu cuvânt, din următoarele lucrări.
    Neimplinitul profesional ( atarnat in politica ) nu a preluat părților informative, ci și aprecierile personale ale autorilor, a întrebărilor retorice puse de ei, a referirilor la texte mai vechi ale aceluiași autor, precum și greșeli de ortografie. Lucrarea de doctorat a fost apoi publicată sub formă de ca
  • -1 (1 vot)    
    Sunt . . . . (Marţi, 20 mai 2014, 17:24)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . tare curios daca ministrul justitiei se va conforma si va face aceasta cerere bazata pe o minciuna evidenta.