Iliescu despre Ponta-candidat la prezidentiale: Are cea mai mare expunere si a acumulat experienta. / Basescu sa-si impuna rigurozitate. Afirmatiile privind votarea PMP, cam nepotrivite

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 19 mai 2014, 21:48 Actualitate | Politic


Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a fost intrebat, luni, daca liderul social-democratilor Victor Ponta indeplineste toate conditiile pentru a fi candidatul partidului la prezidentiale, el aratand ca Ponta are, acum, cea mai mare expunere si a si acumulat experienta. "In momentul de fata este persoana din conducerea PSD care are cea mai mare expunere si care a acumulat si o anumita experienta, desi este un premier tanar", a spus Iliescu. El a aratat ca Ponta nu este singurul exemplu in istoria europeana, si ca in tarile europene se intalnesc premieri la nivelul varstei de 40 de ani.

"Noi am avut, sigur, premier de 60 de ani, dar nu este un lucru unicat din acest punct de vedere. Si, cum sa spun, oamenii invata repede, responsabilitatile ii maturizeaza pe oameni, ii formeaza, ii ajuta sa castige experienta. Si, deocamdata, este omul cu cea mai mare expunere si care a dat dovada de capacitate de a raspunde solicitarilor", a spus Iliescu, citat de Mediafax.

El a aratat ca se abtine din a-i da sfaturi lui Ponta privind candidatura la prezidentiale. "Deocamdata nu dau sfaturi. Nici nu mi-au fost cerute, asa ca nu fac", a spus Iliescu.

  • Iliescu: Basescu sa-si impuna rigurozitate. Afirmatiile privind votarea PMP, cam nepotrivite

Fostul sef de stat Ion Iliescu a declarat, luni, ca presedintele Traian Basescu trebuie sa isi impuna, cat timp este intr-o pozitie oficiala, rigurozitate in orice iesire publica, el apreciind ca afirmatiile de la Cotroceni privind intentia de a vota cu PMP sunt "cam nepotrivite".

 Intrebat daca un presedinte poate de la tribuna Palatului Cotroceni sa spuna cu cine voteaza, Iliescu a raspuns: "Cam nepotrivit": "Un cetatean simplu nu spune cu cine voteaza. E dreptul lui la vot. Si votul lui e secret. Daca vrea, el poate sa faca declaratii publice, ca sustine niste candidati, sustine o anumita orientare, asta e cu totul altceva. Si el, ca cetatean simplu, poate sa spuna, dar totusi se afla intr-o pozitie oficiala. Cata vreme se afla in aceasta pozitie oficiala trebuie sa-si impuna o anumita rigurozitate in orice iesire publica si in orice pozitie pe care o exprima", spune Ion Iliescu.

Traian Basescu a facut mai multe declaratii, in ultima perioada, legate de faptul ca sustine PMP si ca la alegeri va vota cu acest partid.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


1423 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Hop si tortionarul Romaniei Ion Iliescu! (Luni, 19 mai 2014, 22:56)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Da, minte mai mult ca tine, kagebist ordinar! Din cauza ta au murit tinerii la Revolutie! Sa-ti fie rusine javra bolsevica!
  • +7 (7 voturi)    
    Cam nepotrivit? (Luni, 19 mai 2014, 23:03)

    ipolitic [utilizator]

    14 iunie 1990.
    Sosesc trei garnituri de tren cu mineri din Valea Jiului.
    Din balconul Guvernului presedintele Ion Iliescu ii indeamna
    sa mearga in Piata Universitatii "pentru a face curatenie".
    -distrugere, vandalism, oroare, violenta...-
    Minerii sunt chemati la Complexul Romexpo.
    Seful statutului, președintele ales recent Ion Iliescu
    le multumeste pentru ca au raspuns inca o data la chemarea sa,
    si prin acțiunea lor vitejească au salvat democrația din România.
    Asta da, "cuvinte potrivite", "rigurozitate" si ce mai vreti.
  • +5 (7 voturi)    
    N-o papa lupul pe bunicuta de la Cotroceni? (Luni, 19 mai 2014, 23:09)

    abel [utilizator]

    Sper sa iasa presedinte Iohannis sau Mihai Razvan Ungureanu si Traian Basescu premier, sa o bulversam pe bunicuta...
  • +2 (4 voturi)    
    O stire indecenta, scrisa indecent (Luni, 19 mai 2014, 23:29)

    Clop [utilizator]

    "Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a fost intrebat, luni..." A fost intrebat de catre cine?!

    De ce credeti ca publicul Hotnews, care nu ma indoiesc ca este iubitor de diversitate in opinie, ar fi interesat de ceea ce "a aratat" harbul comunist, despre cate operatii a facut nevasta-sa sau ce crede despre Rogozin?!...
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 20 mai 2014, 7:29)

    [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    Iliescu sa traiasca ca-i capu' la tara noastra. (Marţi, 20 mai 2014, 11:04)

    Adrian30 [utilizator]

    Au trecut 25 de ani de la Revolutie si inca suntem condusi de urmasii lui Iliescu.Romanii au nevoie de largirea orizonturilor in ceea ce priveste conducerea acestei tari si sa nu se lase pacaliti inca o data.Romania trebuie sa-si parcurga drumul European cu oameni politici demni de a ne reprezenta tara si de a demonstra ca nu reprezentam doar un punct pe harta Europei.
  • +2 (2 voturi)    
    destul cu comunistii (Marţi, 20 mai 2014, 11:29)

    AurelMihai [anonim]

    Fantomele trecutului dupa 25 de ani de la revolutie guverneaza inca aceasta tara. Urmasii lui Ceausescu si Iliescu trebuiesc lasati acasa! Singurii oameni capabili din romania de azi sunt Crin Antonescu si Klaus Johanis.
  • +2 (2 voturi)    
    o tempora.. (Marţi, 20 mai 2014, 11:52)

    NicolleNicolae [anonim]

    Asta mai lipsea, domnul Iliescu un personaj care a ramas fidel regimului comunist sa ne dea exemple cum se conduce o tara, degeaba au trecut atatia ani de la revolutie pentru ca au ramas aceeasi oameni implicati in esicherul politic.
  • +2 (2 voturi)    
    Are dreptate (Marţi, 20 mai 2014, 11:59)

    Gabi M [utilizator]

    Dl.Iliescu!Plagiatorl a capatat experienta in a minti si mai mult,in a manipula si mai bine pe amarastenii care-l voteaza.In rest a ramas tot asacum l-a definit in 2011 "un Carlan fara minte"!
  • +2 (2 voturi)    
    Revolutie (Marţi, 20 mai 2014, 13:45)

    Adrian30 [utilizator]

    Iliescu sigur ca nu este in masura sa dea sfaturi si bine ca se abtine , insa urmasii acestuia trebuie sa-i lasam acasa.In 25 de ani ce s-a intamplat? In momentul de fata sigur nu mai sunt demni de a conduce de aceasta tara si asta spun rezultatele din trecut.
  • +2 (2 voturi)    
    revolutie (Marţi, 20 mai 2014, 13:46)

    Adrian30 [utilizator]

    Iliescu sigur ca nu este in masura sa dea sfaturi si bine ca se abtine , insa urmasii acestuia trebuie sa-i lasam acasa.In 25 de ani ce s-a intamplat? In momentul de fata sigur nu mai sunt demni de a conduce de aceasta tara si asta spun rezultatele din trecut.
  • +1 (1 vot)    
    1 (Marţi, 20 mai 2014, 15:24)

    Isa3 [utilizator]

    Normal ca indeplineste toate conditiile daca a fost invatat de cine trebuie. Comunisti cu fata liberala, lasati-ne!
  • +1 (1 vot)    
    1 (Marţi, 20 mai 2014, 15:25)

    Isa3 [utilizator]

    Communists, communists everywhere! Ar fi fost candidatul potrivit in cazul in care in Romania ar fi existat oficial un regim totalitar. Ar trebui sa lase sperantele de a ajunge presedinte pentru ca romanii nu mai privesc spre trecutul comunist, ci spre viitorul liberal.
  • +1 (1 vot)    
    1 (Marţi, 20 mai 2014, 15:25)

    Isa3 [utilizator]

    Iar placea lui Iliescu o noua candidatura mascata ca doar Ponta este un mascarici usor manevrabil, mai ales cand simte mirosul banilor.
  • +1 (1 vot)    
    1 (Marţi, 20 mai 2014, 15:25)

    Isa3 [utilizator]

    Iliescu crede ca poporul roman este infantil. Recunoastem papusarii si nu mai participam demult la spectacole ieftine. Ar trebui sa-si sustina reprezentatia la circ, nu in fata tarii noastre.
  • +1 (1 vot)    
    aham (Marţi, 20 mai 2014, 18:24)

    ungur [utilizator]

    Romanii au nevoie de largirea orizonturilor in ceea ce priveste conducerea acestei tari si sa nu se lase pacaliti inca o data.Au trecut 25 de ani de la Revolutie si inca suntem condusi de urmasii lui Iliescu.Baronii locali sufoca Romania si premierul Ponta le garanteaza ca ii va proteja daca ajunge presedinte.
  • 0 (0 voturi)    
    Romania PSD-ista (Marţi, 20 mai 2014, 21:16)

    franzliszt [utilizator]

    Nea Ilici cred ca e mandru de mostenirea care ne-a lasat-o,Puscariasul Nastase si Ponta ii duc mai departe valorile.Europa inseamna PNL.Crin Antonescu si Klauss Johannis.Punct!