Traian Basescu: I-am propus lui Blaga o fuziune a PDL cu PMP; a spus ca discutam dupa europarlamentare

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 11 mai 2014, 19:07 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu a declarat ca i-a propus liderului PDL, Vasile Blaga, la sfarsitul anului 2013, o fuziune a democrat-liberalilor cu Partidul Miscarea Populara, dar Blaga a refuzat spunand ca va discuta subiectul dupa alegerile europarlamentare.

"Eu l-am prevenit pe Vasile Blaga inca de la sfarsitul anului trecut, l-am chemat la mine. I-am spus: 'Vasile, mai bine ar fi sa te gandesti sa faceti o fuziune cu PMP-ul asta inca neinregistrat.' A spus: 'Nu, discutam dupa europarlamentare'. Foarte bine, Vasile. Du-ti crucea atunci si da perspective partidului. Elena Udrea s-a dus de trei ori la el pe acelasi subiect. A refuzat orice discutie cu privire la o fuziune intre cele doua partide. Acum PMP ce trebuie sa faca, sa spuna: 'Vasile Blaga, ia si bruma asta de electorat pe care o avem noi ca sa nu se supere Vasile Blaga?'', a afirmat Basescu, duminica, la Digi 24 TV, citat de Agerpres.

El a aratat ca si-ar dori ca PMP sa fie un partid nou care in 2016 sa se bata pentru castigarea alegerilor parlamentare.

"Dupa ce imi termin mandatul, cu certitudine o sa fiu un consultant activ al acestui partid pentru a-si atinge obiectivul: un scor de circa 30% in 2016. Eu voi face acest lucru pentru ca oamenii care sunt aici isi asuma continuarea proiectele mele pe care nu le-am terminat", a subliniat seful statului.

Intrebat ce intelege prin consultant activ la PMP, Basescu a raspuns: "Ii voi sustine public, le voi transfera experienta mea nu numai in politica, dar experienta mea despre statul roman. E o avere sa stii despre statul roman cate stie presedintele Romaniei".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3686 vizualizari

  • -11 (15 voturi)    
    Care presedinte al Romaniei ? Mai au si altii ... (Duminică, 11 mai 2014, 19:29)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Care presedinte al Romaniei ? Mai au si altii ... si nu se vede !

    Dl. Basescu - deocamdata presedinte - iar vorbeste la persoana a III-a despre sine, insa uita ca mai au si altii fosti presedinti ai Romaniei in partid ... si NU se prea vede acest lucru !

    Pana sa ajunga consultant la PMP - intr-un viitor mult mai apropiat, cand isi va termina mandatul - va da ochii cu Justitia, deoarece fostii presedinti nu au imunitate, iar posibilitatile tehnice de a-i crea o pozitie cu imunitate sunt limitate, atat pentru PMP cat si pentru alte slugi ale sale.

    Unul dintre contracandidati si-a jurat in barba - ca-l va aresta pe platou la Cotroceni, imediat dupa strangerea de mana simbolica cu care se transmite mandatul. Evident in mare firoscosenia sa - dl.Basescu s-ar putea sa nu fie martor la propria succesiune prezidentiala, deoarece va parasi tara un pic mai inainte, cand inca are imunitate. Probabil spre o destinatie exotica, o tara care nu are acord de extradare cu Romania, precum Chile sau Kampuchia Democrata, de unde ne va da lectii de democratie.

    In ce priveste bataia - probabil ca pana in 2016 dl Basescu ii va recruta in noul partid pe dl. fost premier Boc si pe finul acestui (cel din urma celebru pentru incaierari prin baruri), pe care sa-i folosesca drept batausi electorali, in buna traditie a "Miscarii".

    Numai succesuri d-le presedinte !

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
    • +7 (7 voturi)    
      A DA DREPTUL (Duminică, 11 mai 2014, 20:06)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      Adica spaga ? Patria si spaga mea este sloganul PSD.
      • -1 (5 voturi)    
        fuziune cu Udrea in frunte (Duminică, 11 mai 2014, 22:48)

        nb2k [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Se pare ca Basescu, cu ultimele puteri, vrea sa ne-o bage pe Udrea pe gat. Sunt convins ca termenii fuziunii PDL-PMP au fost ca Udrea sa conduca partidul rezultat. Blaga asteapta sa vada daca mai prinde ceva la europarlamentare, si daca nu, se da deoparte, altfel inmormanteaza partidul.
  • +13 (13 voturi)    
    E posibil (Duminică, 11 mai 2014, 19:39)

    Frank777 [utilizator]

    E posibil ca un partid nou sa castige alegerile in 2016.
    Conditia este ;
    O NOUA DOCTRINA POLITICA si ECONOMICA.
    Cu o noua doctrina politica si economica se pot castiga alegerile in 2016 .Fara sacose si galeti.
    O noua doctrina care va reusi sa scoata la alegeri cei peste 50% de absenti.
    Tot cu aceasta doctrina se pot castiga si alegerile prezidentiale 2014.
    In ciuda oricui. Si nu costa bani.
    In ciuda oricaror furaciuni ale PSD.
    Daca lanseaza Noua Doctrina se dau peste cap toate aranjamentele si trece tavalugul peste PSD.
    • -1 (7 voturi)    
      Da... (Duminică, 11 mai 2014, 19:50)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Cu siguranta o fuziune intre PDL si PiMP este un nou partid :)). Cu o noua doctrina .... bla bla bla
    • -1 (5 voturi)    
      da, ”alba ca zapada”” (Duminică, 11 mai 2014, 21:57)

      basilicus [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      A fost, s-a fumat, e PiMP acum.
  • -1 (5 voturi)    
    Pe bune? (Duminică, 11 mai 2014, 19:50)

    Gigi Kent [utilizator]

    Astia s-au despartit ca sa fuzioneze apoi? Se dau social democratii astia de dreapta cu fundul de pamant doar doar le va mai creste si lor putin procentul. Da Forta Civica si Noua Republica ce zic? Vor si ele sa fuzioneze sau o ard independent? :))
  • -3 (7 voturi)    
    " bruma asta de electorat" (Duminică, 11 mai 2014, 20:35)

    evoque [utilizator]

    pai cine a adus pdl-ul si pmp-ul in situatia asta? hmmm, domnule "consultant"?
    Toata "priceperea" si toata acumalarea de informatii despre unul si altul (folosite in interes personal) au dus la " bruma asta de electorat".
    A ajuns basescu sa recunoasca adevarul despre esecul pmp si se intoarce sa linga unde a scuipat? cata lipsa de caracter, efectiv scarbos. In locul lui blaga as calca acest pmp in picioare pana nu mai ramane din el decat mirosul de putregai.
  • -1 (7 voturi)    
    Cam aberant.... (Duminică, 11 mai 2014, 20:45)

    Copernicus [utilizator]

    Hai ca asta mi se pare chiar buna. Adica Udrea s-a dus la Blaga de trei ori sa ii propuna o fuziune cu un partid care nu exista, nefiind infiintat la momentul respectiv. Iar Basescu, la fel. A propus fuziunea PDL cu un partid neinregistrat la momentul respectiv si care era condus, desi nu exista, de un om ales in 2012 sub sigla PDL si compus din oameni plecati de la PDL.
    Pare cam tras de par scenariul. Si frizeaza orice urma de logica.
    • +1 (5 voturi)    
      iar Udrea nici nu era presedinta in PMP! (Duminică, 11 mai 2014, 21:59)

      basilicus [utilizator] i-a raspuns lui Copernicus

      Cum poate un simplu membru să meargă la presedintele altui partid si sa propuna fuziune????
      Unde era presedintele PMP?
  • -2 (8 voturi)    
    Interesante declaratii (Duminică, 11 mai 2014, 21:01)

    Prostu' satului [utilizator]

    Primele imi par a arata ca dl. Basescu nu renunta la castigarea controlului asupra PDL (si, implicit, ca nici macar domnia sa nu prea crede in viitorul PMP ca mare partid de dreapta independent; nu e timp pentru asta pana-n 2016).
    N-a mers cu vorba buna, adica favoritii domniei sale n-au fost alesi; Blaga si trupa lui au preluat conducerea, oamenii d-lui Basescu ramanand fara un cuvant de spus in PDL.
    A urmat, practic, o miscare de secesiune, care trebuia sa-i dovedeasca lui Blaga ca risca sa ramana fara partid. Altfel nu vad cum s-ar putea interpreta declaratia d-lui Basescu, respectiv indemnul de a fuziona cu un partid care nu exista (?) si care nici nu se desprinsese bine de PDL.
    Azi ne despartim, maine fuzionam; spectacol cu repetitie, a la Prigoana & Bahmu.
    Scopul fiind ca PMP, care urma sa fuzioneze cu PDL, sa obtina si influenta in PDL si acele pozitii de decizie pe care nu le obtinuse la alegerile interne manarite de Blaga. Nu-i totuna sa fii o factiune interna, fara un statut clar, sau sa vii ca partid separat; in cel de-al doilea caz, ai o pozitie de negociere, poti emite niste pretentii...
    In sprijinul teoriei de mai sus imi pare a veni si declaratia cu privire la demersurile mai recente ale PMP de a-l convinge pe Blaga. Demersuri intreprinse de cine altcineva decat de d-na Udrea - simplu membru de partid in PMP (?).
    La fel cum relevant imi pare si faptul ca d-na Udrea, desi e in fruntea echipei PMP pe afisele electorale, nu se numara, de fapt, printre candidati. Lesne de priceput de ce; domnia sa este probabil omul de cea mai mare incredere pt. dl. Basescu si acesta are nevoie de dansa aici, in Romania.
    Iar in final, conform obiceiului, urmeaza si amenintarea - cand va pleca de la Cotroceni, dl. Basescu isi va lua cu dansul si stiinta dobandita in ultimii 10 ani despre statul roman. Fireste, n-a folosit termenul "dosare", dar...
    Fascinant. Vin vremuri chiar mai interesante decat pana acum.
  • -2 (6 voturi)    
    Auzi...fuziune ! (Duminică, 11 mai 2014, 21:31)

    taticutu [utilizator]

    E de noaptea mintii : tradatorii din PDL formeaza un nou partid, MP,mai bine zis partidulet, si imediat vor sa faca fuziune cu cei de langa care au plecat, si bineinteles noul partid sa se numeasca MP, ca asa vrea boierul ! Deci un copil vitreg al PDL, nascut cu forcepsul, mic si inca neajutorat, nu vrea sa fie pe post de "delfin " , ci " rege " de la inceput ! Evident ca in situatia unei fuziuni , cine credeti ca va da presedintele noului partid ? Ghici ciuperca ce e ?
    Va mai aduceti aminte ca prin 2005 a incercat aceeasi stratagema si cu PNL, chipurile o fuziune, tot pe principiul rasturnat, ca cel mic sa-l inghita pe cel mare, insa Tariceanu si-a dat imediat seama cu cine are de-a-face, si a zis " nu ", iar boierul s-a suparat prin intermediul unei doamne, care a scos imediat un biletel !
    Insa Romania e tara tuturor posibilitatilor, asa ca vom vedea ...
  • -3 (7 voturi)    
    întrebare pentru dl Liiceanu (Duminică, 11 mai 2014, 21:54)

    taranistu [utilizator]

    făcea parte din aspirațiile sale ca președintele României să participe activ la campania electorală?
  • -2 (6 voturi)    
    partid neînregistrat care să fuzioneze??? (Duminică, 11 mai 2014, 21:55)

    basilicus [utilizator]

    Un partid neînregistrat NU există! Cum naiba să fuzioneze? Dl. Base bate câmpii sau ne ia de stupizi!
  • 0 (0 voturi)    
    . (Luni, 12 mai 2014, 16:46)

    Marius Muntean [utilizator]

    Miscarea Populara si toti aplaudacii presedintelui
    Articolul complet la
    http://www.miscarea-populara.co.uk/index.php?page=discutii&art=7
    • 0 (0 voturi)    
      Hmmm... (Luni, 12 mai 2014, 20:18)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Marius Muntean

      Stimate domn, PMP este creatia si proprietatea d-lui Basescu in aceeasi masura in care PC este creatia si proprietatea d-lui Voiculescu. Imi pare sincer rau pt. dvs. daca v-ati imaginat sau ati sperat altceva.
      Pe de alta parte, suntetii prea dur si intransigent cu dl. Basescu. Pana una-alta, agenda domniei sale, secreta sau nu, are cel putin un punct comun cu idealul dvs. Anume ca ambele au nevoie de voturi. De multe voturi.
      Si, s-avem iertare, dar daca ma uit la conducerea partidului si la celelalte nume "mari" de-acolo, nimeni de-acolo nu e-n stare sa aduca voturi; unii chiar dimpotriva. O enorma majoritate a voturilor pe care le va obtine PMP, daca nu aproape toate, vor fi, de fapt, voturi pentru Basescu si nu pentru idealurile nobile ale PMP.
      Ingaduiti-i d-lui Basescu sa aduca PMP, hai, nu la 30% cum a promis, dar macar la 15-20% pana la alegerile din 2016 si fiti atunci pur si dur.