Traian Basescu: Trebuie aflat cata votca a consumat Dmitri Rogozin inainte de a face declaratii. A ramas la modul de gandire stalinist

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 11 mai 2014, 13:23 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu a afirmat, intr-un interviu pentru Opinia Timisoarei, ca “trebuie aflat cata votca a consumat” vicepremierul rus Dmitri Rogozin inainte de a face declaratiile pe Twitter privind inchiderea spatului aerian pentru zborul sau si l-a acuzat pe acesta de gandire stalinista. 

“Trebuie aflat cata votca a consumat inainte sa faca aceste declaratiii. e o declaratie tipic rogoziana, cu lipsa de respect fata de orice altceva ce nu reprezinta Mama Rusia, el a ramas inca la modul de gandire al stalinismului. Asta e Rogozin”, a declarat Basescu.

Intrebat cum comenteaza reactia Ministerului Afacerilor Externe, seful statului a raspuns: “In astfel de situatii MAE nu stia daca a facut aceste declaratii dupa un consum masiv de votca.”

Reamintim ca Rogozin a scris sambata dupa-amiaza pe contul sau de Twitter ca, la solicitarea SUA, Romania si-a inchis spatiul aerian pentru avionul sau. "La solicitarea SUA, Romania si-a inchis spatiul aerian pentru avionul meu. Ucraina nu ma lasa din nou sa trec. Data viitoare voi zbura la bordul (aeronavei) TU-160", a scris pe contul sau de Twitter, in limba engleza, Dmitri Rogozin, care se afla de vineri intr-o vizita in Transnistria, necoordonata cu autoritatile Republicii Moldova. "Voi zbura, in pofida interdictiei", a mai scris vicepremierul rus, intr-o postare ulterioara.

Potrivit Publika TV, care citeaza reprezentanti ai ambasadei Ucrainei de la Chisinau si ai Ministerului moldovean de Externe, Rogozin a plecat intr-un final la Moscova cu o cursa de linie. Avionul cu care vicepremierul rus a vrut sa plece sambata din Republica Moldova a fost intors de catre autoritatile ucrainene, dar acesta nu se afla in avionul respectiv, precizeaza sursa citata.

Ministerul roman al Afacerilor Externe a calificat drept o "declaratie foarte grava" amenintarea vicepremierului rus Dmitri Rogozin cu folosirea unui bombardier strategic, in conditiile in care Romania si-ar fi inchis spatiul aerian pentru avionul sau. "Ministerul Afacerilor Externe apreciaza ca amenintarea cu folosirea unui bombardier strategic rus, de catre un vicepremier rus, reprezinta o declaratie foarte grava, in actualul context regional, in care Federatia Rusa a incalcat suveranitatea si integritatea teritoriala a Ucrainei, iar forte separatiste proruse violeaza grav ordinea publica din statul vecin", precizeaza Biroul de presa al MAE, intr-un comunicat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


8748 vizualizari

  • -17 (67 voturi)    
    Domnule Presedinte , (Duminică, 11 mai 2014, 13:46)

    potaissa [utilizator]

    cu tot respectul pentru postul pe care-l reprezentati , asta a fost o afirmatie primitiva ,nedemna de un presedinte. Chiar daca Vicepremierul rus a dovedit un comportament infect , as fi asteptat mai mult tact din partea dvs.
    • +33 (41 voturi)    
      Din pacate (Duminică, 11 mai 2014, 14:03)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      istoria marelui imperiu rus ne dovedeste ca diplomatia este un concept necunoscut pentru rusi si ca ei nu inteleg decat daca li te adresezi cu acelasi tip de limbaj...Pe net sunt disponibile mai multe declaratii alea domnului Rogozin si daca traducerile sunt corecte, atunco reoese foarte clar ca acest domn nu prea are nimic de-a face cu diplomatia sau cu orice alte concepte politice inafara de cele ale stapanului Putin...Reactioneza instinctiv si vorbeste fara sa gandeasca...exact asta il face periculos...
      • +13 (21 voturi)    
        Presedintele Magic! (Duminică, 11 mai 2014, 15:43)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

        Asta inseamna sa ai sange in instalatie! Cand o sa-l auziti pe Ponta sau Corlatean spunand asa ceva despre Rusia, dau de baut la toti barbatii si flori la toate doamnele....
        Traian Basescu s-a pozitionat perfect ca singurul politician care da cu flit Rusiei in timp ce Ponta si PSD sunt gata sa arunce Romania in bratele Rusiei pentru a-i scapa pe baronii PSD de puscarie. Ponta e obligat la declaratii. Oricum o da, pierde...L-a vrut nas pe Basescu, il are!...:)
        • -6 (16 voturi)    
          Bravo ! (Duminică, 11 mai 2014, 17:54)

          blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Asa dom'le, sa dea cu flit , ca d'aia e presedinte cu muschi adevarati, , nu niste carpe ca altii ...dar el cat whiskey o fi baut ?!
          Mama-mama ce drag va mai e de Base asta, nu-i asa ca nu mai exista alt politician ca el in partea asta a Europei ? Halal sa va fie...
      • -15 (23 voturi)    
        Basescu e expert in bauturi alcoolice (Duminică, 11 mai 2014, 16:26)

        nb2k [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

        E cel mai potrivit sa isi dea cu parerea. Stie ce inseamna sa bei inainte sa faci declaratii.
        • +8 (10 voturi)    
          Ti/a spus tie... (Duminică, 11 mai 2014, 18:37)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui nb2k

          Vacaroiu?!
          Sau mazare?!
          Bune surse!
      • +14 (16 voturi)    
        Basescu a simtit (Duminică, 11 mai 2014, 17:07)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

        ca acest anim** rogozin dupa ce a scapat din clinci, s-a relaxat ( Base zice cu votKa eu cred ca bea Wisiki :)) si la umbra unui Twitter aparent neoficial s-a umflat facand greseli diplomatice de neconceput, dar care redau adevarata fata a rusiei...
        App Rusie= Rusine...
        Pentru tradatorii de neam si pentru postacii platiti:
        La multi ani de ziua voastra, de Parazitii :)
        \Pentru rusia comunista:
        Veti plati tovarasi...paria civilizatiei ce sunteti!
    • +38 (46 voturi)    
      limbajul Presedintelui (Duminică, 11 mai 2014, 14:11)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      Este singurul pe care rusii il inteleg.
      Atunci cand Rogozin ne ameninta cu un razboi si ne jigneste este bine sa i se raspunda cu aceeasi moneda. De remarcat ca Presedintele nu a adresat injurii Rusiei sau rusilor in general ci in mod specific lui Rogozin care nu este la primele declaratii anti-romanesti.
      • -19 (27 voturi)    
        limbajul lui Rogozin (Duminică, 11 mai 2014, 15:47)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Este singurul utilizabil in raport cu o sluga preaplecata a americanilor.
        Limbajul lui Basescu este unul de marlan care se aliniaza perfect celui practicat de multi dintre vizitatorii acestui site.
        • +7 (11 voturi)    
          Bravo, ma! (Duminică, 11 mai 2014, 18:41)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

          Cred ca slugile prea-plecate comuniste, incepand cu ilici si terminand cu... tine, sunt foarte multumite!
          M/as fi asteptat sa ai coloana vertebrala!
          Dar presului sovietic raspandit in toata Europa de est ii place sa fie calcat in picioare; si cand stapanul se sterge cu rahat,... sare prea-plecat de popou in sus!
          Mentalitate de carpe!
          Cam asta sunteti!
        • +5 (7 voturi)    
          multumesc pentru oboseala (Duminică, 11 mai 2014, 19:50)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

          daca atunci cand un rus te ameninta ca iti va survola tara la bordul unui bombardier capabil sa duca bombe nucleare nu nu gasesti de spus decat ca suntem slugi ale americanilor insemna ca
          1- nu esti roman
          2- esti foarte bine platit de rusi
          3 -esti un cretin iremediabil
        • +5 (5 voturi)    
          Ar trebui să numiți și persoana la care vă gândiți (Duminică, 11 mai 2014, 19:53)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

          Rogozin nu s-a adresat cuiva anume
        • +1 (3 voturi)    
          ... (Luni, 12 mai 2014, 9:57)

          za_omu [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

          Am atat de multe cuvinte sa-ti adresez dar nu ma lasa baietii astia de la hotnews :)
          Ti-as ura "tu sa fii sanatos" dar imi sau seama ca nu e adecvat :)
    • +13 (35 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 11 mai 2014, 14:13)

      [anonim] i-a raspuns lui potaissa

    • +32 (42 voturi)    
      uite unda zacea decentul... (Duminică, 11 mai 2014, 14:17)

      torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      Hai sa facem un scenariu:
      Vine unul cu muschi si incepe sa deranjeze vecini,prieteni etc ca mai apoi sa-i ia la bataie.
      Tu,taci din gura ca deh...esti civilizat si nu vrei sa o iei pe coaja.
      A doua oara vine din nou sa se lege de prieteni,vecini...si vrea sa treaca pe la tine prin ograda.Tu om civilizat il lasi!!!! si nu zici nimic.
      La intoarcere el vrea sa treaca tot pe la tine prin ograda.Doar ca ...nu-l mai lasi.
      Acum,asta te ameninta:ca vine cu smecherii sa-ti omoare familia,ca-ti arata el ce tare si mare este el...
      Tu reactionezi si replici verbal...
      Eh,acum vine altul si-ti spune:vai ce necivilizat esti!
      Super tare,asa-i?Ca sa vezi ce logica de cornuta (capra)ai...
      • -20 (36 voturi)    
        Mai bine capra, decat oaie (Duminică, 11 mai 2014, 15:02)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

        La o betie cu baietii Basescu poate spune ce vrea despre boul de rogozin, insa in calitate de presedinte al unui tari nu poti da interviuri in care esti la fel de primitiv ca un rogozin.
        E probabil un calcul politic al lui Basescu, avand in vedere ca in primitiva Romanie inca se viseaza la tatuci atotputernici, care le stiu si fac pe toate.
        In urmatorul interviu sper sa spuna ceva despre mama lui rogozin, ca sa se bucure cat mai multe oi despre 'cum i-a facut-o base'.
        • +14 (16 voturi)    
          of (Duminică, 11 mai 2014, 15:36)

          Geo.B [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          de ce te necajesti asa? Basescu i-acordat chiar circmstante atenuante, poate daca nu era beat nu vorbea urat despre noi...
          • -7 (13 voturi)    
            de ce (Duminică, 11 mai 2014, 17:59)

            muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Geo.B

            Pentru ca as prefera un presedinte de tara civilizata, nu unul care se balaceste in noroi cu toti mujicii. Noi putem sa il injuram pe Rogozin in toate felurile, dar un presedinte de tara nu poate cobori la nivelul lui Rogozin.
            • +7 (9 voturi)    
              Rogozin nu este un oarecare ... (Duminică, 11 mai 2014, 21:03)

              Herodot [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

              ... ci ditamai Vicepremierul Federatiei Ruse! Ca sa te inteleaga, trebuie sa te cobori la nivelul lui ... din pacate!
      • -9 (15 voturi)    
        OK (Duminică, 11 mai 2014, 15:25)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

        deci tu esti cel cu muschi....
        Ce scriu eu si ce intelegi matale (in afara de faptul ca esti penibil de jignitor..).....
        Hai sa facem alt scenariu si sa presupunem ca Romania nu s-ar ascunde in spatele dulaului NATO. As fi curios de statements.
        • +1 (5 voturi)    
          Mergeți mai departe cu analogia... (Duminică, 11 mai 2014, 19:55)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          ...presupunând că dl Rogozin nu s-ar ascunde sub mușchii președintelui Rusiei.
      • -4 (16 voturi)    
        nu chiar... (Duminică, 11 mai 2014, 15:54)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

        "When you have to kill somebody, it costs nothing to be polite" Sir Winston Churchill. Imi cer scuze daca citatul este inexact, dar mesajul ramane. Nu-mi amintesc de nici un diplomat din tarile vestice sa fi folosit un asemenea limbaj in spatiul public (nu vorbesc de convorbiri interceptate). Chiar daca rusul este tot rus nu inseamna ca trebuie sa te cobori la nivelul lui, ca risti sa ramai acolo. Aici presedintele putea sa dea dovada de mai mult tact, mi-a placut mult mai mult comunicatul sec MAE.
        • +5 (5 voturi)    
          Și eu mi-aș fi dorit ceva mai mult tact (Duminică, 11 mai 2014, 19:59)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

          Pe de altă parte, MAE nu a spus mai nimic prin comunicatul său.
          Nici măcar nu a reieșit clar dacă avionul vice-președintelui rus a fost împiedicat să traverseze România, și dacă au existat motive pentru asta.

          Să-ți exprimi surprinderea denotă slăbiciune.
          MAE ar fi trebuit să aibă pregătit ceva mai bun încă din momentul în care evenimentele se anunțau.
    • +25 (35 voturi)    
      Draga Potaissa ... (Duminică, 11 mai 2014, 14:35)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      ... unui animal trebuie sa i te adresezi utilizand limbajul pe care il intelege el, altfel vorbesti in vant...
    • +21 (27 voturi)    
      dle diplomat! (Duminică, 11 mai 2014, 14:40)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      prima data cand primit un pumn in fata sa manifestati tact!
      Strabunica mea in fata lui "davai ceas" nu a manifestat tact si a luat doua gloante in stomac.
      Mergi si canta la balalaica, ca se cere.
      • -10 (14 voturi)    
        ha? (Duminică, 11 mai 2014, 15:16)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        ce pumn in fata ne-a data ala? noi i-am interzis accesul sau el noua? ce tot debitezi, postac brainwashed by PSYPOS?
    • -5 (9 voturi)    
      o declaratie negandita, puerila chiar (Duminică, 11 mai 2014, 21:11)

      vali2 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      Nu inteleg de ce unii nu pot sa vada cand un om face o declaratie medievala chiar precum a facut Baescu declaratia asta.

      Si mai mult ma surprinde voturile negaive ale unui coment de bun simt. Chiar nu mai au cititorii discernamant ?

      Lipsa crasa de diplomatie in aceste declaratie ma surprinde, nu e demna de un presedinte si mai degraba de un incult - care are ca arma defensiva o singura posibilitate: insulta.
      • -2 (4 voturi)    
        Mda... (Luni, 12 mai 2014, 0:09)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui vali2

        no comment more...ai spus cam tot ce trebuie.Populismul mananca ce-a mai ramas din Romania,trist dar adevarat.Ma rog ,fiecare trebuie sa stie ce face , dar asa o declaratie in numele poporului ( ca presedinte vorbesti in numele poporului) nu e tocmai plina de tact...
        • -1 (1 vot)    
          :) (Luni, 12 mai 2014, 17:41)

          za_omu [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          Cu tact au ramas si ucrainenii fara crimeea :))
    • -1 (1 vot)    
      oare? (Luni, 12 mai 2014, 12:06)

      T34 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      1. Rogozin ar trebui sa-i multumeasca lui Basescu fiindca i-a gasit circumstante atenuante.
      2. Declaratia lui Basescu a fost pe masura declaratiei lui Rogozin. Ce ai fi vrut, sa-i multumeasca?! Este o vorba: "Nu incerca sa inveti un porc sa cante; in primul rand, iti pierzi timpul, in al doilea rand, plictisesti porcul." :D. Drept urmare, Presedintele a procedat corect neincercand sa invete porcul sa cante.
      Q.e.d
  • +34 (46 voturi)    
    Cea mai tare replica ... (Duminică, 11 mai 2014, 13:49)

    eGerula [utilizator]

    bravo Base ...
  • +25 (29 voturi)    
    greșit (Duminică, 11 mai 2014, 14:01)

    argoman [utilizator]

    Nu e cazul să tratăm cu glume intențiile rușilor. Ei nu sunt stalinisti sau leninisti; sunt pur și simplu niște prădători feroce, o au în ființa națională. Viața în preajma lor este o treabă periculoasa. "Allways be prepared"cum spunea Reagan.
  • +24 (32 voturi)    
    asa! (Duminică, 11 mai 2014, 14:03)

    scorilo666 [utilizator]

    La asa declaratii .....asta e raspunsul corect
  • +22 (26 voturi)    
    Vodca... (Duminică, 11 mai 2014, 14:12)

    Costin1968 [utilizator]

    ...mult spus...mai degraba tuica de sosete...
  • +24 (32 voturi)    
    k (Duminică, 11 mai 2014, 14:14)

    mike13 [utilizator]

    Ba, cand veti intelege si voi odata, ca unui cioban nu poti sa-i vorbesti in limbaj academic, ca nu te intelege???D-l Ponta stie cel mi bine, de ce nu invatati de la el, cand vorbeste cu //fa// si cand asculta manele pe telefon??Ca sa-l priceapa electoratul lui!!
    Cat despre acest Rogozin, asta le este nivelul, asta e toata clasa lor de politicieni, ca de-aia se dedau actiuni iresponsabile!!Ca si plagiatorii nostri, care se pare ca au luat ca model Moscva!!!
    Si trebuie sa vorbesti pe limba lor!!!
    • -5 (13 voturi)    
      Ei ,lasa ... (Duminică, 11 mai 2014, 18:06)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui mike13

      ca nu-i prima oara cand Base o da asa , ca in curtea scolii , ce sa zic, hai sa ne bucuram ca "i-a ziso " , vai ce replica desteapta ...Comunicatul MAE e insa cu adevarat profesionist , va intreb pe toti basistii de cate ori ati auzit asertiuni politice diplomatice de mare nivel , de pur limbaj academic ca sa zic asa, din gura Basexului , ai ? mai usor cu pianul pe scari , nu va mai uitati la presedinte ca la "salvatorul natiei ", cand el de fapt da dovada de un politicianism de joasa speta , asa e el croit !
  • +24 (28 voturi)    
    Vodca Victor Viorel Titus Liviu (Duminică, 11 mai 2014, 14:34)

    Joe WhiteTony [anonim]

    Obraznicia si tupeul rusesc sunt nemarginite...ia, imaginati-va, ce-ar fi ca butonul rosu, nuclear sa se afle in mana acestui inconstient comunist Rogozin ? Unul, mai sus, sfatuieste - in marea-i intelepciune - ca Basescu trebuia sa dea dovda de tact...i-auzi, ia ! Pai daca "potaisa " crede ce Basescu e Ponta Naum, se inseala ! Bine ca barcagiul nu va ajunge la Cotroceni niciodata, altfel in secunda doi am iesi si din NATO si din UE ! TREBUIE sa fii dur cu durii, nu o carpa de sters cizma sovietica plina de balegarul istoriei !
    • +17 (23 voturi)    
      :) (Duminică, 11 mai 2014, 14:44)

      strategy [utilizator] i-a raspuns lui Joe WhiteTony

      Trebuie sa sublieniez faptul ca barca D-lui Ponta a fost trasa si impinsa de altii, iar a D-lui Basescu o si-o conduce singur ;) si nu orice barca umflata cu aer. Asta spune multe.
      • +12 (14 voturi)    
        Nici pana azi (Duminică, 11 mai 2014, 15:42)

        Geo.B [utilizator] i-a raspuns lui strategy

        nu am inteles cum de au fost de acord baietii aia sa iI plimbe cu barca, pun pariu ca nu apare specificat in fisa postului. Sa fi fost in locul lor, jur pe ce am mai sfant ca nu impingeam barca, chiar daca ma costa locul de munca.
  • +21 (25 voturi)    
    Votca iti da aripi (Duminică, 11 mai 2014, 14:36)

    Rogue [utilizator]

    Eu cred ca Rogozin a anticipat ca nu va mai putea pleca cu avionul si s-a pregatit pt. modalitati alternative de transport. Si cum probabil a vazut reclama cu Red Bull a zis sa incerce si el dar nu au gasit in Transnistria decat votca. Asa ca a incercat: Votca iti da aripi.
  • +17 (21 voturi)    
    Vodka e doar o scuza!! (Duminică, 11 mai 2014, 14:55)

    flyngangel [utilizator]

    La el din nefericire se chiama nesimtire, si ignoranta bazata pe principii imperialiste sau staliniste!!
    Cu asemenea specimene de oameni politici, e un singur mod de a trata, adica Forta!!
    Iar rusii in general ( clasa politica ) stiu sa aprecieze doar un singur mod, forta. A trata cu ei, e ca si cum ai incerca sa ai oferi unui canibal o furculita, ca sa il poti chema civilizat~
    Acest imbecil total ( si altii ca el ), ar trebui tinut numai la el in Rusia, si eventual cu o mare botnita pe gura sa vb mai putin, ca numai din cauza aberatilor sale si altora ca el, nu reusim sa avem pace in regiunea asta!!
    Nu vodka vb in el, ca asa ar fi scuzat macar, ci o sincera dorinta de a cucerii tot ce se poate cucerii, si recontruirea marelui imperiu URSS inca o data!!

    Oricum, complimente D-lui Presedinte, ca la pus cu botul pe labe.
    E ceea ce merita!
  • +15 (21 voturi)    
    ! (Duminică, 11 mai 2014, 14:59)

    melcul_naravas [utilizator]

    Cautati " Testamentul lui Petru cel Mare:, cititi-l si va veti ingrozi. De la tarul Petru I si pana astazi, indiferent cine a fost la carma Rusiei, au urmat intocmai indicatiile tarului.Tinta lor sunt gurile Dunarii ( printre altele)
  • -8 (18 voturi)    
    Diplomatie (Duminică, 11 mai 2014, 15:13)

    muciflenduri [utilizator]

    Isi imagineaza cineva ca presedintele/premierul vreunei tari civilizate ar face o declaratie similara?
    Sa nu confundam discutiile pe care le putem avea noi despre rusi cu ce poate spune Basescu, in calitate de responsabil cu diplomatia romaneasca.
    Trist e ca cei mai multi dintre voi salivati de bucurie la astfel de declaratii.
  • -7 (17 voturi)    
    Poalele-n cap (Duminică, 11 mai 2014, 15:29)

    KostasP [utilizator]

    Basescu, din pacate la faza asta, nu face decat sa completeze la stilul de raspuns romanesc (si aici ma refer la majoritatea comentatorilor de pe hn). Adica sa raspunda la o obraznicie cu o alta obraznicie. Comentariul lui rogozin nici macar nu trebuia bagat in seama, daramite sa-i raspunda un presedinte de stat. Exista o vorba, "tacerea e de aur".
    • -2 (4 voturi)    
      Din fericire pentru ei... (Duminică, 11 mai 2014, 20:01)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      ...președinții țărilor considerate civilizate nu au avut de răspuns la declarațiile d-lui Rogozin.
  • -9 (15 voturi)    
    Nu cat bei tu zilnic (Duminică, 11 mai 2014, 15:53)

    Velma Kelly [utilizator]

    ...
    • -2 (6 voturi)    
      Să nu încurcăm paharele (Duminică, 11 mai 2014, 20:03)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      Aici era vorba de votcă :-)
  • +3 (9 voturi)    
    Putem vorbi serios? (Duminică, 11 mai 2014, 15:54)

    UpNext [utilizator]

    1. Problema Romaniei nu este Rusia, ci mai mai mult Ucraina, pentru ca, odata cu federalizarea inevitabila a Ukr., partea de vest va deveni, prin actiunile indirecte ale Ru. extrem de instabila. Nationalistii radicali (Pravyi Sektor, Svoboda si similarii) vor deveni si mai radicali, presand intens spre integrare pe etniile polone, maghiare, romane si slovace. Apartenentii statali ai acestor etnii vor antagoniza drastic guvernul nationalist ucrainian de dupa 25 mai, cerand drepturi si libertati pentru aceste etnii, pe care guv. ucrainian nu va fi deloc dispus sa le acorde. De aici va rezulta un conflict multipolar Pl, Hu, Sk si Ro cu Ukr. UE va realiza miza si riscul, amplificat de incapacitatea eco-fin a Ukr. de achitare a datoriilor IMF, UE etc., fapt care va face ca Ukr. sa ceara (discret/subteran) ajutorul Ru. Ru va oferi credite credite fff. favorabile (0% dobanda) + preturi preferentiale la energie, dar conditionate extins politic Ukr., iar nimeni altcineva nu va oferi credite si alte facilitati Ukr. in situatia de instabilitate continua/intensa care se profileaza. Publicul UE va cere renuntarea la integrarea Ukr. din cauza instabilitatii, iar politicienii UE se vor distanta de Ukr.;

    2. Romanii din Ukr. vor avea clar de suferit din cauza atitudinii si actiunilor noului guvern nationalist Ukr. si vor cere insistent sprijinul Ro. SUA/UE se vor opune insa interventiei Ro. in politica interna a Ukr. de vest, ceea ce va duce la frictiuni si conflicte intraUE. Idem cu Pl., Hu. si Sk. Datorita marasmului economic/politic, oblasturile locuite majoritar de aceste etnii vor cere autonomie, care va fi discret sprijinita de Ru., ceea ce va determina un conflict pe termen lung si alegeri anticipate, care vor fi castigate de o coalitie independenta (ascuns pro-rusa). Noi negocieri, noi oferte si, astfel, se va rezolva, in 2015, criza ucrainiana. Ukr. nu intra in NATO/UE in urmatorii 10-20 ani, adica niciodata....
    NB: daca veti comenta, astept interventii mature :)
    • 0 (4 voturi)    
      Rationamentul tau are la baza premize false! (Duminică, 11 mai 2014, 20:51)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Prima premiza falsa: "federalizarea inevitabila a Ucrainei"
      - Nimeni in Ucraina nu doreste federalizarea! Ucrainienii nu doresc federalizarea, rusii din partea de est nu doresc federalizarea ci includerea teritoriilor locuite de ei in Federatia Rusa... iar celelalte minoritati sunt nesemnificative din punct de vedere numeric pentru a emite pretentii privind federalizarea...
  • +9 (11 voturi)    
    in economia si demografia zilei de azi (Duminică, 11 mai 2014, 15:56)

    Maniu [utilizator]

    nu inteleg ce treaba au rusii cu europenii. Nu-i ataca cu nimic. Cu demografia in scadere, cu doua tari in plina catastrofa demografica care abia asteapta sa ocupe vastele teritorii rusesti conform adagiului horror vacui (natura are oaroare de vid) ei isi cauta conflicte unde e cel mai nasol pentru ei? Sint cretini .
  • -6 (16 voturi)    
    base ştie (Duminică, 11 mai 2014, 16:09)

    DanBruma [utilizator]

    Nu se poate face treabă bună decât cu visiki, vodca nu e bună în politică hahahaha
  • +9 (15 voturi)    
    Iar au aparut postacii (Duminică, 11 mai 2014, 17:57)

    EMP [utilizator]

    A fost liniste un an si jumatate, era o placere sa citesti comentariile de pe hotnews. Dar vin alegerile si iarasi au fost scosi la inaintare postacii platiti. Trebuie totusi sa va spun ca finantatorii vostri cheltuie banii degeaba cand vine vorba de Hotnews, sansele sa gasiti pe-aici PSD-isti si Voiculisti sunt cam zero.
    • -6 (14 voturi)    
      Bine ca e plin ... (Duminică, 11 mai 2014, 19:12)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui EMP

      de "basisti " , ca altfel nu se explica cum toate comentariile critice la adresa lui Basescu sint pe minus , de parca oricand si oriunde el e fara de pata .
      Dar chiar asa indarjiti sinteti, domnilor ?
      Echilibrul , respectul pentru parerea celuilalt, unde sunt ?
      Si asta o spune unul care nu e nici postac, nici platit , in niciun caz PSD-ist (doamne fereste sa fiu atat de dus cu pluta ) sau PNL -ist -ei sunt o mare dezamagire pt. mine-nici PDL-ist -ptiu, fereasca sfantu' - dar ce-i drept recunosc ca personajul politic Basescu imi repugna , eu zic ca pe bune dreptate .
      Culmea e ca nu m-am dus sa trantesc cu el la votul ala de acu' 2 ani , desi merita ciu varf si indesat totusi am considerat ca modul cum a procedat USL a fost total incorect, neconstitutional, n-am vrut sa le fac jocul , deh, constiinta , si nu ca as fi tinut cu Base .
      Va puteti inchipui asa ceva ?!
      • +4 (8 voturi)    
        "Va puteti inchipui asa ceva ?!" (Duminică, 11 mai 2014, 20:54)

        Herodot [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        Da! Sfatul meu prietenesc: nu te mai uita la A3 si ... poate ai sa te vindeci... ;)
        • -2 (6 voturi)    
          Nu agreez A3 ... (Duminică, 11 mai 2014, 22:44)

          blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

          si nici pe Ponta, Basescu , Antonescu si 99,99% din politicienii romani , din motive ce in mod normal ,intr-o tara normala, nici nu mai trebuie expuse .Nu ma pot abtine sa nu remarc o certitudine indelung verificata : pe acest site comenteaza ,in proportie covarsitoare , admiratori de-ai lui Basescu si in consecinta si ai PDL sau PMP . Treaba domniilor voastre , probabil e relaxant -ca sa nu zic ca e o naivitate crasa -sa mai poti crede in unii ca astia (sau ca altii, tot un drac )
      • -2 (4 voturi)    
        postaci (Duminică, 11 mai 2014, 21:13)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        Sensul de postac trebuie largit; toti presupun ca postacii sunt platiti sa scrie una sau alta, dar cel mai probabil e ca membrii de partid sunt mai numerosi.
        Imi imaginez ca toate partidele au organizatii de tineret si presupun ca o buna parte din ei au acces la internet.
        Cam asta e explicatia mea pentru lipsa de obiectivitate a multora de pe Hotnews.
        Personal sunt un sustinator moderat al lui basescu, dar asta nu inseamna ca atunci cand face o tampenie, voi face niste 'mental gymnastics' si mi se va parea totul ok.
    • -2 (4 voturi)    
      "a fost liniste" (Duminică, 11 mai 2014, 21:22)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui EMP

      "a fost liniste" :)

      nu prea iti plac adevarurile si nici parerile opuse....

      Nici lui Iliescu "un presedinte pentru linistea noastra' nu-i placeau basistule....

      Ia zi ? Ai cenzura pe-aici tot ce nu-ti place sa auzi nu?

      BRAVO!
      Traiasca Libertatea Popoarelor (ocupate de sovietici) ca s acitez din Tatal lui patapievici
  • +2 (6 voturi)    
    ... (Duminică, 11 mai 2014, 20:30)

    rerenenegate [utilizator]

    Votca sigur a baut. Nu stiu ce-a mai consumat in rest, poate a tras pe nas si niste coca. Presupun ca era cel putin intr-o stare de mahmureala (daca nu era beat de-a binelea).
    Si sa spui unui astfel de personaj lucrurile in fata mi se pare normal. Ce mi se pare anormal sunt afirmatiile belicoase ale unui vicepremier rus impotriva unui stat Nato/Ue. Care chiar din perspectiva Rusiei, tradeaza intentiile viitoare ale acesteia (ei cred ca fostele republici ssr si cele din fostul bloc comunist sunt terenul lor de joaca). Parca vad ca tipului nu o sa-i fie bine in curand, si nu de la mahmureala...
  • -1 (3 voturi)    
    ciocu' mic (Luni, 12 mai 2014, 6:55)

    tontu [utilizator]

    Din nou marinarul se baga singur in seama de parca Rogozin e singurul care spune prosti la betie...
  • +1 (3 voturi)    
    Ce-i mai place (Luni, 12 mai 2014, 18:20)

    Patton [utilizator]

    Ce-i mai place lui Basescu sa se improaste cu noroi! Dupa ce a coborat in mocirla alaturi de Ponta, cu un "dialog" de-a dreptul deplorabil, acum asta...

    Penibil pentru un sef de stat.