Catalin Ivan: O noua suspendare a lui Traian Basescu este putin probabila, nu ar avea sens

de RFI     RFI Romania
Miercuri, 7 mai 2014, 10:30 Actualitate | Politic


Este putin probabila o noua suspendare a presedintelui, desi Traian Basescu ar merita suspendat in fiecare zi pentru incalcarile Constitutiei. O spune la RFI purtatorul de cuvant al PSD, Catalin Ivan. El considera ca o noua suspendare nu are sens, pentru ca tara are nevoie de stabilitate.

Pentru Catalin Ivan, schimburile dure de replici dintre presedintele Traian Basescu si premierul Victor Ponta sunt regretabile: "Este categoric o situatie regretabila. Avem un presedinte care incalca grav Constitutia, care ataca practic democratia din acest stat si chiar statul de drept, despre care vorbeste de atat de multe ori".

Intrebat daca premierul Ponta nu greseste raspunzandu-i presedintelui Basescu, purtatorul de cuvant al PSD a raspuns: "Nu avem alta varianta decat sa sanctionam derapajele de la democratie si incalcarile Constitutiei. Am putea sa le ignoram si multa lume ne spune sa nu-l luam in seama pe Traian Basescu, pentru ca mai are foarte putin pana isi incheie mandatul".

Continuarea pe www.rfi.ro






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


1846 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    sunt toate motivele (Miercuri, 7 mai 2014, 10:43)

    mos ion roata [utilizator]

    sa ne gandim la o suspendare a premierului Ponta.Asa vad eu situatia actuala.
    • +10 (10 voturi)    
      Sau... (Miercuri, 7 mai 2014, 11:08)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      ...Un bilet doar dus la Moscova!

      ....Oooh, dar facem cheta daca nu are bani!
  • +12 (12 voturi)    
    suspendarea (Miercuri, 7 mai 2014, 11:15)

    boierash [utilizator]

    Bineninteles ca nu are sens, pt PSD. O suspendare validata ii va permite lui Basescu sa candideze din nou, ceea ce ar insemna chiar un cosmar pt Ponta. O suspendare nevalidata ar insemna esecul luptei psd impotriva lui Basescu. Ambele variante sunt absolut groaznice pt psd. De-asta forteaza basescu constitutia.
  • +11 (11 voturi)    
    ivan (Miercuri, 7 mai 2014, 11:18)

    the [utilizator]

    penibil, ca de obicei si obraznic ca stàpânul ...
    • +2 (2 voturi)    
      gretos acest pupic.....ivan ce groaznic (Miercuri, 7 mai 2014, 14:16)

      ivanescu [utilizator] i-a raspuns lui the

      asa rasplateste ivan pe ponta ...il pupa undeva si -l ridica-n slavi ....pentru ca-l pastraza euro paranoic in PEuropean !
  • +10 (10 voturi)    
    Ei, asi, haide domnule fii serios... (Miercuri, 7 mai 2014, 11:55)

    benicio [utilizator]

    Ar avea sens, cum sa nu aiba? Auzi bazaconie. Pai ar abate putin atentia de la adevaratele probleme din economia Romaniei: privatizari esuate, companii de stat in faliment mascat, autostrazi desenate doar pe harta (dupa 2 ani de Sova), agricutura total dependenta de ploaie, somaj in crestere, povara fiscala sufocanta, deficite in linie la toate bugetele, coruptia devenita deja normalitate etc. etc. A, dar stai, am uitat, Basescu e de vina pentru toate astea!!!
  • +11 (11 voturi)    
    Martea neagra (Miercuri, 7 mai 2014, 11:58)

    mrness [utilizator]

    e un motiv excelent pentru dizolvarea parlamentului.
    My 2 eurocents :)
  • +7 (7 voturi)    
    Moscova nu este de acord (Miercuri, 7 mai 2014, 13:13)

    Trojan.H [utilizator]

    Putin a refuzat categoric varianta suspendarii. Asta ar duce sigur la pierderea presedentiei.