Ponta: Daca Basescu incalca Constitutia si este decizie a Curtii, nu avem alta sanctiune decat suspendarea

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 7 mai 2014, 0:06 Actualitate | Politic


Parlamentul nu are alta sanctiune de aplicat decat suspendarea in cazul in care Curtea Constitutional decide ca presedintele Traian Basescu a incalcat Constitutia, a declarat liderul PSD, premierul Victor Ponta, precizand ca decizia apartine Parlamentului, nu Guvernului sau unui partid, potrivit agentiei Mediafax.

"Orice persoana este obligata sa respecte legile. In cazul presedintelui tarii, nu avem o lege speciala care sa arate care e sanctiunea", a spus Ponta la Antena 3.

Intrebat insa in continuare daca Basescu va fi suspendat in cazul in care judecatorii CC stabilesc ca presedintele nu trebuie sa faca campanie, iar acesta continua actiunile electorale de la data la care Curtea se pronunta, Ponta a raspuns ca da.

"Categoric da. Cum adica ? Daca incalca Constitutia si daca avem o decizie a Curtii in acest sens, nu exista o alta cale de sanctiune decat cea prevazuta de Constitutie: suspendarea. Decizia apartine Parlamentului, nu Guvernului si nu unui partid. Nu pot sa vorbesc in numele Parlamentului", a spus Ponta.

El a spus insa ca, din punctul de vedere al PSD, presedintele trebuie sanctionat in acest caz conform Constitutiei, si anume prin suspendare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2345 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Nu pot sa (Miercuri, 7 mai 2014, 0:34)

    Kepler [utilizator]

    vorbesc in numele parlamentului, eu vorbesc doar in numele baronilor...
  • +12 (12 voturi)    
    In 2004 (Miercuri, 7 mai 2014, 0:46)

    mns [utilizator]

    Cand era seful corpului de control al prim-ministrului in 2004 de ce nu a sesizat CCR?

    http://imgur.com/GwJmBA0 (sau asta nu se pune)
  • +11 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 7 mai 2014, 0:48)

    [anonim]

  • +10 (10 voturi)    
    Mincinosule hot = plagiator (Miercuri, 7 mai 2014, 1:17)

    UnOarecare [utilizator]

    O sa-l pupati unde ati mai facut-o!
    A inceput deja sa-si dea seama si majoritatea imbecila cum stau lucrurile....hihihi
  • +11 (11 voturi)    
    sigur... (Miercuri, 7 mai 2014, 1:34)

    Delia13 [utilizator]

    suspendati-l, baieti! Numai asa va dati foc la casa! Da-ti voi drumul la lup ca va papa pe toti! Chiar nu realizeaza astia cit de periculos (pt ei) poate fi Basescu suspendat, adica liber de toate constringerile functiei...! IDIOTII!
    • +9 (9 voturi)    
      lasa-i! (Miercuri, 7 mai 2014, 3:33)

      eek [utilizator] i-a raspuns lui Delia13

      Nu intrerupe inamicul cand face o greseala. Este nepoliticos.
  • +7 (7 voturi)    
    Pe cind catuse pentru sleahta voastra !!! (Miercuri, 7 mai 2014, 3:32)

    andreesanu [utilizator]

    Incep romanii sa le fie lehamite ,adica scirba de voi de slehta asta de derbedei care va faceti ca guvernati si administrati Romania ca pe tarlaua voastra ,cunoastem stilul este stilul mafiotului Nastase si de el lumea a vrut sa scape ,devenise paranoic si am scapat
    de el,
    sper sa-ti vina rindul cit mai curind si tie, poate-ti mai trec fumurile si la racoare vezi cit rau ai facut tarii si romanilor.
  • -4 (6 voturi)    
    Suprasaturatie (Miercuri, 7 mai 2014, 4:57)

    Dana Bob [anonim]

    M-am saturat de politica de la noi, daca asta se poate numi politica!
    Acuze din toate partile! Guvernare= 0!
    Am mai spus-o si daca nu o repet : Udrea si Ponta candideaza la europarlamentare? Cei doi sunt actorii principali ! De Ce?
    Ma ajuta cineva sa inteleg?
    • +2 (2 voturi)    
      Motor pt caruta (Miercuri, 7 mai 2014, 11:42)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui Dana Bob

      Caruta cu prosti, dar care vor fi europarlamentari.

      E stilul clasic de promovare din Romania prin aruncarea in prim plan a figurilor cunoscute. Stie cineva cine candideaza la europarlamentare? Mai conteaza, sunt ai lui Ponta deci "garantati" (bine e si nevasta-sa pe lista :D). Etc...
    • +2 (2 voturi)    
      Ca-i stie lumea (Miercuri, 7 mai 2014, 11:57)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Dana Bob

      Pe Udrea ca nu o inghit femeile frustrate si misoginii iar pe Ponta pt ca are acoperire media si imbecili mananca fara sa mestece ceea ce primesc de la tembelizor.
  • +4 (4 voturi)    
    Va Voi Ponta, asta-i vrerea ce voieste " doctorul" (Miercuri, 7 mai 2014, 5:55)

    Plagarus [utilizator]

    Mousetzunache are zilele numarate,pana intra-n penal!
  • +6 (6 voturi)    
    Ponta devine periculos (Miercuri, 7 mai 2014, 7:06)

    deer [utilizator]

    Cred ca avem o mare problema cu Ponta asta.
    Langa noi se pregateste un razboi, iar prostul asta se pregateste sa suspende Presedintele care este si comandantul suprem al fortelor armate.
    Si daca se intampla ceva neprevazut in Ucraina sau Moldova, sau chiar in Romania, cine ia decizii?
    Asta suna a inalta tradare din partea lui Ponta. Deja nu mai e iresponsabil vesel, incep sa cred ca e altceva. Devine periculos pentru statul roman.
    Cine trebuie sa vada asta chiar nu are de gand sa ia nicio masura?
    • +4 (4 voturi)    
      Numai Ponta ? (Miercuri, 7 mai 2014, 7:46)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui deer

      Că doar nu crezi că Ponta e de capul lui ...

      A fi cazul să ne întrebăm cu toții: ce Proiecte de Țară au toate partidele astea care azi se află în campanie pentru europarlamentare ?

      Românii sunt asediați doar cu vorbe de clacă:Șova îl demite pe Băsescu, Antonescu îl contestă pe Tăriceanu, Dragnea trage cu ochiul prin gaura cheii în dormitorul lui Băsescu, Iliescu își amintește de înțelegeri cu Putin...
      Halal bărbați, mândră clasă politică, ptiu drace !

      Între timp afacerile private - singurele care susțin concret Economia românească - sunt cocoșae de impozite și taxe. Însuși Guvernatorul BNR o recunoaște.

      Ponta în loc să guverneze la sânge banii care-i vin gratis de la UE este obsedat să ajungă președinte moment in care toată baronimea va striga: Capul lui Băsescu vrem !
      Iar după ce-l vor avea îl vor scuipa pe săturate - ca niște indvizi jonici și inculți ce sunt (răzbunarea este arma prostului).
      Iar după asta ce va urma ? Vor dori capul Justiției ?

      Ăștia au uitat că au o țară...
  • +3 (3 voturi)    
    Marioara, Vasilache și Dracul (Miercuri, 7 mai 2014, 7:26)

    Fisherman [utilizator]

    Politica românească este ca o piesă de bâlci de pe vremea lui Pazvante.

    Șova îl dă peBăsescu jos și-l pune interimar pe Tăriceanu !

    Halal gândire...
    • +3 (3 voturi)    
      Tradiceanu (Miercuri, 7 mai 2014, 11:08)

      deer [utilizator] i-a raspuns lui Fisherman

      Pe cine punem interimar? Pe ala care a decis peste noapte ca Romania se retrage din Afganistan si lasa balta orice angajamente asumate? Un tradator.
  • +2 (4 voturi)    
    Planul B ! (Miercuri, 7 mai 2014, 7:54)

    hotnewsfil [utilizator]

    Dac CCR va continua sa ia decizii basiste, domnu' Plagiatoru va fi nevoit sa puna in aplicare solutia de rezerva- B, indicata de sfantul Felix, de baroni, semnata impreuna cu agitatorul Dogaru, ca promisiune electorala, inainte de alegerile din 2012 : emiterea unei ordonante de foarte mare urgenta, prin care sa se desfiinteze CCR, DNA, ICCJ si inlocuirea judecatorilor numai cu asesori populari scoliti in laboratoarele PSD politruci sadea.
  • +2 (2 voturi)    
    Vreau sa stiu! (Miercuri, 7 mai 2014, 8:30)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    ARTICOLUL 95
    (1) În cazul săvârşirii unor fapte grave prin care încalcă prevederile Constituţiei, Preşedintele României poate fi suspendat din funcţie . . . . Ce inseamna fapte grave? Daca imbraci un tricou cu sigla unui partid pe plaja in vacanta inseamna fapta grava? Cine ma poate lamuri? Sau astia se culca si se scoala cu suspendarea in gand fara sa le pese ca actualul Presedinte mai are de stat in scaun doar 7 luni si fara sa invete nimic din esecul celor doua tentative anterioare. Jalnici politicieni mai avem mai fratilor!
  • +3 (3 voturi)    
    " Doctorul " loviturilor de stat catifelate jegos! (Miercuri, 7 mai 2014, 10:04)

    Plagarus [utilizator]

    Alegerile legislative din 9 decembrie 2012 sunt nule. USL nu mai exista. El a fost creat nu pentru a guverna România ci pentru a-l da jos pe Basescu. Nu a reusit... De aceea s-a si destramat. PSD se afla actualmente la putere în mod ilegal. Tovarasul Ponta se face ca nu aude si continua cu programul de guvernare al USL. PSD se face vinovat de încalcarea celor mai elementare legi democratice si, implicit, confirma continuarea loviturii de stat. Practic, din data de 22 noiembrie 2009, tara este condusa de un Parlament fara reprezentativitate legal constituita.