Victor Ponta: I-am spus "mai" lui Pana, nu o sa mai folosesc expresia

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 18:06 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta declarat, sambata, raspunzand unei intrebari, ca i s-a adresat ministrului Doina Pana cu expresia "mai", dar nu o va mai folosi, pentru ca sa inteleaga si "colonelul Turcescu", el precizand ca va fi atent sa nu se inteleaga "gaozar" sau "tiganca imputita" din declaratiile sale, potrivit Mediafax.

 Intrebat daca ii va cere scuze Doinei Pana, Ponta a raspuns ca nu are motiv. "Am folosit expresia de ᅡmaiᅡ, nu o sa o mai folosesc, sa inteleaga si colonelul Turcescu", a spus Ponta.

Primul ministru a adaugta ca va fi atent pe viitor, pentru ca daca va spune "Buna ziua" sa nu se inteleaga de catre "coloneii lui Basescu" ca a injurat sau a spus "gaozar" sau "tiganca imputita".

Premierul Victor Ponta, vicepremierul Liviu Dragnea si ministrul delegat pentru Ape, Doina Pana, au mers, marti, in localitatea Beiu, judetul Teleorman, unde au vizitat mai multe zone inundate si au discutat cu oamenii. Presa a relatat ca, marti, la Beiu (Teleorman) i s-ar fi adresat ministrului Pana spunand: "Tu ce faci, fa, Doina, aici? Aveai chef de niste inundatii?".

Ministrul delegat pentru Ape, Doina Pana, a declarat, dupa ce presa a relatat ca premierul Ponta i s-ar fi adresat cu "fa", ca ea nu a auzit acest cuvant niciodata in vocabularul premierului si ca acesta i se adreseaza mereu doar cu "mai", Pana cerand totodata ca inregistrarea sa fie ascultata atent.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7591 vizualizari

  • +28 (28 voturi)    
    Unde e digul de 15 milioane de lei? (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 18:14)

    Matrafirefox [utilizator]

    Am vazut cu ce sunt dotati pompierii de la Beiu, n-au suficienti saci de nisip asa ca au pus o foaie de plastic direct pe pamant. Ce mai minti tu Ponta si cu lacheul tau, Dragnea, ca le faceti dig de 15 milioane (nici nu ar costa atat, ai scos cifra asta din burta), minti de ingheata apele - macar asa sa scape oamenii din Beiu, ca dig nu o sa le faci niciodata mincinos imputit ce esti!
    • +20 (20 voturi)    
      Stai linistit, ca si la Iasi conducta aia spre (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 22:48)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      Moldova a existat doar 3 zile cat sa faca Pisicul poza cu un tractor acolo si cateva tevi.
      • +4 (4 voturi)    
        Doi in Pana (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 23:39)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        De idei! PM si VPM.
    • +5 (5 voturi)    
      nu a mințit cu 15milioane (Duminică, 27 aprilie 2014, 1:58)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      Vor face un dig de 15 mii lei, iar restul până la 15 milioane, un mezelic acolo, vor intra în buzunarele mafioților bolșevici, care parazitează țara de doi ani.
      Exemple avem destule, dacă în vremea lui boc o șpagă era de zeci de mii, la ei șpaga/șmenul e de zeci de milioane
  • +26 (26 voturi)    
    Lui i se pare normal (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 18:17)

    Dalinar [utilizator]

    ca asa vorbeste de mic, educatia de acasa. Numai ca in mitomania lui...el se minte pana si pe El Insusi. Tot un golan ramai Ponta, un incompetent care se vrea Presedinte de tara.
    ps: Tu nici presedinte de CAP nu meriti sa fii....nu te duce capu'.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu i-am zis "fa" lui Pana, ce pana mea? (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 23:47)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Parol!
    • +7 (7 voturi)    
      Exact (Duminică, 27 aprilie 2014, 8:59)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Asta e din seria: "Va resping realitatea si o substitui cu a mea!". Cand te gandesti ca Pontafă asta il facea pe Basescu dictator.
  • +32 (32 voturi)    
    eu ,unul , nu l condamn pe... (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 18:22)

    exilatul [utilizator]

    acest escroc plagiator ,unealta lui iliescu si acolitii lui, ci pe toti imb-cilii care au votat si vor vota acest specimen si sleahta lui de impostori si hoti...
  • +25 (27 voturi)    
    PM, (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 18:44)

    potaissa [utilizator]

    ai fost ,esti si vei ramane un mitoman. Escroc mincinos fara sapte ani de-acasa ,fara caracter si scrupule. Un animal ajuns la putere. Eu am sa traiesc ziua cand ai sa intri in puscarie. Ma bucur de pe-acum.
  • +22 (22 voturi)    
    dispari mai "animalule"!! (cu el cu tot) (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 18:59)

    rov [utilizator]

    sunt sigur ca in coruptul si putredul ala psd exista altul la fel de santajabil, dar de bun simt macar!!!
  • +23 (23 voturi)    
    Măi, aveai chef ... :-) (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 19:09)

    AdrianCalin [anonim]

    ... de niște inundații? Haide cu noi cu barca, o să fie mai tare decât la Veneția. Belea cât de tare trag jandarmii ăștia, cred că trebuie să facem ceva, pare că mănâncă destul de bine, tu-le mama lor, se pare că nu furăm suficient. Dragneo, ești praf mă, și-ți zic asta fix la inundații ca să te discreditez.
  • +23 (23 voturi)    
    Minciuni (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 19:12)

    rcaon.ro [utilizator]

    Omul asta minte cu o naturalete iesita din comun.

    A ajuns la un nivel in care isi permite sa minta un lucru foarte usor de probat si verificat.

    Nu imi vine sa cred cum omul asta inca mai e sustinut in politica.
  • +23 (23 voturi)    
    RUSINE (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 19:25)

    FPop2013 [utilizator]

    Putoarea asta minte cum respira. Adica e mazeta-trotineta. Pute, pute, pute. Un prim-ministru cu caracter de PUTOARE.
  • +27 (27 voturi)    
    Nu stiu de care moment vorbeste Ponta (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 19:29)

    denvarel [utilizator]

    I-o fi zis "mai" stimatei doamne ministru fara coloana vertebrala. Cu alte ocazii.

    Intrebarea era cum i-a spus aici:
    http://www.biziday.ro/wp-contents/uploads//2014/04/fa-Doina-pitch1.wav

    Eu aud un neaos "Fă", alti aud un "Mă". Dar nu aud vreun "i". Nici de la "Făi". Nici de la "Măi".
  • +25 (25 voturi)    
    Penibil (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 19:54)

    karula [utilizator]

    Penibil.
    Indiferent de :" fa, ma, mai", " aveai chef de niste inundatii", ramane....si nu vorbim de exprimarea unui " tigan imputit" ci a unui PM.
  • +20 (20 voturi)    
    credinta lui Ponta (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 20:05)

    Vuck [utilizator]

    Declaratia lui Ponta vine in consens cu adanca sa credinta ca suntem toti "retarzi" si ne uitam la el precum se uita nord coreeni la liderul lor.
  • +20 (20 voturi)    
    mincinos (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 20:19)

    Captain Obvious [utilizator]

    I-ai zis "fa" si o sa mai zici ca iti e in caracter.
    • +3 (3 voturi)    
      Ce plaja larga (Duminică, 27 aprilie 2014, 0:52)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Acopera PM-ul ... de la limbi straine la familiarisme deocheate.
  • +20 (20 voturi)    
    Bre " doctore ", tu intelegi ceva fara bun simt? (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 20:38)

    Plagarus [utilizator]

    Viorel doctoricelul nepriceput , din pacate nu are scuze pentru gafa facuta si cu atat mai mult e jenant cand se jura ca nu a zis asa ceva desi se aude clar pe inregistrare.!!!
    Guvernul Ponta III, o luna si jumatate de inactivitate
    X. ENERGIE, PETROL SI GAZE !?
  • +19 (19 voturi)    
    Cat tupeu... (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 20:42)

    MichiuStefan [anonim]

    Cat tupeu pe individul asta numit prin gratia baronilor si stupiditatea poporului PM!Neaga ce a auzit o planeta intreaga!V-ar placea -Doamne fereste- un astfel de Presedinte?Chiar si pentru Romania, ar fi prea grotesc si iresponsabil!
  • +20 (20 voturi)    
    baietica? (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 20:51)

    dandra [utilizator]

    Tu ne crezi bizoni pe toti?
    O tara intreaga te-a auzit si vazut si negi asa ceva?
    Oh, wait, am uitat ca vorbim cu un plagiator, pentru care minciuna este o religie.
    Da-ti demisia si fa o favoare acestei tari.
  • +20 (20 voturi)    
    nici un mai conteaza... (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 21:03)

    rezis [utilizator]

    nici nu mai conteaza cine a zis ce a zis...nivelul a coborit atit de mult incit dl ponta nu poate fi presedintele acestei tari...pur si simplu nivelul este absolut infantil....un adevarat om de stat nu vorbeste de "colonelul turcescu" sau alte bazaconii...iar daca dl basescu a luat-o pe aratura prin propriul exemplu trebuie demonstrat exact contrariul...
  • +18 (18 voturi)    
    Mersi, pa, măi! (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 21:38)

    mono61 [utilizator]

    Bine, che V. V. Ponta, aşa să faci! Mersi, pa!
  • +19 (19 voturi)    
    Soldat neinstruit ........ (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 21:40)

    banateanul. [utilizator]

    Ti-ai racit gura degeaba, ca nu te- ai adresat cu fa tovarasei de cabinet, pana la urma tot ai recunoscut,intradevar doar cu jumate de gura dar.....tot ai pronuntat cuvantul magic :))
  • +15 (15 voturi)    
    dimensiunea crestina a lui ponta: (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 22:23)

    yellowdog [utilizator]

    "minte-ti aproapele ca pe tine insuti" si slugarnicia celor care il incojoara din care face parte si BOR-ul. Nu am auzit o prealumnita si preasfintita fata biserceasca, macar voalat sa atentioneze ca unul de minimele comandamente ale unui crestin, sa nu minti, este incalcat de "cel mai inalt conducator" al poporului roman intr-o zi sfanta de Paste. Culmea, "fuhrerul" ponta face baie de multime la o manastire. Halal sa iti fie popor roman...ai ajuns o caricatura
  • +17 (17 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 22:48)

    prostu satului [anonim]

    • +4 (4 voturi)    
      Ar fi sunat chiar interesant (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 23:54)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui prostu satului

      Adica uite: inundatii, val... Subtil!
      Dar nu va asteptati de la Ponta la asa ceva!
  • +20 (20 voturi)    
    Ponta paranoicul (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 23:07)

    mike13 [utilizator]

    Este, cu mare triste o spun, cel mai josnic prim ministru din jalnica istorie post-decembrista a Romaniei!!!La omul asta nu am auzit niciodata un discurs elevat, dedicat, documentat, competent si de bun simt!!!Tot timpul agresiv, tot timpul trebuie sa se repeada la //ceilalti//, un frustrat, omul asta chiar are probleme!!!!Sau poate este doar incult, paranoic, needucat???Model ideal al anilor 50!!!Dar acum suntem in mileniul 3, oameni buni si asemenea politruci nu se mai poarta in lumea civilizata!!!Dak ar avea un gram de neuroni macar, ar pricepe ca generatiile care admirau acest profil moral sunt pe cale de disparitie!!!Daca nu vor continua sa aduca mortii la vot!!!!Nu este de nivelul lui Turcescu nici daca Robert ar avea 4 clase!!Nu mai vorbim de educatie....Astia trebuie sa dispara din spatiul public, sunt un mare pericol pt Romania!!!Sa-i fie rusine, da nu o are..si nici bun simt!!!!!
    • +6 (6 voturi)    
      Bravo, mike13 (Duminică, 27 aprilie 2014, 1:00)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui mike13

      Excelent comentariu!

      La omul asta nu am auzit niciodata un discurs elevat, dedicat, documentat, competent si de bun simt!!!
  • +4 (4 voturi)    
    poezia copilariei (Sâmbătă, 26 aprilie 2014, 23:49)

    Mamuk [utilizator]

    Căţeluş cu părul creţ fură raţa din coteţ...
    el se jură că nu fură, dar l+am prins cu raţa-n gură!
    Bai, Ponta, da' cu guvernarea cum stai ?!
    • 0 (0 voturi)    
      pai ce? (Luni, 28 aprilie 2014, 10:07)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mamuk

      cine zice ca el guverneaza?
      sa ne aducem aminte chiar de propriilei afirmatii : "eu ca prim ministru al guvernului pe care-l conduc". nici lui nu-i venea sa creada ca e prim ministru.
      pe de alta parte, la cate aparitii si bagari in seama la absolut orice, omul asta a confundat postul de prim mninistru cu cel de purtator de cuvant (de ce l-o mai fi platit pe zahartescu???).
  • +5 (5 voturi)    
    dacă a ajuns să se compare cu Băsescu, e pe ducă (Duminică, 27 aprilie 2014, 0:09)

    visio [utilizator]

    Plagiatorul! Nu sunt un fan al regimului comunist deși aveam 17 ani la Revoluție. Am cunocut și foamea și gerul din casă, și întunericul. După 25 de ani dela revoluție, încă mai suport alienații mintali (rezultatul comunismului). De băse scăpăm anul acesta, de tăeirea pensiilor, de creșterea tva (greșeală recunoscută mai târziu). Afirmațiile recente ale Plagiatorului îmi amintesc de determinarea Elenei Ceaușescu în a extermina orice formă de inteligență. Apropo, celor 70% votanți usl nu le este rușine să se privească în oglindă știind că omul votat de ei a crescut prețul la carburanți Numai pentru cetățeanul obișnuit? Dacă nu le este rușine pentru că au băgat țara asta în așa mare ”problemă” ar fi foarte bine ca următoarele alegeri să le petreacă acasă, în pat, la tv; oriunde, numai la secția de votare nu. În încheiere, îmi pare rău că barca în care erau Plagiatorul și Furăciosul de voturi, nu s-a scufundat. Pe de altă parte, îmi pare bine pentru că nu am bani să îi inmrmântez. Însă, dacă se va întâmpla, va trebui să iau o decizie. În încheiere, DNA mai cazează niscaiva infractori? Nu de alta, însă vine vacanța și e bine să știe bieții oameni dacă plătesc biletele sau capătă ceva all-inclusiv mai aproape de casă.
  • +4 (4 voturi)    
    derbedeul minte, minte, minte.. (Duminică, 27 aprilie 2014, 1:26)

    timp tamp [utilizator]

    Minte înainte să respire, in timp ce respiră și după ce respiră, și o ia de la capăt când expiră....
  • +6 (6 voturi)    
    haha (Duminică, 27 aprilie 2014, 6:01)

    I [utilizator]

    va minte in fata! asta da tupeu!
  • +7 (7 voturi)    
    POnta, din minciuna in minciuna! (Duminică, 27 aprilie 2014, 7:59)

    hotnewsfil [utilizator]

    Daca mai insista ziaristii cu dezvaluirea apelativului 'fa!', mitomanul va trece la alta minciuna : i-am zis 'draga mea' dar mi-a partut rau ulterior, fiindca am trezit gelozia Dacianei; m-a admonestat sever dar i-a trecut si m-a iertat ; si tata socru m-a certat fiindca o vedea pe fiica-sa suferind; hai, pa!'.
  • +7 (7 voturi)    
    Norocul din 2004! (Duminică, 27 aprilie 2014, 8:36)

    MichiuStefan [anonim]

    Comentariile, aproape exclusiv reliefeaza adevarul despre individul in discutie;problema este ce facem cu el.Ati vazut la manastire ce succes de public votant are!"Sa traiasca d-l Presedinte"-de te apuca greata si spaima ca e posibil sa se adevereasca;in orice tara din lume cu minime pretentii de onorabilitate dupa cazul Duicu, premierul ei sau ar fi demisionat urgent sau ar fi fost imediat inculpat.Aici nu se intampla nimic, din contra,vezi exemplul de mai sus.Va mai avea tara asta norocul din 2004, ca prin anticorpii proprii nu vad sa se salveze.
  • +6 (6 voturi)    
    mai bine continuai sa negi .Daca admiti ca (Duminică, 27 aprilie 2014, 8:58)

    fosta zoezoe [utilizator]

    ai zis "mai ", e clar doar -pentru cine avea dubii-ca ai zis "fa" pentru ca nu se aude nici un "i "acolo...Acum urmeaza un sir de invective adresate tie si nevrtebratei careia i te-ai adresat si care nu pot fi scrise aici :.......In final il citez pe Banciu :"Cata zacusca mai poti sa mananci ?!!"
  • +4 (4 voturi)    
    Antena3 e aici? (Duminică, 27 aprilie 2014, 9:16)

    qwertyuiop [utilizator]

    Mai dar niciun comentariu pozitiv sa am si eu cui da dislike :))? Unde "sunte-ti" antenistilor?
  • +5 (5 voturi)    
    Fost procuror (Duminică, 27 aprilie 2014, 9:35)

    angajat_10 [utilizator]

    Toti acesti presedinti si prim ministri au fost : procurori,
    avocati, reprezentanti ai unor ministere, securisti.....
    Cand ne ,,alegem'' conducatori din clasa de mijloc:
    ingineri, economisti,... care sa ne reprezinte si sa stie ce este...MUNCA.
  • +7 (7 voturi)    
    Viorel dr. malpraxis Ponta , mai glasuieste? (Duminică, 27 aprilie 2014, 9:59)

    Plagarus [utilizator]

    Era unul Viorel dr. Ponta care inainte de a fi Premier zicea ca pe el nu-l deranjeaza nici daca umbla zece securisti pe urmele lui si nici daca ii sunt inregistrate convorbirile pentru ca , spunea el , nu are ce ascunde " el nu face acte de coruptie " . Ce l-o fi apucat acum cand este premier de se teme si de umbra sa chiar nu inteleg decat daca intre timp " face acte de coruptie"
    Oricum Tara merge pe "avarie " si idiotii astia isi fac " sicane " fara sa le pese . Nici la brutarie nu le este locul ! In cativa ani este posibil ca majoritatea sa fie nevoita sa se refugieze in buncare asa ca din acest punct de vedere Ponta poate fi considerat "un vizionar "
  • +3 (3 voturi)    
    Comandantului de barca (psd) :nici mama mea (Duminică, 27 aprilie 2014, 11:42)

    fosta zoezoe [utilizator]

    care are 80 de ani nu te crede, nu te vrea, nu a votat si nu va vota psd !Nici pe ea n-ai prostit-o !
  • +3 (3 voturi)    
    Nici un vot negativ (Duminică, 27 aprilie 2014, 17:52)

    NameInFlame [utilizator]

    6500 de vizualizari si nici un vot negativ. Asta..., WP..., se vrea presedinte? Suntem ultimii prosti daca vasta va vastiga, sa nu va plangeti la anul, e vina noastra a tuturor ca stam cu nasul in monitor.
  • +3 (3 voturi)    
    N-am vazut mincinos mai mare ! (Duminică, 27 aprilie 2014, 19:22)

    ploiesteanu [utilizator]

    A declarat ca ar fi spus mai cand este extrem de clar ca s-a adresat cu "fa" Si asta după ce a vizionat caseta ! Alegem un presedinte ca asta si suntem de rasul lumii nu doar al Europei. Asta cand spune ca merge economia, suntem de fapt in recesiune. Nu mai poti sa crezi nimic din spusele primului ministru. Un bun exemplu pentru tinerii Romaniei. Minte cat mai n
    ult si vei ajunge premier ! Totul e sa minti in toate imprejurarile. Ponta e un politician adevarat, pur sange. Ce calitati minim necesare trebuie să ai pentru asta ? Iata:
    1 Minte cat mai mult,
    2.Fura cat mai mult,
    3. Împrosca cu noroi adversarul politic in mass media desi ti-e prieten apropiat in afaceri.
    3.