Camera Deputatilor a respins ridicarea imunitatii lui Daniel Chitoiu. Vezi in text lista parlamentarilor aparati in fata justitiei

de Red. stiri     HotNews.ro
Marţi, 11 martie 2014, 13:44 Actualitate | Politic


Daniel Chitoiu
Foto: AGERPRES
Camera Deptuatilor a respins marti, prin vot secret, cererea procurorilor anticoruptie de ridicare a imunitatii a lui Daniel Chitoiu in vederea inceperii urmaririi penale. Au fost 248 de voturi impotriva, 108 pentru si 4 anulate.

Lista parlamentarilor aparati in fata justitiei
  • Daniel Chitoiu, deputat PNL, fost ministru de Finante si viceprim-ministru in Guvernul Ponta II. Parlamentul a respins incuviintarea urmaririi penale.
  • Varujan Vosganian, senator PNL, fost ministru al Economiei. Senatul a respins incuviintarea urmaririi penale. 
  • Vlad Cosma, deputat PSD. Camera Deputatilor a respins arestarea preventiva, in 17 februarie 2012. 
  • Ion Stan, deputat PSD. Camera Deputatilor a respins arestarea preventiva, in 21 decembrie 2012, in ultimul moment al legislaturii trecute, insa dupa alegerile legislative. 
  • Monica Iacob Ridzi, deputat, fost ministru PDL al Tineretului si Sportului. Camera Deputatilor  respins incuviintarea perchezitiei si extinderii urmaririi penale in dosarul 2 Mai, in 14 decembrie 2010, in fosta legislatura.
DNA a cerut pe 25 februarie urmarirea penala a fostului ministru al Finantelor, Daniel Chitoiu, acuzat de abuz in serviciu si constituire de grup infractional organizat in dosarul ASF - Carpatica. Astfel, procurorii au transmis procurorului general al Parchetului de pe langa Inalta Curte referatul in vederea sesizarii Camerei Deputatilor pentru formularea cererii de efectuarea urmaririi penale fata de Daniel Chitoiu pentru savarsirea infractiunilor de abuz in serviciu si constituirea unui grup infractional organizat, in perioada in care avea calitatea de ministru al Finantelor Publice. Sotia lui Daniel Chitoiu (director in ASF) si nasul sau, Dan Radu Rusanu (seful ASF) sunt deja urmariti penal in dosarul ASF - Carpatica Asig.

Procurorii arata ca "exista indicii rezonabile" ca Daniel Chitoiu a initiat o ordonanta de urgenta, in octombrie 2013, cu scopul de a sprijini "grupul infractional constituit pentru a favoriza interesele S.C. CARPATICA ASIG S.A., in lipsa unei urgente reale si cu eludarea procedurii prealabile reglementate de Hotararea Guvernului nr. 561/2009".

Ordonanta, care a si fost adoptata de Guvern, a facut posibila inlaturarea din Consiliul Autoritatii de Supraveghere Financiara a lui Tudor Daniel George, vicepresedinte pe sectorul de supraveghere a asigurarilor, si inlocuirea acestuia cu o persoana "care urma sa garanteze, in mod fraudulos, protectia intereselor financiare ale S.C. CARPATICA ASIG S.A.", mai arata procurorii DNA.

  • Daniel Chitoiu, in plenul Camerei: Nu am nicio legatura si nu recunosc nicio vinovatie care mi se aduce de procurorul general
Deputatul liberal Daniel Chitoiu a declarat, marti, in plenul Camerei, ca nu recunoaste "nicio vinovatie" care ii este adusa de procurorul general in dosarul privind inceperea urmaririi penale pe numele sau pentru savarsirea infractiunilor de abuz in serviciu si constituire a unui grup infractional organizat, afirmand ca se afla intr-o situatie "jenanta".

"Vreau sa va spun clar ca nu am nicio legatura, nu exista nicio dovada ca as fi implicat si nu recunosc nicio vinovatie care mi se aduce de catre procurorul general. (...) Vin astazi in fata dvs pentru a se proceda la un vot cerut de procurorul general al Parchetului de pe langa ICCJ in cazul meu. Nu va ascund faptul ca sunt intr-o situatie jenanta in fata dvs, eu care mi-am indeplinit atributiile de ministru aproape timp de doi ani la Ministerul Economiei si Ministerul Finantelor Publice si am luptat contra grupurilor de interese si nu numai ca am luptat, dar am si intreprins toate demersurile necesare pentru intarirea institutiilor statului cu atributii in combaterea si eradicarea fraudei fiscale, am reorganizat ANAF, Garda Financiare, sa fiu acuzat ca tocmai eu protejez sau sprijin grupuri infractionale organizate", a spus Chitoiu, potrivit Agerpres.

El a subliniat ca OUG 94/2013 pentru organizarea si functionarea ASF a fost promovata de Guvern ca urmare a angajamentelor cu FMI, BM si CE.

Chitoiu a indicat ca in ceea ce priveste crearea ASF a facut obiectul atentiei institutiilor financiare internationale inca de la aparitia acestei institutii in decembrie 2012 si ca la fiecare misiune de evaluare s-a pus in discutie modul de organizare a managementului acesteia.

De asemenea, el a punctat ca la fiecare misiune de evaluare au fost stipulate in mod clar masuri privind imbunatatirea managementului la ASF, indicand ca pe 1 iulie 2013 institutiile financiare au impus reducerea numarului de membri ai Consiliului ASF la noua si introducerea unor criterii minime profesionale mai clare de ocupare a posturilor, iar pentru realizarea acestui obiectiv s-a impus termenul de 30 septembrie 2013.

"Am promovat aceasta OUG pentru ca pana la sfarsitul lunii septembrie 2013 in Parlament nu a putut sa fie adoptata o modificare la Ordonanta care exista in Legislativ, a trebuit sa ne indeplinim angajamentul fata de CE si FMI pentru ca atunci urma sa incheiem cel de-al treilea acord stand-by de tip preventiv cu FMI si de asemenea urma sa incheiem un Memorandum de intelegere cu CE", a aratat el.

Fostul ministru a argumentat urgenta OUG prin faptul ca in perioada respectiva incepea misiunea de evaluare a institutiilor financiare internationale, motiv pentru care nu mai exista timpul necesar adoptarii in Parlament a unui proiect de lege sau aducerea de amendamente la un act normativ care exista in Legislativ.

Chitoiu a indicat ca pe 16 octombrie 2013, cand a fost adoptata OUG, si-a asumat-o, desi proiectul de act normativ nu a fost elaborat de el ca ministru. El a aratat ca proiectul a fost initiat in 30 septembrie 2013 si ca a obtinut toate avizele de la toate directiile din Ministerul Finantelor si de la celelalte institutii. In plus, Chitoiu a afirmat ca toate observatiile Ministerului Justitiei au fost luate in considerare.

El a mai motivat ca in conditiile in care se apropia misiunea FMI, iar premierul era plecat in strainatate nu mai exista timpul necesar pentru adoptarea proiectului.

"Daca nu realizam si nu indeplineam acest angajament nu puteam sa incheiem acordul cu UE", a explicat Chitoiu, punctand ca urgenta, oportunitatea si celeritatea adoptarii OUG sunt justificate.

"Nu exista nicio dovada si nicio legatura a mea cu niciun reprezentant care face obiectul acestui dosar. Nu am nicio interceptare, nu am nicio dovada ca am fost implicat in acest grup asa zis infractional organizat. De fapt din dosar nici nu rezulta niciun element ca este constituit acest grup infractional organizat sau ca are vreun obiectiv", a aratat Chitoiu.

Potrivit acestuia, OUG privind ASF a fost adoptata de Parlament fara amendamente.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9829 vizualizari

  • +48 (50 voturi)    
    Camera Deputatilor (Marţi, 11 martie 2014, 13:48)

    misa2002_2006 [utilizator]

    e mai presus de DNA si de lege!
    face ce vrea..
    Chitoiu, manca-l-ar buba neagra, tre' sa stea langa ei..om de baza..
    • +30 (32 voturi)    
      Aha! (Marţi, 11 martie 2014, 14:16)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui misa2002_2006

      Unul a cerut si a obtinut ridicarea imunitatii si nu I/au facut nimic! Nu au avut ce... probabil!
      Altuia, ca sa nu I se poata intampla nimic, nu I se ridia imunitatea!
      Si cica suntem egali in fata legii!
      Traiasca usele, usede, umede, ....si alte "u"/uri!
      • +9 (9 voturi)    
        De-aici i se va trage lui Ponta! (Marţi, 11 martie 2014, 16:43)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        De la aceste ziduri in fata penalilor Ponta va ajunge si el la puscarie. Inversunarea poporului privind gratierea lui Gica confima spusele mele!
      • +2 (2 voturi)    
        lui madam chitoiu (Miercuri, 12 martie 2014, 10:46)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        nu a ce imunitate sa-i pastreze, tov. deputati.
        ce se va intampla daca in urma anchetei, se va ajunge la o condamnare a acesteia, stabilindu-se prin condamnare si ca sosul acesteia este macar la fel de vinovat?
        isi da demisia parlamentul hotilor?
    • +14 (16 voturi)    
      oho... (Marţi, 11 martie 2014, 15:01)

      titiacs [utilizator] i-a raspuns lui misa2002_2006

      sa duca itzele afacerii sus, tot mai sus ? alo , tov. pacalici-din-carti sti ceva ce noi NU trebuie sa stim ? sa-i fie frica SUPREMULUI deputat al tarii sau tocmai aici sta acel 1 % care ar duce spre 50%-50% sanse de candidatura la presedentia tarii ? (n.b. a declarat ca numai 40% e hotarit sa candideze )
    • +15 (17 voturi)    
      Parlamentul (Marţi, 11 martie 2014, 15:09)

      Vuck [utilizator] i-a raspuns lui misa2002_2006

      PArlamentul Romaniei este defapt o sleahta de infractori. Isi voteaza singuri legile care le permite sa fure.
      In curand vor vota si reintroducerea iobagiei pentru ca romanilor le place ca cei care-i conduc sa-si bata joc de ei.
    • +7 (7 voturi)    
      dupa cum bine se vede...... (Marţi, 11 martie 2014, 15:22)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui misa2002_2006

      .....asa se manifesta dictatura parlamentara.

      Acesta este sistemul politic ticalos, in care "alesii neamului" sunt stapanii absoluti iar poporul, o biata carpa de sters pantofii.
  • +42 (44 voturi)    
    prin vot secret (Marţi, 11 martie 2014, 13:52)

    lucadd [utilizator]

    adica sa nu se stie hotii care spala pe hoti...la secret toti suntem nevinovati si curati...majoritate contra dar daca ii luati individual toti au votant pentru.
    EU nu inteleg principiul votului secret in parlament (la cetatean da ---dar la ales nu ii vad utilitatea)
  • +23 (25 voturi)    
    eeeeeeeeeeee (Marţi, 11 martie 2014, 13:53)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    credeati altceva?
  • +29 (31 voturi)    
    USDMR, noua alianta strategica (Marţi, 11 martie 2014, 13:55)

    ouyang [utilizator]

    de lepre deasupra legii.
    • +20 (22 voturi)    
      Hotia ca o declaratie politica (Marţi, 11 martie 2014, 14:09)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Deaceia trebuie ca parlamentarul care o practica sa fie protejat . El face politica .A hotiei. E o politica si asta .
    • +17 (19 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 11 martie 2014, 14:14)

      [anonim] i-a raspuns lui ouyang

  • +24 (26 voturi)    
    pai si la ce va asteptati (Marţi, 11 martie 2014, 13:57)

    bogdan1477 [utilizator]

    Europa e ocupata cu Ucraina, asha ca acu isi permit ce vor ei si cu alegatorii lor uslamisti. De ce sa fie permisa cercertarea lui Chitoiu? Nu mai bine isi baga procurorii mintile-n cap?
  • +44 (46 voturi)    
    Parlamentari uniti in protejarea CORUPTIEI (Marţi, 11 martie 2014, 13:57)

    PaoloCesarini [utilizator]

    Ma apuca greata cand vad parlamentarii facand zid in fata anchetarii DNA pt un coleg penal. Teama ca oricare dintre ei pot fi prinsi pt soparlele penale intreprinse in anii de mandat, ii uneste. Rusine Parlamentarilor///! Sunteti scursura societatii! Sunteti ca niste zoaie intinse pe geam!
  • +26 (28 voturi)    
    o fi coada lui Ponta bagata??? (Marţi, 11 martie 2014, 13:59)

    misa2002_2006 [utilizator]

    o fi coada lui Ponta bagata???
  • +34 (36 voturi)    
    nu inteleg (Marţi, 11 martie 2014, 13:59)

    renzor [utilizator]

    de ce un politician are nevoie de imunitate pe orice alta chestie in afara de declaratii politice.
    Nu inteleg cum un parlamentar acuzat de abuz in serviciu si constituire de grup infractional organizat nu poate fi anchetat pentru ca alt grup infractional organizat nu vrea sa-i ridice imunitatea. In ce tara traim? Mai exista tari in lumea asta unde se face asa ceva, tari democratice?
  • +24 (26 voturi)    
    Cei ma cinstiti dintre baditi ! (Marţi, 11 martie 2014, 14:00)

    pedepsitorul [utilizator]

    Justitia este pentru muritrii de rand, voi veniti dimineata si va cocotati in Palatul Parlamentului pe care si pe acela l-ati furat de la popor... era casa lui!

    Mafia loveste din nou, lovitura dupa lovitura!
  • +27 (29 voturi)    
    Corb la corb ... (Marţi, 11 martie 2014, 14:00)

    Gigell [utilizator]

    nu-si ridica imunitatea
  • +28 (30 voturi)    
    Lupii (Marţi, 11 martie 2014, 14:01)

    NicolaeA [utilizator]

    Lupii sunt paznici la stana ! Fain parlament, fain guvern, faina tara !
  • +28 (30 voturi)    
    o dàm anonimà ! (Marţi, 11 martie 2014, 14:03)

    the [utilizator]

    nu se poate sà nu se apere hotii între ei !
  • +23 (25 voturi)    
    Singura relevanta... (Marţi, 11 martie 2014, 14:04)

    Cataleya [utilizator]

    ...a acestui demers penibil consta in expunerea oficiala a raportului de forte din Parlament.
    Plagiatorul le-a aratat tuturor cine e "tatucul".
    Un fel de "veniti la taica, dragii mei, daca vreti sa scapati de puscarie" Urmarile nu cred ca sunt greu de ghicit.
    • +1 (1 vot)    
      a mai reiesit si (Miercuri, 12 martie 2014, 11:19)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      faptul ca tov. chitoiu e psd-ist, nu pnl-ist.
  • +23 (25 voturi)    
    Asta-i oglinda noastra, in Europa ? (Marţi, 11 martie 2014, 14:05)

    Plagarus [utilizator]

    " Nu recunosc nici o vinovatie" declara ChitzChitz, asadar nu mai avem nevoie de nici o judecata, caci staborul Parlament al Romaniei a hotarat ca-i nevinovat colegul !
  • +20 (22 voturi)    
    Strangeti hora nu fiti hoti (Marţi, 11 martie 2014, 14:06)

    Frank777 [utilizator]

    Dictonul care guverneaza adunatura fanariota care formeaza parlamentul .
    Azi el ,maine noi se gandesc "alesii " si voteaza secret si cu inima stransa sa nu cumva sa .....
    Amfitreatul parlamentului s-a transformat in tribuna minciunii si prefacatoriei.
    Acolo nu locuieste cinstea si onoarea.
    Acolo locuieste coruptia.
  • +21 (23 voturi)    
    O veste bună (Marţi, 11 martie 2014, 14:12)

    aac [utilizator]

    Asta înseamnă că Dorelul ăsta de Chițoiu este vinovat. E doar o amînare.
    • +7 (7 voturi)    
      pai... (Marţi, 11 martie 2014, 15:39)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui aac

      si o vor tot amana pana la prescriere atata timp cat chitoiu va fi sprijinit si reales in ceea ce se cheama parlament...si uite-asa n-avem cum sa scapam de penali ba din contra, acest parlament impotriva... firii va deveni el insusi o organizatie de infractori in care nu va mai fi loc pentru oameni cinstiti
  • +19 (21 voturi)    
    DILEMA (Marţi, 11 martie 2014, 14:20)

    Barlad [utilizator]

    Oare ce trebuie facut ca aceasta adunatura sa nu se mai opuna legilor si sa nu mai existe indivizi mai presus de lege?
    • +8 (12 voturi)    
      chinezii (Marţi, 11 martie 2014, 14:39)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui Barlad

      chinezii folosesc stadioane si trimit factura pentru gloante familiei.
    • +13 (15 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 11 martie 2014, 14:43)

      [anonim] i-a raspuns lui Barlad

  • +16 (20 voturi)    
    Comparatie: parlamentarul suedez (1) (Marţi, 11 martie 2014, 14:30)

    XtrO [utilizator]

    In prezent parlamentarii suedezi au la dispozitie garsoniere detinute de stat, cu o suprafata de circa 40 de metri patrati. Singura camera este folosita atat ca living, cat si ca dormitor. Spalatoria este comuna, iar demnitarii trebuie sa se programeze din timp daca vor sa isi spele asternuturile.
    Sunt si parlamentari care traiesc intr-un spatiu chiar mai mic, de doar 21 metri patrati. In aceste cazuri, inclusiv bucataria este impartita in comun. Nu exista personal de serviciu, iar regulile sunt stricte: "Pastrati curatenia".
    Biroul unui parlamentar are circa 18 metri patrati. Demnitarii nu au secretare sau consilieri, nici masini de serviciu cu sofer.
    "Eu ii platesc pe politicieni. Nu vad niciun motiv pentru care banii platitorilor de taxe sa fie folositi pentru a le oferi politicienilor o viata de lux", explica un suedez in reportajul televiziunii braziliene.
    Resedinta oficiala a premierului suedez nu depaseste circa 300 de metri patrati. Nici acesta nu beneficiaza de personal de serviciu.
    Suedia este impartita in 21 de comitate conduse de cate un birou administrativ numit de guvern impreuna cu un consiliu ales de cetateni. Pe teritoriul Suediei sunt 290 de localitati.
    Nici primarii si guvernatorii nu au dreptul la resedinte oficiale gratuite, iar consilierii nici macar nu au salariu lunar sau un birou propriu, asa ca lucreaza de acasa. "Suntem alesi sa reprezentam cetatenii si, la fel ca ei, avem propriile noastre slujbe", a explicat o consiliera.
    Doar parlamentarii, care lucreaza la elaborarea legilor, se considera ca exercita un serviciu public pentru care trebuie sa fie remunerati cu salarii lunare. Un parlamentar suedez castiga aproape dublul venitului net al unui profesor.
  • +14 (18 voturi)    
    Comparatie: parlamentarul suedez (2) (Marţi, 11 martie 2014, 14:32)

    XtrO [utilizator]

    Parlamentarii care nu domiciliaza in capitala nu primesc bani in plus pentru costurile suplimentare, cum ar fi plata unei eventuale chirii sau pentru a avea asistenti la cabinetele parlamentare din localitatile de origine. Acolo, multi dintre ei lucreaza de acasa si utilizeaza sediile partidelor sau bibliotecile publice pentru a se intalni cu alegatorii.
    Toate calatoriile cu avionul ale parlamentarilor trebuie sa fie aprobate si rezervate la agentia de turism din cadrul Parlamentului, nefiind alocate indemnizatii speciale.
    Politicienii suedezi nu sunt privilegiati in fata legii si nu se bucura de niciun fel de imunitate.
    Mona Sahlin a cumparat o ciocolata si alte cateva obiecte personale cu credit cardul guvernamental si a platit scump - si-a pierdut postul de vicepremier. Scandalul a fost celebru in anii '90 fiind cunoscut sub numele de "cazul Toblerone". Sahlin si-a compromis cariera politica, fiind nevoita sa demisioneze din functia de lider al Partidului Social Democrat.
    Cetatenii sunt foarte atenti la modul in care Parlamentul isi foloseste puterea. Transparenta activitatii parlamentare are radacini in Constitutie. Fiecare cetatean are dreptul sa verifice cheltuielile politicienilor, actele contabile emise de guvern si declaratia de impozit pe venit a premierului.
    Mai mult, functionarii trebuie sa puna la dispozitia doritorilor corespondenta zilnica si emailurile oficiale ale prim-ministrului, orice cetatean avand acces la aceste informatii.
    In sala calculatoarelor este posibil chiar sa studiezi traseul unor documente, cum ar fi cheltuielile guvernamentale sau detaliile unei licitatii publica. De exemplu, unul din rapoartele cu cheltuielile premierului a inclus si pranzul luat impreuna cu presedintele Bancii Centrale, precizandu-se chiar si ce au mancat si au baut cei doi.
  • +17 (19 voturi)    
    Comparatie: parlamentarul suedez (3) (Marţi, 11 martie 2014, 14:33)

    XtrO [utilizator]

    Administratia Parlamentului suedez tine socoteala cheltuielilor in rapoarte ale membrilor, depozitate intr-o singura incapere. Exista dosare individuale pentru fiecare dintre cei 349 de demnitari, precum si pentru Purtatorul de cuvant al Parlamentului. Orice suedez poate veni sa studieze dosarele sau poate cere informatiile prin intermediul Internetului.Principiul transparentei este inclus in Constitutia suedeza de mai bine de 200 de ani. El face ca excesele de putere sau cazurile de coruptie sa fie extrem de rare in aceasta tara.

    Mai sunt necesare alte comentarii?
    • +5 (5 voturi)    
      im-po-si-bil (Marţi, 11 martie 2014, 23:18)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui XtrO

      Sigur nu este dintr-o carte SF? Se intampla pe Pamant, la doar cateva mii de km de Bucuresti? Si, in conditiile acestea, se mai gasesc doritori pentru posturi de functionar public sau dec demnitar?
      • +3 (3 voturi)    
        Si totusi... (Miercuri, 12 martie 2014, 2:12)

        XtrO [utilizator] i-a raspuns lui revo

        Pentru conformitate, va recomand cateva adrese unde puteti gasi acest articol:
        http://www.ziare.com/politica/partid/suedia-tara-unde-politicienii-nu-au-privilegii-doar-responsabilitati-1278259http://eruptieanticoruptie.ro/suedia-tara-in-care-politicienii-nu-au-privilegii-nu-se-bucura-de-imunitate-iar-alegatorii-se-prezinta-la-vot-in-proportie-de-peste-80/2713
        http://www.monitorulcj.ro/mapamond/32238-suedia-tara-unde-politicienii-nu-au-privilegii-doar-responsabilitati#sthash.gQOw9bZ1.dpbs
  • +13 (15 voturi)    
    Parlamentul = hoti intre hoti (Marţi, 11 martie 2014, 14:37)

    emil bobu [utilizator]

    Normal ca se apara intre ei, Chitoiu stie unde sunt ingropate "cadavrele". Cand ii expira mandatul? Cand ii dispare imunitatea? A, da stai, ca Ponta a manarit Codurile Penale, sigur scapa Chitoiu. Hai la mai multe ordonante, din alea care favorizeaza spagarii, stim noi!
  • +14 (16 voturi)    
    tara lu'peste (Marţi, 11 martie 2014, 14:42)

    UglyKidJoe [utilizator]

    parlament unicameral si fara imunitate nu se poate? ba da, dar nu aici...
  • +13 (15 voturi)    
    ULTIMA ORA Camera Deputatilor a respins ridicarea (Marţi, 11 martie 2014, 14:43)

    watt [utilizator]

    HOTILOR!!!
  • +11 (13 voturi)    
    vine alt parlament care îi ridică imunitatea (Marţi, 11 martie 2014, 14:45)

    visio [utilizator]

    prin sângele usl-ului curge Infracțiunea; dna va prinde acești șobolani indiferent de infracțiune; viața lor este furtul, hoția, crima...Trădarea.
  • +13 (15 voturi)    
    Parlament ?-NU ,Asta-i slehta hotilor !!! (Marţi, 11 martie 2014, 14:54)

    andreesanu [utilizator]

    Tot mai clar este ca asta nu0i parlament ci o sleahta de hoti,de derbedei certati cu legea si carora li se rupe-n paispe: de legi; de ordine ;de demnitate;de onoare.
    Parlamentul ciolanarilor,parlamentul capatuielii,a coruptilor,a hotilor de ieri si de azi.
  • -18 (22 voturi)    
    epoca Basescu a luat sfarsit (Marţi, 11 martie 2014, 15:02)

    pecereu [utilizator]

    Odata cu ea si justitia basita.
    • +13 (13 voturi)    
      a inceput epoca mafiotilor (Marţi, 11 martie 2014, 15:21)

      FPop2013 [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      Da, si a inceput epoca mafiotilor cu super-imunitate, a borfasilor nenorociti si a escrocilor de mahala. Rusine!
  • +12 (12 voturi)    
    Asta ati votat ... asta ati primit (Marţi, 11 martie 2014, 15:36)

    Fane Babanu [utilizator]

    Un rand de aplauze pentru cei care i-au votat. Cand o sa intelegeti ca voi aveti puterea prin voturile voastre.
  • +10 (10 voturi)    
    Ce este Parlamentul? (Marţi, 11 martie 2014, 16:18)

    cuky [utilizator]

    Cred ca parlamentul este institutia care reprezinta insumarea coruptiei si a coruptilor Institutia a carui membri in majoritate au gradul de onorabilitate si de constiinta cel mai scazut ,in schimb au un inalt grad de incompetenta si incultura politica Aceste tragice personaje sunt inconstiente de responsabilitatea pozitiei pe care au ocupat-o prin mintirea si inselarea electoratului roman ,la randu-i fara cultura politica Votul de astazi este o MARE RUSINE , care te face sa te intrebi de ce nu desfiintam justitia ,care lucreaza la "cooperativa munca in zadar" .Munca unor procurori aruncata la cosul de gunoi si odata cu ea si credibilitatea justitiei ,atat timp cat acesti "nepotriviti la locul nepotrivit " anuleaza prin vot de turma hotarirea procurorilor .
    IN CONCLUZIE ,PARLAMENTARI FURATI LINISTITI ,PARLAMENTUL VEGHEAZA .
  • +8 (8 voturi)    
    o mana spala pe alta !!! (Marţi, 11 martie 2014, 17:17)

    KEMPES [utilizator]

    asa tata...fac ce vreti voi...mai iau si eu ceva...dar la o chestie, nu ma dati pe mana justitiei...votati impotriva...deci ei, prosti ar fi sa nu fure si sa se ajute la faradelegi...o lege idioata - sa-si dea camera avizul - ...deci eu va ajut sa faceti bani, mai fur si eu - cum sa lasati d.n.a. sa ma ancheteze ??????????????????

    pai frate, sa ajungi acolo si sa stii ca oricat vei fura si oricate ajutoare vei da , nu vei fi anchetat niciodata, cum naiba sa nu furi ???????
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 12 martie 2014, 9:23)

    [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      nu e necesar decat sa mergem toti la vot ! (Miercuri, 12 martie 2014, 11:47)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui

      Cateva ture sa-i facem uitati. Solidaritatea hotilor e impresionanta si arata celor care nu stiau asta ca nu are frontiere si nici orientare politica !
  • +1 (1 vot)    
    Slugoiul lui ponta nu poate fi -inca-anchetat (Miercuri, 12 martie 2014, 11:51)

    fosta zoezoe [utilizator]

    dar va fi cand va dori psd sa se lepede de satana , cel mai devreme in decembrie ...Atunci il vor da in primire chiar ei cu ponta cu tot!
  • -1 (1 vot)    
    Jos Ponta si Basescu (Miercuri, 12 martie 2014, 13:10)

    Cleopatra02 [utilizator]

    In 2005, Traian Basescu si-a aservit justitia prin numirile pe care le-a facut in fruntea Parchetului si a PNA (DNA). In 2013, Victor Ponta face un troc cu Traian Basescu prin care isi impart denumirile la DNA si la Parchet delimitandu-si sferele de influenta in justitie. Dovada: Traian Basescu sare cam ars si ameninta cu ruperea pactului de coabitare, dup ace seful Parchetului nu mai prelungeste numirea lui Lucian Papici ca sef al Sectiei I din DNA. In aceasi zi, DNA a dat drumul dosarului lui Dragnea catre instanta. Victor Ponta a mostenit practicele si sistemul lui Traian Basescu. Nu vom avea justitie independenta atat timp cat acesti doi oameni