VIDEO Crin Antonescu, huiduit pe Aeroporul International din Cluj

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 16:31 Actualitate | Politic


Presedintele Senatului, Crin Antonescu, a fost intampinat, sambata, la sosirea pe Aeroportul International "Avram Iancu" Cluj, cu huiduieli din partea mai multor participanti la mitingul aviatic care are loc cu ocazia inaugurarii noii piste, transmite Mediafax.

Presedintele Senatului, Crin Antonescu, a ajuns la Cluj, sambata dupa-amiaza, cu prima cursa civila care a aterizat pe noua pista de 2.100 de metri a Aeroportului International "Avram Iancu", alaturi de Ramona Manescu, ministrul Transporturilor.

In momentul in care cei doi au coborat din cursa charter, din multimea care participa la mitingul aviatic s-au auzit huiduieli.

Totodata, dupa trecerea in revista a garzii de onoare, Crin Antonescu a fost huiduit din nou de mai multi participanti.

El nu a facut nicio declaratie, mergand la o intalnire cu oficialitatile locale care vor participa la inaugurarea noii piste. Ulterior, Crin Antonescu a afirmat ca "daca unii cetateni aveau pofta de a fluiera, e dreptul lor, dar as vrea sa le stiu motivul."



In zona sunt prezenti mai multi proprietari de terenuri de langa Aeroportul International "Avram Iancu" Cluj, dar si activisti ecologisti care se opun proiectului de la Rosia Montana, care au protestat.

Prima cursa de linie care va ateriza pe noua pista este un avion care circula pe ruta Bucuresti-Cluj, care urmeaza sa ajunga la Cluj la 15:30.

La ora transmiterii acestei stiri, la Aeroportul International "Avram Iancu" Cluj are loc un miting aviatic, dupa care se va desfasura o slujba de sfintire a noii piste, oficiata de IPS Andreicut si de PS Florentin Crihalmeanu.

Lucrarile la pista de decolare-aterizare de 3.500 de metri au inceput in septembrie 2011, in prima etapa pista avand 2.100 de metri, iar lucrarile sunt inaugurate sambata, costurile proiectului fiind estimate la circa 78 de milioane de euro.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7314 vizualizari

  • +40 (42 voturi)    
    78 MILIOANE de Euro? (Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 16:49)

    zambara [utilizator]

    Cum naiba costa o pista de aeroport de 3500m 78.000.000 Euro? Cu 22.000 Euro metrul?
    Pai cu 78 milioane de euro faci 20 km de autostrada.
    Se mai si lauda si o mai si inaugureaza cu pompa , presa, fotografi.
    Iar Crina, repetentul, nici nu intelege de ce il fluiera lumea. E adevarat nici eu nu inteleg de ce il fluiera. Ar fi trebuit sa-l ia de guler si sa-l duca direct la beci. Acolo unde ii e locul.
    • +15 (15 voturi)    
      Care 20 ? (Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 18:31)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui zambara

      Faci 20 de km de autostrada intr-o tara fara ciorditori. In Romania e 10 milioane km de autostrada, chiar si la campie.
    • +11 (13 voturi)    
      De acord (Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 18:41)

      Atcika [utilizator] i-a raspuns lui zambara

      Sint cu totul de acord. Dar cine sa il ia de guler sa-l duca la beci?Ccaci ministrul de interne este un vajnic liberal, domnul Stroe...doar n-o sa-si duca seful la beci....
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Duminică, 27 octombrie 2013, 0:33)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui zambara

      Cat mai costa o "slujba de sfintire a noii piste" in ziua da azi?
    • +1 (1 vot)    
      Un cost normal... (Duminică, 27 octombrie 2013, 11:33)

      CujbaIon [anonim] i-a raspuns lui zambara

      Zambra draga, ar reveni undeva la 200-300 euro/mp cu toate dotarile .Sunt zone in Cluj si tara unde se vinde la acest pret si chiar mai mult terenul chel si chiar acoperit cu ruine.Asa ca tentie la..socoteala .
  • +35 (37 voturi)    
    si copilotul? (Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 16:49)

    torna_fratre [utilizator]

    Sa inteleg ca ponta dupa ce a vazut ce primire are antonescu brusc isi va schimba agenda si se va duce la a3 sa spuna ca grupuri de paramilitari si anarhisti au ocupat clujul.
    • +1 (1 vot)    
      NU... (Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 23:58)

      calinsab [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      o sa spuna ca clujenii vor autonomie in Ardeal... dar de data asta nu v-a fi minciuna!
  • +34 (38 voturi)    
    Motivul? (Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 16:51)

    war4peace [utilizator]

    "Ulterior, Crin Antonescu a afirmat ca "daca unii cetateni aveau pofta de a fluiera, e dreptul lor, dar as vrea sa le stiu motivul.""

    Simplu: Motivul eşti tu.
    • +2 (2 voturi)    
      Motivul fluieratului lui Antonescu.. (Duminică, 27 octombrie 2013, 11:36)

      CujbaIon [anonim] i-a raspuns lui war4peace

      "realizarea " sau mai bine spus nerealiazea a nici uneia din promisiunile facute cand USL era in opozitie si in mod deosebit in campania electorala . Ehei ,pana la anul toti romanii vor tipa la ei cu vuvuzele ca prea nu sunt in stare de nimic
  • +23 (25 voturi)    
    Da, (Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 17:49)

    potaissa [utilizator]

    la noi in Ardeal se cunosc calitatile lui , la fel ca si a Pontacului. Trebuia scuipat in fata.
  • +17 (19 voturi)    
    Si Ponta nu mai vine! (Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 17:54)

    LiviuIordache [utilizator]

    Barbatul de stat Victor Ponta s-a ascuns dupa poalele Dacianei, dupa ce anuntase ca taie panglica si la abuzul asta! Iepuras? Parca asa i se spunea. In fine, o pista de 2.500 m, care nu primeste niciun alt avion decit putea primi pina acum, care a costat cit un stadion de 50.000 de locuri in Germania, cu instalatii, scaune, mini-hotel (o pista, adica o fisie betonata si 10 becuri pe margine, pe niste capre de fier) trebuie ca a aranjat citiva oameni pe 3 generatii! Acum se deviaza Somesul (distrugerea mediului, lucrari de alte zeci de milioane) pentru a mai lungi cu 5-600 m o chestie ca asta inseamna, sare in ochi, jaf pe fata! Iar tatal traficantului de droguri de mare risc Uioreanu ne spune ca este cea mai mare realizare la Cluj de la revolutie! Platforma industriala pentru mii de locuri de munca este un cotet! E clar, si-au pierdut mintile, astia ne fura si zaharul din ceai, dupa care ne spun ca e dulce!
    • +6 (8 voturi)    
      Cred (Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 21:11)

      mariage [utilizator] i-a raspuns lui LiviuIordache

      Ca Ponta nu s-a dus la Cluj pentru a nu asista la onorarea reptentului ca al doilea om in stat.
  • +12 (14 voturi)    
    prezenta (Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 18:22)

    miluch [utilizator]

    De ce intotdeauna este nevoie de parada a personalitatilor?
    Nu e suficienta receptia lucrarilor cu comisia de receptie finala, eventual un scurt comunicat transmis presei spre publicare si gata?
    Fara show, televiziuni si bani aruncati aiurea pe protocoale...
  • +3 (7 voturi)    
    cacarau tre' sa deprinda (Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 18:24)

    nash pandelica [utilizator]

    stoicismul presedintilor :)

    sper ca, primarul i'a dat, totusi, atentia cuvenita, conf. cu protocolul.
    garda de onoare, imn, etc.
  • +7 (9 voturi)    
    basism (Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 18:49)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Conform teoriei lui Ciuvica, ACEASTA este o dovada de basism curat!
  • +14 (18 voturi)    
    De ce mereu popi? (Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 19:08)

    dekar [utilizator]

    Pe langa toate alea,de ce ,mereu,unde e o oala,mare,mica,de stat sau nu ,un pod,o pista sau un tunel,trebuie sa-si bage si popii nasul ??!!!De ce nu se retrag in pustie,in munti si in pesteri sa manance lacuste si legumele pe care sa le cultive ei insisi si sa se roage la D-zeu pentru noi pacatosii ?!!!!
    • +1 (1 vot)    
      Genial!!! (Duminică, 27 octombrie 2013, 11:46)

      PERIFERIGERI [utilizator] i-a raspuns lui dekar

      Pacat ca nu pot sa-ti dau muuulte plusuri!
  • +1 (1 vot)    
    dA (Sâmbătă, 26 octombrie 2013, 22:35)

    Babilou [utilizator]

    Sfintirea pistei?