VIDEO Cristian Preda: Basist fiind, spun si eu: adio, PDL!

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 24 octombrie 2013, 17:19 Actualitate | Politic


Cristian Preda
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Europarlamentarul PDL Cristian Preda a anuntat joi, pe blogul lui, ca se retrage din PDL. "Basist fiind, spun si eu: adio, PDL!", afirma acesta, apreciind ca "intoleranta liderilor de azi" ai democrat-liberalilor "fata de valorile libertatii a devenit o marca" a partidului.

"Dupa suspendarea din PDL, nu am avut vreo clipa de gand sa revin in acest partid. Regret ca lucrurile au evoluat tot mai prost si ca intoleranta liderilor de azi fata de valorile libertatii a devenit o marca a PDL", spune Cristian Preda, adaugand ca priveste "cu simpatie eforturile unor pedelisti din gruparea Boc-Udrea-Falca de a opri contra-revolutia Blaga".

"Dar o voi apuca pe alt drum. Basist fiind, spun si eu: adio, PDL!", incheie el.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3334 vizualizari

  • -7 (11 voturi)    
    viteazul ... (Joi, 24 octombrie 2013, 17:27)

    adrian8 [utilizator]

    pana acum a negociat o noua 'creanga' .

    acum ca a gasit una , se agata bine si da drumul celei vechi .
    • +1 (1 vot)    
      A fost viteaz tot timpul. (Joi, 24 octombrie 2013, 19:32)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      ...dar tu fiind limitat nu ai reusit sa vezi mai mult decat realizarile lui Poanta (adica zero).

      Preda a fost tot timpul "viteaz" si de aceea a si fost suspendat. Daca nu era atata de "viteaz", ar fi ales tacerea si un loc in Parlamentul European.
  • +6 (8 voturi)    
    bravo (Joi, 24 octombrie 2013, 17:32)

    claonic [utilizator]

    poate si o candidatura la presedintie in anii urmatori..?
  • -10 (12 voturi)    
    Adio, Cristian Preda (Joi, 24 octombrie 2013, 17:45)

    Nyk1 [utilizator]

    Tu și prietenii tăi veți avea în 2016 scorul PNȚCDului din 2000.
    • +3 (7 voturi)    
      ai vrea tu (Joi, 24 octombrie 2013, 18:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      nykoLAE ceaushescu...
    • 0 (0 voturi)    
      ..faci o confuzie ! (Joi, 24 octombrie 2013, 18:46)

      ionamaru [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      nu e cezar florian preda !! pretenu'tau ! pdl-ul de azi ,trece la unpr-ul lu'ponta , asa ca ...bucurie mare .
    • 0 (0 voturi)    
      Si (Joi, 24 octombrie 2013, 19:44)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      tu si prietenii tai veti vota cu astia pe care ii injurati acum;chiar la vara.
  • -2 (2 voturi)    
    Domnul Cristian Preda a decis?! (Joi, 24 octombrie 2013, 18:45)

    GRANDFATHER [anonim]

    Paraseste politica si se dedica total si definitiv carierei academice?! A ales sa faca aceasta declaratie in preajma zilei in care va implini o varsta, moment care trebuie sa marcheze o cotitura definitorie in viata si cariera domniei sale?!
    Ciudata si superflua mi sa parut obstinatia mentionarii motivului plecarii sale din partidul, care l-a facut ceea ce inca mai este din punct de vedere politic!
    Isi imagina ca cineva din PDL(si nu numai) s-a indoit vreo clipa ca este "basist"?! A stat in PDL si a sperat ca Vasile Blaga("contra-revolutionarul") il va plasa si pe el, Dinu Paturica redivivus, pe un loc eligibil pe lista pentru un nou mandat de europarlamentar! Dar lovindu-se de "intoleranta liderilor de azi" ai PDL-ului, domnul Cristian Preda s-a hotarat sa incheie brusc si apoteotic "colaborarea" cu PDL intr-o formula academic-neaosa: "Basist fiind, spun si eu: adio, PDL!" Din acest moment domnul profesor a devenit un "jucator(politic) liber de contract", postura inedita pentru domnia sa, care astfel a intrat in "liga traseistilor"! Intrebarea fireasca, in context, este: cine (il) urmeaza?!
  • 0 (0 voturi)    
    cu respect dle profesor: (Vineri, 25 octombrie 2013, 0:06)

    Un Anarhist Moderat [anonim]

    mi-e teama ca stima pentru intelectualul Preda (la care subscriu) nu poate fi transferata catre politicianul Preda... chiar daca domnia sa nu a facut in mod efectiv parte din clica de hoti ordinari, aroganti si parveniti cu pretentii de conducatori "luminati"... din nefericire activitatea notabila a domniei sale in (si de) calitate de intelectual a fost (si este) in mod regretabil umbrita, ca sa nu spun compromisa, de absenta unei delimitari ferme si clare fata de oligarhia atot-stapanitoare... cat despre ideologie, este, in cel mai fericit caz, un nonsens sa cultivi "de dreapta" dar in acelasi timp sa girezi, fie si involuntar prin simpla asociere, o guvernare autocratica si aroganta care creste taxele doar pentru a avea cu ce adapa clientela...
    as urmari cu interes un curs al profesorului Preda... dar nu l-as vota niciodata pe politicianul Preda...