ODA tovarasului iubit: Cum i-a multumit Comitetul angajatilor de la fabrica Aversa premierului Ponta pentru privatizare si viitorul sau maret

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 16 octombrie 2013, 22:28 Actualitate | Politic


Reclama Aversa in ZF
Foto: Hotnews
Daca v-a cuprins cumva nostalgia dupa "vremurile de aur", Comitetul angajatilor de la fabrica bucuresteana Aversa va vine in sprijin. Printr-o reclama platita in Ziarul Financiar de miercuri, 16 octombrie, comitetul Aversa ii multumeste premierului Ponta pentru o privatizare rapida si reusita a societatii.

"Stimate domnule prim ministru, Pe 19 noiembrie 2012, ati vizitat fabrica noastra si ne-ati spus ca sunteti bucuros daca "pot sa ajut si sa asist la renasterea unei legende". Comitetul Angajatilor din cadrul Aversa vrea sa va multumeasca pentru ca v-ati respectat promisiunea fata de noi. Pe 11 septembrie 2013, Aversa a fost privatizata prin licitatie iar productia a reinceput pe 23 septembrie 2013. Avem comenzi din partea clientilor de peste 8 milioane RON in numai 4 saptamani si trebuie sa marim colectivul cu 40% pentru a onora cererile. de la 204 la 280 angajati! Aversa are acum un viitor maret", se spune in textul reclamei. Intr-o privatizare cu cintec, Aversa a fost cumparata in septembrie de doua SRL-uri fara angajati, cunoscute pentru speculatiile imobiliare.


Cine a privatizat Aversa

Producatorul de pompe Aversa Bucuresti a fost vandut catre o asociere formata din SC Blue Diamond Estate SRL si SC Autoplast Engineering SRL pentru suma de 17,3 milioane de euro, a anuntat ministrul economiei, Varujan Vosganian. Intrebat care sunt informatiile pe care le detine despre aceste firme, ministrul a spus ca Blue Diamond este o mare firma de imobiliare.  In realitate, este un SRL inregistrat in 2011, cu pierderi de 135 de mii de lei in acelasi ani si cu zero angajati si este controlat de o firma cipriota. Cealalata firma, Autoplast Engineering, este un producator de mase plastice, inregistrat in 2006, cu un angajat si cu un profit de 42 mii lei in 2011. Trebuie precizat ca prin aceasta privatizare, cele doua SRL-uri au intrat si in posesia celor 10 hectare de  teren pe care se afla fabrica, in mijlocul Bucurestiului, langa Piata Obor. Vosganian sustine ca firmele s-au angajat sa continue activitatea companiei.

Despre cumparatori-informatii prezentate de AAAS

Blue Diamond Estate este parte a Grupului de companii Benevo, unul dintre cei mai mari dezvoltatori imobiliari din Bucuresti. Michael Topolinski, presedintele grupului, are o experienta de 20 de ani nu numai in afaceri imobiliare, dar si in dezvoltarea activelor neperformante cu potential de profitabilitate ridicat, productie, insolventa, reorganizare si achizitii.

Autoplast Enginerring face parte parte din Grupul Magic, specializat in productie de echipamente industriale, vanzari si investitii, compania avand ca obiect de activitate proiectarea si executia elementelor si subansamblelor destinate in special industriei energetice.

Infiintata in 1882, S.C. Aversa S.A. este unul dintre cei mai importanti producatori de pompe centrifuge si axiale din Europa Centrala si de Est. De asemenea, este singura fabrica din Romania care are ca obiect de activitate cercetarea, proiectarea si fabricarea de pompe. In prezent, societatea se afla in faliment, conform sentintei civile 387/19.01.2012 si mai are 216 angajati.

















10440 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    eh (Miercuri, 16 octombrie 2013, 23:05)

    merlin3 [utilizator]

    astia cam merita facuti mall.
  • +22 (24 voturi)    
    Fostii comunisti - sunt noii "capitalisti" (Joi, 17 octombrie 2013, 0:09)

    uluit [utilizator]

    Tovarasii de la Aversa aplica ce au invatat mai bine la scoala de partid comunista. Ei stiu ca lui Ponta ii place sa fie tratat ca un "domn" (tovaras iubit).

    Se simt si ei la a doua tinerete, cu privatizarea asta, ca niste mici tovarasi batranei, anuntand "productii duble la hectar".

    Macar e de apreciat ca sunt "sinceri" si directi cu "pupaturile dorsale" adresate lui Ponta.

    Pentru cine are cap, sa inteleaga: "noii capitalisti" de la noi, sunt cei mai de succes comunisti.

    O tara cu susu-n jos.
    • +9 (11 voturi)    
      comunism amestecat cu tiganie... (Joi, 17 octombrie 2013, 6:05)

      T34 [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      Reclama asta imi aduce aminte de reclamele platite ghicitoarelor; alea cu "multumesc vrajitoare Omida, Agurida, Portocala etc. fiindca puncte puncte...". Probabil asta o fi strategia electorala a lui Ponta, predata de consilierii lui americani :D
      Oricum, Ponta poate concura cu Houdini, la cat de repede face sa dispara resursele naturale ale tarii si banii romanilor...
  • +7 (9 voturi)    
    haha (Joi, 17 octombrie 2013, 1:32)

    dkz [utilizator]

    inca o butaforie a bufonului ponta
  • +8 (10 voturi)    
    Stima noastra si mindria (Joi, 17 octombrie 2013, 1:58)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Plagiatorul, Romania
  • +5 (7 voturi)    
    ponta (Joi, 17 octombrie 2013, 7:59)

    mihail nica [utilizator]

    ponta calca sanatos pe urmele impuscatului// cuvintele rostite la fiecare inceput de sedinta de guvern si in vizitele de lucru pe santiere sunt copy-paste din ceausescu//consilierii de imagine brodeaza pe nostalgia " romanilor " pentru iepoca de aur.
    • -1 (3 voturi)    
      imi pare rau... (Joi, 17 octombrie 2013, 9:35)

      nedumeritu [utilizator] i-a raspuns lui mihail nica

      am uitat , din lista ziarelor, excelentul " libertatea " ....
    • 0 (0 voturi)    
      ... da macar ... (Marţi, 16 septembrie 2014, 9:10)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui mihail nica

      ... l-ar ajunge din urma....
  • +1 (5 voturi)    
    spre nenorocul... (Joi, 17 octombrie 2013, 9:34)

    nedumeritu [utilizator]

    lui ponta, comitetul angajatilor a gresit ziarul : a ales ziarul financiar- care nu este citit in satele si orasele patriei noastre, in loc de click, cancan, ring, etc- preferatele multimilor. asa ca efectul este nul pentru alegator....
  • +3 (5 voturi)    
    Parerea mea... (Joi, 17 octombrie 2013, 9:57)

    Sani [utilizator]

    Sincer, in acest caz nu imi este evident ca Ponta este de vina.

    Desi poate ca a trimis un mesaj ca-i place pupincurismul.

    Problema este mult mai grava.

    Noi romanii avem tendinta de a lingusi in scopul obtinerii de avantaje.
    Pentru oricine dintree noi este evident acest fapt.
    De la scoala, la facultate, la servici,...in orice comunitate romaneasca prefacatorie este la ea acasa.

    Acesta este doar un exemplu hilar de penibilitate romaneasca.
    Hai sa ne uitam in oglinda cu totii. Vom vedea o fata mult mai hada decat ne place sa credem!
    • 0 (2 voturi)    
      datorita unor asemenea oameni.. (Joi, 17 octombrie 2013, 11:26)

      LucianApostol [anonim] i-a raspuns lui Sani

      Virbeste pentru tine, si da, ai dreptate, din cauza unor oameni ca tine nu poate Romania sa progreseze. Iar concluzia la orice e ca "nu e ponta de vina", si "basescu e de vina"
    • -1 (1 vot)    
      sani..sani.....daca asa te vezi.... (Joi, 17 octombrie 2013, 18:42)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      lasa-ne si nu mai comenta la general problema care te priveste personal.
  • +2 (4 voturi)    
    sa ma anuntati ! (Joi, 17 octombrie 2013, 10:23)

    elwis [utilizator]

    cind vom vedea publicata 'scrisoarea' pe site-ul guvernului !
  • +3 (5 voturi)    
    Comitetul Angajatilor (Joi, 17 octombrie 2013, 10:27)

    liviusmaximus [utilizator]

    "marim colectivul cu 40% pentru a onora cererile. de la 204 la 280 angajati!".
    Matematica pentru Ponta, ca el oricum nu stie carte :)