Sorin Rosca Stanescu: Am aflat despre acuzatiile de incompatibilitate si fals in declaratii din presa. ANI raspunde la comanda lui Basescu

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 15 octombrie 2013, 18:21 Actualitate | Politic


Sorin Rosca Stanescu
Foto: Agerpres
Senatorul PNL Sorin Rosca Stanescu a declarat, marti, ca a aflat despre acuzatiile de incompatibilitate si fals in declaratii pe care i le aduce Agentia Nationale pentru Integritate de la diverse persoane din presa, pe surse, si ca aceasta institutie raspunde la comanda lui Traian Basescu si a Monicai Macovei, transmite Mediafax.

In comunicatele de presa transmise marti, ANI precizeaza ca senatorul liberal a fost a fost informat despre declansarea procedurii de evaluare, elementele identificate, precum si drepturile de care beneficiaza si ca Sorin Rosca Stanescu a depus la dosarul de evaluare un punct de vedere scris, in exercitarea dreptului la aparare.

"Credeti-ma ca eu aflu despre aceste acuzatii, efectiv, de la reporteri care ma suna. Deci nu am primit niciun document scris de la ANI referitor la acuzatiile care mi se aduc. Este adevarat ca, in urma cu cateva luni, am primit niste intrebari de la ANI, le-am raspuns, le-am pus documentele la dispozitie", a declarat Sorin Rosca Stanescu despre acuzatiile Agentiei Nationale pentru Integritate, precizand ca nu a citit concluziile ANI pana in acest moment, ci comenteaza totul "pe surse".

Potrivit senatorului liberal, "nu a existat nicio singura zi, nicio ora sau secunda" in care sa fie administrator al unei firme si in acelasi timp senator, el precizand ca a plecat din companie inainte de campania electorala.

"Aceasta declaratie este mincinoasa si foarte usor de probat", a mai spus senatorul PNL.

Stanescu a mai spus ca, in privinta conturilor copiilor, este vorba despre doi minori, de 4 si 6 ani, conturi deschise cu multi ani de zile in urma, si care reprezinta bani mosteniti in urma decesului fratelui lor mai mare.

"Acesti bani au fost dirijati si administrati de Autoritatea Tutelara, eu nu ma pot atinge de banii acestia si nici de dobanzi, am facut declaratii si aceste conturi apar in declaratiile mele de avere", a mai comentat Sorin Rosca Stanescu.

In privinta conturilor din strainatate, senatorul liberal a mentionat ca este vorba de doua conturi in care copiii au primit ca donatie, la botez, si la scurt timp dupa botez, niste sume de bani, care apar in declaratiile sale de avere.

"Constat pe de o parte cu satisfactie, pe de alta parte cu amaraciune, ca am avut perfecta dreptate, constat pe propria piele, cand am acuzat lucratori ANI ca sunt lipsiti de profesionalism, ca sunt rauvoitori, ca fac anchete politice, la comanda. Vreau sa ii asigur ca nu voi inceta nici de acum incolo sa critic activitati ANI care sunt incompatibile cu o societate democratica", a mai declarat Sorin Rosca Stanescu.

Senatorul liberal a mai afirmat ca ANI trebuie sa il informeze in prealabil cu privire la concluziile sale, si nu sa afle din presa despre aceste acuzatii.

"ANI din nou a incalcat, de dragul spectacolului, toate normele si a asteptat ora 16.00, ca de aia a fost embargo pana la acea ora, sa obtina o oarecare audienta cu cazul Rosca Stanescu", a mai spus acesta.

Senatorul PNL a anuntat ca nu va face nimic, asteapta ca Agentia sa faca plangere penala.

Sorin Rosca Stanescu a mai acuzat ANI ca a raspuns tot timpul la comanda a doua persoane, Traian Basescu si Monica Macovei.

"Nu e niciun fel de secret. Eu am criticat ANI de ani de zile pentru asta. ANI este un experiment romanesc, in alte tari nu exista asemenea institutie si ANI s-a facut, de-a lungul timpul, vinovata de mitralierea unor adversari ai lui Traian Basescu, cu predilectie", a mai comentat Sorin Rosca Stanescu.

Agentia Nationala de Integritate (ANI) il acuza pe senatorul liberal Sorin Rosca Stanescu ca nu a mentionat in declaratia de avere conturile detinute de copiii sai minori in banci din Elvetia (143.000 de euro) si Romania (63.000 de euro). ANI a sesizat Parchetul in acest caz. Tot ANI il acuza pe Rosca Stanescu de incompatibilitate, anuntind intr-un comunicat de presa ca liberalul ar fi fost simultan senator si administrator de firma. Acuzatiile ANI vin la jumatate de an de la scandalul international Offshore Leaks, cind numele lui Rosca Stanescu a aparut pe lista romanilor cu conturi in paradisurile fiscale.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1706 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    tot Base (Marţi, 15 octombrie 2013, 18:29)

    andimi [utilizator]

    am inteles, Base nu are ce face decit sa stea cu telefonul sa vb cu ANI! Daca acesi bani erau cu adevarat declarati nu se lega nimeni de SRS, dar de, e si el o victima a regimului dictatorial basel! Dar de sursa banilor de ce nu spune nimic?
    • 0 (0 voturi)    
      a dracului donatii... (Miercuri, 16 octombrie 2013, 13:31)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      ai dracului nasi... oare ce a facut srs pentru asemenea donatii?probabil ca tot basescu o sa ne spuna...
  • +16 (16 voturi)    
    Mda (Marţi, 15 octombrie 2013, 18:30)

    Marius Ogrean [utilizator]

    Cine te mai crede, securistule?
  • +18 (18 voturi)    
    astia chiar nu s-au plictisit? (Marţi, 15 octombrie 2013, 18:34)

    sucaa [utilizator]

    toti care nu sunt cu ei sunt basisti? toati raspund la comanda lui basescu? si americanii, si merkel, si CE, si dna, si judecatorii si procurorii si csm si ccr s ani?
    al dracu basescu asta, a reusit sa faca tot mapamondul care nu este uselist sa fie basist :)))
    mare ti-e gradina SRS-ule. voi sunteti cei mai curati, nu ati dat comenzi nimanui si nici n-ati furat.
    cum dracu nimeni nu vede cat de ingeri sunteti?
    • +9 (9 voturi)    
      tantza Veta (Marţi, 15 octombrie 2013, 20:12)

      tz3p3s [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      voteaza tot cu ei... ca ui ce frumos zambesc.

      tzara de panarame puscariabile.
  • +16 (16 voturi)    
    Sorin Rosca Stanescu. (Marţi, 15 octombrie 2013, 18:34)

    adrian88000 [utilizator]

    Un imbecil fara imaginatie. Putea sa geseasca ceva mai original, a fost ziarist. El , ca un natang , pune aceeasi placa : Basescu ,
    ii prinzi pe hoti cu mana in buzunar si ei tipa ca Basescu i-a obligat sa-si bage mana in buzunarul tau.
    Niste imbecili lipsiti de imaginatie !
  • +13 (13 voturi)    
    Taman matale, Nasule sa spui asta? (Marţi, 15 octombrie 2013, 18:41)

    LiviuIordache [utilizator]

    Pai taman Sorin Rosca Stanescu spune asta? El care a bagat pile la Basescu sa-l scape pe Dinu Patriciu, sa vorbeasca la procuratura, iar asta, Basescu, desi era aliat cu liberalii, unde se afla, pe cai mari atunci, Patriciu nici nu a clipit? Pai nu de la asta s-au luat? Pai nu asa a aparut "afacerea biletelul", celebrul bilet trimis de Tariceanu lui Basescu, prezentat de Elena Udrea la Antena 3 (O tempora..., dar atunci Voiculescu era in solutia imorala, era aliat, asa ca A3 era la dispozitia basistilor, hai ca am memorie)? Pai nu asa a aparut celebra scena Tariceanu-Patriciu-Macovei, cind le-a trintit Monica apa minerala in fata si a plecat? Tocmai matale, Nasule, sa nu stii ca Basescu nu se baga la procurori?
  • +15 (15 voturi)    
    Penalilor (Marţi, 15 octombrie 2013, 18:56)

    RTK [utilizator]

    Alta placa in afara de asta cu Basescu nu mai aveti?
  • +11 (11 voturi)    
    Basescu e de vina ! (Marţi, 15 octombrie 2013, 18:56)

    istoriograf [utilizator]

    Ma intreb ce va face toata sleahta de ticalosi, corupti, incompetenti, demagogi si semi-analfabeti din "elita" politica cand Basescu nu va mai fi presedinte. Pe cine vor mai da vina ?
    Unde esti tu Tzepes Doamne ?
    • 0 (0 voturi)    
      pai ce? (Miercuri, 16 octombrie 2013, 13:29)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui istoriograf

      macovei mai este? si tot da ordine ani, asa ca basescu o sa dea ordine si din mormant, daca nu vor inventa penalii un alt "basescu"...
  • +9 (9 voturi)    
    ..mai sa va ia aghiuţă ! (Marţi, 15 octombrie 2013, 19:10)

    ionamaru [utilizator]

    ( ca sa nu zic altfel ! ) , cum va ia in vizor ca ' hoţi la drumul mare ' .. cum e o făcatura a lui Basescu ,bineinţeles ajutat de M.Macovei !
    Anchete politice la comanda , asa zici secu/turnator ..
    In zeghe ,dupa gratii, scârnăvie ordinară ! acolo este locul tau .
  • +15 (15 voturi)    
    Mai domnule... (Marţi, 15 octombrie 2013, 19:25)

    matache [utilizator]

    ... (daca te pot numi asa), intrebarea e scurta: ai sau nu ai venituri nedeclarate? Cu Basescu sau fara Basescu, daca ai ascuns venituri esti vinovat! Fie ca sunt bani proveniti din mita, santaj sau alte chestii securistice, fie ca sunt pur si simplu bani din tranzactii nedeclarate, oricum cel putin evazionist te numesti, nu te mai ascunde dupa "prun"...
    Eu unul sunt satul de mutra ta securista, ai putea sa stai in banca ta si sa nu ne mai jignesti inteligenta.
  • +12 (12 voturi)    
    Dedicatie la Radio Erevan (Marţi, 15 octombrie 2013, 19:44)

    The Wisest Fool [utilizator]

    Mai bine haimana decat TRADATOR,
    Mai bine golan decat ACTIVIST,
    Mai bine mort decat COMUNIST,
    Mai bine Basescu decat S.R. STANESCU!
  • +12 (12 voturi)    
    ok (Marţi, 15 octombrie 2013, 20:08)

    MirceaA [utilizator]

    daca intr-adevar ANI raspunde la comenzile lui Basescu, felicitarile mele pentru munca facuta
  • -2 (2 voturi)    
    mda (Marţi, 15 octombrie 2013, 22:08)

    corvus coraX [utilizator]

    a ajuns să-mi stea în gât mai mult "băsismul" decât Băsescu însuși...
  • +2 (2 voturi)    
    N-am citit decat titlul (Marţi, 15 octombrie 2013, 22:12)

    Wolfye [utilizator]

    ...si pot doar sa spun: Bai da al dracu e Basescu asta ma! Cum ii invarte el pe toti! Si la asta mai adaug: Bai da' handicapati mai sunteti daca voi sunteti la guvernare, aveti majoritatea, dar cu toate acestea tiranul asta de Basescu va joaca pe degete! Esti penibil SRS!
  • 0 (0 voturi)    
    basescu l a facut sa uite de conturi (Miercuri, 16 octombrie 2013, 15:16)

    Plasmaticus [utilizator]

    Mafiotul asta minte si cand geme.