Ponta spune ca a "vorbit in scris" cu Papici de doua ori, solicitand sa fie audiat in dosarul referendumului

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 3 octombrie 2013, 13:14 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta a declarat ca a "vorbit in scris" de doua ori cu procurorul DNA, Lucian Papici, solicitandu-i sa fie audiat, in calitate de premier si sef al USL, ca martor in dosarul fraudelor la referendum, insa Papici i-a transmis tot de doua ori ca nu il intereseaza probele, informeaza Mediafax.

 "In calitatea mea de prim-ministru si de sef al USL, in perioada in care domnul Morar si domnul Papici spun ca s-a fraudat referendumul, deci nu in calitatea mea de jurnalist sau de editorialist, ci de prim-ministru si de sef al USL, am cerut de doua ori: 'domnule Papici, nu vreti sa ma audiati si pe mine, poate sunt si eu infractor, poate am furat ceva voturi, nu vreti sa va spun eu? Nu, nu vreau'. De doua ori mi-a zis ca pe el nu-l intereseaza probele", a afirmat premierul Ponta.

Intrebat cand a vorbit cu procurorul Papici, Ponta a precizat ca "a vorbit in scris".

"Cu procurorul nu vorbesc niciodata, in scris am vorbit. In scris, am raspunsul domniei sale, ca nu vrea sa ne audieze pe cei care stiu despre referendum", a precizat premierul.

El a aratat ca a facut aceste solicitari in calitate de prim-ministru si sef al USL, participant activ la organizarea referendumului.

Potrivit lui Ponta, Papici a refuzat si audierea liderului PNL, Crin Antonescu, co-presedinte al USL.

Ponta a adaugat in acest context ca acuzatia din dosarul fraudei la referendum, in care a fost anchetat vicepremierul Liviu Dragnea, este "o prostie" de vreme ce Dragnea nu a candidat la nicio functie in cadrul acestui scrutin pentru a putea fi acuzat ca a beneficiat de rezultatul votului.

Seful Sectiei I din DNA, Lucian Papici, a carui delegare pe functie a fost reinnoita acum o saptamana, a fost demis, miercuri, de procurorul general Tiberiu Nitu, au declarat, pentru MEDIAFAX, surse judiciare.

Potrivit surselor citate, delegarea pe functie a lui Papici a fost reinnoita de procurorul general, Tiberiu Nitu, in urma cu sapte zile.

Miercuri, la ora 17.09, Nitu a informat Directia Nationala Anticoruptie (DNA), printr-un fax, ca delegarea lui Papici ca sef al Sectiei I din DNA inceteaza cu 2 octombrie, data incepand cu care functia este ocupata de procurorul Iuliana Bendeac, pe o perioada de sase luni.

Procurorul Lucian Papici este cel care a finalizat urmarirea penala in dosarul referendumului in care este cercetat vicepremierul Liviu Dragnea.

Succesoarea acestuia, Iuliana Bendeac este procurorul care, alaturi de procurorul sef seviciu Gheorghe Popovici, i-a deferit justitiei pe Dan Voiculescu si pe fiica acestuia Camelia, in dosarul in care directorul general Antena TV Group SA, Sorin Alexandrescu, este acuzat de santajarea administratorului RCS&RDS Ioan Bendei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2528 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 3 octombrie 2013, 13:20)

    [anonim]

  • +11 (11 voturi)    
    suna a birfa (Joi, 3 octombrie 2013, 13:26)

    GeorgeT [utilizator]

    poate ar trebui ca puterea executiva sa nu se amestece , de loc, in munca puterii judecatoresti.
    De aci din talpa tarii se cam vede ca separarea puterilor intr-un stat de drept (legislative, executive, judecatoresti) lipseste in Romania balcanica..
    Partea buna este ca noi talpasii ne meritam pe deplin acest tratament , doar am votat acesti oameni cu o mare majoritate .
  • +5 (5 voturi)    
    Ei au furat mai mult decît noi (Joi, 3 octombrie 2013, 13:34)

    andimi [utilizator]

    a uitat don Ponta ce spunea prin 2008? Ei au furat mai mult decît noi, parca asa sunau cuvintele sale si se referea la furtul pe care ei il practicau la alegeri. Asta imi da impresia ca are experienta in treburi din acestea!
  • +6 (6 voturi)    
    Plagiatorul (Joi, 3 octombrie 2013, 13:40)

    Cobra_Ro [utilizator]

    Ponta a provocat acest atac asupra justititei deoarece pe plan economic este la pamant ....avea nevoie de acest scandal mizerabil pentru a deturna atentia...miaeste si prost recunoscand ca a intervenit ''in scris'' fara success la procurorulPapici..pentru a matrasi dosarul lui Dragnea.
  • +6 (6 voturi)    
    pm vs. jurist (Joi, 3 octombrie 2013, 13:57)

    Ion Zapada [utilizator]

    dom' pontache (cu p mic ca mai mult nu meriti), inainte de a fi prim-ministru, esti jurist...si mataluta, in calitate de jurist ar fi trebuit sa stii cand si cum se cheama la audieri...prtim-ministru este doar o functie temporara de slujbas al poporului. Cat priveste calitatea de presedinte al pesedeuluui...poti fi si papa de la Roma, este complet egal.

    Ma intreb, cum dracu' ai ajuns procuror de habar n-ai cum se face justifia (auia corecta nu de cumetrie ce visezi mataluta, cai verzi pe pareti).
  • +6 (6 voturi)    
    iar arata ponta ca nu stie legea si manipuleaza (Joi, 3 octombrie 2013, 14:02)

    ubu [utilizator]

    Propuneri de probe nu pot face decat partile. Daca unu vrea sa fie audiat intr-un dosar penal, partea in folosul careia vrea sa fie audiat poate cere proba, respectivul nu are nicio calitate, cu atat mai putin cand e prim min. Cand esti politician, o astfel de cerere, depasind cadrul legal, nu poate fi calificata decat ca imixtiune in justitie.
  • +6 (6 voturi)    
    Aha (Joi, 3 octombrie 2013, 14:20)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deci in republica uslamista romanica, un treaba premierului e sa-i trimita scrisori procurorului dna, spunind ca in calitate de "prim-ministru si de sef al USL" vrea sa fie martor. Si pentru ca procurorul nu a fost de acord sa-l accepte ca martor, l-a demis la 7 zile dupa ce-i prelungise mandatul. Si toate astea la citeva zile dupa ce Dragnea a fost trimis in judecata. Si culmea, premierul mickey mouse e fost procuror. Ce-i drept, fost procuror pe vremea lui Nastase, cind dosarele primeau "verde" in sedinta de guvern (pentru cine nu mai tine minte, cautati pe google stanoiu dosar basescu).
    Si ne mai miram ca toata europa de vest ne priveste ca pe niste barbari primitivi....
  • +7 (7 voturi)    
    ponta mincinosul... (Joi, 3 octombrie 2013, 14:25)

    lucyan [utilizator]

    cine sa mai creada minciunile lui ponta? nici macar iliescu care iltrage parinteste de urechi...
    sa ne arate scris ca a zis procurorul ca nu-l intereseaza probele... cu mana pe biblie, plagiatorule!
  • +1 (1 vot)    
    chiar asa o zis? (Joi, 3 octombrie 2013, 17:24)

    Gobelin [utilizator]

    da' de ce nu trimiti presei cominicatul respectiv, pe care l-ai primit "in scris" de la dl.Papici?
    ha?
    sigur, stiind ca un magistrat nu poate raspunde in spatiul public, nu se poate apara decat prin intermediul CSM-ului, acuma tu esti Mihai Viteazu', nu?
    si da-i si improasca cu noroi, ca doar e gratis.
    oricum la altceva nu te pricepi.
    de ce sa te cheme, pe tine sau pe crizel, daca probele il vizau pe Dragnea si pe cei care au luat parte la organizarea referendumului?
    ha?
    • 0 (0 voturi)    
      m-am lamurit (Vineri, 4 octombrie 2013, 10:54)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

      a aparut documentul aseara pe RTV.
      "De doua ori mi-a zis ca pe el nu-l intereseaza probele", a afirmat premierul Ponta.
      O laie, nici vorba de asa ceva.
      Raspunsul procurorului a fost ca nici una din calitatile de PM si sef de partid ale lui Ponta nu sunt adiacente (adica n-au nici o legatura) cu faptele penale ale lui Dragnea.
      P... M(ea) de mincinos, Primul Mincinos al tarii...