Pentru ministrul Dan Sova, TVA este 19%...

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 30 septembrie 2013, 18:05 Actualitate | Politic


Ministrul Marilor proiecte, Dan Sova, a afirmat luni, in fata comisiei pentru proiectul de la Rosia Montana, ca taxa pe valoarea adaugata este de 19%, corectandu-se dupa ce seful acestei comisii i-a atras atentia ca este vorba de 24%.

Potrivit Digi24, Dan Sova incerca sa le explice membrilor Comisiei ca nu este rentabil pentru BNR sa cumpere aur de la Rosia Montana.

"Daca statul roman, in loc sa primeasca redeventa vrea sa primeasca aur, atunci se va da cantitatea de aur la pretul mediul de pe Bursa la uncie plus TVA. Adica, daca iei natura pierzi 19% ca trebuie sa ajungi la 6% din valoarea productiei, dar cu TVA cu tot", a spus Dan Sova, ministrul Marilor proiecte.

"Vedeti ca nu este 19% este 24%", l-a corectat Darius Valcov.

"24% da, imi cer scuze, eu tot traiam cu ideea vremurilor bune. Trebuie noi sa o aducem la 19", s-a scuzat Dan Sova.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2149 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    dan sova .... (Luni, 30 septembrie 2013, 18:17)

    CristiRu [utilizator]

    Chipul(fata, gesturile) lui spune mult....... un baiat de bani gata ajuns prin nu stiu ce " combinatii " ministru la un minister nou. El deja este cumparat pana la chilotei ..... in fata comisiei a vorbit numai aberatii .... proiectul nu este constitutional .. ce vorbim aici ..pacalici ...( D-le Ministru)
  • +10 (10 voturi)    
    un biet papagal (Luni, 30 septembrie 2013, 18:18)

    iondelaafumati [utilizator]

    ajunge si el la DNA
  • +7 (7 voturi)    
    gunoiul asta (Luni, 30 septembrie 2013, 18:33)

    AdrianBeliciu [anonim]

    ar trebui reciclat, reciclat in sensul cel mai real , adica dus la topit sa facut niste sapun din el, ca nu merita nimic altceva, tradator de tara ce e
  • +7 (7 voturi)    
    19, 24... (Luni, 30 septembrie 2013, 18:40)

    Trojan.H [utilizator]

    Bietul om e obisnuit cu multe zerouri, l-au ametit aia cu cifre mici...
  • +6 (6 voturi)    
    Nu e nici . . . (Luni, 30 septembrie 2013, 19:07)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . o mirare! Astia traiesc in alta lume si doar pentru afacerile lor!
  • +1 (1 vot)    
    Constitutia Romaniei, ARTICOLUL 136 (Luni, 30 septembrie 2013, 19:08)

    ciubex [utilizator]

    (3) Bogăţiile de interes public ale subsolului, spaţiul aerian, apele cu potenţial energetic valorificabil, de interes naţional, plajele, marea teritorială, resursele naturale ale zonei economice şi ale platoului continental, precum şi alte bunuri stabilite de legea organică, fac obiectul exclusiv al proprietăţii publice.

    Asadar, aurul trebuie cumparat de la noi, nu noi, adica BNR-ul trebui sa cumpere aur de la RMGC!

    link: http://www.cdep.ro/pls/dic/site.page?den=act2_1&par1=4#t4c0s0a136
  • +4 (4 voturi)    
    pacaliciul acesta...... (Luni, 30 septembrie 2013, 19:10)

    translativus [utilizator]

    .....este emblematic pentru incompetentii cocotati la guvernare.
    Habarnamismul, nu este doar posibil ci chiar incurajat de de acest sistem politic perfid, in care minciuna si fatarnicia obraznica sunt "calitati" indispensabile pentru a ajunge la putere.

    Ministrul "marilor proiecte" ........ar fi comic daca nu ar fi tragic.
    Asa este cand mascaricii sunt alesi sa conduca o tara.
  • +3 (3 voturi)    
    Vai si amar! (Luni, 30 septembrie 2013, 19:12)

    Moro01 [utilizator]

    Asta e mai prost ca noaptea ...
  • +1 (1 vot)    
    pai voi toti (Luni, 30 septembrie 2013, 19:47)

    jbstg01 [utilizator]

    traiti cu ideea vremurilor bune si nu vedeti ca se duce dracului tara!Tat cautati de jumulit, nu vedeti ca nu e de unde.Puneti mana si munciti daca vreti sa aveti de unde fura.Ca altfel V-O FURATI de nu va vedeti.
  • +3 (3 voturi)    
    si se achita pe 25 lunar (Luni, 30 septembrie 2013, 19:52)

    liviusmaximus [utilizator]

    Mai sova, mare ministru pt proiecte mega, ai platit mai desteptule vreodata tva in ultimii 7-8 ani, la firma mamicii tale ? Sa stii ca LUNAR se refera la luna calendaristica, nu la corpuri solare. Adica unii platesc, pe bune !!!