VIDEO UPDATE Ministrul Maria Grapini: Niciun ministru nu a venit pana acum sa spuna ce prost e Guvernul. Nu? Intru si eu in Cartea recordurilor. Victor Ponta: Daca e nemultumita, sigur o sa gasim un alt ministru mai bun

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 septembrie 2013, 14:47 Actualitate | Politic


Ministrul delegat pentru IMM-uri, Mediul de Afaceri si Turism, Maria Grapini, a declarat marti ca poate sa intre in Cartea Recordurilor prin pozitia unicat a unui ministru care vine si spune in public ce prost este Guvernul din care face parte, si ca membrii acestuia nu inteleg mediul de afaceri. In replica, premierul Victor Ponta i-a transmis din Lituania ca, daca este nemultumita, o sa gaseasca "sigur" un alt ministru mai bun.

"Daca s-a inteles ca eu am apasat prea mult pe Guvern este ceva unicat, pentru ca niciun ministru nu a venit pana acum si sa spuna ce prost e Guvernul. Nu? Intru si eu in Cartea recordurilor", a spus Grapini, la o conferinta organizata de agentia Mediafax si dedicata IMM-urilor.

Ea a raspuns astfel unei critici aduse de Adrian Vasilescu, consilier al guvernatorului BNR, care i-a reprosat ministrului ca vorbeste prea mult despre ce trebuie sa faca statul pentru mediul de afaceri si pentru firme, si ca a apasat prea mult pedala Guvernului.

Vasilescu a facut aceasta observatie dupa ce a afirmat ca decizia de stopare a creditarii adoptata la nivel de varf in multe banci pe motiv de criza, insolvente, sau management prost reprezinta o judecata gresita, dar banca centrala nu este minister si nu poate le poate spune ce sa finantez

Grapini a aratat ca problemele mediului de afaceri nu sunt intelese perfect la nivelul Executivului si ca uneori are impresia "ca merge pe contrasens" cand prezinta in Guvern dificultatile firmelor.

"Nu se inteleg perfect problemele mediului de afaceri la nivelul Guvernului. Am impresia uneori ca merg pe contrasens cand ma duc cu anumite lucruri preluate din mediul privat, dar asta este problema mea. De aceea mi-as fi dorit ca mai multi oamnei de afaceri sa-si asume acest risc si sa fie dispusi sa-si bage in acest malaxor intreaga cariera. M-am dus in sistemul public cu dorinta de incerca sa transmit in Executiv problema reala din mediul economic", a spus Grapini.

Ea i-a amintit consilierului guvernatorului BNR ca in afara de critica la adresa Guvernului ea a lansat si ceva foarte nepopular, anume ca au intrat in business oameni care nu se pricep sa faca business.

Grapini a mai aratat ca militeaza atat la nivelul Guvernului, cat si al Parlamentului sa nu mai intervina in mediul privat.

"Incerc eu sa conving comisia din Parlament, si eu sunt deputat, ca statul nu trebuie sa se mai amestece in businessul privat, cum vrea sa puna acum sa fie comision de 5%. Si eu intreb de ce sa fie 5% si nu 7%? Sau 12%? Daca este economie de piata eu trebuie sa fac reglementare unitara, echidistanta, nu pe grupuri de interese, nu pe monopol, si sa las ca cererea si oferta sa-si spuna cuvantul", a continuat Grapini.

Ministrul IMM-urilor a revenit imediat la antreprenori, aratand ca desi unii dintre oamenii de afaceri nu sunt pregatiti pentru business, ei se comporta ca o bariera pentru ceilalti.

"Deci este clar, am spus-o raspicat, si la toate intalnirile din judete, avem oameni de afaceri care au devenit blocatori. Nu se pricep, si asta nu e o vina, ci este o lipsa de cultura antreprenoriala si a fost trendul ala de dupa '90, ca toti puteau fi oameni de afaceri. Nu toti putem fi toti oameni de afaceri, pentru ca nu toti putem canta la opera, chiar daca am vrea", a conchis Grapini.

Ponta: Daca este nemultumita, sigur o sa gasim un ministru mai bun


Premierul Victor Ponta, aflat la Vilnius, a declarat ca responsabilitatea relatiei cu mediul de afaceri revine in primul rand chiar ministrului delegat pentru IMM, Maria Grapini, si ca, daca aceasta este nemultumita, atunci sigur va fi gasit un ministru mai bun, potrivit agentiei Mediafax.

El a precizat ca nu cunoaste declaratia ministrului si nici in ce context a fost formulata.

"Nu cunosc declaratia. Evident ca relatia dintre Guvern si mediul de afaceri este in primul rand responsabilitatea doamnei ministru Grapini. Nu stiu in ce context, daca e nemultumita, sigur o sa gasim un alt ministru mai bun", a spus Ponta.

UPDATE In cursul serii, Maria Grapini a intervenit telefonic la B1 TV pentru a afirma ca declaratia sa a fost scoasa din context.


Intrebata daca este multumita de activitatea guvernului, aceasta a declarat: "Sunt cu mult mai mult multumita fata de ce au facut guvernele anterioare".

Ea recunoscut insa ca are si nemultumiri, legate de faptul ca nu a primit bani de la buget pentru a finaliza proiectele in care este implicat ministerul pe care il conduce.

In ceea ce priveste acuzele fata de celebrele ei postari de pe Facebook, care contin multe greseli gramaticale, Maria Grapini a precizat: "Scriu in masina cand merg sau noaptea. Fondul e important".









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5891 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    raspunsul lui ponta (Marţi, 24 septembrie 2013, 14:55)

    Captain Obvious [utilizator]

    nu esti cu noi, esti impotriva noastra
    • +1 (1 vot)    
      de fapt corect e : vor gasi ei un ministru (Marţi, 24 septembrie 2013, 20:41)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      si se refera la tripleta : ilici, nastase, felix.
      Asta ati votat !!!
      Ponta: fac sarmale astia din tine in curand...partea proasta e ca fac experimente si jocuri pe bani si din tara noastra...
  • +32 (32 voturi)    
    Mai bine gasim.. (Marţi, 24 septembrie 2013, 15:00)

    Alius [utilizator]

    .. ul alt PM mai bun. E mai usor, ca se rezolva mai multe probleme dintr-o lovitura.
  • +30 (30 voturi)    
    I L Caragiale: (Marţi, 24 septembrie 2013, 15:01)

    Troller [utilizator]

    - Ba, esti prost !
    - Te dau afara !
  • +25 (27 voturi)    
    Ohohoho! (Marţi, 24 septembrie 2013, 15:04)

    Sani [utilizator]

    Bai, daca Ponta si-a pus-o in cap pe Grapini, a belit-o!

    Cu Antonescu era cum era, dar cu Grapini,...., brrrr!

    Cred ca nici Bega si nici Dambovita nu-l spala pe Ponta.

    Calitatea oamenilor in USL este execrabila. De aici vin problemele.
    Amorul propriu, incultura si frustarea parvenitilor USL vor distruge acest "proiect".

    Hai baieti (si fete), faceti-va de ras in continuare.
    Poate ii convingeti pe votantii USL sa stea acasa in viitor!
    • +6 (8 voturi)    
      ha (Marţi, 24 septembrie 2013, 16:19)

      Cata79 [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      la asa alesi asa votanti,
      deci nu cred ca o sa se convinga 'votantii' USL de ceva.
  • +20 (20 voturi)    
    da mah Ponto - da-o afara... (Marţi, 24 septembrie 2013, 15:04)

    tz3p3s [utilizator]

    ca a vorbit impotriva ta.
  • +17 (17 voturi)    
    Mare om , mare caracter Poanta asta !! (Marţi, 24 septembrie 2013, 15:06)

    gigigigigigigigigi [utilizator]

    Esti un incapabil tovarase " ' " ministru !!
    Va incurca la furat ? Hai ca la anu o sa aveti si Cotroceniul si nu va mai opreste nimeni. O sa guvernati o tara plina de manelisti si lautari !!
  • +20 (20 voturi)    
    Mai bun (Marţi, 24 septembrie 2013, 15:08)

    benicio [utilizator]

    Deci un ministru mai bun e unul mereu multumit, unul obedient pana in maduva spinarii. Nu trece saptamana fara sa scape Ponta porumbelul pe gura.
  • +16 (16 voturi)    
    Cum ar fi... (Marţi, 24 septembrie 2013, 15:12)

    _cutare [utilizator]

    ... sa isi dea Ponta demisia sa il inlocuim cu un prim-ministru mai capabil, mai bine informat si mai onest. Ponta minte la fiecare al doilea cuvant ( doctoratul copy/paste, show cu gazoductul spre Moldova, punctul 8 din programul de guvernare legat de Rosia Montana, minerii si mina muzeu, iazurile cu "cianura" deja existenta, totul in prime-time iar lista poate continua) , in plus nu a demonstrat ca are vreo viziune ci doar deschiderea de a-si trada tara cu orice ocazie.
  • +11 (11 voturi)    
    Mai bun/a... (Marţi, 24 septembrie 2013, 15:22)

    Dan D. [utilizator]

    intrebarea e pentru cine...
  • +10 (10 voturi)    
    mare adevar! (Marţi, 24 septembrie 2013, 15:29)

    Johanis [utilizator]

    se vede ca a fost scolit de iliescu si nastase! micul comunist! a indraznit un ministru sa faca o afirmatie totalmente adevarata si sare sa-l schimbe. asa tovarase! pacat, ca esti tanar!
  • +9 (11 voturi)    
    Un mare... (Marţi, 24 septembrie 2013, 15:38)

    Ponta [utilizator]

    ... PM idiot.

    Asta chiar nu este in stare de autoevaluare??
    Chiar atat de putin a invatat de la mentorii lui???
  • +11 (11 voturi)    
    Ce comentariu.. (Marţi, 24 septembrie 2013, 16:07)

    flyngangel [utilizator]

    Înfiorător de prost gust, datorită faptului ca vine din partea unui Prim Ministru către un coleg de al sau!! Aceste comportamente infantile, aceste Răspunsuri de Cioban necioplit, aceste Răspunsuri de tovarăș dictator, autoritar, ca si cum se afla pe moșia moștenita din tata in fiu, aceste comportamente demne de un prost educat, si nu de un demnitar( fie el si din Papua ), e pur si simplu revoltător !! Îmi e mie Rușine pentru el, si mi se întoarce stomacul pe dos!! Dar ce ma mira nu e acest Goe de prost gust al politicii românești contemporane, care face pe ghiaburul Ogradei sale, si in consecință comportamentele sale ( ca nu ai ce sa ai ceri dacă nu are de unde sa dea ) ci faptul ca romanii noștri plini de cultura, de studii superioare, unde aproape si o vânzătoare la magazin are o universitate, spuneam aceast popor plin de atâtea talente strălucite ( logic, avem si craci uscate destule ) i-l rabdă cu o pioasa atitudine, pentru un motiv care îmi sfuge in acest moment! Asta da ca e surprinzător si de un gust amar, mai ales ca in acest caz sau si in multe altele, logica e simpla, : nu ești bun, te duci acasă, nu îndeplinești nimic din lucrurile pentru care ai fost ales, demisia si altul in loc, se dovedește fără umbra de dubiu ca acele credentiale arătate nu sunt valide( deci ai mintit in trecut si ai sa o mai faci încă), ma refer la diplome, etc..demisia!! Orice politruc pe lumea asta din orice tara democratica, aflându-se in oricare din aceste situații, de mult era acasă, pe canapea, cu demisia data, muscan din pumni de Rușine , in schimb al nostru motan incaltat ce face?? Pai e simplu :) .. Al doare in sf cot de tri si de toate își vede linistit de treburile domniei sale, de interviuri de dimineața pana seara mai ceva ca un actor de Hollywod, un zâmbet parșiv pe fata de dimineața pana seara, ( ma gândesc ca nervul zâmbirii e paralizat de acum ) duce importantă mai are restul, tip o tara întreaga care se așteaptă de la guvernul sau condiții mai bune de trai?? Mah.. Si nimeni nu face nimic, se sta si se așteaptă , se mai discuta pe ici pe colo la o berica cu băieții la terasa pe Lipscani, sau pe plaja la mare, sau ca sa treacă timpul între cele doua băbute de la bloc, si timpul trece.
    Dca nu ar fi atât de tragic ar fi chiar de ras, păcat ca sunt mai bine de 23 de milioane de persoane care nu au mai nimic de ras, a trecut de mult acel moment!!
    ( a se înțelege ca aceste rânduri nu se vor a fi in vre un fel, un atac asupra persoanei Ponta, ci asupra Primului Ministru Ponta,ales sa ma guverneze si sa asigure bunăstarea, pacea si prosperitatea mea si a întregului popor roman, ACEASTA TREBUIE SA FIE SINGURA SA PRIORITATE, atât timp cât ocupa aceasta funcție, după poate si sa stea toată ziua la prins peste, nu ma mai privește! Dar acum e dreptul meu, garantat de constituție sa i-l critic ca ministru si munca sa ca guvernant )
    Deci lăsați comentariile de prost gust dle PM si mai multe fapte, de aceasta avem nevoie!! , nu ma mai privește! Dar acum e dreptul meu, garantat de constituție sa i-l critic ca ministru si munca sa ca guvernant )
    Deci lăsați comentariile de prost gust dle PM si mai multe fapte, de aceasta avem nevoie!!
  • +14 (14 voturi)    
    Concurs (Marţi, 24 septembrie 2013, 16:35)

    CatalinPetrica [anonim]

    Cred ca in guvern este o competitie de cel mai incopentent ministru. Castigatorul a castigat portofoliul de prim ministru
    • +6 (6 voturi)    
      Got it! (Marţi, 24 septembrie 2013, 17:06)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui CatalinPetrica

      Intr-adevar, se pare ca asa a fost!
      Felicitari pentru c-ai reusit sa le prinzi jocul.

      Si la prezidentiale vor face la fel?
      Se va juca in intern la MARELE CONGRES USL?
      Inseamna ca Antonescu va fi totusi candidatul?
      Sau Ponta?
      Se transmite finala la televizor?
  • 0 (0 voturi)    
    N-a mai avut telefonul inchis? (Miercuri, 25 septembrie 2013, 1:51)

    Parzivall [utilizator]

    Sensibil rau dofttorelul la laude.