VIDEO Victor Ponta, despre afirmatia lui Basescu legata de neconstitutionalitatea legii privind Rosia Montana: Domnia sa cu manuta domniei sale a promulgat legi privind Petrom, Rompetrol

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 16 septembrie 2013, 11:43 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta a declarat ca presedintele Traian Basescu pune "bete in roate" proiectului privind Rosia Montana si a afirmat, raspunzand unei intrebari privind afirmatia lui Basescu legata de neconstiutionalitatea legii privind Rosia Montana, ca si presedintele a promulgat legi privind companii, precum Rompetrol sau Petrom.

Presedintele a reiterat luni dimineata faptul ca Legea privind Rosia Montana va fi declarata neconstitutionala. El a afirmat acest lucru duminica, explicand ca nu este legal sa stabilesti prin lege o firma care face exploatare. "Va fi respinsa cu siguranta de Curtea Constitutionala. Este doar un joc politic", a afirmat el.

In replica, premierul Victor Ponta a declarat luni jurnalistilor: "Domnia sa cu manuta domniei sale a promulgat legi privind Petromul, Rompetrol. Curtea Constitutionala in cazul Rompetrol a decis ca este constitutional".

Ponta a mai spus ca presedintele pune "bete in roate" proiectului si ca ar trebui ca acest mod de a face politica sa inceteze.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4157 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    Care legi "i se pare ca a semnat Basescu"? (Luni, 16 septembrie 2013, 12:12)

    LiviuIordache [utilizator]

    Ponta minte cum respira, iar jurnalistii respira cum minte Ponta. Iata pe simple cautari pe wikipedia ce "a legiferat" Basescu
    ROMPETROL

    În anul 1998 Dinu Patriciu cumpără pachetul majoritar de acțiuni împreună cu un grup de investitori. În anul 1999 Rompetrol cumpără Rafinaria Vega, unicul producător de solvenți de polimerizare, benzină de extracție, white spirits, diverse categorii speciale de bitum și catalizatori pentru sectoarele de procesare a țițeiului și petrochimice. În anul 2000 este creat holding-ul Rompetrol Group B. V., cu sediul central în Amsterdam, Olanda, care include firma Rompetrol și companiile asociate. Este achiziționată compania Petros (în prezent Rompetrol Well Services) – furnizor unic de servicii și echipamente (închiriere) pentru sondare și foraj[5].
    Cea mai importantă achiziție a grupului a fost cumpărarea rafinăriei Petromidia, în anul 2001.
    PETROM
    Pe data de 23 iulie 2004, OMV, a achiziționat 51% din acțiunile PETROM. Tranzacția a fost încheiată în decembrie 2004 prin preluarea a 33,34% din Petrom cu 668,8 milioane Euro, preț care după ajustarea ulterioară a urcat la circa 700 milioane Euro. La acesta se adaugă majorarea capitalului cu fonduri de 830 milioane Euro pentru ajungerea la 51%.
    BASESCU
    • 20 decembrie 2004 - prezent Preşedinte al României
    • +12 (14 voturi)    
      plagiatorul mincinos (Luni, 16 septembrie 2013, 12:32)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui LiviuIordache

      nu stie ca insasi ninisterul de justitie, pe care il conduce, in avizul dat spune de cateva ori bune ca proiectul de lege este neconstitutional... cum mai poate avea asteptari? sau stie ca conduce un guvern de incapabili? cum sa dai dreptul unei firme private sa faca exproprieri cum vrea ea?
      nu mai garanteaza nimeni proprietatea privata?
      care este interesul economic national din acest proiect? cele 3.7 miliarde de dolari incasate pe termen de 10-15 ani si pe care statul le va cheltui cu ecologizarea zonei? cat va castiga rmcg-ul? ce se intampla cu metalele rare care valoreaza dublu? ce se intampla cu marea de cianuri? am inteles de la un europarlamentar psd ca acest lac va fi cel mai mare din lume si ca va avea suprafata de 1200 ha, adica va fi un lac de 10/1.2 km? cum facem un asemenea lac? inundam niste munti si facem baraje? ce se intampla cu apa care se evapora, avem nevoie de ploi acide? nu avem destule si acum?
      • +10 (12 voturi)    
        Parsivel (Luni, 16 septembrie 2013, 13:48)

        stancualexro [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

        O singura data in viata mi-a fost Crin simpatic. Cand l-a numit pe Victoras Parsivel.
        Oricum, ei doi, impreuna, sunt Two Stupid Dogs.
        • +7 (7 voturi)    
          :) (Luni, 16 septembrie 2013, 14:08)

          Ranton [utilizator] i-a raspuns lui stancualexro

          two stupid dogs, this made my day :))
      • +3 (5 voturi)    
        cianura (Luni, 16 septembrie 2013, 14:21)

        consting [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

        la toate cate ai spus tre de aedaugat : de 5 ori pe saptamana, 12 luni pe an timp de 17 ani se vor detona cate 20 tone de explozibil. asta in seamna 20400 de explozii de cate 20 de tone. ne spune ponta ce cutremure pot declansa cu aprobarea psd ? acesty individ e iresponsabil. nu-mi pot explica cum 70 % dintre alegatori i-au dat votul. psd in frunte cu iliescu si nastase si acum ponta va duc roman ia de rqapa. iata raspunsul psd pt cei ce i-au votat.
    • +16 (16 voturi)    
      Un mitoman, acesta este Ponta (Luni, 16 septembrie 2013, 12:58)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui LiviuIordache

      "Domnia sa cu manuta domniei sale a promulgat legi privind Petromul, Rompetrol. Curtea Constitutionala in cazul Rompetrol a decis ca este constitutional"
      Legea Petrom: http://www.cdep.ro/proiecte/2004/600/70/2/leg_pl672_04.pdf
      PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL NR. 1148 din 6 decembrie 2004. Basescu este presedinte din 20 decembrie 2004.

      Ce a promulgat Basescu mincinosule? Legea Petrom? Cata minciuna poate sa-ti produca cerebelul plagiatorule?
      • +9 (9 voturi)    
        Uite si decretul de promulgare a legi 555/2004 (Luni, 16 septembrie 2013, 14:15)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        http://www.legex.ro/Decretul-1034-2004-46386.aspx
        Daca Basescu nu si-a schimbat numele si nu-l chema cumva inainte "Ion Iliescu", inseamna ca nu el a promulgat legea Petrom..

        Despre celelalte 2 legi nici nu mai discut
        Contractul cu Bechtel - 2003
        Contractul de vanzare Rompetrol - 1998, Petromidia - 2001

        Ponta, tu conduci si Ministerul Adevarului din "1984"? Nu de alta, dar ca sa stim si noi pe cine sa credem...
      • +6 (6 voturi)    
        Si ca sa va fie clar ca Ponta stie bine adevarul (Luni, 16 septembrie 2013, 14:21)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        Deci minte in buna cunostinta de cauza:
        (din CV-ul lui):
        Februarie 2004 - Septembrie 2006, Secretar - Biroul Permanent al Camerei Deputaţilor, Parlamentul României.

        Fiind secretarul Camerei Deputatilor este imposibil sa nu stie cine a promulgat legea mentorului sau: Adrian Nastase.

        Mai mult decat atat (tot din CV-ul sau):
        Martie 2004 - Decembrie 2004, Ministru Delegat pentru Controlul Implementării Programelor cu Finanţare Internaţională şi Urmărirea Aplicării Acquis-ului Comunitar, Guvernul României.
        • +4 (4 voturi)    
          Poate isi aduce aminte domnul plagiator (Luni, 16 septembrie 2013, 14:47)

          denvarel [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

          Daca pe 6 Decembrie 2004 Basescu a dat decretul de promulgare a Legii 555/2004 inseamna ca, pe 16 Dec 2004, tot Basescu a incercat sa-l elibereze pe Cosma?
          http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1607643-rusine-eliberindu-cozma-iliescu-nastase-isi-bat-joc-romania.htm

          Romanii, si mai ales bucurestenii, au uitat in 2012 si au votat ca ultimii saraci, pe o sticla de ulai si un kil de faina...
  • +20 (20 voturi)    
    Ponta iar minte!!!!!!!!!!!! (Luni, 16 septembrie 2013, 12:19)

    Cristiann80 [utilizator]

    Incredibil acest Dottore, se hazardeaza in tot felul de declaratii pe care apoi nu stie cum sa le doseasca! De unde ideea ca Basescu pune bete in roate Rosiei Montana? D-lui n-a facut decat sa spuna ca proiectul de lege este o aberatie care nu va putea trece de CC deoarece nu ai cum ca stat sa dai o lege strict pentru o companie privata. El amesteca sau nu stie ceea ce s-a intamplat cu Rompetrol care, nu era firma privata, dar ce stie el in afara de a minti?!
    A mers prapaditul asta de comunist in Tg Jiu la deschiderea anului scolar, dar pe el tot Basescu il preocupa! Pai, ori este cu elevii si dascalii, ori isi face campanie si iar se foloseste de numele Basescu? Ce face acest gorjean parvenit cu taran printre degete? Si cand va guverna tara?!
  • +12 (14 voturi)    
    Lenea este cucoana mare (Luni, 16 septembrie 2013, 12:20)

    SRA [utilizator]

    Ponta daca se considera BARBAT POLITIC regla proiectul ROSIA MONTANA prin ordonanta de urgenta !!!

    Cum, simplu in functie de deciziile celor implicati, mediu, economie, cultura, turism, finante, externe, local si regional.

    Fara referendum sau parlament astfel subiectul era terminat si aveau timp sa se ocupe de alte proiecte. Sunt puturosi si lenea ii omoara !!!

    Trag de timp si gasesc scuze in loc sa gaseasca solutii !!!
  • +19 (19 voturi)    
    MINCIUNI!!! (Luni, 16 septembrie 2013, 12:24)

    Moro01 [utilizator]

    Asta traieste din minciuna!!! Este incredibil cat poate mintii omul asta, mai fratilor dar nu - l opreste nimeni? Chiar asa rau am ajuns sa fim condusi de Pinocchio?
  • +14 (14 voturi)    
    Dl. Ponta (Luni, 16 septembrie 2013, 12:29)

    Un cititor [utilizator]

    vorbeste ca si cum romanii ar dori cianura cu disperare si abia asteapta saracii sa scape de toate resursele naturale.
    Ponta e exponentul unei clase de jefuitori, hoti cu carte, care folosesc metode comuniste pentru controlul maselor si metode corporatiste pentru acoperire legala a jafului.
  • +15 (15 voturi)    
    Minciuna in stare pura (Luni, 16 septembrie 2013, 12:37)

    Trojan.H [utilizator]

    Asta este Parsivel.
  • +9 (9 voturi)    
    Mda (Luni, 16 septembrie 2013, 12:40)

    ancagrigore [utilizator]

    E clar ca Ponta se intrece in minciunele, mai ales legate de Rosia Montana...in ceea ce priveste cazul Rompetrol, sa nu uitam ca Base a insistat indelung pe finalizarea litigiului si ca, pana la urma, Ponta este cel care a pus punct si a gasit o solutie...indeajuns de avantajoasa pt ambele parti...
  • +14 (14 voturi)    
    Culmea minciunii! (Luni, 16 septembrie 2013, 12:49)

    triciupa [utilizator]

    Plagiatorul bate record dupa record de minciuna si nesimtire. Acest atlet al balivernei ii da la gioale lui Basescu, poate-poate mai deviaza atentia publica de la propria incompetenta si coruptie. Ghinionul lui e ca de data asta e prea gogonata! Basescu NU a promulgat nici Rompetrol si nici Petrom pentru ca era imposibil! Rompetrol s-a privatizat in 2001, Petrom a fost "maritata" in iulie 2004 iar Basescu a devenit presedinte in decembrie 2004. QED!
  • +6 (6 voturi)    
    Presedintele E OBLIGAT sa promulge legile (Luni, 16 septembrie 2013, 12:55)

    Gryphus [utilizator]

    Ponta incearca sa dezinformeze (nu stiu daca mai are pe cine) dar presedintele e OBLIGAT sa promulge ORICE lege care e trimisa la Cotroceni de la Parlament. o singura data o poate intoarce dar daca nu e modificata e obligat sa o promulge.

    asa a fost facuta Constitutia, de catre PSD - in 2003
    • +8 (8 voturi)    
      Nu e chiar obligat poate sa le respinga o data (Luni, 16 septembrie 2013, 13:10)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Minciuna lui Ponta este ca nu Basescu a promulgat legea Petrom. Aceasta a fost publicata in MO din 6 dec 2004 iar Basescu a inceput mandatul in 20 Dec 2004.
      Nu putea sa promulge aceasta lege pentru simplul motiv ca nu era presedinte...

      Guvernarea USL seamana izbitor cu tara lui Orwell "1984" Istoria este pur si simplu rescrisa dupa cum convine conducerii... 20 decembrie este inaintea lui 6 decembrie
  • +1 (5 voturi)    
    dati din casa. spuneti-ne si nou (Luni, 16 septembrie 2013, 13:55)

    jackalphonse [utilizator]

    asta-i singurul lucru bun la cearta dintre acesti maimutoi, ca mai scapa si ei cate o informatie. isi mai dau la gioale, asa cum noi nu prea reusim nici daca iesim in strada.
    • +1 (5 voturi)    
      In sfarsit.. (Luni, 16 septembrie 2013, 14:50)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      A zis Basescu ceva, ai capatat glascior. Asta iti tot doreai si asta ti-am si spus ca-ti doresti: sa spuna ceva Basescu de Rosia Montana, ca "voi" sa sariti repede ca "baga bete in roate guvernului".

      In alta ordine de idei, maimutoiul de Poanta are si el maimutoii lui creduli, ca numai un maimutoi poate sa se bucure cand spune alt maimutoi numai minciuni si sa mai si ia de bune acele minciuni. Dar atat pot unii.
      • 0 (4 voturi)    
        negi ca base este pro glod corp? (Luni, 16 septembrie 2013, 15:24)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        nu ai cum sa negi, pentru ca o spune chiar el. delirezi. am spus eu ce ai spus tu? imi pui cuvinte in spate pe care nu le-am spus. nu-mi pasa de guvernul tau si useleul tau sau de base al tau. astea sunt subiectele tale preferate.
        maimutoii sunt trei: base, poanta si antoana. punct. in rfest, sunt propriile tale idei, nu ale mele
        • -1 (3 voturi)    
          Nu am ce sa neg.. (Luni, 16 septembrie 2013, 16:26)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          Basescu a fost intotdeauna pentru exploatarea aurului din Rosia Montana. Daca era alta companie, era "pentru" si cu acea companie.

          Nu pot sa spun ca Basescu vrea ca NUMAI RMG sa exploateze, din moment ce nu a fost o licitatie, mai multe firme inscrise etc. Dar Basescu a fost constant in asta, chiar daca nu a fost un proiect inceput de el. Si cand s-a instalat guvernul Poanta, a mai spus un singur lucru: sa se clarifice situatia si sa se spuna firmei respectiva Da sau Ba, moment in care alde Poanta si cu ai lui (inclusiv cei ca tine) au sarit repede cu gurita ca se baga Basescu peste guvern si da indicatii ce sa se faca.

          Si nu este guvernul meu, este al tau, ca tu l-ai pus acolo.
      • -1 (1 vot)    
        da (Luni, 16 septembrie 2013, 18:30)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        postacul cacarist jacalfons are word alert cuvintul base, ca si mazeta, codruta, finuta si citi mai sint.
        Atita stiu si ei sa faca, nu-i mai baga in seama, e pierdere de timp.