UPDATE DNA a inceput urmarirea penala impotriva deputatului PDL Ioan Oltean

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 12 septembrie 2013, 15:34 Actualitate | Politic


Ioan Oltean
Foto: Agerpres
Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie au dispus inceperea urmaririi fata de deputatul PDL Ioan Oltean, vicepresedinte si fost secretar general al aceluiasi partid, acuzat de infractiunea de folosirea influentei sau autoritatii functiei de vicepresedinte/secretar general al unui partid, in scopul obtinerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, in forma continuata si infractiunea de favorizarea infractorului.

Care sunt acuzatiile procurorilor, potrivit rezolutiei de incepere a urmaririi penale citata intr-un comunicat DNA:
  • exista date si indicii temeinice potrivit carora, in perioada 2010 - 2011, in calitate de presedinte al organizatiei judetene PDL Bistrita - Nasaud, de vicepresedinte (2001 - 2011), respectiv secretar general al aceluiasi partid (mai 2011 - iunie 2012), Ioan Oltean si-a exercitat influenta asupra presedintelui, respectiv asupra vicepresedintelui Consiliului Judetean (CJ) Bistrita Nasaud, precum si asupra unor inalti demnitari din Ministerul Mediului, Ministerul Dezvoltarii Regionale si a Turismului si Ministerul Economiei, in vederea adjudecarii licitatiilor catre anumite firme sau pentru alocarea de fonduri publice pe anumite proiecte derulate de primariile conduse de primari din cadrul partidului din care invinuitul face parte.
  • De asemenea, exista indicii certe cu privire la savarsirea, de catre Ioan Oltean, a infractiunii de favorizare a infractorului in legatura cu fapte de coruptie, in sensul ca, in seara zilei de 22 martie 2012, a incunostintat doua persoane cu privire la faptul ca a doua zi urmau a fi efectuate, de catre Directia Nationala Anticoruptie, perchezitii la domiciliile acestora, intr-un dosar penal in care erau cercetate pentru fapte de coruptie in legatura cu procedurile de achizitie si contractele derulate de Consiliul Judetean Bistrita.

Ioan Oltean s-a prezentat joi dupa-amiaza la sediul Directiei Nationale Anticoruptie (DNA), pentru a fi audiat in acest dosar si pentru a-if aduse la cunostinta invinuirile.

Surse judiciare au declarat, pentru Mediafax, ca Oltean a fost chemat la DNA pentru a da declaratii intr-un dosar disjuns din cel al lui Remus Baciu - fostul vicepresedinte al Autoritatii Nationale pentru Restituirea Proprietatilor (ANRP).

In dosarul lui Baciu, acesta a fost condamnat la trei ani de inchisoare pentru ca ar fi primit 270.000 de euro in schimbul solutionarii rapide a unor dosare de restituire de proprietati, decizia instantei nefiind insa definitiva.

Seful ANRP, George Baesu, declara, in ianuarie, ca aproape toate despagubirile de valori mari, de milioane sau zeci de milioane de euro, din ultimii doi ani nu au fost acordate fostilor proprietari deposedati de regimul comunist, ci unor persoane care au cumparat drepturile litigioase, cei mai multi devenind "cazuri speciale".

 Pana la retragerea PSD de la guvernare, Autoritatea a fost condusa in 2009 de catre Ancuta Gianina Opre, fosta consiliera a fostului presedinte PSD Mircea Geoana.

Fost deputat PSD intre 2004 si 2008, George Baesu a inlocuit-o in vara anului trecut pe procurorul Dorina Danielescu, numita in functie de numai noua luni. Pana in octombrie 2011, functia de presedinte al ANRP a fost detinuta de Crinuta Dumitrean, din partea PDL, sustinuta de secretarul general al partidului, Ioan Oltean. Dumitrean a fost destituita de fostul premier Emil Boc, dupa ce, in august 2011, DNA l-a arestat pe Remus Baciu, unul dintre vicepresedintii de atunci ai autoritatii.

Inca de la instalare, Baesu a criticat modul in care s-au dat despagubirile, iar una dintre decizii a fost tocmai desfiintarea dosarelor "cazuri speciale", care acordau prioritate persoanelor in etate sau care sufereau de boli grave.

"Avem cesionari care dupa ce au dat un milion de euro au devenit cazuri speciale, pentru ca sufereau de nu stiu ce boala, si s-a rezolvat cu rapiditate. Cat a fost dosarul unui pensionar nu era caz special, cand a ajuns la un tanar de 34 de ani care suferea de guturai s-a transformat imediat in caz special", declara Baesu.

In 15 februarie, fostul vicepresedinte al Agentiei Nationale pentru Restituirea Proprietatilor (ANRP) Remus Baciu a fost condamnat la trei ani de inchisoare, de catre Curtea de Apel Bucuresti, in procesul in care este acuzat ca a primit 270.000 euro pentru a urgenta dosare de restituire de proprietate.

Alaturi de acesta, Curtea i-a condamnat pe Camelia Teodora Andrusenco la trei ani si jumatate de inchisoare, pe Elisabeta Androne, Elena Albu si Valeria Stan, la cate un an de inchisoare, precum si pe pe Elisabeta Visan la doi ani si jumatate de inchisoare cu suspendare. Gheorghe Ciubotaru a fost achitat pentru acuzatia de complicitate la trafic de influenta.

Decizia a fost contestata la instanta suprema, care va incepe in 9 decembrie judecarea recursurilor.

Procurorii sustin ca, in calitatea sa de vicepresedinte al ANRP, in perioada iunie - august 2011, Baciu "a pretins si primit foloase materiale" cu ajutorul lui Andrusenco. In schimb, el urma sa-i determine pe functionarii din subordine "sa urgenteze finalizarea formalitatilor de despagubire cuvenite, prin conversia sumei de bani in actiuni la Fondul Proprietatea, in favoarea unor persoane indrituite la despagubiri in baza Legii 10 din 2001".

Cele trei cumparatoare de influenta din dosar aveau dreptul sa primeasca, potrivit unei decizii a Comisiei Centrale pentru Stabilirea Despagubirilor (CCSD) din 27 octombrie 2008, despagubiri in valoare de 36.589.160 de lei, adica 10.482.800 de euro, pentru un teren in suprafata de 7.180 de metri patrati situat intr-o zona rezidentiala din Bucuresti. Totusi, procedurile de acordare a despagubirilor au trenat pana in vara anului 2011.

In martie 2012, fostul premier Mihai Razvan Ungureanu a sesizat Parchetul instantei supreme cu privire la neregulile constatate in cadrul auditului realizat la Autoritatea Nationala de Restiturie a Proprietatilor, unde peste 80 la suta din dosarele solutionate pe fond funciar nu aveau atasate certificatele de mostenitor.

Din cele aproximativ 38.000 de dosare inregistrate pentru perioada 2005-2011 la ANPR, aproximativ 21.000 nu au fost repartizate spre analiza, iar restul de 17.000, desi au fost repartizate, nu au fost analizate si solutionate.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5833 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Poate (Joi, 12 septembrie 2013, 16:10)

    evoque [utilizator]

    cu aceasta ocazie se verifica si relatia cu grupul de firme MIS GRUP Anies din Bistrita-Nasaud, sa vezi acolo distractie si bani, nu degeaba prin influenta domnului Olteanu acestia au ajuns de la exploatare forestiere la reparatii drumuri judetene.
    • 0 (4 voturi)    
      evoque ti am dat plus (Joi, 12 septembrie 2013, 19:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      dar te rog detaliaza fata de USLamistii care te platesc pe postare, eu ti am dat plus pentru ca ai ceva de spus,,,continua te rog..nu relata firmituri
      • +1 (1 vot)    
        este (Joi, 12 septembrie 2013, 21:11)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        treaba procurorilor, din cate vad sunt pe calea cea buna, prin urmare o sa vedem.
        Pentru chestia cu plata, detaliaza daca ai probe ca as fi platit, daca nu ar fi bine sa iti ceri scuze.
        • +2 (2 voturi)    
          nu fa pe nevinovatul (Vineri, 13 septembrie 2013, 16:40)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          e un clan aici pe Hn, finutza, mazeta, lor nu stiu cum si cu tine, sariti NUMAI la postarile legate de pedelisti..mai sus..citeste ce ai postat ai inceput sa arunci niste firmituri ceea ce arata ca ai acces la informatii si tastezi pe aici..nu pot crede ca nu esti platit...multe din postarile tale au la baza informatii care nu prea sunt pe google...deci nu esti un utilizator oarecare..ci unul care este DETERMINAT (motivate) sa publice diverse..asta cu scuzele e puerile...q.e.d
          • -1 (1 vot)    
            astept (Vineri, 13 septembrie 2013, 16:51)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            scuzele.
            Cred ca de vreo doi ani scriu pe aici despre matrapazlacurile lui Oltean, acum cand procurorii au inceput ancheta (ma rog poate ancheta au inceput-o mai devreme) se confirma ca am avut dreptate. In limita a ce vad si inteleg ma pronunt indiferent de apartenenta politica a unei persoane.
            In cazul Oltean se pare ca am vazut bine lucrurile.
            Determinat sunt de mai multe lucruri in nici un caz de bani si niciodata nu am fost si nu voi fi platit pentru opiniile mele.
            Pot sa gresesc, pot sa fiu subiectiv, insa platit niciodata pentru ce scriu.
            Si inca ceva, habar nu am cine sunt celelalte persoane care posteaza pe hn, indiferent de opiniile lor. Pe unii chiar as vrea sa ii cunosc, efectiv din curiozitate.
            • 0 (0 voturi)    
              esti cam ciudat/ai idei fixe (Vineri, 13 septembrie 2013, 17:00)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              de asta...relatia cu grupul de firme MIS GRUP Anies ...de unde stii ?
              • 0 (0 voturi)    
                treaba mea (Vineri, 13 septembrie 2013, 17:33)

                evoque [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                nu are rost sa insisti si nu cred ca te priveste. Subiect inchis. Este treaba procurorilor.
                Poate am visat, poate aud voci, lumea este ciudata.
                • -1 (1 vot)    
                  am ras (Vineri, 13 septembrie 2013, 17:49)

                  un domn [utilizator] i-a raspuns lui evoque

                  ai visat auzi voci...mai jos ai scris de subofiteri..chiar atat de mult te a imbacsit lumea asta a ta ? e toaman frumoasa afara, cauta si tu o banca in parc..ia din piata niste nuci noi..poate se propie de tine...macar o veveritza...
                  • 0 (0 voturi)    
                    faptul (Vineri, 13 septembrie 2013, 21:27)

                    evoque [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                    ca rad pe seama unora ca tine este greu de priceput. si vad ca nici o slaba subtilitate nu ai priceput. pa pa, poate ne vede prin parc :)
            • 0 (0 voturi)    
              de sufletul tau (Vineri, 13 septembrie 2013, 17:02)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              scuze daca te am enervate, dar esti USLamist..si asa se dezbina Romania..actiune..reactiune..de 23 de ani idolii tai asta fac..tu cand ti ai cerut scuze ultima data ?
              • -2 (2 voturi)    
                ma enerveaza (Vineri, 13 septembrie 2013, 17:34)

                evoque [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                doar prostia. Incearca sa eviti....sa faci asocieri fara sa cunosti persoane.
                • 0 (0 voturi)    
                  nici nu mi as (Vineri, 13 septembrie 2013, 17:48)

                  un domn [utilizator] i-a raspuns lui evoque

                  dori sa cunosc indivizi ca tine, orbit de un singur sligan jos basescu inoculat cu grija de antene..te Avanti aici sa iti dai aere))))..revin..esti pueril ...astepti scuze pentru ca ti am spus ca esti pueril ?...nu ai sa vezi asta..spiritual tau profund antiromanesc..si prouslamist il voi taxa aici pe site...sa fi fara grija
                  • 0 (0 voturi)    
                    da da (Vineri, 13 septembrie 2013, 21:24)

                    evoque [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                    banca si parcu', etc. stii, succes.
    • +6 (6 voturi)    
      poate.... (Joi, 12 septembrie 2013, 20:25)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      ....cu aceasta ocazie se vor verifica toate relatiile, precum si pe cei cu care s-a "relationat", pentru ca adevarul trebuie spus in totalitate !
      • 0 (4 voturi)    
        ar (Joi, 12 septembrie 2013, 21:21)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        fi foarte bine, desi momentan cred ca este ceva de genul razbunare politica, viitorul o sa arate daca lucrurile raman sau nu asa.
        Ciudat este ca procurorii au inceput sa atace varfurile pdl. Am vazut fata lui videanu si a inceput sa ii cam piara aerul de superioritate.
        Acum sunt doua lucruri ori ponta a inceput sa isi alature procurorii, ori basescu se scapa de cei care ar putea sa il traga in jos.
        In acest moment nu il vad pe ponta capabil de asa ceva, insa basescu a calcat toata viata pe cadavre, este genul sau de ai distruge pe toti care au fost langa el. Se vede si linistea postacilor pro pdl, pro basescu, este posibil ca dupa aceste doua atacuri la varful pdl in modrogan sa fie degringolada. Sa vedem cand urmeaza Berceanu, Boureanu, Blaga, etc.
        • +1 (3 voturi)    
          update (Joi, 12 septembrie 2013, 23:06)

          evoque [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          acum ceva timp cand a fost anuntata povestea cu vosganian si videanu am scris ca nu cred sa se intample ceva, se pare, se pare ca asa este, cica fapta pentru care sunt cercetati nu mai apare in noul cod penal care intra in vigoare la anu'. Asta inseamna ca sunt cercetati asa de ochii lumii?!!
          • +1 (1 vot)    
            q.e.d (Vineri, 13 septembrie 2013, 16:43)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui evoque

            daca esti asa documentat publica si tu sursele tale..pe HN nu exista postaci pedele..ci doar oameni indignati de USLamism ; personal nu imi place Base si gasha lui, insa el a mai dat cu mopul..shefii tai USLamisti, sau idolii tai USLamishti au ..tinut in loc Romania ...23 de ani..asta nu poti nega
            • -1 (1 vot)    
              cine (Vineri, 13 septembrie 2013, 16:54)

              evoque [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              poate fi atat de prost incat sa vina aici sau intr-un asemenea loc sa isi divulge sursele.
              Mare naiv ca inteligent nu pot sa spun ca ai fi din moment ce ai asemenea solicitari. Ce am scris mai sus nu este scris ca sa jigneasca.
              • 0 (0 voturi)    
                pai singur (Vineri, 13 septembrie 2013, 17:07)

                un domn [utilizator] i-a raspuns lui evoque

                spui ca nu esti platit..apoi singur spui ca ai acces la date..pentru cine postezi ? sufletul tau ? familia ta ? sau grupul tau de interese ?
                • 0 (0 voturi)    
                  acces (Vineri, 13 septembrie 2013, 17:37)

                  evoque [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                  la date are toata lumea, traim intr-o tara in care dreptul la informatii este liber.
                  Da, pentrru suflet.
                  Aia cu grupul de interese este de la scoala de subofiteri? :)
                  • 0 (0 voturi)    
                    mi a placut (Vineri, 13 septembrie 2013, 17:46)

                    un domn [utilizator] i-a raspuns lui evoque

                    asta cu subofiterii..evident tot la Secu iti este mintea, te crezi riguros dar te comporti ca un pui de gaina...armata...secu..asta e universal tau relational...mergi acasa in pace..a inceput we..ia rolele si mai fa miscare..esti imbacsit de atat tastat !
        • +1 (1 vot)    
          poate ca sunt naiv..... (Vineri, 13 septembrie 2013, 6:59)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          .....dar sper ca anchetele asupra varfurilor vizibile ale politicianismului romanesc, sa nu fie doar razbunare si calcul cinic ci o reala insanatosire a justitiei din Romania.

          Ar fi un mare pas spre asanarea mlasinei si o mica speranta de insanatosire a societatii, asta pana cand "alesii" vor reusi sa rupa tara in feude si sa si-o imparta intre ei.
          Dupa aceea, Dumnezeu cu mila !
          • 0 (2 voturi)    
            sunt sceptic (Vineri, 13 septembrie 2013, 10:24)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui translativus

            deocamdata merg pa varianta domnitorilor locali. Istoria Romaniei este marcata de fanarioti in mod clar si se pare definitiv, nici macar comunismul nu a reusit sa schimbe acest lucru. Primii-secretari se comportau precum domnii fanarioti. Doar trasurile au mai multi cai putere si acum nu se mai scrie cu pana de curcan se foloseste pana Mont Blanc.
  • +2 (8 voturi)    
    Bafta DNA (Joi, 12 septembrie 2013, 20:02)

    rov [utilizator]

    Olteanu pentru PDL, nociv, ca(,) crin pentru PNL!!!
  • -4 (6 voturi)    
    Lasati-ne... (Joi, 12 septembrie 2013, 21:22)

    taticutu [utilizator]

    Cam tarziu ....Faptele sunt din perioada cand era el tare si mare,de atunci trebuia actionat de DNA...
    Daca pana mai ieri toti coruptii erau din actualul USL,pentru perioade cand ei nu erau la conducere ,ci in opozitie,acum DNA-ul ii ataca tot pe cei din actuala opozitie,parca n-au avut timp de 8 ani cand au condus ei tara,sa faca ce fac acuma ...
    Hai lasati-ne... Ati avut timp de anchetarea referendumului,dar n-at avut timp pentru alte probleme timp de 8 ani pe care le "descoperiti" acuma !!!
    • 0 (0 voturi)    
      anchetarea referendumului (Vineri, 13 septembrie 2013, 16:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      e bomboana de pe coliva USLamismului
  • +2 (2 voturi)    
    Unde sunt USL-istii ? (Joi, 12 septembrie 2013, 22:05)

    Vlad-I [utilizator]

    Unde sunt usl-istii care cereau pana si la UE desfiintarea DNA.
    • 0 (2 voturi)    
      Uite-l mai sus... (Vineri, 13 septembrie 2013, 5:01)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      ...cica e liniste.. crede ca doar el vorbeste...
      • 0 (0 voturi)    
        acum ii convine lui evoque (Vineri, 13 septembrie 2013, 16:45)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        asta sugereaza in meandrele concretului..insa cu 3 luni in urma avea mandat de la idolii lui sa spuna INVERS..evoque o fi in anturajul lui Ponta ? e un stil care ii seamana
  • +2 (2 voturi)    
    cum de stia oltean de descinderile DNA!?!? (Vineri, 13 septembrie 2013, 2:12)

    warchild [utilizator]

    in calitate de ce a fost acest individ la curent cu activitatile DNA chiar inainte de desfasurarea acestora?