Sedinta USL. ​Premierul Victor Ponta s-a intalnit cu Crin Antonescu 

de L.P.     HotNews.ro
Joi, 12 septembrie 2013, 14:28 Actualitate | Politic


Liderii USL Victor Ponta si Crin Antonescu in sedinta. Intalnirea are loc in contextul scandalului pe proiectul Rosia Montana si pe divergentele de opinie intre cei doi. Crin Antonescu a declarat in cursul diminetii, pentru Adevarul.ro, ca Victor Ponta isi doreste adoptarea proiectului Rosia Montana dar nu vrea sa-si asume responsabilitatea pentru asta.

16.55 Victor Ponta, Radu Stroe si Liviu Dragnea au plecat de la Palatul Parlamentului. Primul ministru s-a marginit sa precizeze ca se duce la sediul guvernului, unde participa la un comandament de urgenta avand ca tema inundatiile, urmand a reveni la Parlament.

In biroul lui Crin Antonescu de la Senat se mai afla Daniel Chitoiu, Liviu Dragnea, Dan Radu Rusanu si Radu Stroe.

Vom reveni cu amanunte






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4279 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    degeaba!!!!! (Joi, 12 septembrie 2013, 15:01)

    Johanis [utilizator]

    Lucrurile put de la distanta! Raul este la noi, ei cum necum o scot la capat. Si-au rupt gatul unul altuia, exact cum a sperat Basescu. Dar vinovatia pt ceea ce ne e dat sa traim urca si-n dealul Cotroceniului. Ce eu daca sunt presedinte de bloc si numesc un administrator prost care duce locatarii la sapa de lemn, eu n-am nicio vina? Implicare si solutii??? Stam sa ne cada din cer?
    • +1 (3 voturi)    
      Corect! (Joi, 12 septembrie 2013, 16:26)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Basescu este de vina ca romanii au votat ca cizmele.

      Amintesc ca cei 70% stiau de:
      1. Plagiatul lui Ponta
      2. Prietenia lui KKrau cu Becali
      3. Parerea intelectualilor care si-au expus parerea despre nulitatile USL.
      4. Sprijinul catastrofei nationale Ion Iliescu pentru aceasta "optiune".
      5. .......

      Si tot Basescu este de vina ca:
      1. ei se cearta
      2. se rupe USL
      3. PSD se va alia cu PDL

      Bravo bai Johanis!
      Nu te mai intreb cu cine ai votat ca stiu deja!

      Promiti ca data viitoare stai acasa?
      La o tuica, la o bere, la nevasta,....unde vrei tu. Dar nu la vot!
      • 0 (0 voturi)    
        Dreptate ai si tu. (Joi, 12 septembrie 2013, 17:10)

        Johanis [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        Am votat mereu (de cand am acest drept). Ultima oara am votat degeaba. Bine, daca analizez corect, mereu am votat degeaba, dar de fiecare data cnad mergeam la urne credeam in sansa alesului meu. Ultima data stiam ca n-are nicio sansa si tot am votat cum mi-am dorit. problema noastra si a copiilor nostri este ca nu mai avem din ce alege. Si ce facem? Emigram? La mine e tarziu, mi-as chinui familia.
        • 0 (0 voturi)    
          Degeaba... (Joi, 12 septembrie 2013, 18:56)

          Sani [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

          ...am cam votat si eu:
          1. Din '90 pana la Antonescu constant cu PNL
          Acum imi dau seama ca PNL mima opozitia la Iliescu din '90 incoace!

          2. La legerile din '92 l-am preferat pe Campeanu tot de la PNL. Varianta era Ratiu de la taranisti. Mult mai OK...oricum nu iesea...

          3. Am fost constant anti-Iliescu.

          4. De Basescu nu mi-a placut la inceput. Parea un smecher de cartier, cu limbaj de cotofana.

          5. Mai tarziu, cand am vazut ca era singurul politician care-i facea probleme lui Iliescu & Nastase, mi-a devenit chiar simpatic.

          6. Acum nu ma pot stapani sa nu-l respect pentru puterea de care da dovada.

          As prefera insa un Plesu, sau un Liiceanu...sau mai realist un Funeriu sau Monica Macovei.
          Dar oare, romanii nu vor alege alt idiot, asa cum doar ei stiu sa faca?
  • +8 (10 voturi)    
    ar fi haios daca nu ar fi despre Romania (Joi, 12 septembrie 2013, 15:08)

    dum_i [utilizator]

    Ar fi haios daca nu ar fi despre Romania.
    Pana la urma, se intalnesc primul minicinos patologic al tarii cu primul labil patologic.
  • +6 (10 voturi)    
    sa intelegem ca ponta este dispus sa imparta (Joi, 12 septembrie 2013, 15:08)

    HotDog [utilizator]

    spaga cu antonescu ca sa vorbeasca amandoi limba canadiana??
  • +3 (5 voturi)    
    pai conform scenariului... (Joi, 12 septembrie 2013, 15:10)

    ..13 [utilizator]

    Nu era vehiculat un scenariu prin care in septembrie trebuiau sa se certe PSD-ul si PNL-ul ca sa rupa alianta si sa poata sa inteleaga tugulanul de la Antena ca aceste partide de fapt sunt diferite???

    Ce se mai poate face????
  • -5 (7 voturi)    
    hehe (Joi, 12 septembrie 2013, 15:12)

    Mazeta [utilizator]

    Și toate se întâmplă pt că de nouă luni n-avem un ambasador al SUA la București. Politicienii noștri sunt complet bulversați, fiecare face cum îl taie capul; unii chiar se iau după ce zic românii.
    • +1 (1 vot)    
      Buna Mazeta! (Joi, 12 septembrie 2013, 16:28)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Deja ma speriasem c-ai patit ceva!
      Hai ca avem nevoie de ajutorul tau sa aratam romanilor ce prost au votat si tembeli sunt USL-amii!

      Welcome aboard!
      (pardon daca iti suna a "marinar")
  • +4 (6 voturi)    
    1 pagina! (Joi, 12 septembrie 2013, 15:13)

    lmc [utilizator]

    isi scriu toti demisia pe o singura coala de hartie?
  • 0 (2 voturi)    
    Deturnarea protestelor 2013 (Joi, 12 septembrie 2013, 15:54)

    Poweraxxel [utilizator]

    Dupa elanul protestelor de duminica trecuta, devine tot mai evident cum va sfarsi protestul anti-RMGC …

    Crin Antonescu se pregateste de alegeri, iar alaturarea de Victor Ponta intr-un pol politic precum USL (care dupa ce a promis contrariul in opozitie a facut ultimii pasi necesari proiectului RM la putere) devine tot mai nociva. Si cum sloganul ratat la lansarea de la Contanta “Tinerii sunt alaturi de Antonescu” se poate refolosi in situatia data, detasamentele “studentesti” incearca probabil sa ii ofere acea masa de tineri pe care n-a fost in stare sa o obtina ca rezultat al politcii sale de pana acum, convertind o miscare de protest precum cea din Piata Universitatii 2013 asa cum de altfel a facut si cu aceeasi miscare varianta 2012.

    Deja comentariile de pe internet alatura miscarilor de protest “curajul” lui Antonescu de a se impotrivi proiectului. Urmeaza cat de curand sa vedem o schimbare radicala si din partea trompetelor mediatice ale lui Antonescu (unele deja “lucreaza”, dupa cum am vazut afirmatiile laudative ale lui Rares Bogdan la Realitatea TV; altele le vom vedea zilele urmatoare, necesitand mai mult timp pentru steargerea memoriei telespectatorilor proprii, precum cei ai Antena 3). Liderii formali si informali ai miscarii se domolesc treptat in ceea ce priveste criticile la adresa lui Antonescu, ca parte a puterii actuale (sa nu uitam ca PNL reprezinta jumatate din guvernul care a propus legea ce a declansat protestele), si isi directioneaza aceste critici cu predilectie catre Ponta (Basescu deja nu mai reprezinta interes din moment ce si ultimul prost din tara asta realizeaza ca fraiele unei decizii in situatia data este in mainile guvernului). Probabil ca se urmareste creearea unei simpatii care sa garanteze ca procentele pierdute de Ponta se vor duce catre Antonesc fara a fi pierdut foarte mult catre amarata de opozitie actuala.

    In final, dupa ce au servit intereselor USL in 2012, mi-e teama ca protestele actuale vor mai servi inca odata in 2013
  • 0 (0 voturi)    
    funny (Joi, 12 septembrie 2013, 16:10)

    MihneaR [utilizator]

    O butelie de aragaz si niste chibrituri va rog!
  • +1 (1 vot)    
    Asa se vorbeste à IASI (Joi, 12 septembrie 2013, 16:21)

    SRA [utilizator]

    DRAGNEA trece la PNL spun liberali din IASI. FENECHIU isi negociaza o functie la externe in cadrul ambasadei dela PARIS, SILAGHI renunta la mandatul de europarlamentar !!!

    Renunta si la terenul dela Gradina Botanica din IASI.
  • +1 (1 vot)    
    Prostii (Joi, 12 septembrie 2013, 16:27)

    alnimanui [utilizator]

    nu sunt ei, noi suntem. Noi i-am votat, sau nu ne-am prezentat la vot. Noi nu iesim in strada sa schimbam cea mai , incompetenta , politicianista, balbaita, iresponsabila conducere a tarii. Dar ca sa moara sau sa nu moara niste caini, iesim in strada. Ca sa se faca sau sa nu se faca un proiect national despre care 99 % nu stim nimic,Iiesim ! Acum isi cauta salvarea aruncand pisica de la unul la altul. Probabil Ponta va fi mazilit si vom avea prim ministru pe Dragnea
  • 0 (0 voturi)    
    Care participa ? (Joi, 12 septembrie 2013, 18:24)

    NicolaeA [utilizator]

    Premierul Ponta, parlamentarul Ponta sau amandoi ?