UPDATE Crin Antonescu, dupa sedinta grupurilor parlamentare ale PNL: Parlamentarii liberali vor vota impotriva proiectului Rosia Montana

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 9 septembrie 2013, 16:49 Actualitate | Politic


Deputatii si senatorii PNL vor vota impotriva proiectului privind exploatarea miniera de la Rosia Montana, a anuntat luni seara Crin Antonescu, dupa o sedinta a grupurilor parlamentare ale liberalilor.

"A fost o reuniune a grupurilor parlamentare ale PNL, reuniune nu de urgenta, dar liderii grupurilor parlamentare au propus sa vedem daca grupurile PNL adopta o pozitie politica, o linie comuna de exprimare in raport cu Rosia Montana. Punctul meu de vedere a fost luat si el in calcul si dupa o dezbatere foarte aplicata s-a procedat la vot. Pozitia politica asumata de parlamentarii PNL e de a vota impotriva acestui proiect de lege", a spus seful partidului liberal.

Au existat doar doua voturi impotriva si, cel mai probabil, parlamentarii PNL care au votat impotriva vor avea aceeasi pozitie si in cadrul votului din plen, a adaugat Antonescu.

Intrebat de ce nu s-a mai constituit comisia parlamentara pentru analizarea acestui proiect, liderul PNL a mentionat ca liberalii nu au blocat formarea acestei comisii: "Faptul ca eu sau oricine altcineva este pentru sau contra nu inseamna ca nu mai discutam in Parlament. Oricat m-ar flata, dl Ponta nu poate substitui vointa unui intreg parlament cu vointa mea".

In ceea ce priveste afirmatia facuta de premier, care a argumentat ca proiectul de lege va fi respins de Parlament deoarece si PDL si PNL au anuntat ca se opun, Crin Antonescu i-a reamintit lui Victor Ponta ca el insusi a spus ca va vota impotriva.

Presedintele PNL a fost intrebat daca a luat in calcul eventualele despagubiri pe care Romania le-ar putea plati din cauza anularii acestui proiect, Antonescu a replicat: "Dar premierul le-a luat in calcul?".

"Presupun ca nu e vorba de despagubiri semnificative pentru ca altfel premierul nu ar fi spus ca voteaza impotriva. Nu am de ce sa imi asum politic niciun fel de plata, nici eu si nici PNL nu am incheiat nicio intelegere cu niciun fel de firma, cu niciun grup de afaceri", a subliniat liderul liberal.

"De cand, pana cand statul roman are obligatii? Daca statul roman avea obligatii, ce mai discutam noi la parlament. Nu stiu nimic de la premier in sensul acesta", a adaugat acesta.

Pe de alta parte, Crin Antonescu a precizat ca nu este vorba de un scandal politic: "Un partid care are tot dreptul, nu era legat de niciun angajament, nici la nivelul USL, al alegatorilor, sau cu Gabriel Resources, si-a exprimat vointa de a vota intr-un fel. Asta e tot si nu e vorba de niciun scandal", a adaugat presedintele Senatului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4381 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Isi da Demisia ? (Luni, 9 septembrie 2013, 17:46)

    pedepsitorul [utilizator]

    Asta chiar ar fi o lovitura pt Ponta!
  • +10 (14 voturi)    
    Wow, Crin ?! (Luni, 9 septembrie 2013, 18:22)

    Adrian.. [utilizator]

    Ce se intampla cu Crin ?!
    Dintr-o data s-a trezit ca e barbat?
    Cum are curajul sa faca asa ceva fara sa il intrebe pe Ponta ?!

    Bravo Crin!
    • +15 (15 voturi)    
      Si Adina Valean (sotia) ce sustine acum? (Luni, 9 septembrie 2013, 19:15)

      Geo22 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian..

      Oare cum ramane cu sustinerea in familie, dupa ce Adina Valean a facut intens lobby in Parlamentul European pentru sustinerea proiectului RMGC???
      • +7 (7 voturi)    
        cred ca il (Luni, 9 septembrie 2013, 21:31)

        gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui Geo22

        taie de la ratie nevasta-sa, era el adormit si nu mai facea fata dar acum gata, ii da cu portia bucatica :)
      • +3 (7 voturi)    
        Antonescu are nevoie de voturi (Luni, 9 septembrie 2013, 21:46)

        nbo [utilizator] i-a raspuns lui Geo22

        Daca nu erau alegeri la anul, nu cred ar mai fi cedat asa usor. Norocul nostru e ca Antonescu/USL au nevoie de sustinere la anul, si pana atunci or sa faca tot posibilul ca oamenii sa fie multumiti.
      • +1 (1 vot)    
        Va minca Floricel doar iaurt cu sana si (Luni, 9 septembrie 2013, 22:58)

        linarel [utilizator] i-a raspuns lui Geo22

        va dormi pe presh de acuma.....
        ................adina stie de ce!!!
    • +7 (7 voturi)    
      Un sondaj (Luni, 9 septembrie 2013, 21:18)

      CatalinPetrica [anonim] i-a raspuns lui Adrian..

      Un sondaj recent spune ca are aceeasi popularitate cu Basescu doar 17% fata de 50% acum un an
    • +1 (1 vot)    
      Bravo, Crinule, Braaavooo!!! (Luni, 9 septembrie 2013, 23:56)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Adrian..

      Uite, d-aia nu mai sunt de acord cu magariile spuse despre tine de cei de mai jos, care zic asa
      :Despre Domnul Crin:
      - CTP: "Un politician gaunos". "Submineaza justitia, submineaza statul".
      - Andrei Plesu: "O nulitate"; "mereu sigur pe locvacitatea lui fadă".
      - Sever Voinescu: "O patachina".
      - Florin Zamfirescu: "Doar o carcasa".
      - Florin Negrutiu: "Ridicol si absurd". "Mai degrabă exaltat decât calculat, mai degrabă superficial decât harnic". "N-a avut vreun scrupul să se înconjoare de turnători notorii la Securitate, precum Dan Voiculescu sau Sorin Roşca Stănescu".
      - Dan Tapalaga: "Un contorsionist nevertrebat".
      - C. Nistorescu: "Un personaj subtire".
      - Marian Sultanoiu: "Zambetul acela abulic de fericire".
      - Lelia Munteanu: "Aud sticleţii din colivia pe care al doilea om în stat o poartă fudul pe umeri, în loc de căpăţână".
      - I Cristoiu: "Şi cînd te gîndeşti că, în 2009, eram gata cu toţii să-l luăm în serios pe Crin Antonescu, politicianul candidat la preşedinţie care ne făgăduia Revoluţia Bunului simt".
      V. Tismaneanu: "Locvace si pompos, bombastic si martial, arogant si inconsistent, narcisist si insolent, demagog si indolent, cel mai ridicol personaj din politica romaneasca a ultimelor doua decenii".
      Rau faceti, Domnilor, ca va exprimati asa despre Domnul Crin, viitorul nostru Presedinte! Ce vor zice strainii, cand il vom alege Presedinte?
  • +8 (8 voturi)    
    Dihonia intre ei, de natura electorala (Luni, 9 septembrie 2013, 18:45)

    pensionar46 [utilizator]

    Oricat ar vrea sa camufleze falia dintre ei, nu se mai poate. Se vede cu ochiul liber ca sunt tinuti impreuna cu camasa de forta.
    Antonescu a prins curaj acum cand principalul, eventual, candidat Oprescu a pierdut iremediabil teren prin intamplarea din Capitala.
    Pe de alta parte, PSD-ul nu mai are decat varianta Ponta, care se erodeaza puternic in urma guvernarii catastrofale.
    Ruperea USL este doar o problema de timp. Bine ar fi sa mai ramana impreuna pentru a raspunde in fata electoratului. Vina este colectiva in USL.
    Dezastrul facut de USL ne-a dat inapoi cu 3 ani.
    Cineva trebuie sa raspunda si penal. Pentru ca in 2012 am avut o lovitura de stat semiesuata.
  • +4 (4 voturi)    
    Si apropo, se poate si fara cianura: (Luni, 9 septembrie 2013, 19:26)

    ovymoont [utilizator]

    http://www.nature.com/ncomms/journal/v4/n5/full/ncomms2891.html
  • +10 (14 voturi)    
    Rosia Montana era vanduta de mult daca nu (Luni, 9 septembrie 2013, 19:34)

    HotDog [utilizator]

    ieseau Romanii in strada!!
    Si asa nu-i sigur ca nu v-a fi vanduta daca ne gandim cum au dat Insula Serpilor...
  • +7 (9 voturi)    
    asta se cheama (Luni, 9 septembrie 2013, 19:48)

    sucaa [utilizator]

    Motiune de cenzura impotriva guvernului din care fac parte :)))
  • +7 (9 voturi)    
    Penibilul la superlativ (Luni, 9 septembrie 2013, 19:51)

    triciupa [utilizator]

    Sa vedeti ca nimeni nu o sa voteze pentru RMGC, toti cei 588 de penali, turnatori si neica-nimeni vor vota contra. Pai cine mai are curaj se se puna de-a curmezisul vointei populare, nu-i asa? Si puterea si opozitia se vor spala urgent pe maini de rosul montan si vor striga intr-o devalmasie "nu, noi nu vrem, nici prin gand nu ne-a trecut..." Va rezulta ca hotararea de guvern n-a fost dorita de nimeni, ca toti s-au opus dar vreo secretara, vreo femeie de servici, vreun portar platit de RMGC a strecurat-o fraudulos si era gata-gata sa ne umple de cianuri. Noroc cu ochiul vigilent al pontalaului care s-a transformat urgent din prim-ministru in deputat ca altfel nu stiu ce ne faceam, zau asa!
  • +15 (15 voturi)    
    Kamikaze (Luni, 9 septembrie 2013, 20:08)

    Natasa [utilizator]

    Revista Kamikaze
    Ultima oră: după Victor Ponta și Crin Antonescu, compania canadiană Gold Corporation a anunţat că nu susţine nici ea proiectul de la Roşia Montană și că nu înțelege cum s-a produs această confuzie.
  • +7 (7 voturi)    
    Va soptesc (Luni, 9 septembrie 2013, 20:13)

    ipolitic [utilizator]

    Am fost în ceată.Pana azi.
    Acum totul este clar, totul se leagă, și simt o fericire
    și un pic de mîndrie ca eu sunt primul care și-a dat
    seama de adevăr.
    Nu pot sa spun la nimeni acest mare secret(as dispărea imediat)
    si totuși, nu pot sa nu-l fac public.
    Asa ca, la fel ca regele Midas, vă șoptesc:
    Gold Corporation NU este Gold Corporation.
    E..Goa'uld Corporation.
    Si nu caută aur, ci Naqahdah.
    V-ați întrebat vreodată de ce Ponta are la guvern o echipa SG ?
    De ce, cei care intra pe Poarta de la Cotroceni, se schimba
    complet?
    Unde a dispărut Elodia?
    Deasupra capetelor noastre-un război al "stelelor".
    Nu pot sa mai spun multe.Acest mesaj este..
    • +4 (4 voturi)    
      am o revelatie (Luni, 9 septembrie 2013, 21:55)

      CatalinPetrica [anonim] i-a raspuns lui ipolitic

      Am o revelatie cel care a trimis legea spre parlament si spunea ca trebuie sa dam drumul la exploatarea nu era altul decat sosia lui Ponta dintr-un univers paralel controlat de Goa'uld
      Abia acum a aparut Ponta cel adevarat salva torul planetei si a lovit in inima conspiratia Goa'uld Rosia Montana
  • +5 (5 voturi)    
    hahaha (Luni, 9 septembrie 2013, 21:08)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    Asta se numeşte, neaoş, "din lac în puţ" - după ce-şi pierd credibilitatea în ochii propriilor votanţi pentru atâtea piruete pe poante împotrivă-pentru-împotrivă, acum, ca legislativ, şi-o vor pierde şi-n ochii investitorilor (străini şi nu numai) pentru aceleaşi piruete :) Viitor de aur cu uslamul ţara noastră are / Şi prevăd prin secoli a ei înălţare (la cer).
  • +2 (4 voturi)    
    i-auzi le da bani inapoi (Luni, 9 septembrie 2013, 21:30)

    gopo111 [utilizator]

    adica bani pe care vi-i iau dat voua ii recupereaza din buget cind dati despagubirile inapoi, si ma rog pt ce le trebuie despagubiri? pt ca au vrut sa fure Romania? atunci eu zic ca voi politicieni vinduti rmgc sa platiti nu tara pt despagubiri pt ca voi a-ti luat bani , hotilor
    • +5 (7 voturi)    
      Pentru ca zona a fost explorata (Luni, 9 septembrie 2013, 22:30)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

      Puternic, de vreo 15 ani. Explorarea e scumpa, deoarece se foreaza, se extrag carote care sunt analizate si ulterior si calculate rezervele, etc etc.
      De-a lungul anilor s-au bagat bani grei. Acu', dracu stie ce manareli sunt, ca s-au perindat atatea guverne de-a lungul anilor.
      Cert e ca nu se termina atat de simplu, ca aia isi fac bagajele si pleaca iar faza nasoala e ca si investitorii or sa se rareasca. Nebun sa fiu sa bag banii intr-o tara in care un bizon din Dorohoi (exemplu aleator) poate sa ma lase la chelea goala maine.
      • +1 (1 vot)    
        sigur că da (Marţi, 10 septembrie 2013, 1:31)

        Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        Stai liniştit, de astfel de "investitori" nici nu avem nevoie, mai bine să ne ocolească. Iar cei care vor veni să producă bunuri cu valoare adăugată ne vor vedea la fel de atractivi (sau ba) ca şi până acum. Pe ei instabilitatea legislativă îi afectează, nu că am reuşit să scăpăm de un bandit la drumul mare.
  • +5 (5 voturi)    
    Ciudat de activ Cacaru' (Luni, 9 septembrie 2013, 21:53)

    Parzivall [utilizator]

    Oricum e ca si Ponta,
    Azi e Pro
    Maine e Contra.

    Depinde de cum adie vantul, daca e lin....il apuca somnul.
  • +7 (7 voturi)    
    USL joaca la doua capete (Luni, 9 septembrie 2013, 22:29)

    Vlad-I [utilizator]

    USL-ul s-a impotrivit proiectului cand era in opozitie din ipocrizie, acum, ca sa deruteze electoratul unii voteaza pro si altii contra. chiar si capul vizibil al usl Ponta promite ca va vota impotriva. uitati-va si voi , perlamentarii psd, voteaza chipurile impotriva dorintei lui Ponta.
  • +2 (2 voturi)    
    ce amatori si oportunisti fara scrupule (Luni, 9 septembrie 2013, 23:31)

    rov [utilizator]

    MILA!!!!