Presedintele comisiei juridice din Camera Deputatilor: Saptamana viitoare vom relua dezbaterile la proiectul de lege privind cainii comunitari

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:21 Actualitate | Politic


Comisia juridica a Camerei Deputatilor a luat in discutie miercuri procedura referitoare la proiectul de lege privind cainii comunitari, stabilind ca saptamana viitoare sa reia dezbaterile cel mai probabil intr-o sedinta comuna cu Comisia de administratie si cu invitarea mai multor decidenti de la nivelul administratiilor locale, a declarat pentru Agerpres presedintele comisiei, Bogdan Ciuca.

"In sedinta de astazi Comisia juridica, disciplina si imunitati a Camerei Deputatilor va stabili o procedura privind legea care vizeaza cainii comunitari, PLX 912/2007. Este un proiect de lege cu o istorie destul de indelungata si alambicata. Prin 2007 a fost depus la Parlament. In 2012 Comisia de administratie a dat raport. Proiectul a fost votat in plen, dupa care legea a fost atacata pentru neconstitutionalitate la Curtea Constitutionala. Curtea ne-a trimis decizia, decizia a fost publicata cu tot cu motivare si va trebui sa punem in acord proiectul de lege cu decizia CCR. Astazi vom stabili programul de saptamana viitoare pe care-l vom dedica acestui proiect de lege si institutiile sau persoanele interesate care vor fi invitate la comisie pentru a-si exprima punctele de vedere", a precizat Bogdan Ciuca.

El a adaugat ca raportul asupra acestui proiect de lege este unul comun al celor doua foruri mentionate.

"Este un raport comun al Comisiei de administratie si al Comisiei juridice. Noi asta discutam astazi. In masura in care si Comisia de administratie va putea sa facem comisia comuna saptamana viitoare, vom merge pe aceasta varianta. Daca nu, vom face un raport preliminar, pe care-l vor discuta apoi colegii de la administratie", a mai spus presedintele Comisiei juridice.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















992 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Stiu! (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:31)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Politica lui... "o sa...!"
    TOtul heirupistic, sau... poate se uita!
    "Orice minune tine doar treizile, nu?!"
  • +4 (4 voturi)    
    ce inseamna caini comunitari? (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:35)

    Angelica68 [utilizator]

    Cine a inventat expresia "caini comunitari"? Eu credeam ca exista caini cu stapan si caini fara stapan. Se incearca cumva acreditarea ideii ca maidanezii apartin unei comunitati, si atunci suntem cu totii vinovati de agresiunile provocate?
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo, meritati 10+, cu coronita! (Miercuri, 4 septembrie 2013, 13:46)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui Angelica68

      Bravo ! 10+
  • +4 (4 voturi)    
    Parlamentarii vor argumente solide ! (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:51)

    hotnewsfil [utilizator]

    Au dreptate ca amana "dezbaterile"!
    Situatia actuala, rezultat al tot ce n-au facut ei, politicienii ticalosi, in toti acesti 23 de ani, pentru rezolvarea problemei cainilor vagabonzi, tot ce s-a intamplat nu este suficient de convingator pentru luminatiile lor.
    Cetatenii sunt muscati cu miile, in fiecare an, a murit japonezul, a fost omorat copilul de patru ani.
    Parlamentarii mai au nevoie de argumente mai convingatoare, sa mai omoare cainii cativa copii (Doamne, fereste, sa nu cumva sa fie un copil de-al lor, de-al parlamentarilor)!
    Daca nici in saptamana ceruta ragaz pentru "dezbateri", nu apar cazuri noi, convingatoare, de ucideri de copii, cadavre sfartecate mai minutios, parlamentul trebue sa isi fixeze o perioada de cel putin un an pentru "dezbateri" si daca nici atunci nu apar noi cazuri, convingatoare, parlamentul sa dispuna clasarea (inchiderea) cazului fiindca au multa treaba serioasa : 'pregatirea alegerilor din 2014 si din 2016 si, colac peste pupaza, alegerea lui Cacarau ca presedinte, in 2014.
  • -3 (5 voturi)    
    Adulții omoară copii (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:57)

    FFF T [utilizator]

    Cum ar fi ca, atunci când găsim un bebeluș mort în tomberon, să adunăm toate mamele din bloc și să le ducem la plutonul de execuție?
    ”Adulții omoară copii” e o frază la fel de valabilă, din punct de vedere logic, cu ”câinii omoară copii”. Fără să am un sondaj făcut, mi se pare destul de evident că mai mulți copii au murit de mâna adulților[...] Vă pot relata cel puțin trei cazuri de domni care și-au ucis fiii în ultimele trei luni. Unul chiar și-a tăiat copilul cu drujba. Doamne? Eheee! Numărul mamelor care și-au aruncat nou-născuții direct la tomberon l-am pierdut...
    • +3 (5 voturi)    
      stime nene/cucoana (Miercuri, 4 septembrie 2013, 12:22)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      - Adultii care omoara copii sunt bagati la zdup/balamuc pe destul de multi ani. Unii mai putin civilizati, ca americanii, ii si frig definitiv.
      - Meteoritii omoara oameni, cand pica pe ei. Haide sa nu arestam oamenii care omoara oameni, ca oricum oamenii pot fi omorati si de meteoriti, cand pica meteoritii.
      - Toamna pica frunze, sa nu le maturam ca oricum pica altele.

      Aveti idee cat de cretina e argumentatia asta rasuflata, cu "daca aia nu aia, atunci de ce ailalta"? Aveti idee cam ce tip de om poate lua argumentari cretine drept logice, si sa mai si vina cu ele intr-o conversatie? Asta e argument, ca daca exista un rau, sa nu il combatem, pentru ca oricum sunt multe alte rele existente?
  • +4 (4 voturi)    
    masuri trebuie luate acum (Miercuri, 4 septembrie 2013, 12:24)

    uman [utilizator]

    Exista o petitie online pe care o puteti semna.
    Semneaza cativa oameni in fiecare minut, sunt deja peste 5000 semnaturi.
    http://www.petitieonline.com/sustineti_eutanasierea_maidanezilor_neadoptati_in_30_de_zile

    Va rog sa nu renuntam la a face presiuni civilizate si legale, dar consistente si permanente, pana la emiterea unei ordonante de urgenta care sa stabileasca primul pas: adunarea cainilor de pe strazi ACUM. Nu luna viitoare, nu peste un an. Acum.
    Ulterior se pot aduce alte solutii: cei care iubesc animalele si isi pot permite, pot contribui cu hrana sau bani pt sustinerea adaposturllor, poate vor fi eutanasatiati, poate nu. Important este sa nu mai existe pe strazi si asta urgent. S-a ajuns la o limita pe care nu trebuia sa o atingem si orice parinte intelege acest lucru. Sunt tragedii zilnic, nu se mai poate tolera, nu mai putem amana luarea de masuri si initiativa.
    In aceasta problema nu exista culoare politica, nu exista interese, exista doar tragedii, sunt sigur ca intelege toata lumea.