VIDEO Sorin Rosca Stanescu (PNL), un nou atac la adresa lui Ponta: Guvernul, cu practici daunatoare si periculoase pentru democratie, s-ar putea confrunta cu un boicot explicit al parlamentarilor

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 31 iulie 2013, 14:15 Actualitate | Politic


Sorin Rosca Stanescu, cand USL era in opozitie
Foto: Agerpres
Sorin Rosca Stanescu s-a lansat intr-un nou atac impotriva guvernului condus de Victor Ponta, pe care il acuza de "practici daunatoare si periculoase pentru democratie" si sustine ca executivul s-ar putea confrunta "cu un boicot explicit" al Parlamentului.

"Atrag din nou atentia asupra unor practici daunatoare si periculoase pentru democratie, de care se face vinovat, in mod constant, Guvernul USL condus de premierul Victor Ponta. Ma refer la respingerea cvasigenerala a proiectelor de legi initiate de parlamentari ai diferitelor partide", scrie senatorul liberal Sorin Rosca Stanescu, intr-o declaratie politica postata pe blogul lui.



Acesta argumenteaza prin faptul ca, in urma cu o saptamana, Guvernul a dat aviz negativ "pentru nu mai putin de 19 proiecte de legi, neexistand nicio situatie de aviz favorabil". In plus, in ultima sedinta de Guvern, s-a dat aviz negativ pentru alte 18 proiecte de acte normative.

Rosca Stanescu se declara consternat de "acest dispret constant manifestat fata de puterea legislativa".

"Nu pot decat sa prezum ca la originea acestor avize negative in serie stau nu ministrii, nu membrii cabinetului si cu atat mai putin premierul, cat birocratii din subordine. Acestia fiind primii vinovati pentru dispretul manifestat fata de munca parlamentarilor, guvernantii fiind doar cei responsabili politic pentru a aproba, in mod mecanic, asemenea solutii si nu inteleg pericolul real, vizand golirea de continut a actului democratic", crede senatorul PNL.

"Daca Guvernul Ponta persista in asemenea practici, ar putea sa se vada confruntat, in viitor, nu numai cu un boicot tacit, ci chiar cu un boicot explicit al parlamentarilor", incheie acesta.

Sorin Rosca Stanescu a declansat, la jumatatea lunii mai, cea mai grava criza din USL, ajungandu-se inclusiv la amenintarea cu ruperea aliantei, daca senatorul liberal nu este dat afara din PNL. Amenintarea a venit din partea socrului primului ministru, Ilie Sarbu, dupa ce Sorin Rosca Stanescu criticase dur PSD-ul condus de Victor Ponta.

Intrebat la B1 TV daca se asteapta la repercusiuni, S.R. Stanescu a precizat ca nu este vorba de "un atac la persoana dl Ponta", fiind vorba de "o discutie de principiu" in urma  careia primul ministrul "sa inteleaga de ce avem Parlament".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8226 vizualizari

  • +30 (30 voturi)    
    ? (Miercuri, 31 iulie 2013, 14:24)

    cotora [utilizator]

    frumos, sa se manance intre ei, om vedea ce va iesi !
    • +16 (16 voturi)    
      srs este (Miercuri, 31 iulie 2013, 14:36)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cotora

      vocea NEADORMITA a lui kkrau, a falimentat un ziar parca..Ziua sau Noaptea ceva de genu asta ii spune, falimenteaza acum si USLamismul..Doamne Ajuta sa scapam de otrepe...asa nu mai sunt kkrai de votat...de catre populatie !!!
    • +19 (19 voturi)    
      Mai, da Antonescu ce mai face ? stiti ceva? (Miercuri, 31 iulie 2013, 15:12)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui cotora

      Eu la televizor, vad Ponta-n sus , Ponta-n jos... dar de Presedintele de pe banca de ''rezerva'', nu mai stiu nimic!

      Dupa vizita semi-oficiala din America, i-a trebuit sa se refaca cu diferenta de fus 'oral' ?
      • +7 (7 voturi)    
        ? (Miercuri, 31 iulie 2013, 15:52)

        cotora [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        o stire de pe facebook, antonescu ar fi la miami, este o stire neconfirmata
        • +8 (8 voturi)    
          mananca o shaorma (Miercuri, 31 iulie 2013, 15:59)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui cotora

          de la pravalia lui Borcea ?
          • +2 (6 voturi)    
            ? (Miercuri, 31 iulie 2013, 16:38)

            cotora [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            limbaj de mahala, de antena 3 !
            • +5 (5 voturi)    
              nu ai inteles (Miercuri, 31 iulie 2013, 18:07)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui cotora

              kkrau daca e la Miami, cu sigutanta e invitat de Borcea la o shaorma, acolo in Miami este shaormeria romaneasca detinuta de borcea
              • +1 (1 vot)    
                ? (Miercuri, 31 iulie 2013, 22:27)

                cotora [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                am inteles acuma, atunci m-am grabit, scuzele de rigoare !
  • +15 (15 voturi)    
    Astia vor sa stea mai mult in concediu.. (Miercuri, 31 iulie 2013, 14:25)

    Duminica_Orbului [utilizator]

    ...si baga fitlele astea cu boicotul. Rept: cainele nu pleaca de la usa macelariei, deci PNL fara PSD nu exista...
    Pe cine naiba mai intereseaza ce fac "cei 600"? Cu cat mai multi, cu atat mai insignifianti...
  • +12 (12 voturi)    
    cel mai cinstit guven (Miercuri, 31 iulie 2013, 14:43)

    nash pandelica [utilizator]

    n'are nevoie de legi.
    da orodonante de urgenta.

    curat democratic.

    interesant ca se sisizeaza un ales al usl'amului, nu unul din bacteria de tunari a vamesului vasalie, cu toate ca si'a tras un ex mensitru de justitie, pe locul doi in pedelea.
  • +10 (10 voturi)    
    SRS (Miercuri, 31 iulie 2013, 14:45)

    mircearh [utilizator]

    Ce individ parsiv. Cand e cu puterea si sustine cauze stupide , cand se trezeste si vorbeste de capul lui. In permanenta are o agenda proprie, niciodata clara.
  • +6 (8 voturi)    
    SRS (Miercuri, 31 iulie 2013, 14:45)

    antitot [utilizator]

    Esti pe faras.
  • +12 (14 voturi)    
    Lasati-ne sa lucram! (Miercuri, 31 iulie 2013, 14:48)

    Frank777 [utilizator]

    Noi ce am promis in campania electorala am facut!
    Am dat pensiile inapoi la militari si vedeti printre altii chiar si domnul Alexandru Visiescu ,tortionarul de la Ramnicul Sarat a primit binemeritata lui pensie inapoi.Ca o merita!
    Chiar fruntasii PNL au luat pumni acolo.Au luat, nu au dat ,de ce va plangeti!
  • +5 (5 voturi)    
    ce se astepta? (Miercuri, 31 iulie 2013, 14:59)

    goto [utilizator]

    unde sunt multi sunt si multe orgolii si mai ales in cazul politicienilor romani, acolo e mai mic cascavalul pentru fiecare. asa ca cine imparte parte isi face. mai ales cand partenerul e unul care daca nu ar fi in alianta ar fi pierdut undeva la coada plutonului.
    sunt curios ce proiecte de legi erau acelea pe care le propuneau parlamentarii si acre au fost avizate negativ de guvern. macar asa de curiozitate, sa vedem cu ce se mai ocupa alesii nostrii si cine pe ec vrea sa mai puna mana.
  • +4 (4 voturi)    
    SRS (Miercuri, 31 iulie 2013, 15:05)

    MARTORUL [utilizator]

    Dar daca parlamentarii nu respecta legislatia europena?
    Aud?!
  • +11 (11 voturi)    
    Ce vrea sa spuna... (Miercuri, 31 iulie 2013, 15:06)

    fane_grija [utilizator]

    Se refera la initiativele legistlative aberante, pe care nici macar Ponta nu le ia in considerare pentru ca aduc atingere statului de drept. Un exemplu ar fi cel al initiativei de a scoate din legea ANI incompatibilitatile cu care se confrunta acum baronii USL.
    Asta ii deranjeaza, nu democratia romaneasca.
  • +8 (8 voturi)    
    cu alte cuvinte..... (Miercuri, 31 iulie 2013, 15:24)

    translativus [utilizator]

    ....srs ne confirma ca in acest sistem politic perfid, "Nu pot decat sa prezum ca la originea acestor avize negative in serie stau nu ministrii, nu membrii cabinetului si cu atat mai putin premierul, cat birocratii din subordine."

    Deci, in "cea mai inalta forma a democratiei" Guvernul si Parlamentul sunt la cheremul unor birocrati, "Acestia fiind primii vinovati pentru dispretul manifestat fata de munca parlamentarilor...". Care munca ?

    Acesta este purul adevar, sistemul politic parlamentar este o forma fara continut, in care "alesii" isi vad doar de interesele lor intr-o harababura desavarsita iar aceasta se rasfrange direct asupra vietii amaratului de cetatea sufocat de coruptie, birocratie, saracie si minciuni cat cuprinde !
  • +8 (8 voturi)    
    of couse (Miercuri, 31 iulie 2013, 15:44)

    rezis [utilizator]

    asa si pe vremea lui ceasca: dle e complet dezinformat de niste birocrati, neica nimeni...el e baiat bun, tine cu boborul...