Victor Ponta: Declaratiile lui Laszlo Tokes nu doar insultatoare, ci chiar impotriva legii penale

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 30 iulie 2013, 21:54 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta a calificat marti drept "insultatoare" si "chiar impotriva legii penale" declaratiile europarlamentarului Laszlo Tokes privind proiectul de regionalizare a Romaniei, adaugand ca seful statului ar fi trebuit sa ia pozitie in acest caz, transmite Agerpres.

Secretarul de stat in MAE George Ciamba si-a exprimat surprinderea saptamana trecuta fata de declaratiile facute de oficialii ungari in cadrul Scolii de vara de la Baile Tusnad cu privire la regionalizare, punctand ca afirmatiile acestora reprezinta o ingerinta intr-un proces democratic, legitim si suveran al Romaniei.

"Domnule ministru, multumesc MAE ca ati avut o pozitie fata de declaratiile nu doar iresponsabile, din punctul meu de vedere, si penale facute de domnul Tokes si de alti domni pe acolo. Regret ca n-avem un presedinte al Romaniei care sa-si indeplineasca atributiile constitutionale si sa ia pozitie atunci cand sunt atacate integritatea teritoriala si independenta statului roman. Va rog sa o faceti dumneavoastra. Presedintele tarii are alta ocupatie in aceasta perioada, va rog sa luati pozitie oficiala, sa informati institutiile europene atunci cand europarlamentari sau oficiali ai altui stat fac declaratii si propun lucruri impotriva intereselor noastre nationale si europene", a punctat Victor Ponta, la inceputul sedintei de guvern.

El i-a cerut, intr-un mod ironic, ministrului de Externe, Titus Corlatean, sa-l "suplineasca" pe presedintele Traian Basescu, criticand lipsa de reactie a sefului statului.

"Daca aveam un presedinte, asta trebuia sa faca presedintele. Neavand presedinte al Romaniei, va rog sa-l supliniti dvs. Si vreau sa o spun public, din punctul meu de vedere, declaratiile lui Tokes si ale celorlalti sunt nu doar insultatoare, ci chiar sunt impotriva legii penale si poate ca la un moment dat, nu noi, dar Justitia va vedea daca asemenea lucruri se pot intampla intr-o tara care se respecta si intr-o tara europeana", a adaugat Ponta.

Europarlamentarul Tokes Laszlo a comparat, sambata trecuta, regionalizarea Romaniei cu un "genocid anemic" si a sustinut ca Baile Tusnad este o localitate autonoma, situata in Tinutul Secuiesc autonom. El a spus ca, in problema autonomiei si a regionalizarii, se duce o lupta contra cronometru si i-a indemnat pe cei prezenti sa participe la manifestatiile impotriva proiectului Guvernului de regionalizare.

De asemenea, Tokes i-a cerut premierului Ungariei, Viktor Orban, sa creeze un sistem de cooperare nationala in asa fel incat sa ofere "protectorat" Transilvaniei, asa cum a facut Austria cu Tirolul de Sud.

Si secretarul de stat in Ministerul de Externe de la Budapesta Nemeth Zsolt a declarat, saptamana trecuta, ca problematica minoritatii maghiare din Romania este una care priveste democratia si statul de drept si ca Guvernul ungar va sprijini doleantele maghiarilor din Transilvania, asa cum este obligat prin Constitutie.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2728 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    Crin Antonescu de ce tace, nu e roman? (Marţi, 30 iulie 2013, 22:00)

    Gryphus [utilizator]

    Ponta si Crin Antonescu sunt la guvernare in Romania, nu Basescu. Basescu e in concediu la mare si parca ieri Ponta zicea ca Basescu ar trebui sa taca iar astazi vrea sa vorbeasca...
  • +6 (12 voturi)    
    Daca afara ploua... (Marţi, 30 iulie 2013, 22:14)

    Herodot [utilizator]

    ... cine e de vina?

    Evident, Basescu! ;)
    • -4 (4 voturi)    
      Când plouă cu cu mocirlă şi Băsescu tace... (Marţi, 30 iulie 2013, 22:34)

      felis_tigris [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      Atunci da, Băsescu poartă vina, că este preşedintele românilor.
    • +3 (3 voturi)    
      Cred ca e timpul! (Marţi, 30 iulie 2013, 22:39)

      moprea19 [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      Sa se transeze aceste lucruri de interes NTIONAL.
      Nu cred ca sint de multe ori de acord cu pontacul, desi el se foloseste de acest incident sa mai puncteze citeva puncte, impotriva Presedintelui, cred ca e TIMPUL Ca domnul Traian Basescu Presedintele Republicii sa transeze, sa puna punct la aceste declaratii ostile.
      Poate s-o faca in consiliul UE, acasa si la toti parteneri nostrii strategici. Ajunge!

      Cit sa mai inghitim timpeniile acestor "vecini" mizerabili
      • 0 (0 voturi)    
        Cine vrea regionalizarea? (Miercuri, 31 iulie 2013, 11:49)

        antrax [utilizator] i-a raspuns lui moprea19

        E proiectul Presedintelui sau al celor de la guvernare?

        Fara discutia despre regionalizare nici aberatiile lui Tokes nu au substanta.

        Si daca tot vorbim de regionalizare, vad ca se tot fac si desfac planuri, solutii, etc, cum sa grupeze judetele. Aparent exista destui impotriva zonelor propuse chiar din PSD/PNL, n-ar fi mai bine sa se faca un referendum sa se decida daca se folosesc denumiri/zone istorice sau regiuni din 2-3 judete sau regiuni cu 6-7 judete sau ce alte variante se mai vehiculeaza? De ex eu in Moldova as face o zona de nord numita Bucovina, si una spre Rep. Moldova numita Basarabia. Doar asa, sa le bag rusilor/ucrainenilor sula in coaste...
        • +1 (1 vot)    
          Nu se poate. (Miercuri, 31 iulie 2013, 12:18)

          Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui antrax

          Un referendum pe aceasta tema n-ar duce la nimic. Adica nu ar schimba deloc starea lucrurilor.
          Ungurii nu sunt impotriva regionalizarii. Ei chiar si-o doresc, de mult. Insa ei isi doresc o regionalizare care sa-i avantajeze pe ei, pe toate planurile.
          Un referendum n-ar rezolva mare lucru pt ca este cat se poate de clar ca majoritatea va apartine celor 14-15 milioane de romani fata de milionul de unguri cu drept de vot.
          Iar circul se va relua.
          Insa Plagiatorul national ii vrea pe unguri la guvernare (adica vrea voturile lor in parlament) dar pe de alta parte il baga pe Basescu la inaintare sa se certe cu ei.
  • 0 (2 voturi)    
    Asta iar bate campii... (Marţi, 30 iulie 2013, 22:23)

    LiviuX [utilizator]

    Crede ca daca ei vor sa fie totul (vezi proiectul de constitutie), inseamna ca asa si trebuie sa fie? Ce treaba are Presedintele cu Justitia? Nu vad, cel putin in acest articol, ce ar fi penal in declaratiile lui Tokes, dar daca e asa atunci e treaba justitiei sa actioneze. NU a Presedintelui, Guvernului sau Parlamentului. De aia este (sau mai bine zis ar trebui sa existe) o separare a puterilor in stat. Pai unde s-ar ajunge daca si Presedintele, si Guvernul, si parlamentul, in loc sa-si vada de treaba (e drept ca unii nu-si vad oricum...), ar trebui de fiecare data sa-si bata capul si sa piarda timpul dand declaratii, etc., cu fiecare nebun care declara cate ceva??
  • +2 (2 voturi)    
    Daca domnului Tokes nu-i place sa fie roman (Marţi, 30 iulie 2013, 22:35)

    abel [utilizator]

    sa ii retragem cetatenia romana? Sau ii dam si mai mult apa la moara? O sa se simta oprimat si daca dumnealui se simte asa , o sa spuna ca toti maghiarii sunt oprimati. Eu am inteles din cele ce spune ca dumnealui este maghiarimea romana, nu prea conteaza si alte opinii maghiare...
  • +2 (2 voturi)    
    dosar penal??? (Marţi, 30 iulie 2013, 22:42)

    Cobra_Ro [utilizator]

    Pai faceti dosar penal....sau se adevereste ca habar nu aveti ce este o fapta penala?
  • -6 (8 voturi)    
    Basescu (Marţi, 30 iulie 2013, 23:11)

    xrogo [utilizator]

    tace ca porcu-n cucuruz,ce,sa se puna rau cu ungurii care l-au sustinut la referendum?
    Si pentru postacul de mai sus,ce daca este in concediu,in concediu nu mai este presedinte,ce este atunci?
    • +1 (1 vot)    
      Ba da, este presedinte si in concediu (Miercuri, 31 iulie 2013, 16:42)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Numai ca (citeste si comentariul meu de mai sus), NU e treaba lui sa comenteze orice afirmatie a cuiva, mai ales ca se stie cine e Tokes... Ce ar fi daca Obama ar raspunde la toate comentariile asupra SUA??!! Exista institutii care sa ia masuri daca e cazul, nu e treaba Presedintelui (asa cum nu e nici a guvernului sau parlametului).
  • +2 (2 voturi)    
    pai si ce mai asteptati .. deschideti dosare pena (Marţi, 30 iulie 2013, 23:17)

    linarel [utilizator]

    celor vinovati, probe exista altfel sinteti complici .
    De ce trebuie sa vina seful statului daca min de externe s-a autosesizat ?