VIDEO Traian Basescu la sarbatoarea "Sus pe muntele din Jina", in judetul Sibiu. Seful statului catre localnici: Guvernul mai mult va incurca

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 28 iulie 2013, 15:33 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu participa, duminica, la sarbatoarea "Sus pe muntele din Jina", in judetul Sibiu. Seful statului i-a spus unui localnic ca i-ar invata pe copii cele zece porunci, deoarece asa ar trebui sa faca toti parintii "de isprava". El le-a mai spus ciobanilor din Marginimea Sibiului ca Guvernul ii incurca, adaugand ulterior catre presa ca politicienii nu au ce cauta la Jina, potrivit Agerpres.



Potrivit lui Basescu, Guvernul mai mult i-a incurcat pe oieri. El s-a aratat impresionat de bogatia ciobanilor din Marginimea Sibiului. "Aceasta, bogatia, e datorita muncii lor, nu datorita Guvernului si autoritatilor", a afirmat seful statului.

Presedintele si sotia sa au ajuns duminica la amiaza la sarbatoarea de la Jina, unde se afla aproximativ 15.000 de oameni, potrivit primarului localitatii.

In timpul sedintelor foto cu oamenii, presedintele a primit in dar de la un localnic un clop, palarie specifica ciobanilor din Marginimea Sibiului, pe care a promis ca o sa o poarte.

"Nu am vrut sa-mi termin mandatul fara sa vin la Jina. Acum doi ani nu am putut veni cand am fost invitat", a precizat Traian Basescu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3619 vizualizari

  • -8 (20 voturi)    
    N-avea cum sa rezite o zi intreaga (Duminică, 28 iulie 2013, 16:25)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Dimineata nu a primit nimic pe salupa politiei ca n-aveau aia voie cu bautura acolo. Dar uite ca pana dupa-amiaza a remediat problema si a gesit un loc cu multa bautura.
    • +1 (17 voturi)    
      mda (Duminică, 28 iulie 2013, 17:00)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      tipic bolsevic...
      • -1 (1 vot)    
        Mhe Suche, da de unde le știi tu așa de bine ? (Duminică, 28 iulie 2013, 17:56)

        Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        I-auzi la el, ești cumva mumia lui Lenin ? Că ăla cred că e singurul bolșevic oarecum existent...
        • +1 (1 vot)    
          nu crocodile (Luni, 29 iulie 2013, 1:45)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Krokodilul Chichiricios

          si ilici este tot bolsevic. si incajuma de usl. lenin, a aprins doar flacara, de urmat au urmat-o multi. de la ana pauker si terminnand cu iliesci si ailui protejati din usl.
          bolsevismul inca se manifesta. dovada comentariile care insinueaza ceva fara dovezi. asta faceau exemplar bolsevicii, si voi continuati.
          nu-ti convine asemanarea? atunci nu mai folositi metodelede atunci.
          studiaza ce-nsemna bolsevismul si apoi ai sa vezi de ce va aseman cu el.
    • +4 (10 voturi)    
      asa asa (Duminică, 28 iulie 2013, 17:24)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      In timp ce Ponta, Antonescu, Nastase, etc se feresc de ochii romanilor, Basescu se plimba linistit printre ei. Asa e cand bei prea mult, nu?
  • -6 (14 voturi)    
    Mda, (Duminică, 28 iulie 2013, 17:02)

    miguelito [utilizator]

    guvernul ii incurca pe ciobani, Base incurca o tara intreaga.
  • -5 (13 voturi)    
    Petre Roman catre Basescu: (Duminică, 28 iulie 2013, 17:18)

    taranistu [utilizator]

    Traiane, frumoasa tara!
    Basescu catre Roman:
    Da, pacat ca-i guvernata!
    PS: Da, asa e, Guvernul mai mult ii incurca nu numai pe aia din Jina ci si pe noi ceilalti. mai lipseste doar sa ne spuna Basescu ca ne incurca si Parlamentul! Apoi sa-l desfiintam, sau sa-l reducem la minim: 300, unicameral! Sau chiar 100, costa mai putin! Apoi sa ne spuna ca ne trebuie un presedinte puternic!
    PPS: Toate astea le-am avut pe vremea lui Ceausescu, de ce l-ati omorat?
    • +2 (6 voturi)    
      Esti pe langa complet... (Duminică, 28 iulie 2013, 19:10)

      Anjo [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      In RSR, Marea Adunare Nationala era formata din 446 de membri, desi constitutia prevedea un deputat ales pentru fiecare 40.000 de romani. Actuala Constitutie prevede un deputat la 70.000 de romani si un senator la 160.000 de romani. Un simplu calcul arata 300 de deputati si 131 de senatori. Momentan Parlamentul Romaniei are 588 de mebri. Nu stiu cum calculeaza noua putere dar mie imi cam da cu virgula. 431 vs 588. Probabil ca sunt multi donatori in cadrul USL care odata ce au marcat banul trebuie sa devina parlamentar. Pana in 2012 numarul de parlamentari a fost de 470.
      Sa nu uit... motanul Felix nu mai este parlamentar... scadem unul.
      Pe de alta parte, cheltuielile cu angajatii in sectorul de stat sunt superioare valorii din anul 2008. Asta nu ar trebui totusi sa ridice niste semne de intrebare?
      • -1 (5 voturi)    
        tu esti ca si cei de la Can-Can (Duminică, 28 iulie 2013, 23:18)

        taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Anjo

        dai titluri traznet, apoi ...
        ideea de baza in comentariul meu era urmatorul: Basescu delegitimeaza Parlamentul, desi aceasta este institutia de baza a democratiei! indiferent ca ne place sau nu compozitia acestuia. tu delirezi pe numere samd. las la o parte ca sunt mai multi de scazut (din fericire!, pe langa Felix, becali etc. , ultimul de scazut mi se pare ca e de la UDMR).
        O seara placuta!
  • +3 (3 voturi)    
    ROMANII NU L-AU UCIS PE CEAUSESCU (Duminică, 28 iulie 2013, 19:19)

    father nicky [utilizator]

    Ei au fost, doar, ceea ce fusesera si inainte si sunt si acum: niste "aplaudaci"! Romanii merg spre viitor cu spatele si au nostalgia "tatucului" omniscient si omnipotent, care imparte apartamente si garsoniere din prefabricate, mobila din pal in rate, butelii de aragaz la coada, bere si mici moca la tot felul de chermeze populare!
    • +1 (3 voturi)    
      Băse n-are alt model... (Duminică, 28 iulie 2013, 22:36)

      Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

      A uitat un singur amănunt semnificativ- Ceașcă mai și făcea ceva.
  • +4 (10 voturi)    
    ? (Duminică, 28 iulie 2013, 19:26)

    cotora [utilizator]

    ponta si antonescu au curajul sa faca bai de multimi ?, ponta la raliul sibiului a fost tinut departe de public de catre organizatori si spp, ca sa nu fie fuierat si huduit !
  • +1 (5 voturi)    
    tricoul albastru (Duminică, 28 iulie 2013, 20:31)

    Gustav666 [utilizator]

    si-a gasit Base alt Aliodor? Numai asa se poate explica de ce poarta la toate iesirile in public bluza albastra. Ce ti-e si cu superstitia prezidentiala, a vazut ca a mers la referendum iar acum trage in albastru la recastigarea increderii populatiei. Nu mai tine, incearca si cu nepoatele mamei Omida.
  • 0 (4 voturi)    
    Pai cum ii incurca Guvernul... (Duminică, 28 iulie 2013, 21:06)

    finutza [utilizator]

    ... daca, asa cum stie toata lumea, le merge foarte bine? Cred ca a ales prost exemplul, sau locul unde sa plaseze meteahna lui...
  • 0 (0 voturi)    
    Tricoul albastru forever! (Luni, 29 iulie 2013, 12:17)

    JustinCase [utilizator]

    De unde deducem, ca individul are un caracter obsesivo-compulsiv. Alte lucruri de schimb n-are si baiatu` asta, sau nu i-a mai calcat nevasta-sa nimic de cand e "barbat adevarat"?