Cum a debutat razboiul intre PDL si Miscarea Populara. Plus: mesaje catre Elena Udrea

de Redactia Politic     HotNews.ro
Marţi, 23 iulie 2013, 17:46 Actualitate | Politic




In ziua inregistrarii Miscarii Populare s-au intetit atacurile la PDL si replicile iar una din tinte a fost Elena Udrea, care anuntase ieri inaintea tuturor ca miscarea se va inregistra ca partid avandu-l ca presedinte interimar pe Eugen Tomac, proaspat transferat de la partidul lui Vasile Blaga. Prima reactie la varful PDL a venit de la prim-vicepresedintele PDL, Catalin Predoiu. Acesta a scris pe blog ca "PDL va rezista atacurilor politice "fie ca vin din interior, fie din exterior" si ca "solutia adevarata vine din constructie politica, nu din rapt politic, din onestitate, nu din ipocrizie, din munca inteligenta, nu din improvizatie agresiva", aluzie clara la Miscarea Populara. Atacurile la varf acopera insa agitatia din filiale, urmatorul front de atac dupa modelul Arges.

Tot in cursul dimineatii, Toader Paleologu trimite, intr-un interviu pentru RFI, o torpila in directia lui Vasile Blaga: "Intr-o logica sanatoasa, trebuie sa ne unim impotriva Guvernului USL, sa avem o lista comuna la alegerile europene, dar e clar, pe zi ce trece e mai clar, ca Vasile Blaga nu e in stare sa unifice, ca este un factor de diviziune. Daca Eugen Tomac este presedintele noului partid Miscarea Populara este gratie atitudinii avute la Congresul din urma, atitudine confirmata in lunile care au urmat, aceasta excludere, marginalizare cu injuraturi, in stil romanesc, badaranesc, mitocanesc, a tuturor celor care nu l-au sustinut pe Vasile Blaga. Asa ca este rezultatul unei atitudini sinucigase, dupa parerea mea".

In fine, vine si momentul anuntului oficial ca Miscarea Populara s-a inregistrat ca partid. Liderii formatiunii se grabesc sa spuna ca Elena Udrea, inca deputat PDL, nu a avut mandat pentru a anunta lansarea partidului. "Fundatia este cea care a pregatit lansarea partidului, doamna Udrea nu a avut niciun rol in pregatirea statutului, programului partidului si nici in pregatirea listei Comitetului de Initiativa Nationala al PMP. Nimeni nu a mandatat-o pentru a face un anunt, si oricum l-a facut cu anumite dubii, rezerve", a spus Marian Preda. Potrivit Agerpres, Preda a incercat o explicatie a anuntului facut de Udrea: "Probabil, doamna Udrea a avut o oglinda fermecata in care a intrebat: oglinda, oglinjoara care e cel mai frumos partid de dreapta din tara? Si cum i s-a spus ca nu e PDL, a anuntat ca a aparut un alt partid care probabil va fi cel mai important partid de centru-dreapta din Romania."

La randul sau, presedintele interimar al MP, Eugen Tomac, a tinut sa precizeze, intrebat daca o vede pe Udrea alaturi in PMP si chiar viitor presedinte al formatiunii:

"Doamna Udrea este deputat in Partidul Democrat Liberal, din cate stiu eu. Deocamdata, din cate am observat, din declaratiile publice pe care le-a facut domnia sa, ramane membru PDL. Deci, m-as limita la a va raspunde acest lucru. Repet, obiectivul nostru este sa construim acest partid, sa le demonstram romanilor ca exista alternativa reala la haosul care exista astazi in tara', a spus Tomac, citat de Agerpres.

Tot catre Elena Udrea s-au indreptat si criticile unui vicepresedinte PDL. Cezar Preda a calificat anuntul facut luni de Elena Udrea, care a candidat la alegerile din mai impotriva lui Vasile Blaga, a pierdut dar a ramas in partid, drept "'total lipsit de fair play, eleganta si altruism fata de PDL".

"Elena Udrea ar trebui sa iasa din aceasta duplicitate. De fiecare data cand constructia de la Cotroceni este criticata de membrii PDL, ca o haita se reped asupra acelei persoane, ca si cum n-ar avea voie sa critice sau sa spuna lucruri despre aceasta constructie", a mai spus Cezar Preda.

Vicepresedintele PDL  a denuntat si tentativele Miscarii Populare de a racola oameni de la PDL., pe care le-a calificat "o mizerie politica". Intr-o declaratie pentru Agerpres, Preda a sustinut ca "In fiecare secunda, Miscarea Populara incearca sa disloce membrii PDL, dar in regiunea de sud-est nu sunt probleme de nici un fel". Potrivit lui Preda, ceea ce s-a intamplat la Arges era previzibil, o constructie asemanatoare se dorea si la Dambovita, iar acums-ar pregati si la Neamt si in alte judete.

La sfarsitul saptamanii, 22 de primari PDL din Arges au fost dati afara din partid, presa locala speculand faptul ca presedintele filialei, Mircea Andrei, a facut acest gest pentru ca primarii sa se poata inscrie ulterior in Miscarea Populara fara a fi in pericol sa-si piarda mandatul. Andrei, caruia i s-ar fi promis o candidatura eligibila pe lista MP, a demisionat ulterior. Fostul senator Mircea Andrei, liderul PDL Arges, a declarat, luni, pentru MEDIAFAX ca a demisionat din partid, el motivand prin faptul ca Vasile Blaga si conducerea PDL "au uitat ca exista judetul Arges". Excluderea celor 22 de primari si demisia lui Mircea Andrei au avut loc la doar o zi dupa vizita presedintelui Traian Basescu in Arges.

Traian Basescu a declarat luni, "sub cuvant de onoare", ca nu a invitat niciun primar PDL sa vina in Miscarea Populara. "Va dau cuvantul meu de onoare ca nu am invitat niciun primar PDL sa vina in Miscarea Populara. Fabulatii inutile. Nicio legatura nu am avut cu ce s-a intamplat la Arges dupa ce am fost eu ieri. Habar nu am avut ca se intampla. Si orice primar, orice om care a fost acolo, va poate confirma ca nu am invitat pe nimeni sa plece din PDL. Mai mult decat atat, au fost foarte multi parlamentari pe care i-am invitat sa ramana in PDL. Deci e o fabulatie ca a fost Basescu la Arges si au plecat primarii. Cautati motivele in alta parte", a spus Basescu, intr-o declaratie de presa la Cotroceni, citat de Mediafax.  

Un al apropiat al Miscarii Populare a criticat virulent conducerea PDL dupa plecarea celor 22 de primari. Liderul PDL Arad, Gheorghe Falca a scris pe pagina sa de Facebook: "Partidul Democrat Liberal a ajuns in situatia de a fi condus prin suspendari si excluderi. Imediat dupa alegerile interne, in loc sa se faca reconstructia partidului, sa se faca opozitie adevarata, s-a dat startul razbunarilor (...) Trag un nou semnal de alarma privind riscul unei rupturi in Partidul Democrat Liberal. Am avertizat, in urma cu scurt timp, cand a fost demisa conducerea PDL Dambovita, ca partidul nu are o directie buna si nu este condus eficient. Astazi, situatia se repeta si avem un nou exemplu, la Arges, unde PDL pierde 22 de primari! (...) Partidul are nevoie de o conducere corecta si eficienta, dar in momentul de fata este condus de perdanti, de oameni care nu au in spate votul cetatenilor. Sper ca oamenii valorosi ai PDL sa se ridice si sa nu mai astepte ca altii sa ia decizii in locul lor", mai scrie Falca.

Si fostul deputat PDL Vasile Gherasim a declarat, luni, citat de Mediafax, ca a demisionat din partid, aratand ca, in conditiile in care in jurul Miscarii Populare se va infiinta un partid, este posibil sa se alature acestuia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9008 vizualizari

  • -30 (56 voturi)    
    exclusiv (Marţi, 23 iulie 2013, 17:53)

    Mazeta [utilizator]

    Am aflat primele trei nume de pe lista candidaților la europarlamentare a MP:
    1. Elena Băsescu.
    2. Băsescu Elena.
    3. EBA
    • +33 (43 voturi)    
      Bine ba (Marţi, 23 iulie 2013, 18:18)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      mazeto, n-ai hobby-uri, copii, nevasta, prieteni?

      N-ai decat dusmani?
      Anume: Basescu & toti cei care nu sustin USL.

      Trista viata ai matale.
      • 0 (14 voturi)    
        Marian P s-a pus cu cine nu trebuia (Marţi, 23 iulie 2013, 20:57)

        Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        Marian Preda a vorbit fara sa gandeasca asta e cert, probabil intrase in anonimat si acum, a gasit portita de a se face auzit, folosindu-se de numele Elenei Udrea, altfel nimeni nu l-ar fi bagat in seama! Oriciene ar fi facut anuntul respectiv daca stia, iar Elena Udrea chiar i-a ajutat s pe cei de la MP a devina mai publici, altfel nu i-ar fi bagat presa in seama, deci, sa-i multumeasca!
    • +13 (19 voturi)    
      Te rog sa ne informezi (Marţi, 23 iulie 2013, 22:38)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      daca doamnele Daciana si Adina vor candida la europarlamentare sau vor ramane in tara linga soti.
    • +3 (3 voturi)    
      bravo ! (Miercuri, 24 iulie 2013, 9:37)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      esti mai tare decat 007 !
    • +2 (2 voturi)    
      Ipocrizia, virtutea USL-asilor (Miercuri, 24 iulie 2013, 15:47)

      proful [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      La USL sti cumva cum va fi lista?
      Sunt convins ca da. De altfel o stie o tara intreaga inca de acum 2 ani de cand s-a infiintat USL, si anume:
      1. La PSD cap de lista o mare doamna a politicii romanesti DACIANA PONTA
      2. La PNL, o politiciana care a uimit o Europa intreaga prin initiativele pe care le-a promovat ADINA VALEAN.
      Dupa cum vezi stimabile, doua doamne care au singura calitate de a fi tiitoarele pacalicilor Poanta si Cacarau.
      NULITATI!
  • +2 (36 voturi)    
    Singura Sansa (Marţi, 23 iulie 2013, 18:04)

    xolv [utilizator]

    Singura sansa pentru MP este sa renunte la toata linia intai PDL, inclusiv Udrea. Sindromul consoartei malefice persista de la Elena Ceausescu si nu va muri prea curand
    • -1 (33 voturi)    
      asa este... (Marţi, 23 iulie 2013, 18:17)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      trebuie sa scape de pupezele care sunt doar gloante pt armele USL-ului.


      1. Udrea
      2. EBA
      ...
    • -4 (18 voturi)    
      nu (Marţi, 23 iulie 2013, 18:19)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      consoarta malefica persista de mai devreme in perceptia populara, dar sa zicem ca a intrat in modernitate de la elena lupescu,amanta lui Carol al II-lea...
    • +4 (20 voturi)    
      Singura ta sansa e sa taci ! (Marţi, 23 iulie 2013, 19:49)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      " E usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune ", vorba poetului national...asa se intampla si cu tine cand te ia gura pe dinainte si debitezi cretinismele invatate pe de rost de la Haznaua 3 care a indobitocit o groaza de romani care altfel ar fi ramas oameni normali...singura sansa a MP este sa se fereasca de creaturi nenderthaliene ca tine !!! Elena Udrea este pe val si ca urca inca foarte mult, cuvantul ei este de multe ori cel mai ascultat fiindca e cel mai pertinent al opozitiei...
      • -5 (15 voturi)    
        Elena Udrea e pe.... (Marţi, 23 iulie 2013, 22:19)

        Krokodilul Chichiricios [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        Uite că am aflat că acuma se spune ”val” . Mai învățăm și noi ceva.
      • -2 (2 voturi)    
        iar tu unde ti-ai facut ucenicia? (Miercuri, 24 iulie 2013, 10:30)

        bogdan. [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        alo domnu care ne dam literat.
        ti se pare normal si vertical faptul ca stau la caldut in PDL si cand se asterne masa trec dincolo?
        Pai ori ai coloana si demisionezi ca sa poti incepe un nou proiect, ori esti las stai pe unde e mai caldut.
        Si noi stim ca elenele nu prea ne-au adus noroc noua romanilor. nu stiu de ce nu se intampla cu numele asta ca si cu a lui Hitler. nimeni nu-l mai poarta dupa el. (numai cei predestinati)
        • +1 (1 vot)    
          Te rog sa fi sincer! (Miercuri, 24 iulie 2013, 15:58)

          proful [utilizator] i-a raspuns lui bogdan.

          Ea spune tu Bogdane, cat bine au facut de peste 20 de ani de politica Liviu Dragnea, Nicusor Constantinescu, Marian Oprisan, si lista poate continua. Cum se face ca cele mai sarace judete din tara sunt Teleorman, Vrancea, Dolj, judetele pastorite de acesti mari politicieni pe care tu ii venerezi?
          Raspunsul este unul singur: esti un sinecurist USL!
  • +29 (39 voturi)    
    Predoiu (Marţi, 23 iulie 2013, 18:14)

    brifcor [utilizator]

    Un mesaj amical pentru Cătălin Predoiu, pe care îl apreciez :
    Cătăline, când te-ai dus la PDL ai făcut o alegere proastă, mizind pe un cal greșit (ai avut motivele tale...). Dar nu e totul pierdut !
    Nu uita că inamicul e USL și nu MP.
    Ți se înfățisează deci două alternative :

    1) Încearcă să dai dovadă de tact și să antrenezi PDL pe drumul coalizării dreptei.
    SAU
    2) Riști să devii un al doilea Frunzăverde (care a plecat tot de lângă Blaga !!!), adica un nou gropar al dreptei din România.
    • +2 (10 voturi)    
      ma raliez mesajului (Marţi, 23 iulie 2013, 19:27)

      Margrethe [utilizator] i-a raspuns lui brifcor

      Brifcor, cu permisiunea ta, ma raliez mesajului pe care l-ai formulat mai sus.
      • +4 (8 voturi)    
        si eu subscriu (Miercuri, 24 iulie 2013, 0:35)

        roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Margrethe

        si mizez pe "ratiune".Cred ca D-l Predoiu e suficient de intelept si rational sa stie ca salvarea tarii consta "in dreapta", nu in caricatura de USL, indiferent cine o formeaza, asa ca trebuie sa se alieze cu MP si FC nu sa dea cu vorbe. Ca f. multi dintre noi ne vom alia Miscarii Populare sau Fortei civice nu conteaza, important e ca sustinem pe cei care vor moderniza Romania, se datoreaza tocmai "labilitatii" unor PDL-isti. Vreau sa cred ca liderii MP vor avea mai mult tact si mai mult curaj sa nu cada in plasa barfei si provocarilorieftine.
  • +14 (26 voturi)    
    PDL ? A fost odata ! (Marţi, 23 iulie 2013, 18:30)

    Cristiann80 [utilizator]

    1- Catalin Predoiu n-ar trebui sa scoata niciun cuvant : pentru el, statutul PDL a fost calcat in picioare ca o zdreanta...nici nu era membru al partidului si a fost numit primvice !!! Cuvantul lui, deci, nu trebuie ascultat...2- Teodor Paleologu, bun in interventia de ieri...banuiesc ca-l asteapta o suspendare...3- Soseste pe turnanta apoi Marian Preda si-l ia gura pe dinainte debitand o tampenie mai mare decat el : Elena Udrea care a facut la Adevarul anuntul crearii PMP si liderul interimar, zice domnia asa, n-are nicio contributie nici la statut, nici la programul PMP, de parca ea ar fi pretins asta !!! Ciudata reactia lui Preda, mai ales ca numeste ca interimar in fruntea PMP pe Tomac, sosit alataieri...probabil lui ii apartine " punctul " care incheie programul partidului !!! 4- Evadarile din PDL sunt semnalul ca suportarea unui marlan in fruntea PDL nu mai are sens...si vor urma plecari in masa ! 5- Gheorghe Falca, n-are sens sa deschizi gura : esti un tradator si asta s-a vazut la Congresul PDL din 23 martie, cand ai preferat USA...Elena Udrea e posibil sa devina curand seful unui partid de dreapta :ghici care ?
    • -2 (12 voturi)    
      Unul cam de varsta tanarului print de Cambridge (Marţi, 23 iulie 2013, 19:33)

      Margrethe [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Daca am ghicit partidul ala, mai bine...pas.
      Prefer varianta Predoiu.
  • +4 (12 voturi)    
    confuz (Marţi, 23 iulie 2013, 19:23)

    Mos Andrei [utilizator]

    Nu mai inteleg care din ce partid e. Se cearta toti intre ei in toate directiile.
  • +4 (14 voturi)    
    :) (Marţi, 23 iulie 2013, 21:04)

    SmithJohn [utilizator]

    Mai crede cineva in caterinca ieftina facuta fie de stanga, fie de dreapta? Se balacaresc la TV dar pe sub masa sunt prieteni si au afaceri impreuna. Avem nevoie de ceva nou, din pacate nu avem varianta. Ca-i stanga, ca-i dreapta toti au in cap doar ciolanul si puterea. Nu le pasa de catei, desi cateii spera ca ii va baga si pe ei cineva in seama...
  • 0 (12 voturi)    
    Udrea presedinte! (Marţi, 23 iulie 2013, 21:32)

    nellino [utilizator]

    Preaedintele Norvegiei o sustine!
    • -1 (5 voturi)    
      O doresc pe Udrea presedinte! (Miercuri, 24 iulie 2013, 0:09)

      Supravietiutorul [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      O doresc pe Udrea presedinte, strict pedagogic, ca sa ia lumea invatare de minte si sa nu mai repete gestul timp de cel putin trei secole!
  • -4 (10 voturi)    
    Bataie, bataie... (Marţi, 23 iulie 2013, 22:18)

    Krokodilul Chichiricios [utilizator]

    Oops. Papahagi a făcut-o din nou ”stil romanesc, badaranesc, mitocanesc,”. Oare el n-o fi tot ”românesc” ? Altfel faptul că dl.Preda e în afara MP spune niște lucruri- și parcă parcă nu l-am văzut nici pe dl.Paleologu sau dl.Voinescu în poză.
  • +8 (8 voturi)    
    Voi ati uitat cui trebuie sa faceti opozitie? (Miercuri, 24 iulie 2013, 0:03)

    gazania [utilizator]

    Ati luat-o razna, prea multe orgolii pe dreapta .In loc sa va uniti , voi va balacariti. Tare mi-e teama ca ramanem cu usl din cauza orgoliilor voastre.
  • +9 (11 voturi)    
    Se lupta surzii cu orbii! (Miercuri, 24 iulie 2013, 0:04)

    Supravietiutorul [utilizator]

    Se lupta surzii (la vocea poporului) cu orbi (la realitatea romaneasca), pentru ca nu au un proiect de tara.
    • +1 (3 voturi)    
      proiect de tara (Miercuri, 24 iulie 2013, 9:49)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Supravietiutorul

      daca ar avea un proiect de tara, ti-ai da seama?
  • -1 (1 vot)    
    Predoiu este ok (Miercuri, 24 iulie 2013, 9:48)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    are sansa sa contribuie la unificarea dreptei.
  • -1 (1 vot)    
    Toate ca toate, (Miercuri, 24 iulie 2013, 10:44)

    dbdb [utilizator]

    dar cum e posibil sa-ti mananci sigla, simbolul de partid la conferinta de presa a lansarii oficiale a partidului?!

    Ce PR improvizat si prostesc!
  • -1 (1 vot)    
    PDL si toate (Miercuri, 24 iulie 2013, 12:24)

    Gabi M [utilizator]

    partidele de centru dreapta ar trebui sa se uneasca intr-o singura formatiune dar fara gaszca lui AntEnescu.
  • 0 (0 voturi)    
    Toderaș „profitorul„,Toderaș „uzurpatorul„. (Joi, 25 iulie 2013, 20:39)

    GIPBIP [utilizator]

    „TODERAȘ„, este rost să-ți pui din nou papionul!
    Cine știe, poate dă „vaporul„ peste toți candidații la prezidenție și atunci tu mergând pe bicicletă, ne scapi de a mai fi o pacoste pentru un PD-L din care toți oportuniști smulge fără să crâcnească câte o falcă din ficatul său. Trădătorilor și lașilor, în foamea voastră ați uitat că ficatul se regenerează iar voi trădători rămâneți pentru oricine.