Partidul Miscarea Populara se lanseaza marti. Elena Udrea: Eugen Tomac va fi presedinte interimar

de R.M, L.P.     HotNews.ro
Luni, 22 iulie 2013, 17:20 Actualitate | Politic


Traian Basescu la cafea cu liderii Miscarii Populare
Foto: Facebook
Fundatia Miscarea Populara va lansa marti, la ora 13.00, Partidul Miscarea Populara, se arata intr-un comunicat al fundatiei. Comunicatul a fost difuzat la putin timp dupa ce Elena Udrea anuntase, la Adevarul.ro, lansarea acestui partid si chiar si numele celui care il va conduce din postura de presedinte interimar - Eugen Tomac.

"Maine se lanseaza Miscarea Populara, iar Eugen Tomac cred ca va fi presedinte interimar al partidului Miscarea Populara, pana la Congres. Inainte de alegerile interne din PDl, un coleg l-a propus pe Catalin Predoiu la sefia partidului, pentru a impaca taberele. Dupa alegeri, multi din tabara mea au vrut sa mergem mai departe intr-o miscare cu ideile noastre", a comentat ea, la Adevarul Live.

Eugen Tomac a declarat ca marti se vor depune actele pentru inregistrarea partidului. "Pana la organizarea Congresului, voi coordona activitatea", a confirmat Tomac, citat de agentia Agerpres.

Deputatul Eugen Tomac anuntase, vineri, ca a demisionat din PDL si ca se va alatura Miscarii Populare.

Eugen Tomac a fost consilier prezidential si secretar de stat pentru romanii de pretutindeni. Tomac a candidat in 2012 din partea PDL pe listele ARD pentru un loc de deputat in Colegiul 2 Diaspora pe zona Moldova fiind unul dintre cei doi parlamentari PDL care si-au castigat colegiul.

Cum a luat nastere Miscarea Populara

Dupa Congresul PDL din martie si ruperea relatiilor Traian Basescu - PDL s-a conturat infiintarea unei noi formatiuni politice alcatuita din apropiatii lui Traian Basescu si ai Elenei Udrea. 

In prima instanta sustinatorii lui Traian Basescu si ai Elenei Udrea si-au calculat sansele scindarii PDL insa, refuzati de fostul presedinte PDL, Emil Boc, de a se alatura demersului, acestia au renuntat. 

La cateva zile de la ruperea relatiilor cu PDL, consilierul prezidential Cristian Diconescu anunta pe Facebook infiintarea Fundatiei "Miscarea Populara". 

Intial membrii fundatiei Miscarea Populara au negat posibilitatea transformarii acesteia in partid politic. 
  • Marian Preda, presedintele Fundatiei "Miscarea Populara", a declarat urmatoarele: "Nici nu se pune problema  fundatia 'Miscarea Populara' este fundatie. Nici macar nu am luat in discutie transformarea in partid. Noi am infiintat cateva filiale, zilele urmatoare vom infiinta alte 4 filiale, iar saptamana viitoare avem in plan lansarea altor 3 sau 4 filiale in tara. Sub nicio forma nu se pune problema transformarii in partid. Este un zvon care nu are nicio legatura cu Miscarea Populara". 
  • Daniel Funeriu: "Obiectivul fundatiei este sa stringa oameni care impartasesc valori comune. Noi nu discutam acum despre partide, ci despre valori. E clar o dezinformare".
  • Sebastian Lazaroiu:"Fundatia Miscarea Populara ramane fundatie inca o suta de ani de acum inainte. E sigur ca va avea viata mai lunga decat Realitatea TV". Intr-o alta postare, acesta vine cu precizarea: "Inteleg ca sursele 'bine informate' care anunta transformarea Fundatiei Miscarea Populara in partid sunt din PDL. Sursele mele imi spun ca PDL va pierde suficient de multi parlamentari si primari in urmatoarea perioada cat sa se transforme in fundatie".
In luna mai, consilierul prezidential Gabriel Berca anunta public relansarea Partidul Popular al fermierului Costel Caras, partid care urma sa reuneasca sustinatorii Elenei Udrea si ai lui Traian Basescu.

Proiectul a esuat, partidul fermierului Costel Caras fiind scos din registrul partidelor politice. Vezi mai multe detalii aici.   

Pe 25 mai, membrii fondatori ai Fundatiei Miscarea Populara  au decis inceperea formalitatilor legale pentru infiintarea unui partid de centru-dreapta care se va numi Partidul Miscarea Populara. La sfarsitul lunii iunie, dupa o intalnire a membriilor Miscarea Populara cu Traian Basescu la Vila Lac1, Marin Preda a anuntat ca partidul va fi inregistrat oficial in luna iulie. 

In ultima luna, o parte din sustinatorii lui Traian Basescu si ai Elenei Udrea au parasit PDL si si-au anuntat intentia de a se alatura proiectului Miscarea Populara: Daniel Funeriu, Adrian Papahagi, Teodor Baconschi, Cristian Petrescu, Eugen Tomac, Mircea Andrei si Vasile Gherasim..

Citeste si: 


















5684 vizualizari

  • +3 (25 voturi)    
    Daca e Elena Udrea la mijloc... (Luni, 22 iulie 2013, 17:25)

    Adi_ro [utilizator]

    ...nu dau nici o sansa partidului.

    Basescu trebuie sa inteleaga ca lumea, daca il sustine pe el, nu inseamna ca o inghite si pe blonda.

    Sunt contra USL-ului, dar never-ever nu voi sustine ceva in care e madam implicata.
    • +2 (14 voturi)    
      mda.. (Luni, 22 iulie 2013, 17:38)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Adi_ro

      nu stiu ce se baga babaciunea aia...
    • +4 (8 voturi)    
      adevarat (Luni, 22 iulie 2013, 17:40)

      GigiKent2 [utilizator] i-a raspuns lui Adi_ro

      Si eu cred acelasi lucru. Singura specificatie este ca Udrea e in PDL....
    • +4 (12 voturi)    
      stai sa pricep (Luni, 22 iulie 2013, 17:44)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui Adi_ro

      esti contra USL-ului, dar esti "si mai contra" elenei udrea?

      daca am inteles corect si daca de aici reiese ca intr-o finala ipotetica ai vota cu USL, nu cu un partid care o contine pe udrea, te rog sa-mi faci si mie o comparatie la rece intre udrea si grapini.
    • 0 (12 voturi)    
      pozitia elenei e pur formala.... (Luni, 22 iulie 2013, 17:47)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Adi_ro

      ea ramane acolo in coasta lui blaga......la nevoie (daca acesta trece la psd )preia pdl-ul, are sustinere importanta...........

      p.s.cu toate 'barfele" pe capul ei, dar a facut / refacut ,pe bune, drumuri in zone turistice din tara.
    • +3 (7 voturi)    
      persoanele...... (Luni, 22 iulie 2013, 17:49)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Adi_ro

      ....sunt intradevar importante dar mai important este de aflat, ce isi propune acest nou partid.
      Daca vine cu o schimbare a actualului sistem politic, s-ar putea sa aibe sanse dar daca va merge pe acelasi drum mlastinos, parlamentarismul il va perverti rapid si se va continua adancirea prapastiei intre cetatenii satui de minciuni si politicienii mincinosi.
      Vom vedea !
    • 0 (14 voturi)    
      Nu ai dreptate (Luni, 22 iulie 2013, 18:46)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui Adi_ro

      Elena Udrea este cel mai corect si competent politician degeaba va opuneti adevarului incontestabil. Faptele vorbesc la ea, munca, priceperea in administratie, asa ca ea are oricand un loc important ca lider adevarat chiar si in PMP. . Lasati invidia si misoginismul, o femeie frumoasa poate fi si extrem de inteligenta asa cum este ministressa. Niciodata nu a vorbit aiurea si totdeauna a avut un mesaj corect cand a fost voba de politica.
  • -7 (15 voturi)    
    Eugen To(lo)mac (Luni, 22 iulie 2013, 17:36)

    Nyk1 [utilizator]

    Cine mai este și acest ilustru dreptaci - ahem, scuzați - om de dreapta? Chiar crede Băse că se poate relansa politic cu astfel de indivizi?

    Sfatul meu: să aștepte lansarea Mișcării Populiste până în 2014, după care o va putea conduce personal mai bine decât orice To(lo)mac.
    • +7 (15 voturi)    
      De ce trebuie sa jignesti? (Luni, 22 iulie 2013, 18:42)

      ddoina [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Nici macar nu stii cine este Eugen Tomac si-l jignesti.
      Postaci USL va rog NU MAI JIGNITI si COMENTATI CIVILIZAT.
      • -1 (3 voturi)    
        O strategie proastă care merită jigniri (Luni, 22 iulie 2013, 21:49)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui ddoina

        Nu sunt postac USL, doar mă calcă pe nervi aceste stratageme de 2 bani. Prima oară a fost încercat Ungureanu, apoi a făcut fâs când s-a aliat cu alde Udrea. Acum se încearcă cu unul chiar mai puțin cunoscut.

        Propunere pt. Băse: ce-ar fi un partid cu Funeriu președinte? Personal nu sunt de-acord cu absolut tot ce a făcut ca Min. al Educației, însă mulți alții (chiar și de la USL) sunt și îl respectă pentru asta.
    • +3 (5 voturi)    
      Cine e de partea unuia ca Ghise (Luni, 22 iulie 2013, 20:42)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      nu are nici o cadere sa judece pe altii.
  • +4 (14 voturi)    
    Gura mare a lui Udrea! (Luni, 22 iulie 2013, 17:46)

    pete1 [utilizator]

    Udrea ar trebui sa stea deoparte...altfel exista riscul sa se inteleaga ca Miscarea Populara este o prelungire a PDL (Blaga &co)
  • +2 (12 voturi)    
    asa si ? (Luni, 22 iulie 2013, 18:19)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    aceasta miscare populara va fi de dreapta ? cu angajati la stat ?
    acest esec din dreapta, vine dinspre stinga !
  • +2 (6 voturi)    
    ...un copil nascut mort (Luni, 22 iulie 2013, 19:41)

    trem [utilizator]

    ....Din pacate nu e ceva nou ci mai degraba ceva reincalzit....aceleasi fetze cu o noua titulatura. Sper sa se Miste cat mai Popular cu putinta - cu mici, bere pantofi cu toc, bai de multime si cat mai multa bolboroseala - nu de alta dar orice alta atitudine ar cutremura crezul maselor in rolul politicii!
  • -2 (4 voturi)    
    ATENTIE LA LANSARE... (Luni, 22 iulie 2013, 19:49)

    father nicky [utilizator]

    ... pentu ca "LESTUL" si "PIETRELE DE MOARA," care au facut sa esueze nava PDL-ului si au determinat abandonarea ei de catre "CAPITAN"(Adio PD! Adio PDL!), si care s-au inghesuit acum pe puntea noii nave, pot sa o dezechilibreze, sa o incline prea mult spre "tribord", s-o faca sa ia apa la bord si s-o scufunde inainte chiar de a fi lansata la apa! S-ar putea ca tanarul si incepatorul "capitan" TOMAC sa aiba sansa si soarta celebrului capitan Edward Smith, care chiar de la primul voiaj a "parcat" TITANICUL pe fundul Oceanului Atlantic!
  • 0 (6 voturi)    
    cu fundul in doua... (Luni, 22 iulie 2013, 20:15)

    Gustav666 [utilizator]

    Da' madam' Udrea e si la MP si la PDL? Ca ar fi capabila...
  • +5 (7 voturi)    
    Tomac... (Luni, 22 iulie 2013, 21:13)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Trista tara daca Tomac ajunge presedinte de partid nou infiintat. Probabil ca l-au ales ca ar fi tanar si invizibil, trecut total curat (deh, la 34 de ani)...dar...experienta mea proprie cu Tomac la Intanirea Romanilor de pretutindeni de acum 2 ani. Mi-a fost recomandt de catre altii ca un caracter, nu gluma...si chiar speram sa fie asa. Dealtfel, asta a fost unul dintre motivele pentru care am mers atunci la Bucuresti (cica daca ogranizeaza Tomac...e de bine).
    Nu discut calitatea simpozionului (probabil ca eram mult prea umblat prin lume si simpozioane ca sa fiu etalonul esavarsit si corect)...dar Mr. Tomac mi-a dat impresia (poate ma insel, desi eu am un tip de "unmistakable profiling") unui lingusitor, cu ochii la tot ce era imprejur, sa vada unde-i oportunitatea cea mai buna (asta in timpc e vorbea cu tine), arogant (pentru ceea ce era) si as spune chiar incompetent in general...adik la vorbarie era oarecum bun...
    Nu mai adaug gabaritul enorm pentru po persona de varsta lui ca sa imi apara exact imaginea politicianului clasic roman (cravata la 45 de grade), fara disciplina pesonala...deci fara disciplina profesionala (asa fac eu calculele)...
    In rest nimic...sa mai vad cine defileaza...pacat ca nu apare un partid cu Funerii, Paleologi, de-astia scoliti prin afara fara sa se amestece cu namilele locale.
    Dezamagit...trebuie sa recunosc.
  • +3 (5 voturi)    
    Daca MP a inceput cu o minciuna (Luni, 22 iulie 2013, 21:20)

    UpNext [utilizator]

    adica faptul ca va ramane fundatie si nu va deveni partid, iar la doar cateva luni anunta transformarea in partid, este clar ca va minti continuu. De fapt, declarandu-se de "dreapta curata", Miscarea evoca, prin denumire, organizatiile de extrema dreapta din interbelic (legionarii) care se auto-denumeau "Miscarea". Ca exemplu, si Noua Republica, de evidenta orientare neolegionara, tot Miscare se autocalifica. MP este o organizatie pur oportunista, fara nicio ideologie/ doctrina clara, distincta, dar cu manifestare foarte "coroziva". Udrea apare in postura de Lupeasca, iar saltimbanci gen TRU, Lazaroiu, Preda si saurieni gen Monica Macovei, Papahagi etc. nu vor face decat sa marginalizeze partidul. Cine este Tomac, pozitionat deodata presedinte???. Sansa de succes a acestui partid de "casa" a noului Arturo Ui valah este, din fericire, foarte redusa (max. 5-7% electorat total).
    • 0 (0 voturi)    
      Una-i una si alta-i alta (Marţi, 23 iulie 2013, 14:47)

      un_zugrav [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      @exocet
      De unde evidenta orientare neolegionara. Sugerez lectura articolului de pe dw al lui Horatiu Pepine. Este unul din putinii jurnalisti care s-au obosit sa se informeze corect despre demersul celor de la NR. http://www.dw.de/de-cine-are-a-se-teme-noua-republic%C4%83/a-16958643 Cu tot respectul, dar conservatorismul si liberalismul clasic nu trebuie confundate cu preceptele legionare. As mai preciza faptul ca Noua Republica a anuntat de la inceput ca va deveni partid. A adunat semnaturi in strada nu prin vile. Nu a deschis usile "star-urilor" politice compromise.
      • 0 (0 voturi)    
        Hmmmm (Marţi, 23 iulie 2013, 17:16)

        UpNext [utilizator] i-a raspuns lui un_zugrav

        Horatiu Pepine este de dreapta pura spre radicala, deci este adulatorul lui Neamtu. Nu este valid. Poate Stelian Tanase are ceva de spus:
        http://www.stelian-tanase.ro/pericol-neolegionarul-neamtu-pe-scena/
        Apropo, n-am nimic impotriva NR, chiar daca ar fi declarat neolegionara. Cu Miscarea Populara insa, declarata de centru-dreapta (???), dar cu discurs de dreapta radicala, nu pot fi intelectualmente de acord.
  • +4 (6 voturi)    
    Iata si minunea (Luni, 22 iulie 2013, 21:54)

    robin_hood [utilizator]

    Daca a iesit Udrea la rampa e clar ce fel de Fundatie va fi si asta.Aviz proroocului Lazaroiu:poate o mai asteapta pe Alba ca Zapada,
  • 0 (0 voturi)    
    Udrea (Marţi, 23 iulie 2013, 8:35)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    un excelent politician si ministru.

    Intrebati-i pe toti primarii.
  • +1 (1 vot)    
    Aceeasi Marie (Marţi, 23 iulie 2013, 11:06)

    ploiesteanu [utilizator]

    Cu alta palarie. Pana la urma or sa se contopeasca. Practic au aceeasi ideologie, doar ca unii sunt mai devotati lui Basescu.
    • 0 (0 voturi)    
      comentariu (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 11:56)

      TurcanuMaria [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

      trebuie incercat
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 11:54)

    TurcanuMaria [anonim]

    va felicit si va doresc succes.va rog sa va bazati pe oameni ai muncii adevarati nu pe pensinari si bugetari care au venituri mai mari decat salariatii!