Gyorgy Frunda, la RFI: Daca Basescu il respinge pe Silaghi, Ponta il poate propune a doua oara, iar presedintele nu mai poate refuza

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 22 iulie 2013, 12:34 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu fie vrea sa-i intinda o capcana premierului, in calitatea acestuia de ministru interimar al Transporturilor, fie vrea sa se implice in privatizarea CFR Marfa. Iata ce spune, la RFI, Gyorgy Frunda, consilier onorific al premierului Victor Ponta. Asta in conditiile in care presedintele amana acceptarea liberalului Ovidiu Silaghi ca ministru al Transporturilor.

Gyorgy Frunda afirma ca "politic si juridic, ca finalitate, decizia Guvernului pana la urma trebuie sa fie acceptata de catre presedinte, chiar daca el nu este de acord cu numirea unui ministru, in speta a domnului Silaghi si respinge numirea acestuia, Guvernul poate face a doua oara aceeasi numire si atunci presedintele nu are incotro".

"Cred ca presedintele Basescu, asa cum s-a aflat, vrea ca domnul Silaghi sa ajunga ministru cat mai tarziu si vrea, asa cum a si declarat-o, ca privatizarea CFR-ului sa fie facuta de catre ministrul interimar. Ce se ascunde in spatele acestei dorinte, ce carti are in maneca, asta nu stiu, dar e probabil, cunoscand personalitatea presedintelui republicii, sa-i intinda o capcana premierului sa ia o anumita decizie, in calitate de ministru interimar al Transporturilor sau sa ia o decizie pe care sa o discute si sa ajunga la un compromis cu el", apreciaza consilierul onorific al premierului.

Continuarea pe www.rfi.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1748 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    Numai la golanii va ganditi ! (Luni, 22 iulie 2013, 12:46)

    pedepsitorul [utilizator]

    Ce combinatii si ce parsivitate aveti voi in cap, demna de toata scarba si frica, sper sa inteleaga si cei care v-au votat pentru un pui congelat ca mafia adevarat inseamna PSD + PNL + UDMR !!!

    Dar pana la urma, bai Frunda:

    - Csőr kicsi, hogy már nem a hatalom!

    FMM de ungur sovin si tie Ponta cu mafiotii tai unguri 1
    • +11 (13 voturi)    
      Text demn de Caragiale (Luni, 22 iulie 2013, 13:07)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Gyorgy Frunda: "Ce se ascunde in spatele acestei dorinte ... asta nu stiu, dar e probabil ... sa-i intinda o capcana .... sa ia o anumita decizie ... sau sa ia o decizie pe care sa o discute si sa ajunga la un compromis cu el"
      • +5 (7 voturi)    
        :) (Luni, 22 iulie 2013, 14:10)

        Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Nu-l ajunge pe Domokos Geza, cu a lui, in 90 "sa punem umarul cot la cot".
    • +5 (5 voturi)    
      mai simplu! (Luni, 22 iulie 2013, 16:15)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Frunda e doar TIKALOS! si ii face onoare lui Ponta.
  • +13 (13 voturi)    
    oare nu vom scapa niciodat de udmr ? (Luni, 22 iulie 2013, 12:57)

    gica43 [utilizator]

    Regret ca trebuie sa o spun,dar jigodismul si capacitatea de ...fitilare a liderilor udmr o depaseste cu mult pe cea a politicienilor romani.
    • +3 (3 voturi)    
      ba da! (Luni, 22 iulie 2013, 16:16)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      daca voteaza mai multi romani, UDMR cade sub 5% si bye-bye!
  • +10 (10 voturi)    
    o nedumerire (Luni, 22 iulie 2013, 13:03)

    mircearh [utilizator]

    Nefiind cunoscator in stiinte politice, as vrea sa imi explice cineva ce logica are acest mecanism :
    O lege / ministru este propus Presedintelui odata.
    El o / il respinge.
    Daca aceeasi lege / ministru este propus(a) a doua oara ( indiferent de obiectiile aduse la prima respingere ) , presedintele este obligat sa accepte propunerea.

    Nu spun ca sunt pro sau contra, doar astept o lamurire.
    • +11 (11 voturi)    
      Frunda si ministrul (Luni, 22 iulie 2013, 13:13)

      meletia [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

      nu poate. Motivele pentru care a fost respins nu s-au schimbat. Asta e vrajeala maghiaro -Psd-ista. Frunda e un cunoscut anti Basescu si un sustinator a unui stat roman slab, parlamentar, astfel incat sa isi poata face de cap ungurii in Romania.
    • +11 (11 voturi)    
      iti spun eu (Luni, 22 iulie 2013, 13:45)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

      este rolul trist de paiata pe care-l rezerva ei presedintelul. presedinte care, bun sau prost, este ales de popor. Aceleasi dileme le am si eu:

      1. de ce basescu trebuie sa motiveze neacceptarea, dar mister klaus a motivat numirea foarte sec: asa a hotarat partidul. pai sa motiveze si ei de ce e silaghi cel mai potrivit pentru acest minister.
      2. de ce dracului au voie sa-l numeasca pe acelasi? doar ca sa se joace cu nervii poporului, pe banii poporului?
      • +6 (6 voturi)    
        Ai dreptate! (Luni, 22 iulie 2013, 14:15)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui un dac

        Dar...
        1. ceea ce face triada comunista este un fel de...ba pe/a ma/tii! Copii imaturi cu gandire intarziata de gradinita!
        2. Poporul ala a ales; acum sa plateasca!
        Ce e mai rau este ca platesc si aia care nu i/au ales! Dar asa a vrut poporul din televizor sau din... cimitirele din telemorman!
      • -8 (8 voturi)    
        dacule... (Luni, 22 iulie 2013, 14:29)

        father nicky [utilizator] i-a raspuns lui un dac

        tu esti poporul? toti postaci basisti v-ati obisnuit sa stati cu poporul in gura, dar poporul acesta a votat majoritar pentru demiterea presedintelui si pentru usl! majoritatea parlamentara numeste ministrii, ce nu e clar aici! majoritatea a numit si guvernul tericeanu, majoritatea a numit si guvernul boc, majoritatea a numit guvernul mru si tot majoritatea le-a dat jos! acum majoritatea a numit guvernul ponta, iar presedintele trebuie doar sa ia act si sa semneze! poate sa refuze motivat o singura data, dar nu poate refuza si a doua oara! asta-i democratia, dacule! dreptul de veto al "seful statului" nu este "absolut" ci "limitat"! inafara de regele carol i, caruia constitutia din 1866 ii conferea dreptul de veto absolut(nu a uzat niciodata de acest drept), regii ferdinand i, carol ii si mihai i, au avut, conform constitutiei din 1923, un drept de veto limitat!
        asa functioneaza principiul separatiei puterilor in stat intr-o democratie, dacule!
        • +3 (3 voturi)    
          ia-o taica usor, ca ti se face rau (Luni, 22 iulie 2013, 16:09)

          un dac [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

          1. am zis presedinte, nu basescu. ma refer la prerogative, nu la persoana. Chiar daca ar fi Antonescui presedinte, nu as fi de acord cu "balba" dintre institutii, adica eu (antonescu) refuz, dar PM-ul (sa zicem Ponta) are voie sa-l puna pe acelasi.
          2. am zis presedinte, nu basescu, iar presedintele este ales de popor.
          3. habar nu ai democratie, o demonstrezi in fiecare postare. democratia inseamna reprezentarea poporului. poporul alege un parlament (si un presedinte), nu un guvern. iar la noi guvernul as dat mai multe legi decat parlamentul.
          4. principiul separatiei puterilor in stat a fost grav incalcat prin mutarea Monitorului Oficial in ograda Guvernului, dar tu esti "prea postac" ca sa intelegi. Plus punctul 3 de mai sus, asta daca mai poti face un efort sa recitesti.
        • +1 (1 vot)    
          si daca majoritatea se obtine prin FRAUDA..... (Luni, 22 iulie 2013, 16:59)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

          tot democratie se cheama????????????
          • +1 (1 vot)    
            La ei nu conteaza! (Luni, 22 iulie 2013, 22:13)

            , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

            Iau pisicul si... danseaza!
  • +8 (8 voturi)    
    Frunda si ministrul (Luni, 22 iulie 2013, 13:14)

    meletia [utilizator]

    Motivele ptr care a fost respins prima data nu s-au schimbat astfel incat degeaba este propus a doua oara, caci tot motivele de la primul refuz i se aplica.
  • +10 (10 voturi)    
    Frunda si statul slab (Luni, 22 iulie 2013, 13:16)

    meletia [utilizator]

    decizia guvernului nu TREBUIE sa fie aceptata de presedinte.
    Semnatura presedinetelui nu reprezinta o obligativitate a acestuia sa o dea in orice conditii.
    Uitati-va atent la Frunda ....cum prin ce spune incearca sa aduca la zero prerogrativele unui presedinte, ptr ca lui Frunda ii convine ca Romania sa fie uns tat parlamentar in care presedintele sa dea doar decoratii, o stat slab in care ungurii sa isi faca de cap.
  • +12 (12 voturi)    
    Cum Frunda apara doar infractori (Luni, 22 iulie 2013, 13:17)

    Bogdan_1 [utilizator]

    E clar ca Silaghi intra in aceiasi categorie. Vorba lui Banciu - e suficient sa te uiti la mutra lui Silaghi si iti pui mana pe protofel sa nu ti-l fure.
    • -1 (1 vot)    
      de fapt! (Luni, 22 iulie 2013, 16:19)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_1

      e Szilagyi! asa cum fotbalistul Vigu era Vigh si Talnar era Zellner etc. Oricum suna mai bine decat David fost Troaca ministru !
  • +7 (7 voturi)    
    mai Frunda-baci (Luni, 22 iulie 2013, 13:24)

    luci30 [utilizator]

    cum vrei tu sa mai numeasca un santajabil in Guvern.Politic si juridic ce-l sfatuiesti pe seful tau sa faca este ,,batutul de cuie in talpi,,
  • +7 (7 voturi)    
    onorific (Luni, 22 iulie 2013, 13:47)

    un dac [utilizator]

    nu vine de la onoare?
    de ce psd-ul are in aceste functii oameni ca iliescu sau ca frunda?
    ce legatura au acesti oameni cu onoarea?
  • +5 (5 voturi)    
    my name is (Luni, 22 iulie 2013, 15:50)

    Gobelin [utilizator]

    Frauda, Gyorgy Frauda.