VIDEO Victor Ponta: M-am intalnit sambata cu Fenechiu, am fost eu unde era dansul. Am vorbit o ora

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 15 iulie 2013, 12:12 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta a declarat, luni, ca s-a intalnit in decursul zilei de sambata cu fostul ministru al Transporturilor Relu Fenechiu, dar nu in Bucuresti, ci acolo unde se afla Fenechiu, iar discutia a durat o ora, potrivit Mediafax.

"M-am vazut sambata cu Relu Fenechiu", le-a spus Ponta ziaristilor. Intrebat daca a fost Fenechiu in Bucuresti, premierul a raspuns: "Nu, am fost eu unde era dansul".

"Am stat o ora de vorba. Am discutat o ora despre ce e mai important (la minister - n.r.) si acum ne vedem la ora 13:00 la minister", a adaugat Victor Ponta, care preia luni interimatul la Transporturi.

Intrebat daca are vreo preferinta intre Ovidiu Silaghi si Mugur Cozmanciuc pentru portofoliul Transporturilor, Victor Ponta a spus: "Ii cunosc foarte bine pe amandoi, amandoi au mai fost in Guvern, unul ministru, celalalt secretar de stat, dar astept decizia celor de la PNL, o discutam, dupa care, nu uitati, trebuie sa-i propun presedintelui".



Vicepresedintele PNL Relu Fenechiu a precizat, intr-un interviu pentru "Gandul", ca s-a intalnit sambata cu premierul Victor Ponta pentru "a-i preda" mandatul de la Ministerul Transporturilor. Fostul ministru al Transporturilor a declarat ca l-a sunat vineri pe premierul Ponta pentru a-si prezenta demisia de la minister, dar ca nu exista un document oficial depus la Guvern adaugand ca iinitial convenise sa-si dea demisia sambata, dar dupa ce a vazut "spectacolul televizat" l-a sunat pe premier si l-a anuntat ca demisioneaza.

Ministerul Transporturilor infoma vineri ca Relu Fenechiu a confirmat telefonic premierului Victor Ponta decizia de a demisiona din functia de ministru, cei doi stabilind ca discutiile referitoare la preluarea atributiilor sa fie purtate in cursul zilei de sambata.

Premierul Victor Ponta a declarat vineri ca a vorbit de doua ori la telefon cu Relu Fenechiu, atat imediat dupa sentinta de condamnare, cat si cu cateva minute inainte de momentul declaratiei de presa, iar acesta a precizat de fiecare data ca demisioneaza, astfel ca l-a informat in acest sens pe presedintele Traian Basescu.

El a explicat ca Fenechiu nu a putut sa isi scrie efectiv demisia, deoarece nu se afla in Bucuresti, dar ca i-a comunicat verbal, prin telefon, decizia de a demisiona si ca in Constitutie termenul folosit in astfel de cazuri este "revocare".

Ponta a aratat totodata ca Fenechiu "a fost interpretat gresit" in cazul demisiei. "Cu domnul Fenechiu si acum trei minute am vorbit, pentru ca a fost interpretata gresit o declaratie a dansului. Dansul e obisnuit sa fie interpretat gresit. Eu am vorbit si acum trei minute, mi-a confirmat inca o data ca isi da demisia, ca nu vrea sa continue, motiv pentru care am vorbit si cu presedintele despre faptul ca Fenechiu nu doreste sa mai ramana ministru si ca interimatul o sa-l asigur eu pana cand voi face o propunere definitiva. El poate sa isi dea demisia spunandu-mi mie la telefon", a spus vineri Ponta, aflat la ambasada Frantei.

El a adaugat ca va discuta si cu liderul PNL, Crin Antonescu, despre persoana care va fi propusa la Ministerul Transporturilor, portofoliul ramanand la liberali.

Surse oficiale au declarat anterior ca Relu Fenechiu a demisionat din functia de ministru al Transporturilor, iar premierul Victor Ponta va prelua interimatul la conducerea ministerului, informatie confirmata pentru MEDIAFAX de catre seful Guvernului. Sursele au explicat ca premierul a discutat in prealabil cu Fenechiu, care i-a transmis ca va parasi postul de ministru.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2685 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    ... (Luni, 15 iulie 2013, 12:16)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    asa ca intre hoti...

    cand sangereaza unu', ne strangem toti sa-l sustinem.
    • +8 (8 voturi)    
      Si unde s-a intilnit cu Fenechiu? In strainatate? (Luni, 15 iulie 2013, 12:33)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Este clar ca Fenechiu nu era in Romania nici in timpul condamnarii sale de vineri nici cind s-a intilnit cu Ponta, simbata.

      Unde s-au vazut cei doi, ca pe teritoriul tarii este evident ca nu? Au intrevederi ca mafiotii, peste granite, ca nu cumva sa fie arestati.
      • +6 (6 voturi)    
        Poate in tufisuri (Luni, 15 iulie 2013, 13:53)

        LegatusAugusti [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Bre omule, poate s-au intanlit in tufisurile existente (inca) prin Romania. Chiar si la IASI au ramas ceva brusturi, primarul Nechita fiind interesat doar de masa lemnoasa (esente moi). Evident atinsa de carii.
        Daca ai probleme cu justitia tufisurile sunt un fel de statiune. Plus ca nu esti asa usor de reperat de catre reporterite.
        Asa ca predarea unui minister se poate face si in mod ecologic: la umbra unui brusture pe DN1 - par example ! Desi, exista pericolul sa-ti cada in cap un transformator uzat !

        Pa ! Ma duc sa citesc despre Relu !
  • +13 (13 voturi)    
    Ponta, cumva ai fost sa-i multumesti (Luni, 15 iulie 2013, 12:19)

    Je__ [utilizator]

    pentru amanarea Shengen cu 1 an?

    Eventual sa nu uiti despre para-indaratul cu vandutu-l vagoanelor CFR Marfa la fier vechi.
  • +9 (9 voturi)    
    Cateva lucruri interesate... (Luni, 15 iulie 2013, 12:39)

    LiviuV [utilizator]

    1. Ala era judecat si condamnat si el spune ca nu a luat in serios. Cata nesimtire trebuie sa ai sa spui asa ceva? Cum adica sa nu iei in serios un proces? Adica procurorii colectau acte incriminatorii, le prezentau la proces si avocatii lui Relu ce ii spuneau mai departe? Stati sefu linistit ca astia au gasit doar niste coli albe? Mergeti linistit in vacanta ca e totul sub control.

    2. Sa vina prim-ministrul la tine sambata sa discuti si sa ii inmanezi demisia. Tot atunci i-a dat Ponta si nr de inregistrare de Guvern? Dar unde erai Relule de nu puteai sa dai tu o fuga, ca om cinstit si cu onoare nepatata?
  • +8 (8 voturi)    
    Coada sus! (Luni, 15 iulie 2013, 12:46)

    cmariusalin [utilizator]

    Ce tare se tine Fene, ca a vorbit, ca a nu stiu ce, ca si-a dus el demisia...cand el a fost EJECTAT toata ziua!
  • +9 (9 voturi)    
    Beție de cuvinte... (Luni, 15 iulie 2013, 13:03)

    marchi [utilizator]

    „Am stat o ora de vorba. Am discutat o ora despre ce e mai important”.
    (CE E mai important? Nu știm. Ponta nu ne spune.)

    „Cu domnul Fenechiu si acum trei minute am vorbit...” (DESPRE CE? Iar nu știm...)

    „Eu am vorbit si acum trei minute...” (NORMAL :))

    (Ce vă mai place să vă ascultați vorbind, politicieni de mucava!)
  • +11 (11 voturi)    
    aferim (Luni, 15 iulie 2013, 13:10)

    nash pandelica [utilizator]

    daca nu se duce Mohamed la munte, vine muntele la Mohamed.

    deci, cineva, datoreaza cuiva.
  • +3 (3 voturi)    
    Dânsu' prim ministru (Luni, 15 iulie 2013, 13:11)

    Romandemulteori [utilizator]

    Ce au facut la intalnire? S-au plans de dânsele ca nu le mai pot folosi la fel de barbateste ca acum multi ani in urma (- 2004)?
  • +1 (1 vot)    
    clar ca lumina zilei! (Luni, 15 iulie 2013, 23:50)

    un dac [utilizator]

    vorbim de spagi, de santaj, amenintari, promisiuni, telenovela de latrine.

    Fenechiu nu avea mare lucru la el, fiind plecat din Bucuresti. Orice lucru legal legat de minister se putea discuta la telefon. Aceasta deplasare, care poate parea stupida si care strica imaginea unui PM (pleaca seful la mama dracului ca sa se vada cu un penal?), arata clar ca aveau ceva de discutat care nu trebuia sa intereseze serviciile. Niste penali.
  • 0 (0 voturi)    
    ponta ...prostie intruchipata ,in chip hidos (Marţi, 16 iulie 2013, 20:54)

    ivanescu [utilizator]

    ...ce caraghios ,ponta ditamai PM se duce la un viitor puscarias sa vorbeasca ,ce....?cat i-s de imbecili.....nici macar nu stiu ce spun !.....vai mama lor ,dar cum sa mai guverneze o tara ....si noi suntem si mai imbecili ca-i acceptam !