Politic Show: Replica lui Adrian Nastase la Monica Macovei: Personaj trist, reactie isterica, sinecurista de la Bruxelles, procuror ceausist

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 11 iulie 2013, 17:48 Actualitate | Politic


Adrian Nastase o acuza pe Monica Macovei, care spusese despre fostul premier ca a "ingropat" regulile justitiei, ca incearca sa rescrie istoria "a nu stiu cata oara", intr-un articol postat pe blogul lui in care vorbeste despre "izul neplacut" al acestui "personaj trist", "reactia isterica" a "sinecuristei de la Bruxelles" sau "procuror ceausist".

Articolul lui Nastase, cu titlul "Raspuns pentru fostul procuror ceausist (stiti despre cine e vorba...)", vine ca replica dupa ce Monica Macovei acuzase, tot prin intermediul blogului, o interventie in justitei a lui Victor Ponta in cazul spagii de la Bacalaureat la Liceul Bolintineanu. Atunci, Monica Macovei sustinea ca "a restabilit reguli ingropate de mentorul lui Ponta, condamnatul Nastase: lege egala pentru toti, justitie independenta si politicieni arestati si condamnati cand incalca legea penala".

"Intr-o postare de blog, fostul procuror ceausist, Monica Macovei, a gasit de cuviinta sa critice apelul premierul Ponta la respectarea legii in cazul anchetelor de la 'Dimitrie Bolintineanu', acuzandu-ma ca eu sunt cel care a 'ingropat' reguli precum legea egala pentru toti, justitia independenta si cerinta ca politicienii sa fie arestati si condamnati atunci cand incalca legea penala.
 
Trec peste izul neplacut pe care-l transmite acest personaj trist, prin declaratiile sale, atunci cand apara comportamentul de inspiratie comunista al fostilor sai subordonati, pentru ca scopul interventiei mele nu este acela de a genera o disputa cu cineva care nu conteaza - nu doar pentru mine, dar nici pentru majoritatea romanilor", isi incepe postarea Adrian Nastase.

Fostul prim ministru, in prezent eliberat conditionat, se declara deranjat de "modul isteric" in care "a incercat, a nu stiu cata oara, sa rescrie istoria, prin minciuni nerusinate, 'mentora' fostului ambasador Gitenstein", Monica Macovei.

In ceea ce priveste cazul Bolintineanu, "ar fi fost o extraordinar de buna ocazie pentru PDL sa taca".

"PDL a ales, in schimb, sa vorbeasca. Si nu oricum, ci prin vocea cea mai putin credibila a sa, prin vocea unui fost procuror comunist, care nu se poate abtine sa nu admire metode de la marginea democratiei si abuzuri pe care chiar ea le-a impus, ca practici, in justitia din Romania. Sigur ca cine a gresit si cine a fraudat trebuie sa plateasca - si ma bucur sa constat ca, la acest examen, a existat intransigenta in pedepsirea fraudelor. Dar metodele alese, cel putin vinerea trecuta, pot fi obiect de  controverse. Si, daca se cere ca metodele folosite intr-o ancheta sa fie corecte si legale, nu inseamna ca se neaga o ancheta sau se acopera un caz de coruptie. Dimpotriva, din punct de vedere legal, este chiar indicat sa nu compromiti un caz corect prin folosirea unei proceduri gresite...", incheie Nastase.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2006 vizualizari

  • +18 (22 voturi)    
    ceva poate fi completat (Joi, 11 iulie 2013, 17:54)

    un domn [utilizator]

    in Constitute ? si anume ca toti pushcariasii in cazul de fata Adrian Nastase si altii care mai ajung in puscarie sa nu aiba dreptul de a se exprima in spatial public mai devreme de 20 de ani de la check out ul de la puscarie..e penibil acest puscariash Adrian Nastase..pe nibil penal !
    • 0 (0 voturi)    
      din cate stiu... (Vineri, 12 iulie 2013, 14:08)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Acest personaj are interdictie la viata publica 2 ani - ceea ce inseamna ca nu ar trebui sa ne plictiseasca cu blogul lui nici cu alte iesiri in public...

      In mod normal, intr-o tara normala, aceste lucruri ar fi fost imediat sanctionate de catre cei care ii supravegheaza regimul de dupa detentie - dar in RO suntem cu totul si cu totul originali...

      Raman la opinia ca zice bine dacul "ignor" - no news!!!
    • 0 (0 voturi)    
      nici o lege si nici o instanta... (Luni, 15 iulie 2013, 15:45)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ...nu poate ingradi, limita sau interzice libertatea de expresie! Un om vinovat si judecat poate fii condamnat la perioade mai lungi sau mai scurte de detentie si suspendarea unor drepturi cetatenesti(a alege, a fi ales, a ocupa si exercita fuctii de demnitate publica), dar niciodata nu i se va interzice dreptul la libera exprimare! Numai regimurile poluice dictatoriale-totalitare, fasciste, hitleriste si comuniste, practicau astfel de intersixtii! Tovarase "domn" esti bantuit de nostalgii si fantome ale "epocii de aur"?!
  • +17 (19 voturi)    
    Ei... hai ca tu esti mai voinicel .. ai prins glas (Joi, 11 iulie 2013, 17:56)

    linarel [utilizator]

    de-o vreme incoace ai inceput iar sa ne obosesti . Bombonel tu esti cel mai autorizat sa vorbesti ..... dupa pirnaie ???? esti exemplu de etica cumva????
    de cind puscariasii dau lectii oamenilor onesti ???

    si cind ma gindesc ca ai fost asa de aproape de ... duca......
  • +21 (23 voturi)    
    Rugaminte HN (Joi, 11 iulie 2013, 17:57)

    un dac [utilizator]

    Stirile astea cu bloggerul condamnat penal nastase deja sunt doar foame de senzational, nu au ce cauta pe HN.
    nastase este fix nimeni si ar trebui sa-l ajutati sa ramana asa prin simpla ignorare.
    • +11 (13 voturi)    
      Foarte corect ! (Joi, 11 iulie 2013, 18:56)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      Nu ne intereseaza ce scrie Nastase pe blog. Cei interesati pot acesa direct acel blog. Rog si eu HotNews sa ne scuteasca de raspandirea toxinelor lui Nastase.
  • +16 (18 voturi)    
    infractor (Joi, 11 iulie 2013, 17:59)

    blu3s0ul [utilizator]

    cui ii pasa de ce a zis un infractor?
  • +11 (13 voturi)    
    taci, "mai animalule" (Joi, 11 iulie 2013, 18:00)

    boogeyman [utilizator]

    pardon, infractorule...
  • +12 (14 voturi)    
    nastase (Joi, 11 iulie 2013, 18:00)

    sile1 [utilizator]

    Asta tot arrogant a ramas !
  • +12 (14 voturi)    
    replica..... (Joi, 11 iulie 2013, 18:07)

    translativus [utilizator]

    ....unui puscarias cu tupeu !
  • +16 (18 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 11 iulie 2013, 18:07)

    NL [anonim]

  • +17 (19 voturi)    
    Monica Macovei (Joi, 11 iulie 2013, 18:09)

    HP [utilizator]

    Macovei received much praise internationally from politicians and the media for the reforms she implemented. EU Commissioner for Enlargement Olli Rehn stated that as a result of Macovei's efforts "For the first time in the history of the country, nobody is above the law."
    European Commissioner for Justice Franco Frattini said that a "big part of the success of Romania's EU accession was achieved as a result of Macovei's work."
    The Economist described Macovei as:
    “an effective administrator who has shaken up the structure and accountability of the judiciary and the prosecutor’s office."

    Macovei was nominated for the Campaigner of the Year 2006 award, as part of the European Voice Europeans of the Year Awards, for "driving through tough laws tackling corruption and reforming the judiciary, improving her country’s readiness to join the EU."
  • +12 (14 voturi)    
    auzi cine vorbeste de ceausism.. (Joi, 11 iulie 2013, 18:17)

    exilatul [utilizator]

    un escroc nenorocit insurat cu fata unui bolsevic...pai de a luat o pe fata lui miculescu daca nu suporta metodele securiste...javra cu mentalitate de profitor al regimului comunist....
  • +12 (14 voturi)    
    se vede clar (Joi, 11 iulie 2013, 18:19)

    sucaa [utilizator]

    epitetele se repeta de la uslmist la uslamist. asa au fost invatati de strategii lor sa se adreseze opozitiei.
    stiu ca nivelul de cultura al romanilor este la genunchiul broastei, ca sunt otevisti si antenisti avizi dupa scandal si asta fac.
    cu astia nu poti tine o discutie civilizata pt ca nu stiu decat sa erunce cu jigniri.
    de altfel acest inca puscarias a trimis o tara sa-i numere ouale, se impiedica el de femeia anului in 2010 in Europa?
    un mitocan imflat...
    ar trebui d-na Macovei sa-l dea in judecata pt calomnie. acest puscarias nu trebuie iertat. poate face toata condamnarea cu ocazia asta.
  • +8 (10 voturi)    
    nesimtire (Joi, 11 iulie 2013, 18:24)

    dan-titus [utilizator]

    nesimtire? putin spus. cine? adrian nastase ,
    purtatorul de cuvant. sa crezi ca madam macovei este un stimabil puscarias , nu nastase.
    scarbele dracului , pai nu noi i-am votat?
  • +12 (14 voturi)    
    ignorare totala (Joi, 11 iulie 2013, 18:33)

    argoman [utilizator]

    Sunt total de acord cu ideea formulata mai sus de catre "UN DAC"care recomanda o totala ignorare a acestui puscarias cu fular Burberry.
  • +8 (10 voturi)    
    Adrian Nastase (Joi, 11 iulie 2013, 18:46)

    nano2k [utilizator]

    Ignore!
  • +7 (9 voturi)    
    adrian nastase (Joi, 11 iulie 2013, 18:58)

    mihail nica [utilizator]

    Ma intreb daca nu cumva natalitatea asta scazuta din romania nu e o forma de protest fata de aceasta clasa politica corupta .De atata lehamite - poporul roman se sinucide.
  • -9 (9 voturi)    
    DACA-I "IGNORATI".... (Joi, 11 iulie 2013, 19:19)

    father nicky [utilizator]

    ...pe Adrian Nastase, Dan Voiculescu, Victop Ponta, Crin Antonescu &Co. cum o sa va justificati existenta si cine o sa va mai plateasca "lefegiilor"?!
  • +5 (5 voturi)    
    ? (Vineri, 12 iulie 2013, 0:20)

    cotora [utilizator]

    daca aveam monici macovei din 1990 nu aveam atata coruptie si corupti, vreau sa il intreb pe adrian nastase de unde are atata avere, fiind doar un bugetar ?, de unde a avut 750 000 de euro cash sa plateasca la ISC ?
    • +1 (1 vot)    
      ma preocupa problema... (Vineri, 12 iulie 2013, 14:11)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui cotora

      Da, mereu ma intreb de unde a gasit asa repede banutii aceeia si dacaa poate sa scoata si mai multu\i in viitor ....

      Oare vizita baronesei a contat atunci cand a platit banii?