VIDEO Victor Ponta catre ministrul Educatiei: Va felicit ca nu v-ati lasat impresionat de tot felul de frustrati cu satisfactii sadice de a pica elevii

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 4 iulie 2013, 13:40 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta l-a felicitat, joi, in cadrul sedintei de guvern, pe ministrul Educatiei Remus Pricopie pentru organizarea exameneleor nationale si pentru faptul ca nu s-a lasat "impresionat de tot felul de frustratii" cu satisfactii "sadice" de a pica elevi. El a afirmat de asemenea ca nu doreste ca "anatema" fraudei de la liceul Bolintineanu sa fie aruncata pe toata lumea.

"Eu nu as vrea sa aruncam anatema pe toata lumea, 99% dintre profesori si elevi si-au facut datoria corect. Va felicit pentru organizare, va felicit ca nu v-ati lasat impresionat de tot felul de frustrati care au satisfactii sadice ca pica nu-stiu-cati elevi," a spus Ponta.

Ponta s-a referit si la "sistemul din 2010-2011 cand era campionatul de 'cati copii distrugem'," "Frustratii s-au dus unde le e locul", a completat el.
 
El a catalogat examenele nationale din acest an ca "examene normale pentru oameni normali, cei foarte buni iau 10, cei foarte slabi pica. Scopul unui guvern nu este cati copii au mai distrus, acest lucru tine de probleme psihologice". "Va anunt public sustinerea mea pentru ideea de a incerca sa facem examene normale pentru oameni normali", a declarat Victor Ponta.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3143 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    felicitari (Joi, 4 iulie 2013, 13:46)

    easy [utilizator]

    si mai puneti niste toner in copiator ca sa iasa toti cu o singura sinapsa si sa voteze pe kkrau sau alti diformi ai sistemului

    din ciclul 'tara te vrea prost': asta votezi, asta ai, cum era ca ditamai plagiatorul sa incurajeze meritocratia?
    • +9 (13 voturi)    
      auzi la ei ``tara te vrea prost``.. (Joi, 4 iulie 2013, 14:56)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui easy

      nu tara fratilor ``va vrea prosti``...ci poporul care o locuieste...parintii imbecili care nu le dau copiilor educatia necesara ACASA ...sistemul creat de un popor bolnav, care nu si poate schimba mentalitatea formata pe parcursul a 45 de ani de asa zis comunism..
      • 0 (0 voturi)    
        45 de ani ? (Joi, 4 iulie 2013, 21:49)

        kelye [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Mai pune, stiu ca o statistica de prin '40 zicea ceva de 50-60% rata de analfabetism.
        Una de acum 2 ani ne punea pe primul loc in Europa cu 6%.
        Si daca te apuci sa cauti pe youtube filme cu 'tarani romani' iti dai seama ca nu e departe de adevar statistica aia,

        Dar e mai usor sa dai vina pe altii decat sa recunosti cand gresesti si ca ceva e putred chiar in ograda ta.
  • -14 (14 voturi)    
    In mod normal PDL ar trebui sa fie mandru de (Joi, 4 iulie 2013, 13:50)

    HotDog [utilizator]

    rezultatele din acest an caci aceasta promotie a fost educata preponderent sub PDL!! Peste 4 ani rezultatele vor reflecta politica in educatie a d-lui Pricopie!!
    • +11 (11 voturi)    
      rezultatele... (Joi, 4 iulie 2013, 14:38)

      echos [utilizator] i-a raspuns lui HotDog

      reflectă organigrama şi structura făcută cei care păstoreau ministerul cel putin acum 4 ani. PDL n-a reuşit să o modifice decât în mică masură, cu aplicabilitate teoretică de anul trecut! Aşa las-o că măcăne...
      Sau încă incasezi cei 0,25€ pe post?
  • +16 (16 voturi)    
    Pai la asha popor (Joi, 4 iulie 2013, 13:53)

    bogdan1477 [utilizator]

    Asha conducatori. Nu conteaza daca loazele stiu au nu ceva, facem examenul suficient de usor incit sa treaca citi e nevoie.

    Daca examenul la matematica a fost de dificultate normala, cu subiecte gen 4*4+10 sau ana are mere, nu mai e nimic de zis.
    Si da' sunt citiva frustrati. Frustratii sunt aia care chiar un invatat 8 ani si care se vad acum egalati de tot submediocrul care-a luat peste 9.50 pentru ca subiectele au fost de clasa a 4-a. Da' un plagiator dovedit n-are cum intelege si aprecia munca cinstita.
    • 0 (0 voturi)    
      toate la timpul lor (Joi, 4 iulie 2013, 21:50)

      kelye [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Frustratii aia care iau 10 pe bune or sa plece in 2-3 ani, pentru ca sunt capabili.
      Incapabilii or sa ramana sa dea vina pe cer si soare.
  • +11 (11 voturi)    
    Doamne... (Joi, 4 iulie 2013, 14:04)

    m.o [utilizator]

    Cata ticalosie!
  • +13 (13 voturi)    
    sa il felicite (Joi, 4 iulie 2013, 14:09)

    rochiri [utilizator]

    si pentru gramatica
  • +12 (12 voturi)    
    !!! (Joi, 4 iulie 2013, 14:12)

    CMD [utilizator]

    Frustrat este plagiatorul!!!
  • +9 (9 voturi)    
    ? (Joi, 4 iulie 2013, 14:16)

    cotora [utilizator]

    plagiatorule este vb de calitatea elevilor si nu de cantitatea lor promovati la examenele nationale !
  • +9 (9 voturi)    
    :( (Joi, 4 iulie 2013, 14:20)

    MadalinBlidaru [utilizator]

    dezamagitor. oile sunt usor de condus.
  • +9 (9 voturi)    
    .... (Joi, 4 iulie 2013, 14:22)

    un oarecare [utilizator]

    mda... bine a gandit ticalosul...
    Generatia care a dat bac-ul anul asta voteaza doar nu...
    Bravo copii... tara va vrea prosti...
  • +11 (11 voturi)    
    bravo dogtore.... (Joi, 4 iulie 2013, 14:26)

    echos [utilizator]

    Ţării cât mai multă... prostime!
  • +7 (7 voturi)    
    A zis (Joi, 4 iulie 2013, 14:42)

    Tejveer [utilizator]

    cel care trebuie sa aiba scris pe usa de la cabinet "Xerox 0.5 lei / pagina"
  • +4 (4 voturi)    
    am inteles (Joi, 4 iulie 2013, 16:26)

    moby dick [utilizator]

    Adica frustrati sunt aia care vor sa faca ordine si disciplina intr-un sistem din ce in ce mai ravasit (si el) de clientelism si incompetenta.
    Vai de viata voastra de politicieni tembeli si incompetenti, cu bac-ul luat la 30 de ani si facultatea terminata pe la vreo 40 de ani !

    Acum 25-30 de ani sa intri la un liceu de mate-fizica
    presupunea un examen de admitere dur, unde nu
    prea aveau ce cauta norocul si bunavointa ministerului.
    Unde mai pui ca venea si examenul de la finalul
    clasei a X-a unde trebuia sa demonstrezi ca meriti cu adevarat sa termini liceul printre cei mai buni.
    Acum rezolvi ghicitori gen "Cate laturi are triunghiul"
    la sfarsitul clasei a VIII-a si nu te mai opreste nimeni si nimic pana in clasa a XII-a.
    Domnilor guvernanti, chiar nu vi se pare nimic in
    neregula ?
  • +2 (2 voturi)    
    limbaj de golanas (Joi, 4 iulie 2013, 17:13)

    yellowdog [utilizator]

    la prim-copiator
  • +3 (3 voturi)    
    diferenta (Joi, 4 iulie 2013, 17:46)

    goguleana lugojana [utilizator]

    Acum cativa ani am fost la un interviu la BSB (British School Of Bucharest, o scoala care mi-a lasat impresia ca gemea de copii de expati gen ambasadori) pentru un post de profesor de fizica, interviu tinut cu directorul scolii. Nu intru in detaliile interviului, dar un lucru mi-a ramas scrijelit pe circumvolutiuni atat de adanc incat mi-l voi aminti mereu. Imi spune tipul (un britanic pe la 35 de ani): "baiete, daca vor veni parintii sa se planga ca odraslele lor nu mai au timp acasa se se joace din cauza ce le dai prea multe teme, atunci o sa consider ca iti faci treaba bine".

    In viata mea (2 facultati, master, olimpiade nationale) am gustat tot spectrul de valori de performanta de la restante si sa-mi dea cinciul de mila la una din ele pana la a fi sef de promotie la cealalta (fara sa intru in detalii, va asigur ca ambele sunt al dracului de grele).
    Va jur cu mana pe inima ca daca ar fi sa aleg intre doua moduri de gandire (ponta vs directorul de la BSB) voi alege la infinit unul singur: performanta.

    lenesii sa se duca la sapa si tarnacop.
  • +2 (2 voturi)    
    Eu recunosc... (Joi, 4 iulie 2013, 19:07)

    uluit [utilizator]

    Cu titlu de "noblete", sunt un frustrat cu "satisfactii sadice" de a pica "elevi" precum Ponta cu "copy-paste".

    In felul asta, la votare, poate scapam de cei ca Ponta si nu trebuie sa mai fim condusi de nulitati.