Victor Ponta: Romania s-a raportat in ultimii ani la Rusia intr-un mod "copilaresc"

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 2 iulie 2013, 20:21 Actualitate | Politic


Romania s-a raportat in ultimii ani la Rusia intr-un mod "copilaresc", a declarat marti premierul Victor Ponta, intr-un interviu acordat Agerpres, pronuntandu-se pentru relatii pragmatice si constructive cu aceasta tara.

"Nu vad Rusia un inamic al Romaniei. E un vecin, un partener important pentru noi si cred ca modul in care Romania s-a raportat la Rusia in ultimii ani a fost "copilaresc", ca sa citez tot tocmai din presedinte. Putem sa fim fermi, sa ne aparam interesele, dar, in acelasi timp, putem sa fim pragmatici si constructivi in relatia cu Rusia", a afirmat Victor Ponta.

Traian Basescu spunea saptamana trecuta ca ideea "am pierdut Nabucco, ne ducem la South Stream" este "o copilarie". El a facut aceasta afirmatia dupa ce autoritatile de la Astana au avansat propunerea de a ne livra gaz printr-o extensie a South Stream intre Bulgaria si Romania.

In interviu, Victor Ponta a subliniat necesitatea tarii noastre de a-si apara cu fermitate interesele, cum ar fi diversificarea surselor de aprovizionare cu gaze.

"Nu ascund faptul ca imi doresc sa avem investitii din Rusia, sa avem o relatie normala, insa, cand ai un monopol practic al furnizarii de gaze, cum are Gazpromul, inevitabil pozitia de negociere e slaba. Cand incepi sa ai si alte variante, fie ca e vorba de Kazahstan, fie ca e vorba de Azerbaidjan, fie ca e vorba de resurse interne, poti sa negociezi mai bine. Pana la urma e rational aici si nu cred ca se supara nimeni cand spun lucrul acesta", a mai spus seful Guvernului.

El a mentionat ca ministrul de Externe, Titus Corlatean, care va merge in cursul acestei luni la Moscova, "are un mandat politic de deschidere si de consolidare a colaborarii economice intre guverne".

Ponta si-a exprimat convingerea ca vizita sefului diplomatiei romane va fi urmata si de vizitele altor demnitari, ministri.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2708 vizualizari

  • -11 (13 voturi)    
    hm (Marţi, 2 iulie 2013, 20:44)

    cel_groaznic [utilizator]

    s-ar putea să fie primul lucru deștept pe care-l zice pontescu.... să facem semn în calendar
    rămâne de văzut, totuși, ce înțelege domnia lui prin atitudine ne-copilărească
    • +3 (3 voturi)    
      si Basarabia si Bucovina de Nord? (Miercuri, 3 iulie 2013, 2:25)

      tanase_v [utilizator] i-a raspuns lui cel_groaznic

      si Basarabia si Bucovina de Nord?

      Tradatorilor!
  • +18 (18 voturi)    
    Tezaurul si Basarabia sunt copilarii? (Marţi, 2 iulie 2013, 20:52)

    Gryphus [utilizator]

    Ponta e disperat sa se pozeze cu secretara lui Putin si e in stare chiar sa faca uitat Tezaurul FURAT de RUSIA si FURTUL Basarabiei doar pt a fi invitat pt o poza la Moscova...
  • +16 (16 voturi)    
    Serios? (Marţi, 2 iulie 2013, 20:59)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Pai si Rusia intr-un mod matur refuza inapoierea tezaurului?
    • -5 (5 voturi)    
      HABAR NU AVETI! (Marţi, 2 iulie 2013, 23:59)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      TEZAURUL SI BASARABIA sunt subiecte definitiv inchise! Tezaurul a fost dus in Rusia condusa de tarul Nicolae al-II-lea Romanov si a fost facut praf de Rusia condusa de guvernul bolsevic condus de Vladimir Ilici Ulianov, mai cunoscut sub numele de "LENIN"! Bolsevicii lui Lenin au cumparat din tarile occidentale democratice armament, munitie, alimente si alte "furnituri" pe care le-au platit cu aurul din tezaurul Romaniei! Capitalistii occidentali nu s-au impiedicat in doctrine politice sau in principii etice: AURUL NU ARE MIROS! Asa se face ca lingouri de aur cu sigla BNR se afla in Banca Nationala a Frantei si in alte banci occidentale! Asa ca tezaurul, pa!
      Basarabia este o cauza pierduta pentru Romania din trei "motive" cel putin:
      1. In vara lui 1940, dupa cele doua ultimatumuri sovietice(26 si 28 iunie), regele Carol al-II-le impreuna cu guvernul si parlamentul au hotarat cedarea Basarabiei catre URSS, fara lupta, ordonand retragerea armatei si autoritatilor romanesti din acest teritoriu;
      2. in 1991, in conditiile destramarii URSS, Moldova de peste Prut s-a desprins de Rusia si s-a proclamat stat independent de sine-statator! Nu s-a spus nimic despre unirea cu Romania! De altfel Romania a fost primul stat care a recunoscut oficial noul stat: REPUBLICA MOLDOVA;
      3. Cand Romania a fost primita in NATO si UE, una din conditiile prealabile a fost incheierea unor tratate bilaterale cu toate statele vecine prn care acestea si-au recunoscut reciproc granitele!
      Asta-i situatia! Restu-i gargara politica pentru fraieri, creduli si necunoscatori!
      • +3 (3 voturi)    
        Mor de ras (Miercuri, 3 iulie 2013, 2:01)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

        Deci tezaurul romanesc se afla in franta.
        Ba mai rau UE a recunoscut europa dupa intrarea in nato. Nu stiu unde va gaseste SRS da sunteti geniali.
  • +15 (17 voturi)    
    huo (Marţi, 2 iulie 2013, 21:06)

    Cata79 [utilizator]

    mars ma comunistule...
    • +8 (10 voturi)    
      .... (Marţi, 2 iulie 2013, 21:45)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

      jeg comunist...
  • +10 (10 voturi)    
    Rusia ne e prietena? (Marţi, 2 iulie 2013, 21:35)

    Rhadoo [utilizator]

    Rusia ne e bun vecin... Vecin?? Ponta, te auzi? URSS-ul s-a destramat in 1991, nu ii mai avem ca vecini de mult. Sau deja vezi Moldova si Transistria inapoi la "mama" Rusia?
    Rusia face bani din resurse, bani care se duc la cativa locuitori din Moscova, Sankt Petersburg, Londra etc., bani care ii cheltuie pe aur, diamante, masini, iahturi , femei si echipe de fotbal. Ce sa investeasca astia la noi? Ca de fiecare data cand au venit la "investit", au cumparat fabrici pe nimic si le-au dat la fier vechi.
    • +1 (1 vot)    
      STATELE NU AU PRIETENI... (Miercuri, 3 iulie 2013, 0:11)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui Rhadoo

      ...statele mu au dusmani, statele au doar interese pe care le servesc cat mai bine prin oamenii pe care ii promoveaza in functiile de decizie si conducere! Aceasta este o axioma fundamentala a relatiilor dintre state din cele mai vechi timpuri! Statele care au promovat in functiile de conducere persoane competente si devotate au construit pentru tarile lor imperii, statele care nu au facut asta au platit tribut sute de tone de aur, au pierdut&abandonat parti din teritoriu national sau au facut imprumuturi impovaratoare(centuri de siguranta) pe care le vor plati si nepotii nostri...in viacul vecilor! AMIN!
  • +1 (1 vot)    
    Asteptam ziua (Miercuri, 3 iulie 2013, 1:44)

    florinb1 [utilizator]

    cand Romania se va raporta la Europa intr-un mode matur.
  • +5 (5 voturi)    
    Basarabia si Bucovina de Nord Furate de Rusi (Miercuri, 3 iulie 2013, 2:24)

    tanase_v [utilizator]

    Basarabia si Bucovina de Nord Furate de Rusi
    nu sunt "copilarii" Plagiatorule,
    ci Rapturi Teritoriale facute de rusi
    prin Ultimatum de Razboi dat Romaniei!

    Dar pentru tine al carui bunic Naum, a venit la putere in Romania in spatele tancurilor Armatei Rosii
    si a fost colonel in armata bolsevizata formata de Stalin in Bucurestiul ocupat de Rusii Bolsevici
    sigur ca Basarabia si Bucovina de Nord n-au nici o importanta.
  • +1 (1 vot)    
    Da Victoras , (Miercuri, 3 iulie 2013, 7:09)

    potaissa [utilizator]

    bine c-ai fost tu barbat......
  • +1 (1 vot)    
    Adica...? (Miercuri, 3 iulie 2013, 10:12)

    Spiky [utilizator]

    Adica sa avem cu Rusia relatii mature, cum au fost cele telefonice dintre Iliescu si Gorbaciov? Sa acceptam preturi colosale la gaze si sa cerem nimic pe traseul de tranzit catre Bulgaria? Am inteles, toarshu procuror sef, cioku mik si copy/paste!
  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 3 iulie 2013, 12:41)

    a.nonim [utilizator]

    Zise pontonel, cel mai imatur prim-ministru din Europa...