PPDD se dezintegreaza: Un senator, Tudor Barbu, si doi deputati, au demisionat

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 17 iunie 2013, 16:51 Actualitate | Politic


Tudor Barbu, un apropiat al lui Dan Diaconescu, si-a anuntat luni, in plenul Senatului, demisia din partid si inscrierea in randul conservatorilor. Barbu a anuntat de la tribuna senatului ca va activa in grupul PC.

Totodata, doi deputati PPDD au anuntat la Camera demisia din partid. Este vorba despre Ionut Tanase si Razvan Rotaru.

Ionut Tanase a anuntat ca va activa ca independent in timp ce Rotaru se va inscrie in PC.

Pana la acest moment, PPDD pierduse 12 parlamentari care s-au inscris in:
  • PC - Mihai Cristian Danut, Moldovan Ioan si Coman Gheorghe
  • PNL- Nicoara Romeo Florin
  • Independenti -  Alin Constantin, Cezar Cioata, Mihai Tararache, Radu Popa, Mihai Aurelian, Ion Scheau, Viorel Blajut si Ovidiu Ioan Dumitru.

















6269 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    si tu Brutus? (Luni, 17 iunie 2013, 16:54)

    timpul [anonim]

    Si cand ma gandesc in cate dupamaieze si seri milioane de romani se uitau vrajiti la furunculul acesta numit Tudor Barbu. Trebuie sa recunosc ca a stiut
    sa-si pudreze cu maiestrie buba urat mirositoare numita caracter…
    • +16 (16 voturi)    
      mda (Luni, 17 iunie 2013, 18:01)

      mircearh [utilizator] i-a raspuns lui timpul

      Parca ieri scuipa flacari la Turcescu in emisiune la adresa USL, ca in vremurile bune ale OTV. Ce ii mai placea sa afirme ca romanii sunt de vina pentru USL, ca ei au votat, ei au pus puterea in mana mafiotilor... poftim mostra de verticalitate. Si nu s-a dus oriunde , ci taman la Voiculescu in ograda.
      Da da, stim... nu mai rezona cu politica PPDD, nu se ma regasea in acel partid.
      Hai sictir .
    • +4 (4 voturi)    
      "Iubesc trădarea, dar îi urăsc pe trădători!" (Marţi, 18 iunie 2013, 8:37)

      padar [anonim] i-a raspuns lui timpul

      Că T.B. a făcut acest gest nu mă miră. Răzbătea şi prin sticla televizorului duhoarea caracterului acestui individ! Mă îngrijorează însă că oamenii care ţin în mână (pe faţă sau din umbră) destinele acestei ţări, iau cu atâta uşurinţă în braţe exact pe cei care i-au scuipat mai mult. O fi bun machiavelismul, dar nici chiar aşa! Nici măcar la nivelul lui Caţavencu al lui nenea Iancu nu se ridică.
  • +10 (16 voturi)    
    au platit locurile (Luni, 17 iunie 2013, 17:00)

    serbancc [utilizator]

    deci au voie sa mearga unde vor ei
  • +23 (23 voturi)    
    o secatura... (Luni, 17 iunie 2013, 17:01)

    alin [anonim]

    nu era acesta gazetarul gladiator care se lupta cu bestiile iliesciene si voiculesciene? Desi s-a regularizat cursul Dambovitei, se pare ca Bucurestiul este in continuare un focar urat mirositor, precum o canalizare descoperita, prin care se scurg, gretos, toate dejectiile, precum acest Tudor Barbu. Sa-ti fie rusine!
  • +18 (18 voturi)    
    mare deamagire (Luni, 17 iunie 2013, 17:09)

    ivanescu [utilizator]

    ...doamn ,incredibil,sincer nu ma asteptam la asa ceva din partea lui Barbu !...cate sute de miloane de euro o fi primit ,altfel nu-mi explic !...doamne ce-l mai critica pe voiculescu si antenele si acum aterizeaza in bratele lui ....ce scursura de om trebuie sa fi sa faci asa ceva ?......sincermare dezamagire !
    • +16 (16 voturi)    
      ... ca sa se vada pe sticla... (Luni, 17 iunie 2013, 17:31)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui ivanescu

      Ce nu face omul ca sa se vada pe teveu... iar cu Domnu Dan slaba nadejde. Nu cred ca i-au dat multi bani, dar cred ca i-au asigurat spatiu pe sticla ca sa ne desfete vorbind de "printzipii" exact din vizuina varanului! Bravos nea Barbule, trecusi de partea ciocoilor!
  • +12 (12 voturi)    
    m-am inselat! (Luni, 17 iunie 2013, 17:11)

    un dac [utilizator]

    ticul lui cu degetele, asemanator becalianului, il facea potrivit pentru PNL.
    Caracterul insa se potriveste ambelor partide.

    Intrebare pentru B1: va mai fi invitat Barbu pe la voi? sau in sfarsit o sa va dati seama ca audienta nu inseamna intotdeauna calitate?

    Nu mi-e deloc drag diaconescu, dar orice smecheras care-si da seama in cateva luni ca partidul, vezi doamne, nu-l reprezinta, ar trebui sa-si bage noile pareri politice in dos si sa plece acasa. Sa-i lase si pe altii.
  • +13 (15 voturi)    
    Un traseist jenant (Luni, 17 iunie 2013, 17:35)

    alex1234 [utilizator]

    Ma da cum mai urla Barbu la bietii pensionari pe OTV:
    sa nu mai voteze cu USL-ul ca-i minte si-i prosteste:

    "Sa dea Maicuta Domnului sa vina USL-ul, ma rog sa vina USL-ul, sa va vad ce rau o s-o duceti si cum o
    sa va mai plangeti dupa vreo 10 luni, cum va vinde USL-ul toata tara si voi o sa ramaneti nenorociti"

    Pe vremea aia se-mbraca cu camasi de la Dragonul Rosu u pulover de-un milion si avea ochelari cu rame groase negre...

    Si iata-l chiar pe el, Manjitul cum sare acum in barca "celor care vand tara chiar zilele astea caci acordul cu FMI curge curge..."

    Acuma de cand a "pus botul" (ca sa-l citez chiar pe el, folosindu-i limbajul de cartier) si-a luat camasi scumpe ochelari cu rame subtiri transparente (cand ii mai poarta, ca vrea sa para ca are o vedere perfecta si mai nou apare fara ei) si-si lipeste cu mandrie insigna de parlamentar agatata in primul costum de parvenit care si l-a luat cu jumate din primul salar de parlamentar...insigna pe care o arata pe la toate posturile tv pe unde merge...


    E bine sa ai gena minciunii in sange?
    Spune-i ma fetitei tale cum ai devenit primul traseist al Tarii !

    Sa-ti fie Rusine ma. sa candidezi pentru Un Partid pe banii lui Diaconescu si pe credibilitatea OTV-ului si sa sari ca ultimul centurist (astea sunt chiar cuvintele tale despre centuristi ca tine) in barca altui partid pe care-l injurai de mama focului.

    Tu erai nime-n drum ma Barbule fara Dan Diaconescu
    Toata viata ta n-ai facut nimica si te-ai cocotat acuma
    pe spatele lui Dan Diaconescu care ti-a pus la dispozitie si OTV-ul si ti-a dat locul de senator PPDD

    Dar Dumnezeu nu bate cu bota, Barbule manjitule
    Vei pati pe masura faptelelor tale si a minciunilor care le-ai zis bietilor oameni.

    Sa-ti fie Rusine Obrazului Gros!
    Rusine pe care nu o ai !

    Cata lipsa de caracter la barbu asta, de neimaginat ...si cum facea el pe cinstitul si pe integru....

    Scarba care te incearca cand vezi asa comportament...e putin spus...

    Sa bati tare din palme pentru Varan!
    • +11 (13 voturi)    
      Ca sa vedeti caracterul mizerabil de mincinos (Luni, 17 iunie 2013, 18:09)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Ca sa vedeti caracterul mizerabil de mincinos al acestui "barbu":

      1. Tudor Barbu 13 mai 2013
      “Dacă domnul Vochiţoiu v-a spus că plec din partid a făcut o gravă eroare"

      2. Si o luna mai tarziu dus a fost la PC .....cu eroarea-n gura cu tot

      Cum ii lasa Dumnezeu pe pamant pe astfel de mincinosi....?

      Si e plina tara asta de ei!

      Altul la fel de mare e celebrul Plagiator care dupa
      ce a xeroxat zeci de pagini si a furat un totlu universitar se jura de mama focului ca nu a plagiat.
  • +4 (6 voturi)    
    Sa nu uitam (Luni, 17 iunie 2013, 18:41)

    mircea_cjn [utilizator]

    Acest partid a fost votat, ceea ce spune mult despre calitatea poporului roman.
    De altfel multi europeni ne zic populatie si nu popor. O mare diferenta.
    • +4 (4 voturi)    
      parca asta era lozinca lui Barbu Manjitul (Luni, 17 iunie 2013, 19:42)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      parca asta cu "populatie nu popor"
      era lozinca lui Barbu Manjitul

      vad ca la tine a mers si s-a prins
  • +4 (6 voturi)    
    Bravo domnule Barbu, mare caracter ai. (Luni, 17 iunie 2013, 20:26)

    Adrian [anonim]

    Bravo Domule !

    Voi incerca sa ma exprim cat mai civilizat, desi atunci cand vorbesti despre un astfel de caracter, creierul pare ca se revolta, si trebuie sa fac un mare efort pentru a nu jigni.
    Imi aduc aminte ca, din cand in cand, ma uitam la emisiunile acestui realizator, si ma minunam cum putea el sa-i injure ca la usa cortului pe bietii oameni care ii citisera caracterul. Si eu aveam tendinta de a suna in emisiunile lui, dar nu puteam sa-i suport jignirile de care asi fi avut parte indiferent de tonul cu care i-as f vorbit.
    Si acum, iata, si-a aratat minunaul sau caracter. Eram sigur ca asa va proceda, odata intrat in Parlament. Bravo domnule Barbu ! Le-ai aratat romanilor ce au votat. Ti-ai aratat adevarata ta fata, si astfet toti cei pe care i-ai jignit in emisiunile tale, pot acum sa se uite cu demnitate in ochii tai. Dar oare tu te poti uita cu demnitate in ochii cuiva ? Cu siguranta ca da. La un asemenea caracter, demnitatea e ultima calitate pe care o poti avea.
    Nu iti pot lasa nici macar satisfactia ca si pe mine m-ai pacalit. Nu l-am crezut pe Dan Diaconescu nici o secunda in toata acea penibila campanie electorala, si, in consecinta, nici pe tine. Nu pe Diaconescu il plang, ci pe tine, domnule Barbu.
    Si un ultim amanunt: si eu fac parte din cei care au plecat din Romania, gonit de minunata clasa politica de acolo, doar ca eu nu "spal funduri" prin Italia sau Spania, asa cum le spuneau tu romanilor in emisiunile tale, ci am norocul sa stau intr-una din cele mai civilizate tari din lume, in nordul Europei, unde sunt respectat si am parte de servicii publice ireprosaile.
    Ramai dumneata, domnule Barbu, cu minunatul tau caracter, ramai deci, cu noul tau partid, si cu mizeria din sufletul tau.
    Probabil ca Fundatia Dan Voiculescu o va tine pe fetita ta la Oxford sau Cambridge, si nu te condamn pentru asta (nimeni nu are dreptul sa -ti jigneasca familia), dar parca e totusi prea multa lipsa de bun simt in ceea ce ai facut.

    Cu respect (totusi),
    Adrian
    • +7 (7 voturi)    
      Ce respect? (Luni, 17 iunie 2013, 21:04)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Ce respect?

      Oameni ca Barbu se numesc Lichele cu L-mare...

      A mintit in fata sute de mii de oameni.....la OTV ani in sir la ore de varf ...il injura pe Varan ca pe unul dintre cei mai mari infractori ai acestei Tari....si Antenele ca pe niste oameni care jignesc meseria de ziarist....

      II injura pe pensionarii care votasera USL-ul spunandu-le "cum o sa-i nenoroceasca USL-ul"
      si "ce i-a mai prostit USL-ul "

      Il citez pe mincinos:
      "ma rog de Maica Domnului sa castige USL-ul sa va mai aud peste juma' de an" "o sa ajungeti la sapa de lemn cu USL-ul la guvernare"


      Si ce face acum, dupa juma' de an?

      Hop sare in barca USL-ul la PC, batandu-si joc de oamenii care l-au votat pe listele ppdd...

      Pai de ce n-ai candidat pe listele PC - USL...mincinosule ?

      Ce ne mai spune acest traseist tupeist:
      "Am avut o discutie deosebit de importanta cu D-l
      Dan Voiculescu atat pentru PC cat si pentru viitor meu politic"

      Vedeti nu mai e "Varan" e "D-l Dan Voiculescu" si nu mai e un "mogul corupt" ci un "domn cu care el ia deciziii deosebit de importante pentru tara"

      Traseistul se simte si important ca-n proverbul ala cu ..."nu-i destul daca nu e fudul"

      Si ce ne mai spune dupa intalnirea cu "dl Dan Voiculescu", intrebat ce l-a determinat sa sara azi barca puterii:

      "La Tg.Jiu PC-ul este practic in opozitie"

      Sa vii cu asemenea gogosi ca sa-ti justifici parvenitismul politic si traseismul politic ordinar va dati seama ca "lichea"
      e un cuvant frumos.
      pentru cineva care spune ieri una miilor de alegatori si azi face alta

      LICHEÁ, lichele - Om fără caracter, lipsit de demnitate,

      Pai da-ti demisia din Parlament, traseistule, baga-te in PC si candideaza acolo...dar nu poti sta acolo cu mutra ta umflata batandu-ti joc de voturile acelor oameni care au votat ppdd-ul nu pc-ul.
      Bataie de joc si mincinos ca barbu asta mai rar
      Probabil de la stramosii lui vine si expresia "sa dai barbi" el a dat azi una, miilor de oameni care l-au votat Rusine ma barbu
      • +7 (7 voturi)    
        Urla pe OTV cum a dat Varanul o lovitura de stat (Luni, 17 iunie 2013, 21:18)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Nu mai departe de anul trecut:
        A urla tde mama focului pe OTV, saptamani in sir, "cum a dat Varanul o lovitura de stat"

        Si acum s-a dus sa-i pupe mana...."d-lui Dan Voiculescu" si "s adiscute lucruri importante pentru PC si pentru viitorul lui politic"
        (ca sa-l cittez pe acest traseist)

        Nu mai am cuvinte in limba romana sa caracterizez un astfel de ...

        Spuneti voi cum naiba se numeste un astfel de trepadus?
  • +4 (4 voturi)    
    penalul barbu (Luni, 17 iunie 2013, 21:03)

    florian [anonim]

    - senatorul PP DD - t. barbu. este unul din primii reportreri ai TVR condamnati penal: cu executare - prin 92-96 -, pentru coruptie = mita + santaj la publicitate matrasita in TVR!
    La asa mare caracter si politichia se aseamana!
    • +7 (7 voturi)    
      Mare Mizerabil ! (Luni, 17 iunie 2013, 21:12)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui florian

      Mare Mizerabil !

      Practic cel mai mare mizerabil din ultimii 23 de ani din presa romana

      dupa cat a latrat pe otv contra celor la care azi s-a dus sa le pupe mana ....

      a depasit orice record imaginabil de lipsa de caracter.
  • +6 (6 voturi)    
    comentariu (Luni, 17 iunie 2013, 22:42)

    georgeta [anonim]

    asta nu e OM, sa-i fie rusine, lipsa de caracter, cum se justifica in fata celor care l-au votat, dar in fata copiilor lui. mai are neobrazarea sa apara si la televizor.
    Sa-ti vie rusine, sunt de acord cu toate comentariile facute, ar fi bine sa dispari , mi-e scarba sa te mai vad.
  • +3 (3 voturi)    
    Proverbe si zicale romanesti : (Luni, 17 iunie 2013, 23:12)

    dekar [utilizator]

    Spune-mi cu cine te aduni,ca sa-ti spun cine esti...
    Cin's-aseamana,se-aduna.
  • +4 (4 voturi)    
    coruptul (Luni, 17 iunie 2013, 23:48)

    tiranul [anonim]

    ''Pe ce '' te-ai vandut barbule,unde este revolutionarul din tine care promitea ca o sa darami marii corupti?
    Ai devenit si tu o mica tarf..a politica.Crezi ca ai sa reusesti sa mai aduni voturi inafara familiei tale?
    Du-te'n........piata si stai de vorba cu cei pe care ii pacaleai si eu ti-as da un scuipat in ochi dar ei.

    ai un caracter josnic barbule dar daca prindeai un ciolan pai tu erai mai periculos ca ilevici......ptuu pe mandria ta
  • +4 (4 voturi)    
    Nu mi-a placut niciodata! (Marţi, 18 iunie 2013, 0:10)

    gazania [utilizator]

    Mi se parea ca facea exces de zel la OTV, era prea teatral, fals si uite ca nu m-am inselat. Daca mai avea rusine nu aparea la B1 in seara asta si nici la alta TV , cel putin cateva saptamani.Poate doar la A3, unde va fi primit cu bratele deschise. O mare dezamagire pt multi.
  • +4 (4 voturi)    
    pentru barbu (Marţi, 18 iunie 2013, 1:41)

    diaspora [anonim]

    Rusine sa iti fie barbule si sa te pedepseasca d-zeu pentru oamenii necajiti cu lacrimi pe obraz.Le-ai luat voturile si ai fugit cu ele la PC ca daca,ai fi candidat pe listele lor azi nu erai in parlament.Cine crezi ca te mai voteaza ca USL-ul se duce cat de curand,ai fugit dupa ciolan ?nu o sa ai parte de el ca prostimea o sa dea jos si pe nenorocitii de la putere care astazi taie si spanzura.Tradatorule.
  • +2 (2 voturi)    
    ? (Marţi, 18 iunie 2013, 5:55)

    cotora [utilizator]

    ce o fi promis PC in schimb lui barbu ?
  • +2 (2 voturi)    
    un alt infect (Marţi, 18 iunie 2013, 8:02)

    dan [anonim]

    Ce se mai batea cu caramida in piept cum ca"Romanii sunt de vina ca a luat 70% USL"
    Acum e si el varanel....
  • +2 (2 voturi)    
    pe barbu l-a 'cautat' vreun psihiatru? (Marţi, 18 iunie 2013, 8:11)

    barbu nebunu [anonim]

    barbu ala oricum era o caricatura de politician, cu semne clare de boli psihice; si-a gasit in sfirsit locul cel mai potrivit, alaturi de varan; nu ca nu s-ar fi potrivit si in ppdd, dar asa-i politica, c..va.
  • +1 (1 vot)    
    ppdd se deizentegreaza (Marţi, 18 iunie 2013, 11:54)

    marga 2 [utilizator]

    Dacă ne uităm în trecut ,ne dăm seama că de la început acest partid PP-DD a fost inițiat la comanda lui Felix.Faptul că Dan Diaconescu a fost ''ajutat'' la un moment dat de Camelia Voiculescu,pentru modernizarea studioului OTV (se știe că a funcționat într-o garsonieră) , apoi au deschis un alt post tv împreună,demonstrează că era partidul satelit al PC-lui.Faptul că unii parlamentari nu au vrut să treacă la PC, nu a fost chiar pe placul lui Voiculescu,care cu promisiuni știute numai de el a reușit totuși să-l atragă și pe Tudor Barbu.cel mai vocal (fost) antisistem dintre toți .Socul suferit de mulți oteviști este mare și îndreptățit. Este bună vorba: ''banii ochiul dracului'' Păcat,avea un viitor în viața politică,nu se știe dacă nu a dat cu piciorul pentru un pumn de dolari.
  • +1 (1 vot)    
    Barbu Bicilis o sa-i ramana numele (Marţi, 18 iunie 2013, 13:42)

    alex1234 [utilizator]

    Barbu Bicilis o sa-i ramana numele

    "N-avem oameni ce se lupta cu retoricele suliti
    In aplauzele grele a canaliei de uliti,
    Panglioari în ale tarii, care joaca ca pe funii,
    Masti cu toate de renume din comedia minciunii?
    Au de patrie, virtute, nu vorbeste liberalul,
    De ai crede ca viata-i e curata ca cristalul?
    Nici visezi ca îmainte-ti sta un stâlp de cafenele,
    Ce îsi râde de-aste vorbe îngânându-le pe ele.
    Vezi colo pe uriciunea fara suflet, fara cuget,
    Cu privirea-mparosata si la falci umflat si buget,
    Negru, cocosat si lacom, un izvor de siretlicuri,
    La tovarasii sai spune veninoasele-i nimicuri;
    Toti pe buze-având virtute, iar în ei moneda calpa,
    Quintesenta de mizerii de la crestet pâna-n talpa.
    Si deasupra tuturora, oastea sa si-o recunoasca,

    Isi arunca pocitura bulbucatii ochi de broasca...

    Dintr-acestia tara noastra îsi alege astazi solii!
    Oameni vrednici ca sa saza în zidirea sfintei Golii,
    In camesi cu mâneci lunge si pe capete scufie,
    Ne fac legi si ne pun biruri, ne vorbesc filosofie.
    Patriotii! Virtuosii, ctitori de asezaminte,
    Unde spumega desfrâul în miscari si în cuvinte,
    Cu evlavie de vulpe, ca în strane, sed pe locuri
    Si aplauda frenetic schime, cântece si jocuri...
    Si apoi în Sfatul tarii se adun sa se admire
    Bulgaroi cu ceafa groasa, grecotei cu nas subtire;
    Toate mutrele acestea sunt pretinse de roman,
    Toata greco-bulgarimea e nepoata lui Traian!
    " (Mihai Eminescu, Scrisoarea III)
  • 0 (0 voturi)    
    BOLNAV MINTAL... (Marţi, 18 iunie 2013, 14:08)

    dincannes [utilizator]

    ... 100%.
  • 0 (0 voturi)    
    TUDOR BARBU,UN CIOCOI CA TOTI CEILALTI... (Marţi, 18 iunie 2013, 17:12)

    Relu [anonim]

    Sincer,sunt foarte dezamagit de acest"mare justitiar"!
    El care urla din toti rarunchii"ciocoii si ciocoii",acum e cu ei...
    Chiar in barca PC,adica cu Voiculescu,secundul si complicele lui Iliescu,in asasinarea cuplului Ceausescu si ruinarea Romaniei...
  • 0 (0 voturi)    
    barbu (Marţi, 18 iunie 2013, 17:27)

    mioara [anonim]

    bravo d-le barbu mare om mare caracter rusine sa-ti fie daca mai sti ce inseamna asta
  • 0 (0 voturi)    
    Barbu asta-i dus cu pluta! (Marţi, 18 iunie 2013, 18:36)

    vlad [anonim]

    Pirivirea sa ciudata,spune totul,tocmai de aceea se si potrivea cu V.C.Tudor,de aceea a trecut si pe la acesta.
    Acum a ajuns din lac in putz,in curtea lui Felix,dovedind si faptul ca-i un mare halos dupa malai,iar d.p.d.v moral,e un zero absolut,raminind mereu acelasi bufon national!
  • 0 (0 voturi)    
    cameleonul trage la varan (Duminică, 13 octombrie 2013, 20:53)

    geo [anonim]

    cameleonul trage la varan...sant tot un fel de reptile