Victor Ponta: Sova a gresit in cazul Bechtel. Nu trebuia sa spuna nimic pana nu incheia negocierea

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 28 mai 2013, 16:39 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta considera ca ministrul delegat pentru Proiecte de Infrastructura, Dan Sova, a gresit anuntand presa ca intelegerea cu Bechtel pentru autostrada Transilvania va fi reziliata luni, 27 mai, aratand ca acesta nu trebuia sa spuna nimic pana nu incheia negocierile, relateaza agentia Mediafax.

"Cred ca a fost prea transparent, ca nu trebuia sa va spuna nimic pana nu incheia negocierea. Daca v-a anuntat inainte sa incheie negocierile, inseamna ca a gresit", a spus Ponta jurnalistilor, aflat la Braila.

Joia trecuta, Sova, declarase ca luni, 27 mai, va fi reziliat contractul cu compania americana Bechtel privind constructia autostrazii Transilvania, tot atunci urmand sa fie anuntata si suma pe care o mai are de achitat statul catre constructor.

El a aratat atunci ca sunt discutate ultimele detalii privind rezilierea acordului si ca suma despagubirilor catre Bechtel a fost deja stabilita, urmand sa fie comunicata oficial luni.

Luni, acesta a revenit, afirmand ca "rezilierea contractului este o chestiune de zile, mai sunt unele detalii de pus la punct in aceasta perioada".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2597 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    tov. prim-plagiator (Marţi, 28 mai 2013, 16:47)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    si de platit, shova asta al tau... cand plateste?!
    Cu holocaustul, s/a dus in Amercica, cum, unde p..m.. se duce?!
  • +10 (10 voturi)    
    a gresit saracul.... (Marţi, 28 mai 2013, 16:49)

    translativus [utilizator]

    .....este si el mic si cu ciunga'n par !
    Acesta este sistemul politic parlamentar in care greselile alesilor sunt platite din taxele prostilor iar alesii merg din greseala in greseala, pana la victoria finala, adica viata pe care o ducem acum si mai ales sperantele de viitor.
  • +12 (12 voturi)    
    Nu nuuu... (Marţi, 28 mai 2013, 16:56)

    eek [utilizator]

    ...nu Sova a gresit, alegatorii au gresit.
    • +3 (3 voturi)    
      Corect (Marţi, 28 mai 2013, 17:47)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui eek

      Aceasta rezolutie face deja parte din planul de guvernare, sectiunea "backup".
      De asta se si insista pe extinderea atributiilor Parlamentului: pentru a pastra o aparenta de legitimitate. E relevanta obsesia uniunii pentru imagine
  • +4 (4 voturi)    
    pe sleau (Marţi, 28 mai 2013, 17:11)

    Snitzelvienez [utilizator]

    va lipseste inteligenta..ca sa mearga ceva trenbuie sa scapam de bolsevici..
  • +5 (5 voturi)    
    penibil (Marţi, 28 mai 2013, 17:15)

    ..13 [utilizator]

    Sova este de un penibil maxim. Tot ce a spus a dovedit ca este un increzut si un incapabil fara de masura, la fel ca si seful lui ajuns PM.

    Gafele se tin lant de guvernul preacuratilor....
    Ultima opinie a Consiliului Fiscal arata si mai bine cat poate si mai ales cat intelege guvernul.

    Este totul penibil pe buzunarul fraierilor din RO!

    Go Home!
  • +6 (6 voturi)    
    << //>> (Marţi, 28 mai 2013, 17:27)

    solar [utilizator]

    PE PROSTI INTOTDEAUNA II IA GURA PE DINAINTE.
    Mi-am permis sa scriu cu majuscule pentru a tine minte cine crede ca e adevarat.
  • +5 (5 voturi)    
    Ar fi interesant de explicat... (Marţi, 28 mai 2013, 17:52)

    Mihail_AD [utilizator]

    ...in ce consta transparenta.
    Dl. Sova nu a prezentat nici un detaliu legat de incheierea contractului. Ceea ce a facut a fost doar sa se laude.
    Permierul pare sa aiba definitii personale ale unor notiuni ca "transparenta".
    Personal mi s-a parut mult mai transparenta declaratia "am o simpatie pentru dl. Becali"
  • +5 (5 voturi)    
    a gresit altcineva mai intai (Marţi, 28 mai 2013, 18:02)

    [utilizator] [utilizator]

    Simona Neagu, avocatul care a primit de la Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din România (CNADNR) peste 6 milioane de euro pentru asistenta juridica acordata la întocmirea contractului semnat cu Bechtel în 2003 pentru autostrada Transilvania, a fost angajata de catre casa de avocatura Nestor Nestor Diculescu Kingston Petersen (NNDKP), una dintre cele mai importante firme de avocati din România. În noiembrie 2003, CNADNR a semnat cu Simona Neagu un contract de asistenta juridica pentru autostrada Transilvania, „care va expira la data receptiei finale a autostrazii (2013 – n.r.) sau la data încetarii din orice alte motive a contractului de construire“, dupa cum prevede acesta. Potrivit contractului de asistenta juridica semnat cu CNADNR, Simona Neagu nu are voie sa se angajeze „direct sau indirect, pe durata acestui contract (de asistenta juridica – n.r.), în activitati profesionale care ar putea intra în conflict cu activitatile ce i-au fost încredintate în cadrul acestui contract“. O alta prevedere arata ca „avocatul nu are voie în timpul perioadei de valabilitate a contractului sa dezvaluie vreo informatie confidentiala în legatura cu Proiectul fara acordul prealabil, scris, al Clientului“.
    Fara a cere rezilierea acestui contract, în martie 2006, Simona Neagu se angajeaza ca asociat senior al casei de avocatura mentionate, aflata sub contract tocmai cu firma americana. Potrivit informatiilor oficiale de pe site-ul acestei firme, NNDKP a consiliat Bechtel în problema renegocierii contractului pentru autostrada Transilvania, derulata pe parcursul anului 2005. Declaratii apartinând atât oficialilor NNDKP, cât si celor de la Bechtel arata ca un contract de asistenta juridica generala între aceste doua firme este în vigoare.
    Implicarea avocatei atât în serviciul CNADNR, cât si în cel al firmei NNDKP, care asista firma Bechtel, poate duce la rezilierea contractului semnat cu americanii, fiind vorba despre „conflict de interese“.

    Sursa:Cotidianul