Reducerea cvorumului la referendumuri la 30%, aprobata de Comisia juridica din Camera Deputatilor

de L.P.     HotNews.ro
Marţi, 28 mai 2013, 14:29 Actualitate | Politic


Comisia juridica din Camera Deputatilor a aprobat, luni seara, in unanimitate, in forma propusa, initiativa legislativa care reduce cvorumul la referendumuri la 30% din numarul alegatorilor inscrisi in listele electorale permanente. Propunerea legislativa urmeaza sa fie supusa miercuri votului plenului Camerei Deputatilor, for decizional pentru acest proiect de lege.

Saptamana trecuta, proiectul a fost aprobat de Senat cu 92 de voturi pentru.

Mai multi parlamentari USL au depus la Senat un proiect legislativ de modificare a Legii referendumului, prin care propun scaderea cvorumului de participare la referendum de la 50% la 30%.

Deputatul PSD Florin Iordache a precizat ca proiectul propune ca referendumul sa fie validat daca nu mai putin de 25% din populatia cu drept de vot se pronunta, aceasta fiind cea de-a doua conditie cumulativa.

El a aratat ca propunerea se aplica tuturor tipurilor de referendum, inclusiv celui referitor la revizuirea Constitutiei.

Guvernul va emite un aviz pozitiv la proiectul legislativ depus de mai multi parlamentari ai USL privind scaderea cvorumului de participare la referendum de la 50% la 30%, a anuntat, in 16 aprilie, premierul Victor Ponta.

"Proiectul este facut exact in baza deciziilor de anul trecut ale Curtii Constitutionale, si anume un prag identic pentru toate tipurile de referendum, nu doar pentru demiterea presedintelui sau pentru Constitutie (...) Se scade doar pragul pentru cei care eventual boicotau referendumul, pentru ca boicotul nu este o exprimare a vointei electorale. Esti pentru, contra sau sa nu impiedici adoptarea unor decizii importante", a spus Ponta in sedinta de guvern de la acea data.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















1223 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    Pai da.... (Marţi, 28 mai 2013, 14:53)

    Cataleya [utilizator]

    ...ca mass-media pierde vremea si ne impuie capul cu ce-a mancat Gigi, ce-a baut Gigi, ce-a scuipat Gigi, in timp ce adevaratele probleme sunt ignorate iar USL isi face de cap. Dupa ce legea va aparea in M. Oficial, se va trezi si presa sa-i "caineze" pe bietii romani.
  • +20 (20 voturi)    
    Crin Antonescu e grabit... (Marţi, 28 mai 2013, 14:56)

    Gryphus [utilizator]

    Crin Antonescu unelteste ceva, eu inteleg ca e disperat sa ajunga la Cotroceni dar in afara de Basescu si referendumuri mai are si alta ocupatie?
  • +18 (18 voturi)    
    la asa (Marţi, 28 mai 2013, 14:59)

    mos ion roata [utilizator]

    comisie,asa rezolutie!
  • +20 (20 voturi)    
    "democratie" (Marţi, 28 mai 2013, 15:02)

    ctman [utilizator]

    deci demos crates incepe sa devina 30% demos crates si 70% "uslates". cu adevarat acest popor isi merita conducatorii!
  • +22 (22 voturi)    
    cu 25% referendumul e ILEGITIM (Marţi, 28 mai 2013, 15:03)

    Gryphus [utilizator]

    eu NU o sa particip NICIODATA la un referendum unde e nevoie de doar 25% din voturi pt a fi validat, un astfel de referendum poate fi folositor doar unor oameni disperati cum e Crin Antonescu, oamenii noprmali nu participa la asemenea falsuri electorale

    4.5 milioane de voturi a primit USL in decembrie 2012...o fi o coincidenta ca PNL si PSD vor ca acelasi nr sa fie necesar si pt a valida orice referendum.
  • +16 (16 voturi)    
    Super tare! (Marţi, 28 mai 2013, 15:04)

    shuly [utilizator]

    De acum inainte cu 2 nebuni ,4 betivi si 6 babe se vor putea lua decizii importante pentru tara.Cum ar fi aprobarea Constitutiei,demiterea Presedintelui sau poate aderarea Romaniei la Rusia.Eu ma intreb de ce naiba nu au trecut totusi 15% ca sa fie si mai rapida procedura??Sunt foarte curios cam ce procent din populatia tarii este activ si se informeaza pe diverse domenii din alta parte decat de la Antena 3,Realitatea,RTV,B1 tv etc.Si cat la suta din astia care se informeaza de la posturile de mai sus sunt interesati si de altceva decat violuri,crime,viata vedetelor,seriale sau emisiuni de divertisment penibile?
    Cred ca aceasta decizie ar fi trebuit luata in urma unor studii sociologice ample si nu asa dupa ureche.
  • +3 (3 voturi)    
    ei (Marţi, 28 mai 2013, 18:21)

    Aramis [utilizator]

    acum ca se modifica toate maruntisurile astea, si dupa ce Felix a primit verdict de la noua justitie ca a fost insultat de Basescu care a savirsit fapte ilicite in timpul referendumului, se poate incepe cu adevarat demiterea presedintelui...

    "In consecinta, in temeiul articolelor 72, 75, 253, 1349, 1357 din Codul Civil, art.30 alin.5 si art.20 din Constitutia Romaniei, art.8 si 10 din CEDO, instanta a decis ca TRAIAN BASESCU A COMIS FAPTE ILICITE, prin afirmatiile de natura calomnioasa facute la adresa lui Dan Voiculescu."
  • +2 (2 voturi)    
    pai... (Marţi, 28 mai 2013, 20:13)

    gab0iu [utilizator]

    trebuie modificata si definitia majoritatii absolute in dex, altfel, rezultatul referendumului pe alte criterii decat 50%+1 va fi doar....relativ!