Radu Mazare, intrebat despre statiunea Mamaia: Ar trebuie sa-mi ridice statuie

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 28 mai 2013, 11:19 Actualitate | Politic


Primarul Constantei, Radu Mazare, a spus intr-un interviu pentru Agerpres ca "ar trebui să-mi ridice statuie" referindu-se la felul cum arata statiunea Mamaia dupa 13 ani de cind este primar. Mazare a vorbit si despre "ipocrizia domnilor europeni", dind exemplul scandalului Christine Lagarde - Bernard Tapie: "si, altfel, vine ambasadorul Franţei şi ne dă nouă lecţii".

Fragmente din interviul Agerpres cu Radu Mazare:

Rep: Comparaţi Mamaia 2000, cu Mamaia 2013.
Radu Mazăre: Păi ar trebui să-mi ridice statuie.

Rep: Cu ce vă mândriţi că aţi realizat în calitate de primar?
Radu Mazăre: Aş putea spune că ... nu ştiu ... sunt mai multe lucruri, pentru că sunt pe segmente diferite. Spre exemplu, îmi place ceea ce am realizat în privinţa turismului în staţiunea Mamaia. Şi, cum aici sunt 20.000 de angajaţi, mă gândesc că am reuşit să facem, pe româneşte, din rahat bici şi să şi plesnim. Fără bani mulţi, fără niciun sprijin, fără o politică guvernamentală care să ne ajute am reuşit să arătăm că se poate face ceva în România.

Pe plan sufletesc, dacă vreţi, mă bucur pentru ceea ce am realizat cu cartierul Henri Coandă, cartierul pentru amărâţi. În fiecare etapă a mandatului meu a fost ceva ce am realizat şi care m-a bucurat.

Desigur, sunt şi lucruri care nu au ieşit aşa cum mi-aş fi dorit.

Rep: Ce altceva vă mai deranjează?
Radu Mazăre: Ce mă amuză pe mine este faptul că domnii europeni ne tot dau nouă lecţii de anticorupţie, iar eu citesc în fiecare zi câte zerouri în coadă fură ei şi ce scandaluri sunt. De exemplu, ieri citeam că madam' Lagarde care e şefa FMI este anchetată. Ştiţi de ce? Că i-a facilitat omului de afaceri Bernard Tapie, francez, 400 de milioane de euro. Şi, altfel, vine ambasadorul Franţei şi ne dă nouă lecţii. Şi deşteptul acela de Sarkozy venea şi ne dădea nouă lecţii, după ce au luat bani de la Gaddafi pentru campanie electorală şi după aia l-au omorât. Asta mă deranjează, ipocrizia.

Rep: S-a spus că imnul 'Viva Mamaia' a fost plagiat. Care este adevărul?
Radu Mazăre: Sunt cumpărate drepturile melodiei de la compozitor. Un compozitor compune, altcineva cântă. Eu sunt compozitor şi i-am vândut ei drepturile; 8.000 de euro din cei 35.000 au costat drepturile. (...) V-am spus că este un compozitor croat, prietenul Loredanei, care a compus melodia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4141 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    I-au murit laudatorii (Marţi, 28 mai 2013, 11:35)

    abel [utilizator]

    Cred ca domnul Mazare are un orgoliu hipetrofic si mai cred ca face parte din categoria "omul pe masura ce imbatraneste se prosteste" , eu asta inteleg din showurile lui , mai ales showurile cu fatuci foarte tinere care contrasteaza puternic cu ridurile lui...
  • +16 (18 voturi)    
    cam greu (Marţi, 28 mai 2013, 11:35)

    PedaGogu [utilizator]

    Nu stiu daca iese bine statuia cu atatea atze de la zmeu. Plus pitzipoancele din dotare! Adevarul este ca Mamaia nu mai e ce-a fost. Daca acum 10-15 ani mai puteai sa zici ca te duci acolo sa te si relaxezi, astazi e tara lui Papura voda (pardon, Gutza-voda). Distractie nonstop, mici, bere, furaciuni, mizerie sub covor - de-astea, de la noi. De aia da lumea navala - lumea "buna", desigur. Nebunii de nemtzi, aia cu bani munciti, se duc la bulgari.
  • +12 (16 voturi)    
    becali reloaded (Marţi, 28 mai 2013, 11:43)

    dandra [utilizator]

    alt grandoman, narcist...si pe deasupra, ultra mega non stop drogat.
    priseaza asta cocaina cum beau eu cafele in zilele de luni...
  • +10 (10 voturi)    
    statuie funerara (Marţi, 28 mai 2013, 11:48)

    jcao [utilizator]

    Da, chiar ar trebui sa-i ridice statuie - din aia, funerara. A manelizat Mamaia si acum vrea recunostinta vesnica, nu i-ar mai ajunge mandatele.
  • +10 (10 voturi)    
    se rezolva... (Marţi, 28 mai 2013, 11:54)

    liviu_ [utilizator]

    si ca acea statuie sa fie cat mai fidela propun sa fie dus mazare unde vrea el sa fie statuia, si sa se toarne ciment peste!
  • +9 (9 voturi)    
    nu de statuie are nevoie (Marţi, 28 mai 2013, 12:00)

    antitot [utilizator]

    Are nevoie de o celula la rahova.
  • +10 (10 voturi)    
    da da da (Marţi, 28 mai 2013, 12:28)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    o statuie la nivelul solului ca sa poata si cainii comunitari sa-i plateasca tribut marelui lider
  • +8 (8 voturi)    
    jalnic ! (Marţi, 28 mai 2013, 13:15)

    moby dick [utilizator]

    Daca nu ma insel, Mazare este primarul Constantei, nu al Mamaiei.
    Omul asta chiar n-a vizitat alte orase din tara asta,
    sa vada si sa inteleaga ce insemana un minim de
    urbanistica si estetica ?
    Constanta este probabil singurul oras resedinta de
    judet din tara cu o zona centrala atat de mizerabila.
    Ruine peste tot, tiganie la maxim, fara locuri de
    parcare si cu terase care ocupa tot trotuarul fix in
    fata primariei !
    Mazare a reusit in cativa ani sa manelizeze orasul,
    sa-l transforme intr-o cloaca insuportabila pentru
    localnici si pentru turisti.
    Plimbarile prin oras au devenit o aventura printre
    gropi, cladiri care stau sa cada si spatii verzi sufocate de betoane.
    Pacat de orasul Constanta si de locuitorii lui, nu meritau o asemenea soarta...
    Iar Mamaia este un kitsch infiorator, populat de cocalari si pitipoance, cu hoteluri si vile construite
    claie peste gramada, fara un minim simt estetic sau reguli urbanistice.
  • +4 (4 voturi)    
    Pai tocmai aici e lectia ambasadorului (Marţi, 28 mai 2013, 13:58)

    Bogdan_1 [utilizator]

    Sa facem ca la ei astfel incat cine greseste sa plateasca, nu sa fie acoperit de gasca lui politica. Cum e nea fasola de mamaia.
  • 0 (0 voturi)    
    la faza cu Gaddafi are dreptate (Marţi, 28 mai 2013, 15:51)

    Crup [utilizator]

    Mi-e antipatic Mazare asta, dar nu cunosc multe despre Constanta si celelbrul ei cartier, statiunea Mamaia, asa ca antipatia o am numai din comportamentul public al acestuia (jalnic, in opinia mea), precum si din faptul ca pare a avea probleme serioase cu integritatea.
    Dar legat de Gaddafi cam are dreptate. Nu cu mult timp in urma, atat presedintele Frantei, Sarkozy, cat si primul ministru al Italiei, Berluscono, il primeau oficial pe Gaddafi in vizite oficiale, cu toate onorurile oficiale, se lingeau cu Gaddafi in public, nu mai puteau de atata respect si apreciere fata de omul care - chiar el a recunoscut - a ordonat doborarea unui avion civil deasupra Scotiei si implicit uciderea a peste 200 de civili occidentali nevinovati.
    Ca pe urma, in termen de maxim 1 de zile, francezii sa trimita avioanele miliatre franceze (nu stiu daca Italia a trimis trupe atunci in Libia) ca sa il kilareasca pe Gaddafi. Probabil pe Sarkozy il deranjau afirmatiile lui Gaddafi, care conforma presei din vest, aveau oarece temei, ca ii sponsorizase cu bani grei lui Sarky campania electorala.
    Aici chiar ca e ipocrizie la greu!
  • 0 (0 voturi)    
    fa-i dumneata statuie (Miercuri, 29 mai 2013, 1:03)

    the [utilizator]

    ca a lui Traian ... nud, bronzat si cu o fufà in brate ...