Crin Antonescu: Voi propune excluderea lui Andrei Chiliman din PNL

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 mai 2013, 18:42 Actualitate | Politic


Presedintele PNL, Crin Antonescu, declara ca va propune excluderea din partid a primarului Sectorului 1, Andrei Chiliman, mentionand ca decizia va apartine Delegatiei Permanente, for care se reuneste luni, relateaza Mediafax.

Antonescu a fost intrebat, intr-o interventie la Adevarul Live, daca va fi discutata saptamana viitoare excluderea lui Andrei Chiliman din partid, el raspunzand afirmativ.

Solicitat sa precizeze daca va el face propunerea in acest sens, presedintele PNL a spus: "In conformitate cu Statutul, da, decizia va fi a Delegatiei Permanente, care este un organism foarte larg, cu peste 200 de oameni. (...) Raspunsul este da".

Crin Antonescu a vorbit despre excluderea lui Andrei Chiliman in contextul in care a comentat recenta sanctionare a lui Vlad Moisescu si a altor 11 liberali, de catre organizatia PNL Sector 1.

"Sunt perfect de acord cu decizia. (...) E vorba de faptul ca, in mod cat se poate de public, aceste persoane au angajat discutii pentru o alta constructie politica, din care PNL nu face parte, au avansat chiar in ele. Ori este un lucru elementar, nu poti face parte din doua constructii politice sau din doua partide in acelasi timp. Cred ca firesc ar fi fost sa demisioneze. (...) Se spune cu foarte multa superficialitate, in opinia mea: 'au fost dati afara pentru ca au criticat'. Pai, acesti oameni, domnul Chiliman, domnul Moisescu, de mai bine de un an, in toiul campaniei electorale, in fiecare saptamana, au facut cele mai greu de imaginat atacuri la adresa mea ca presedinte al partidului, la adresa restului conducerii partidului, la adresa strategiei partidului, pe care n-am hotarat-o eu niciodata singur si, totusi, nu au fost exclusi. Acum insa suntem mult prea departe si riscam sa generam sau sa intretinem, sa toleram un soi de promiscuitate politica, absolut nesanatoasa", a spus el.

Delegatia Permanenta a PNL se reuneste luni, la ora 12.00, la Palatul Parlamentului.

Presedintele interimar al PNL Sector 1, Daniel Chitoiu, a declarat ca au fost excluse, miercuri seara, 12 persoane din partid, printre care si Vlad Moisescu, pentru faptul ca au "aderat la alte partide politice sau doctrine politice".

Chitoiu a declarat ca in cadrul sedintei Biroului Politic al PNL Sector 1 a fost decisa excluderea a 12 persoane, printre care si Vlad Moisescu.

Liderul interimar al PNL Sector 1 a precizat ca motivul excluderii este legat de "aderarea la alte partide politice sau doctrine politice".

Potrivit unor surse liberale, printre cei exclusi in sedinta de miercuri seara se afla apropiati ai lui Andrei Chiliman, din Primaria Sector 1, printre care Ioana Costescu si Bogdan Pitigoi.

Primarul Sectorului 1, Andrei Chiliman, a transmis ca este sufleteste alaturi de cei exclusi, printr-un "act ticalos", din PNL Sector 1, mentionand ca el ramane in partid pentru a se bate din interior, zi de zi, "pentru ca partidul sa se intoarca pe drumul Bratienilor, din mocirla lui Crin Antonescu".

"Sunt plecat din tara pana duminica, astfel incat nu pot fi si fizic alaturi de colegii si de prietenii mei exclusi aseara din PNL. Ii asigur, insa, ca le sunt alaturi sufleteste, asa cum si ei au fost alaturi de mine si de PNL in fiecare zi pe care am petrecut-o, in ultimii 23 de ani, in acest partid istoric. Le multumesc colegilor mei pentru modul impecabil in care si-au facut datoria fata de valorile si principiile liberale, fata de Partidul National Liberal si fata de oamenii din acest partid. Le multumesc colegilor mei si pentru buna-credinta cu care si-au facut datoria si fata de ne-oamenii din acest partid care, in ultimii ani, s-au folosit de filiala PNL-Sector 1 ca de o trambulina menita sa le conserve ori sa le relanseze cariera politica. Si colegii mei, ca multe alte mii de romani, sunt doar victime ale minciunii, ale oportunismului si ale politicianismului care subjuga, astazi, Partidul National Liberal", a scris Chiliman, pe blog.

El a precizat ca ramane in PNL.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2720 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    ? (Vineri, 24 mai 2013, 18:48)

    cotora [utilizator]

    crin antonescu, un dictator !
    • +6 (10 voturi)    
      asta stim (Vineri, 24 mai 2013, 22:26)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui cotora

      eu nu pricep de ce ceilalri liberali din partid nu fac front comun cu chiliman si baga capul inniisip ca strutii. unde e campeanu caremergea cot la cot cu coposu? unde sunt liberalii care aupus bazele acestui partid? de ce isi permit sa lase partidul la mana acestui psihopat?
      am votat pnl din 90 pana in 2004, darce a ajuns aces patid ma face sa-mi fie rusine ca ampus stampila vreodata pe ei.
      si nu dictatorii sunt oameni extremi de inteligenti. acesta este un teribilist care ar trebui sa-si faca urgent controlul psihologic. chiar nu este de glumit...
  • +19 (21 voturi)    
    cui ? (Vineri, 24 mai 2013, 19:08)

    mircearh [utilizator]

    Cui propune Antenescu excluderea ? sie insusi? cine mai permite opinie separata in partidul "liberal" la ora asta ?
  • +17 (19 voturi)    
    "Voi propune..." (Vineri, 24 mai 2013, 19:20)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    Cat bla-bla! Fii sincer si spune-o direct, Cacaraule! "Chiliman se poate considera deja exclus din PNL. Este doar o formalitate."
  • +6 (8 voturi)    
    Fara valoare (Vineri, 24 mai 2013, 19:24)

    Daniels22026 [utilizator]

    PNL-ul este un partid puternic si atit. Nimic bun nu poate genera acest partid, nici daca se pastreaza in forma actuala, nici daca se divide, nici daca dispare.

    Nici un personaj valoros nu se va naste din PNL in urmatorii ani. Nici o idee valoroasa nu va genera acest partid in viitorul apropiat. Desi sint puternici, liberalii si partidul lor au o utilitate nula pentru tara.

    Nu-mi pare rau pentru nici un liberal, nici daca pleaca, nici daca ramine si nici daca este alungat din partid. Oamenii astia se merita reciproc.
  • +11 (13 voturi)    
    Becali in PNL...Chiliman afara (Vineri, 24 mai 2013, 19:27)

    Gryphus [utilizator]

    Crin Antonescu a adus doar lichele, securisti si traficanti in PNL: Sorin Rosca Stanescu, George Becali
  • +5 (7 voturi)    
    IO ZIC.... (Vineri, 24 mai 2013, 19:28)

    danLaden [utilizator]

    ...sa-i excluzi pe toti si sa ramai singurul membru,presedinte si ce mai vrea muschii tai...
    cit timp conduci un partid liberal prin diktatura,orikare membru ar avea de obiectat...
  • +6 (8 voturi)    
    cacaraul, acest mic stalin... (Vineri, 24 mai 2013, 19:49)

    triciupa [utilizator]

    ... de Isaccea ii da afara pe liberalii vechi pentru a face loc liberalilor "noi": fenechiu, chiuariu, srs s.a.m.d., mai potriviti cu "exigentele" regimului voiculescu. Si uite asa peneleul devine penaleu...
  • +6 (8 voturi)    
    Liniste in partid! Doarme liberalismul.. (Vineri, 24 mai 2013, 20:00)

    ipolitic [utilizator]

    Icar.
    Mai sus,tot mai sus..pînă și-a pierdut PNL.
    Oricum, rata de excludere din PNL e cam mica.
    Pînă ajunge la un milion, trec alegerile.
  • +6 (8 voturi)    
    PNL (Vineri, 24 mai 2013, 20:04)

    falcoind [utilizator]

    Un partid care nu mai exista decit cu numele, doctrina liberala a fost de mult facuta praf , Cacaraul doar termina treaba.
  • +15 (17 voturi)    
    Nepotrivire (Vineri, 24 mai 2013, 20:19)

    catalin72 [utilizator]

    Mi se pare normal ,Chiliman nu-i cercetat penal ,ce sa caute in noul PNL ??
  • +6 (8 voturi)    
    cum e cu libertatea de opinie? (Vineri, 24 mai 2013, 20:53)

    dadan [utilizator]

    Doar lichelele gen SRS care il pupa in fund pe Antenescu au drept de opinie? Cand s-a cerut de catre PSD excluderea lui SRS din partid toti au sarit ca arsi ca in partid exista drept la opinie si nu se exclude doar pentru declaratii... SRS a facut mai mult decat declaratii, lucreaza din greu la demolarea democratiei direct din parlamentul Romaniei si nu numai ca nu e dat afara in suturi ci e ridicat la rang de erou - adica esti un simplu latrau daca-l injuri pe Basescu, pana si retardatul de Ghise o poate face ... insa daca-l injuri si pe Ponta care se vrea un lider incontestabil, pai atunci chiar esti golan de parlamentar cu acte in regula....
  • +3 (5 voturi)    
    alianța cu psd este mai mult decât contra-naturii (Vineri, 24 mai 2013, 21:19)

    visio [utilizator]

    dar lui Căcărău îi place...în pnl există un nucleu foarte nociv; din cauza acelui nucleu, pnl s-a rupt odată și se va mai rupe cât de curând; liberalii veritabili nu se regăsesc nici alături de quintus, nici alături de antonescu, nici alături de tăriceanu; liberalismul postdecembrist are la bază doctrina infracționalității, nicidecum a economiei de piață, a competitivității indivizilor...
    cum spune proverbul: ”fiecare pasăre pe limba ei piere”....se pare că pnl va dispare înghițit de psd, pdl adună pânzele de paianjen din parcuri, iar zilele psd-ului par a fi numărate undeva la cel mult 4-5 ani...
    cine va veni cu o ”noutate” politică bazată pe realitate, și va fi explicată și prostului satului (lui Căcărău), se prea poate să devină facor politic principal; totuși, e foarte improbabil să apară ceva nou și cât de cât bun, atâta vreme cât ”seva” politicienilor e reprezentată de votanți pe 1kg de făină, brichete, suc, sau...gumari...
    eu propun să naturalizăm câteva sute de mii de japonezi și în maxim 3 ani suntem deasupra europei...ups, dar de ce să importăm japonezi când avem olimpici de care ne batem joc? neeee, e mai simplu să ne dăm la ”geoane” între noi...
  • +1 (3 voturi)    
    Exclude et impera (Vineri, 24 mai 2013, 21:59)

    benois [utilizator]

    Cam asta e principiul lu' KKR, doar ca electoratul de dreapta nu prea mai e de cucerit prin asta.
  • +1 (5 voturi)    
    Nelamurire (Vineri, 24 mai 2013, 23:08)

    un dac [utilizator]

    chiar nu exista niciun jurnalist in tara asta care sa-l intrebe pe acest adormit sau pe chitz-chitoiu 2 lucruri:
    1. romania liberala este partid? adica chiar nu mai exista logica, bun simt sau legi?
    2. de cand doctrina liberala bratiana este diferita de "doctrina" antonescu? e clar ca e diferita, dar rolul jurnalistilor este sa-i oblige pe cei 2 nesimtit sa recunoasca acest fapt.

    Ce drcacu mai oameni buni, acceptam declaratii de cateva zile fara sa le "taxam"?
  • +2 (6 voturi)    
    PNL-138 de existenta! (Vineri, 24 mai 2013, 23:09)

    Ada.Matei [utilizator]

    Am realizat ca Antonescu a reusit in 3 ani, ce n-au reusit restul in 135 si anume sa il transforme intr-un partid de tip comunist. Se vede ca ca si Antonescu a facut parte din structurile comuniste, are sindromul "eu centrez, eu dau pase, eu dau cu capul". Nu acesta e spiritul liberal. Iar "cine nu e cu noi, e impotriva" la fel nu face parte din gandirea liberala. Excluderea celor mentionati nu face altceva decat sa convinga ca intradevar nu mai exista decat un nume de PNL, restul e o amestecatura de securisti, santajabili si incompetenti care se folosesc de munca celor ce au luptat pentru liberalism de la Bratieni pana zi!
  • +3 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 24 mai 2013, 23:21)

    [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    Voi ordona excluderea (Sâmbătă, 25 mai 2013, 17:41)

    Savitar [utilizator]

    Asa e corect, dar Cacaru' vorbeste cifrat, in varaniana.
  • 0 (2 voturi)    
    Cacarau a pus-o! (Sâmbătă, 25 mai 2013, 20:54)

    iosiP [utilizator]

    Sectorul 1 este unul dintre putinele in care primarul a fost reales pentru ceea ce a facut, nu pentru partidul din care facea parte!