Mircea Geoana confirma discutia cu Victor Ponta pentru o candidatura din partea Romaniei la sefia NATO

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 24 mai 2013, 13:45 Actualitate | Politic


Mircea Geoana (2009)
Foto: Agerpres
Mircea Geoana a confirmat vineri la Realitatea TV ca a discutat cu premierul Victor Ponta despre posibilitatea ca Romania sa depuna o candidatura la sefia NATO. Reamintim ca Ponta declarase in urma cu trei saptamani ca un roman ii ceruse sprijinul pentru acest post, fara a spune insa despre cine e vorba.

Mircea Geoana a spus vineri ca discutia cu premierul Ponta a fost "pe subiectul mai larg al candidaturii pentru functii internationale - secretar general al NATO, presedintia Comisiei Europene, comisar european". Intrebat daca a cerut sprijin pentru el insusi, Geoana a evitat un raspuns transant, spunind ca "Romania trebuie sa aiba curajul sa-si pregateasca o candidatura viabila. Trebuie sa ne hotarim acasa daca avem aceasta ambitie, sa o formalizam si apoi sa tragem toti in aceasta directie. Cred ca avem o sansa corecta pe care eu spun s-o jucam".

Intrebat daca ar accepta o nominalizare pentru functia de secretar general al NATO, Geoana a spus ca "daca se va ajunge la persoana mea, foarte bine, este o onoare si o responsabilitate".

Declaratiile lui Mircea Geoana au venit la citeva momente dupa ce secretarul general NATO, Anders Fogh Rasmussen, a refuzat sa vorbeasca intr-o conferinta de presa la Bucuresti despre sansele ca un roman sa ocupe functia sa dupa ce mandatul sau va expira, in iulie 2014.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3413 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    hai ca au luat-o pe aratura amandoi (Vineri, 24 mai 2013, 13:53)

    bancher [utilizator]

    Mircea Geoana a cerut sprijinu lui Victor Ponta pt sefia Nato....sa te ia rasul, nu alta...de parca Romania, si mai ales Victor Ponta numesc secretarii generali Nato....
    Baieti, reveniti-va...tara e in criza, avem nevoie de luciditate nu de cai verzi pe pereti.
    • +20 (20 voturi)    
      Geoana, un parvenit (Vineri, 24 mai 2013, 14:54)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Geoana are diploma de inginer deci nu avea nicio legatura cu Diplomatia dar totusi a ajuns Ambasador in SUA si ministru de Externe in timpul presedintelui Ion Iliescu.

      MOTIVUL? Tatal lui Geoana a fost GENERAL de armata (secu?) si l-a sprijinit pe Iliescu la "Revolutia" din 1989.

      Iliescu i-a intors serviciul dar Geoana deja exagereaza.

      P.S. si-a cumparat casa sau e tot la RAPPS?
      • +9 (11 voturi)    
        Comment sters de user (Vineri, 24 mai 2013, 15:16)

        GigiBanosu [anonim] i-a raspuns lui Gryphus

      • +7 (7 voturi)    
        geoana............ (Vineri, 24 mai 2013, 15:42)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        e penibil sa asociezi lui geoana titulatura de "inginer,"......ii jigniti pe cei cu adevarat ingineri.
    • +5 (5 voturi)    
      Geoana - Primul Roman plecat cu totul in Spatiu (Vineri, 24 mai 2013, 16:15)

      Serban. B [anonim] i-a raspuns lui bancher

      In sfarsit Nato si Nasa vor lucra impreuna. Geoana in ingeligenta lui stie, ca el doar el este plecat in permanenta in Spatiu, chiar pe luna. Noi ceilalti suntem din nefericire cu picioarele pe Pamant. Dar deh, cu omul prost nu te pune ca dupa o vreme nu stii.. esti tu prost sau el. Mihaela dragostea mea...
  • +12 (14 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 24 mai 2013, 13:54)

    GigiBanosu [anonim]

  • +20 (20 voturi)    
    GOANA - Danger pentru NATO (Vineri, 24 mai 2013, 13:56)

    SRA [utilizator]

    Acest fiu de securist este usor de cumparat, educatia sa filo rusa si securista este un pericol pentru NATAO !!!

    Decizia propunerilor apartine sefului de stat si nu a premierului.
    • +17 (17 voturi)    
      Ai uitat de vizita secreta la Moscova! (Vineri, 24 mai 2013, 14:33)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      Nici pana azi n-a explicat ce-a facut acolo.
  • +14 (14 voturi)    
    Geoana trimis la plimbare! (Vineri, 24 mai 2013, 13:56)

    pedepsitorul [utilizator]

    Sa nu uitam ca Geoana, s-a luptat totusi elegant cu Base, si a pierdut pe barba lui din cauza a 2 situatii: vizita la Vantu + nepregatirea la intrebari!

    Acum Base nu mai candideaza, si s-ar cota cu a 2a sansa, chiar l-ar bate pe Antonescu, si i-ar lua indreptatit fata lui Ponta (eventual) la presidentiale!

    Nu cred ca NATO ii vrea pe Geoana, (e diplomat dar e infantil), dar cred in acelasi timp ca Ponta ii trimite la plimbare, sa-si elimine obstacolele catre presedentie!

    Antonescu, pa!
    • +2 (2 voturi)    
      Nu are nici o sansa (Vineri, 24 mai 2013, 17:25)

      absro [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Geoana nu s-a luptat cu Base. PSD-ul s-a luptat cu Base. Geoana singur este zero, a fost umar la umar cu Basescu din cauza sustinerii PSD, altfel este un nimeni.
    • 0 (0 voturi)    
      Geoana - instabil psihic (Sâmbătă, 25 mai 2013, 2:15)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Geoana inca nu a inteles ca selectia pentru un post in NATO este exigenta si este nevoie de un mare echilibru, stabilitate emotionala, s.a.m.d.

      Cum poti sa te auto-propui daca ai avut nevoie de consilierea venita de un escroc - zau ca stia ceea ce stia tot targul - si nu ai mai avut puterea sa te concentrezi pentru ultima runda la prezidentialele din 2009!

      Paradoxul este ca nici Geoana nu mai crede in el!

      Atunci cum sa creada NATO in domnia sa si sa ii incredinteze un job - - vorba unui comentator "nici pentru postul de portar nu este eligibil"...

      Sarmanul Geoana!
      Noroc cu iubirea lui Mihaela!

      P.S. La unii cica Cineva de Sus le face cuibul...
  • +16 (16 voturi)    
    Dupa (Vineri, 24 mai 2013, 13:57)

    mos ion roata [utilizator]

    episodul "Mihaela ,dragostea mea" urmeaza altul-"Am infrant din nou!"
  • +10 (10 voturi)    
    Mihaela dragostea mea (Vineri, 24 mai 2013, 14:05)

    lucadd [utilizator]

    "Am invins si NATO"
    ca sa fiu rautacios :) cu singurul PSD-ist mai simpatic
  • +8 (8 voturi)    
    nu cred... (Vineri, 24 mai 2013, 14:10)

    ..13 [utilizator]

    Dragul de ei, domnul Geoana, mai are o speranta...

    sincer nu cred - pentru ca are cel putin o problema..
  • +14 (14 voturi)    
    Plagiatorul, Geoană și coșmarul (Vineri, 24 mai 2013, 14:14)

    visio [utilizator]

    ca țațele stau ăștia de vorbă...vai steaua lor...
  • +16 (16 voturi)    
    absolut genial (Vineri, 24 mai 2013, 14:21)

    paranoid_android [utilizator]

    "[...]sa ne hotarim acasa daca avem aceasta ambitie[...]"

    Shakespeare, Dostoevsky si Proust trebuie ca se rasucesc in mormant...de ras
  • +3 (3 voturi)    
    si candidatul (Vineri, 24 mai 2013, 15:48)

    evoque [utilizator]

    sa fie el, chiar daca ai ramas prostu' satului si ai fost umilit de base, inca mai vrei functii.
  • +5 (5 voturi)    
    sediul NATO = casa SOV (Vineri, 24 mai 2013, 16:21)

    marianos [utilizator]

    asta are impresia ca e semnul egal intre cele 2;
    S-a tampit daca crede ca unul care se inhaiteaza cu infractorii are vreo sansa la NATO. Oricum GEOANA= lingau e mai real asdar noi credem ca n-are ce cauta nici ca portar la sediul NATO
  • +4 (4 voturi)    
    etern valabil ... (Vineri, 24 mai 2013, 17:00)

    the [utilizator]

    "Mare Farsor, Mari Gogomani ... !!!"
    (Ion Luca Caragiale)
  • +3 (3 voturi)    
    Nato, Geoana si Antonescu (Vineri, 24 mai 2013, 17:18)

    un dac [utilizator]

    In armata nu te culci invingator ca sa te trezesti invins.
    In armata ori nu te culci, ori daca te culci macar dormi dracului mai mult, ca sa nu faci cearcane.
    Dar daca dormi prea mult, risti sa devii Antonescu.
    Saracul Geoana, oricum o da, tot prost(ovan) iese.
  • +2 (2 voturi)    
    Gîgă-n NATO (Vineri, 24 mai 2013, 18:17)

    NoFive [utilizator]

    "Mihaela, dragostea mea - am ajuns șef NATO!".
    Mereu inoportun, acest Gîgă nu ne lasă odată?
    Nu-și dă seama că fiecare apariție publică a sa e una cu penibilul?
    De fapt, dacă stau și mă gîndesc mai bine, ne priește, mai rîdem puțin.
    Știrile pe bune cu el sînt parcă luate din pauza de rîs cu Times New Roman.
    Cum de-a fost odată un clovn ca ăsta ambasadorul României în SUA? Uite că se poate! Mă gîndesc să candidez.
  • +2 (2 voturi)    
    Bancul e cu Bula (Vineri, 24 mai 2013, 18:22)

    mucenic [utilizator]

    Bancul adevarat este ca Geoana s-a dus la Ponta numai dupa ce a aflat ca il are contracandidat la sefia NATO pe Bula. Ponta n-a dat raspunsul definitiv
  • +3 (3 voturi)    
    heeeei??? (Vineri, 24 mai 2013, 18:59)

    self [utilizator]

    Geoana, NATO nu este"Mihaela dragostea mea" ne lasi????
  • +2 (2 voturi)    
    dabuleni vs NATO (Vineri, 24 mai 2013, 21:35)

    RoMaLeS [utilizator]

    muahahhahahahahahhahhaahahahhaha