Legea Referendumului, care reduce cvorumul la 30% din numarul alegatorilor, a fost aprobata de Senat

de L. Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 21 mai 2013, 17:42 Actualitate | Politic


Legea referendumului,  care reduce cvorumul la 30% din numarul alegatorilor inscrisi in listele electorale permanente, a fost aprobata marti de Senati cu 92 de voturi pentru si va merge la Camera Deputatilor, care este decizionala.

29 de senatori au votat impotriva iar unul s-a abtinut.

Mai multi parlamentari USL au depus la Senat un proiect legislativ de modificare a Legii referendumului, prin care propun scaderea cvorumului de participare la referendum de la 50% la 30%.

Deputatul PSD Florin Iordache a precizat ca proiectul propune ca referendumul sa fie validat daca nu mai putin de 25% din populatia cu drept de vot se pronunta, aceasta fiind cea de-a doua conditie cumulativa.

El a aratat ca propunerea se aplica tuturor tipurilor de referendum, inclusiv celui referitor la revizuirea Constitutiei.

Guvernul va emite un aviz pozitiv la proiectul legislativ depus de mai multi parlamentari ai USL privind scaderea cvorumului de participare la referendum de la 50% la 30%, a anuntat, in 16 aprilie, premierul Victor Ponta.

"Proiectul este facut exact in baza deciziilor de anul trecut ale Curtii Constitutionale, si anume un prag identic pentru toate tipurile de referendum, nu doar pentru demiterea presedintelui sau pentru Constitutie (...) Se scade doar pragul pentru cei care eventual boicotau referendumul, pentru ca boicotul nu este o exprimare a vointei electorale. Esti pentru, contra sau sa nu impiedici adoptarea unor decizii importante", a spus Ponta in sedinta de guvern de la acea data.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6229 vizualizari

  • +7 (23 voturi)    
    o predictie! (Marţi, 21 mai 2013, 18:13)

    antitot [utilizator]

    Singura sansa a lui Crin sa mai castige alegerile prezidentiale este sa se faca alegeri prezidentiale anticipate.
    Altfel pana in toamna lui 2014 pierde mult teren,asa ca urmarea fireasca va fi suspendare presedintelui si alegeri anticipate.
    • +26 (30 voturi)    
      Problema e ca... (Marţi, 21 mai 2013, 18:39)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Problema e ca inafara de PNL nimeni n-are interes sa se mai joace o tura de-a suspendarea. PSD asteapta ofilirea Crinului, PDL e in degringolada, PPDD nu mai spun. Asha ca, punem pariu pe ce vrei tu ca nu vom avea suspendare.
      • +1 (3 voturi)    
        Asta e linistea dinaintea furtunii! (Miercuri, 22 mai 2013, 12:04)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Cred ca oricui ii este greu sa-si imagineze ca Basescu o sa ne faca cu mana, la final de mandat, se va urca pe vapor si o sa traga sirena!

        Cred ca in subteran se sapa sub Basscu fara orpire!


        O sa ne incalece complet USL-ul!
    • +8 (10 voturi)    
      este falsa ideea (Marţi, 21 mai 2013, 23:13)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      ca anton are vreo sansa. si daca vine bula din bancuri, tot ii ia sansa lui anton. el doar crede ca are sanse
    • +5 (9 voturi)    
      Asta vrei matale? (Miercuri, 22 mai 2013, 8:02)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Te crezi cumva vreun oracol USL-istoid?

      Hai bai, voi sunteti niste suboameni, care au ca model clanurile interlope girate de un Becali sau Antonescu.
  • +40 (50 voturi)    
    Si uite asa (Marţi, 21 mai 2013, 18:15)

    tavyy [utilizator]

    Si uite asa Romania va fi condusa de asistatii sociali care pentru un litru de ulei si o punga de faina vor iesi la vot.
    "Intelectualii" vor spune ca nu au cu cine vota si vor sta acasa suportand in acelasi timp consecintele.
    • +30 (38 voturi)    
      degeaba.. (Marţi, 21 mai 2013, 19:26)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui tavyy

      "Intelectualii" nu vor sta acasa, problema e ca sunt depasiti numeric cu mult de parazitii sociali pe care se bazeaza USL ...
    • +10 (10 voturi)    
      putem? (Miercuri, 22 mai 2013, 8:47)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui tavyy

      deci il putem demite pe Oprescu cu 500 000 de voturi? sau pe Mazare/Pendiuc/STavarache? interesant!!!
      • +8 (8 voturi)    
        Ai sesizat corect! (Miercuri, 22 mai 2013, 9:49)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui foarte-curios

        ... Nu e pt. cine se pregateste... e pt. cine se nimereste! Sunt curioasa ce amarat de primar va trage primul ponoasele pt. frustrarile USL de la referendumul esuat din vara trecuta!
        • +1 (1 vot)    
          pai un amarat care nu isi face treaba .... (Miercuri, 22 mai 2013, 12:05)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

          si numai este dorit de votanti .

          ce nu e corect in asta ?

          a ... ca nu se mai poate ascunde (ca si altii) pe sub prag , asta e altceva .
      • 0 (0 voturi)    
        fiecare intelege ce vrea ... (Miercuri, 22 mai 2013, 12:04)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui foarte-curios

        poti si cu 500 mii de voturi (cvorum) , daca ai majoritat voturi contra , e foarte corect .
    • +8 (8 voturi)    
      Ti se pare anormal... (Miercuri, 22 mai 2013, 8:55)

      SoulRider [utilizator] i-a raspuns lui tavyy

      ...si asa si este, dar ce poti sa faci cand in tara asta pulimea a dictat intotdeauna? Asta inseamna asistatii social, bugetarii, pensionarii. Vor mai trece probabil inca 20 de ani pana cand clasa de mijloc se va dezvolta in sfarsit, iar cultura sociala, deprinderile democratice anacronice, se vor sfarsi odata cu sustinatorii lor de azi....
    • +11 (11 voturi)    
      ar fi normal (Miercuri, 22 mai 2013, 9:22)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui tavyy

      ca decizia sa fie adoptata tot prin referendum.
      este vorba de exercitarea suveranitatii de catre popor, de democratia directa.
      daca boboru' decide 30%, so be it.
      altfel....

      acest palavrament, la gramada, nu cred ca reprezinta boboru, ci 70% din 42% iesiti la vot, adica, cca 30% din populatia cu drept de vot.
      iaca de unde au luat ei protzentu' magic.

      deci, asa cum spui, alesii vor reprezenta asistatii sociali, repetentii si rezidentilor din spitalele ..de cap.
      nu'i de mirare ca in fruntea palavramentului, avem doi repetenti.
      iar in fruntea guvernului, de un p.m. partial cinstit.

      p.m. in traducerea mea, prim mincinos.

      romani, sa traiti bine !

      land of opportunity !
    • +6 (6 voturi)    
      Alegeri (Miercuri, 22 mai 2013, 9:30)

      DanaPacurar [anonim] i-a raspuns lui tavyy

      Nu, asta ne obliga sa iesim la vot.
      Sa nu ne lasam soarta in mainile asistatilor sociali.
      Romani , treziti-va
  • +37 (47 voturi)    
    Primul pas important a fost facut! (Marţi, 21 mai 2013, 18:16)

    un dac [utilizator]

    Urmeaza nationalizarea, renasterea din cenusa a CAP-urilor, baile de multime pe Arena Nationala, agravarea cenzurii, culminand cu liderii partidelor de opozitie la puscarie. Si sa nu uitam intelectualii, plagiatorul se va razbuna si pe ei pentru injuriile aduse. Toate la timpul lor. Vestea proasta este ca TVA va deveni 48%, doar asa poti obtine la fel dintr-o populatie injumatatita.
    Fiecare taran va inapoia berile si micii din campanie cu echivalentul in branza, carne, miere si hectare de teren.
    Iar prostii care se uita la Antene vor avea cartele pentru paine. Dar, pentru ca au fost fideli, la Antene va fi breaking news cu alimentarele unde se va baga paine si creveti, ca sa fie ei primii la coada, nu chiaburii care au facut disidenta.
    • 0 (4 voturi)    
      Excelent comentariul! (Miercuri, 22 mai 2013, 11:01)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      Eu as propune scaderea pragukui la 1%.
      Sau sa voteze doar ofilitura penelista si gata!
      Iar votacii latrinelor vor beneficia de ceea ce au votat: spini (pe care deja ii inghit cu varf si indesat), sageti (pe care deja le simt) si... conserve (de care deja sunt satui).
      Abia astept sa/i vad p[e toti prostii tricolori in greva!
      Pupaci de bombonel si berbecali!
      Tara de ... (un sir lung de epitete defavorabile lor)
  • +13 (21 voturi)    
    1% romani voturi DA si tara se regionalizeaza (Marţi, 21 mai 2013, 18:17)

    dumitrica [utilizator]

    Caz posibil, in acord cu noua lege a referendumului propusa de USL:

    Daca numai 1% din cetatenii tarii, toti etnici romani, voteaza DA si ceilalti romani raspund NU, absenteaza sau isi anuleaza votul, tara se regionalizeaza! (incredibil dar adevarat)

    Demonstratie:

    - 88.5% din cetatenii tarii sunt etnici romani
    - Prag prezenta minima de validare propus de USL = 30%
    - Prag minim de voturi valabil exprimate propus de USL = 25%

    In conditiile cind oamenii primesc pe buletinele de vot intrebarea:
    “Sunteti de acord cu regionalizarea Romaniei (DA, NU)?” este evident ca sunt necesare doar 12.5%+1 raspunsuri DA pentru ca impartirea tarii in suprajudete sa se poata efectua.

    100% total cetateni – 88.5% etnici romani = 11.5% alte etnii

    11.5% alte etnii (DA) + 1% romani (DA) + 1 roman (DA) = 12.5%+1 = REGIONALIZARE APROBATA cu 12.5% romani (NU) + 5% romani (Voturi Invalide) + 70% romani (Absenti) !

    Demonstratia expusa prezinta un caz extrem insa teoretic posibil.
    Totusi, prin marirea numarului de etnici romani care stampileaza DA, de la 1% la citeva procente, se poate ajunge la situatii perfect realizabile practic cum ar fi spre exemplu regionalizarea cu voturi DA venite din partea a 5% cetateni, toti maghiari, si 7.5% cetateni etnici romani.

    Sa se imparta Romania in suprajudete cu acceptul a doar 7.5% romani este un abuz.

    Exemplele prezentate arata ca scaderea pragului electoral de prezenta la 30% si al celui pentru voturi valabil exprimate la 25% conduce la situatii urite cind o minoritate din romani, un procent nesemnificativ, poate adopta hotariri care nu sunt sustinute de imensa majoritate a etnicilor romani.

    Sursa, Blogul lui Iliescu:

    ioniliescu.wordpress.com/2013/04/02/2-aprilie/#comment-17307
    • +7 (7 voturi)    
      logica de logica (Marţi, 21 mai 2013, 20:44)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      O logica total gresita. Daca vrei un caz extrem atunci afla ca 1 roman (nu 1%) poate alege presedintele Romaniei, asta daca toti ceilalti stau acasa. Ce zici de asta?
      • -2 (4 voturi)    
        Da, si la alegerea presedintelui este o problema (Miercuri, 22 mai 2013, 1:22)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

        Cazul cu un cetatean care alege presedintele este teoretic corect. Si aici exista problema nereprezentativitatii celor care se infatiseaza la urme. Da, seful statului poate fi ales de 1 om, 1%, 3%, etc. in functie de citi nu se prezinta si citi isi invalideaza voturile.
        Noua Constitutie, daca se vrea serioasa, trebuie sa abordeze si prezenta la alegerile prezidentiale.
    • +6 (8 voturi)    
      calculul este corect (Marţi, 21 mai 2013, 23:29)

      math [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      insa atentie mare tovarasi. Daca este adevarat ca pragul va fi 30% participare si 25% voturi valabil exprimate (dintre participanti) inseamna ce din cele 0.3 x 0.25 = 0.075 adica 7.5% voturi exprimate sunt suficiente 3.75% pentru a castiga un referendum.

      Repet 3.75% din romanii cu drept de vot. 3.75% voteaza cu USL si se vor lua "decizii importante". Traiasca anul victoriei!
      • +2 (2 voturi)    
        25% este din nr. total de votanti (18.3 mil.) (Miercuri, 22 mai 2013, 1:37)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui math

        Acel procent de 25% voturi valabil exprimate este din numarul total al cetatenilor romani cu drept de vot nu din cei 30% care trebuie sa se prezinte pentru validarea referendumului. Chiar si asa, 25% voturi valide inseamna ca referendumul trece cu 12.5% "Da-uri" fata de situatia actuala cind, la un prag de 50% prezenta, referendumul trecea cu 25% voturi Da din totalul votantilor inscrisi automat pe liste.
        • +2 (2 voturi)    
          asa a fost initial! (Miercuri, 22 mai 2013, 8:49)

          foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          dar senatorii au modificat-o!
    • +5 (7 voturi)    
      Nu inteleg (Marţi, 21 mai 2013, 23:44)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Ce are etnia cu cetatenia? Votul unui etnic, oricare ar fi el, valoreaza mai putin?

      O atitudine cam africana...
      • +4 (6 voturi)    
        citeste si tu ce e pe link (Miercuri, 22 mai 2013, 1:03)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        este o simulare a unei intrebari de tipul: "sunteti de acord ca har-cov sa fie autonoma"? daca toti maghiari zic da, plus 2 romani platiti, iar ceilalti stau acasa, gata autonomia.
        sau, ca sa nu crezi ca am ceva cu maghiarii, mai dau un exemplu:" sunteti de acord ca toti romii sa primeasca ajutor medical gratuit, fara sa plateasca taxe?"...la fel, daca toti romii zic da, aici nici nu mai e nevoie de 2 romani:-), se valideaza referendumul.
        Dar mai bine citeste explicatia de pe link, daca esti curios. Nu are nimic african in ea, doar ca e dusa la extrem. Dar o lege buna ar trebui sa evite chiar si extremul, asta e ideea.
        • 0 (0 voturi)    
          eh (Miercuri, 22 mai 2013, 10:55)

          Dragos83 [anonim] i-a raspuns lui un dac

          Evita si extremul, depinde ce intelegi prin extrem. Extremul este pentru mine neprezentarea la vot a niciunui roman care sa voteze NU. Deci, daca romii voteaza toti DA iar pe romani ii doare la basca si nu vin la vot inseamna ca romii au dreptate iar romanilor nu le pasa.
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Miercuri, 22 mai 2013, 12:46)

      Analfabet [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      vezi ca induci ideea ca regionalizarea ar fi ceva gresit. din contra e ceva bun, dar o fac ei prost.
  • +22 (24 voturi)    
    In curind o sa fim in situatia (Marţi, 21 mai 2013, 18:22)

    CetateanulRoman [utilizator]

    in care vor fi suficienti membrii unui partid, de exemplu cel de la putere, pentru a hotari ce si cum.
    DA, un foarte corect exemplu de "democratie originala"!
    Dreptul al boicot e un drept! Nimeni nu are dreptul sa TE OBLIGE sa participi. Poate nu ai toate elementele necesare pt a lua o hotarire. Cu legea asta se poate organiza un referendum peste noapte. Si sa iasa asa cum vrea puterea.
    Periculos.
    Dar poate asa o sa il schimbam mai usor pe antenescu......
    • -1 (11 voturi)    
      NU-i chiar asha (Marţi, 21 mai 2013, 18:42)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      Prin tarile cu apa calda cvorumul e ori undeva spre 30% ori nu e deloc.
      Democratia presupune si ceva responsabilitate. Cine vrea sa participe la decizie poate s-o faca, cine nu vrea nu are dreptul sa blocheze decizia.

      Parerea mea.
      • +13 (17 voturi)    
        Democratia mai presupune si corectitudine (Marţi, 21 mai 2013, 19:35)

        bigbrother [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        De acord ca este nevoie de implicare din partea tuturor. A sta si a ne uita la televizor asteptand ca altii sa decida pentru noi doar pentru ca avem dreptul sa NU votam, nu este si nu a fost o solutie buna.

        Ce ne facem in cazul in care cei din Teleorman isi vor scoate din nou mortii la vot?

        Ce vom face in cazul in care autocarele vor fi pline ochi cu votanti platiti cu micul si berea pentru a vota in zeci de circumscriptii electorale?

        Daca tot se schimba procentul de votanti, atunci sa se schimbe si regulile votului, sa se faca ceva impotriva abuzurilor dovedite dar pentru care nu s-a luat inca nicio masura.
        • 0 (0 voturi)    
          bati ..ogorul ... (Miercuri, 22 mai 2013, 12:33)

          adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

          combini mere cu pere ...

          frauda e pedepsita de lege , nu are legatura cu cvorumul ... daca vrei sa le combini , poti sa ai si 80% cvorum ca oricum se pot frauda multe voturi , sau se pot "anula" multe voturi ca sa nu fie cvorum ...
          • 0 (0 voturi)    
            Nu se mai pedepseste... (Miercuri, 22 mai 2013, 13:08)

            Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

            ..., dupa cum a indicat dl. prim ministru. Ca sa nu hartuim oamenii cu anchetele.

            In rest, incurajarea participarii la deciziile politice ar fi buna. Din pacate, nici aici, ca si in alte cazuri, nu prea avem de unde alege.
      • 0 (0 voturi)    
        da , responsabilitate . (Miercuri, 22 mai 2013, 12:31)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        si obligatii .

        dar cand esti obisnuit sa fentezi legiile si regulile votului , atunci normal ca nu iti place sa scada cvorumul ...
    • +17 (19 voturi)    
      Impactul unui referendum (Marţi, 21 mai 2013, 19:03)

      RaduConstantin [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      ce reglementeaza o participare la vot atat de redusa va avea un efect mult mai puternic asupra majoritatii populatiei, decat avea cel ce impunea pragul de 50%. Efectul nociv al acestei noi regelmentari nu va putea fi anihilat decat printr-o mobilizare totala a intregului element elector din tara si din afara, prin trezirea constiintei sociale si a responsabilitatii civice in fiecare dintre noi.

      Sunt multe tari democratice care folosesc un prag de referendum sub 50% numai ca Romania, cu un trecut (recent) total nedemocratic si cu un prezent sugrumat de coruptie de iresponsabilitate si incompetenta guvernamentala si national-institutionala nu-si poate permite comparatii cu alte tari in privinta implementarii unor masuri de asemenea sensibilitate. Romania nu poate urma exemplul Elvetiei sau Canadei under pragul acesta este sub 50%. Romania nu si-a consolidat democratia ca sa poate sa-si permita astfel de eschibitii!
  • +23 (25 voturi)    
    Crin Antonescu are o obsesie (Marţi, 21 mai 2013, 18:22)

    Gryphus [utilizator]

    Crin Antonescu s-a pus presedinte la Senat si de acolo se grabeste sa voteze legi care ii convin lui.

    un REFERENDUM pe care USL il vrea VALIDAT cu voturile a doar 25% din numarul alegatorilor inscrisi in listele electorale permanente e ILEGITIM!

    sper ca aceasta modifiecare legislativa va fi atacata la CCR, nu poti avea un referendum ILEGITIM pt Constitutie.
    • +6 (8 voturi)    
      ajunge sa mearga la vot doar telemorman (Marţi, 21 mai 2013, 23:13)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      incolonat,in spatele lui dragnea si gata ne-am procopsit cu orice va dori muschiul catorva.Evident dupa ce vor fi negociat .
      • +1 (1 vot)    
        Nici asta nu e necesar! (Miercuri, 22 mai 2013, 9:54)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

        ... pot sa stea si acasa teleormanenii ca Dragnea &primarii din dotare tot scot un 200% cu vii, morti si emigrati fara probleme..
    • +1 (3 voturi)    
      cum este de fapt ? (Marţi, 21 mai 2013, 23:31)

      math [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Pragul de 25 % valabil exprimate se calculeaza din nr. total de alegatori sau din participantii la vot ?
  • +13 (15 voturi)    
    iarasi ? (Marţi, 21 mai 2013, 18:28)

    Evanzo [utilizator]

    iarasi incep nenorocitii astia ? Ce sa mai facem cu ei ? Sa ii impuscam si sa curatam tara asta odata ?
  • +9 (13 voturi)    
    adevarata tinta (Marţi, 21 mai 2013, 18:59)

    aresul [utilizator]

    a acestui proiect legislativ este problema neparticiparii la vot. Cu un recent procent electoral neparticipant de 60% (majoritar) si in crestere, sistemul politic este nedorit. Nu este vorba de exprimarea vointei (pentru/contra) sau de boicot.
    Se va ajunge in situatia votului exprimat doar de catre persoanele direct interesate in sistemul politic.
  • +16 (18 voturi)    
    Masina de Vot USL-ista sau noul partid stat (Marţi, 21 mai 2013, 20:09)

    uluit [utilizator]

    Daca in vara lui 2012 n-au reusit deminterea Presedintelui Basescu, acum pot linistiti sa faca ce vor "muschii" lor.
    Astept cu nerabdare urmatorii poasi cu care ne-au obisnuit inaintasii comunisti:
    - colectivizarea fortata
    - demolarile si deposedarile abuzive
    - rationalizarea mancarii
    - nationalizarea monedei si trecerea la ruble
    - deportarile si trimitea la noul Canal a celor care nu sunt cu "ei".

    Asta e "Democratia" de tip nou, la care mai adaugati un pic de substanta mafiota si aveti posirca romaneasca.
  • +20 (22 voturi)    
    referendumuri (Marţi, 21 mai 2013, 20:26)

    ningun [utilizator]

    Ok. Dar cu referendumul anterior, din 2009 cand s-a votat reducerea numarului de parlamentari ce facem?
    Ca in loc sa se imputineze s-au imultit ca dracu. Efectul a fost exact pe dos. Iar Basescu tace si coabiteaza.
    Una e sa te scarpini de la 300 de paduki si alta sa te scarpini de la aproape 600.
    Ramanem noi fara piele!
    Iar acum cu pragul asta de 30% participare si 25% valabile, o populatie cu ceva constiinta civica, cu discernamant si opinii democratice corecte va fi dependenta de.... Nu mai zic nimic!
    • -4 (12 voturi)    
      Si referendumuri (Miercuri, 22 mai 2013, 0:15)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui ningun

      Ok. Dar cu referendumul anterior cand sa votat demiterea presedintelui Masa Verde ce facem?
      • +5 (9 voturi)    
        de obicei nu raspund boilor (Miercuri, 22 mai 2013, 2:24)

        Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        dar incep sa ma evervez de cate ori aud, obsesiv, repetata povestea asta cu referendumul.

        Daca tu imi imprumuti 100 de lei si eu iti dau inapoi 98, tot iti ramai dator, nu? Oricat as fi eu de buna credinta si tu de amabil si sa stii ca m-am scarpinat de ultimul banuts din buzunar, practic, tot nu am achitat datoria integral.

        Scuze, am explicat mai asa, pentru copii, pentru ca, judecand dupa ce ai scris, nu ai mai mult de 6-7 anisori.
      • 0 (0 voturi)    
        Sa aplicam legea anterior? (Miercuri, 22 mai 2013, 10:01)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        ... asta propui? Cred ca e ultima solutie... dar s-ar putea sa nu mai vrea nici Ponta!
      • 0 (0 voturi)    
        Daca as fi sustinator USL... (Miercuri, 22 mai 2013, 13:12)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        ...mi-ar fi jena sa amintesc de balbaielile acelea.
        O data cu interpretarea legii,pe urma cu angajamentele luate pe care le-au uitat, si culminand cu nerespectarea propriei numaratori.
    • +1 (1 vot)    
      Multumiti lui Nicolicea! (Miercuri, 22 mai 2013, 9:58)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui ningun

      .. el e autorul amendamentului care a multiplicat numarul parlamentarilor! Cat despre referendumul trecut cu cvorum care decidea reducerea numarului de parlamentari la 300 si o singura camera, alesii il vor folosi ca hartie Zeva, daca nu le mai ajung sulurile alea de hartie pt. care au alocat deja 50.000 E prin buget...
      Daca tine, de ce sa n-o faca?
  • -1 (7 voturi)    
    e acceptabil (Marţi, 21 mai 2013, 21:09)

    invalidprotocol [utilizator]

    In 2004 au participat la prezidentiale 10.452.205 romani, din 18.449.344.

    In 2008 la parlamentare la camera deputatilor au fost 7.238.871 din 18.464.274.

    In 2009 la prezidentiale au participat in turul doi 10.483.815 romani, din 18.303.224.

    In 2012 la alegeri au participat 7.694.180 din 18.423.066 romani.

    Cifrele sunt fie doar pentru camera deputatilor (parlamentare), fie de pe wikipedia (la cele prezidentiale).

    Prin urmare teoretic sunt cam 18.4 milioane de romani care pot vota, iar 30% inseamna 5.5 milioane. In realitate 5.5 milioane inseamna putin peste 50% din cei care s-au prezentat la vot in ultimii 10 ani, adica e o cifra acceptabila tinand cont ca e vorba de un minim pentru ca un referendum sa fie validat.
  • +2 (4 voturi)    
    si atunci (Marţi, 21 mai 2013, 21:24)

    dj [utilizator]

    de ce mai facem referenum?
    • 0 (0 voturi)    
      Corect! (Miercuri, 22 mai 2013, 10:02)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui dj

      .. un sondaj de opinie ar fi suficient! Mai ales daca-l face CCSB (parca asa se cheama casa aia de sondaje a lui Voiculescu, nu?)
  • +4 (6 voturi)    
    borfasi (Marţi, 21 mai 2013, 23:08)

    fosta zoezoe [utilizator]

    normal pentru parlamentul cu cel mai mare numar de borfasi din istoria recenta si probabil intreaga istorie.
  • +6 (8 voturi)    
    marea problema dle copylot (Marţi, 21 mai 2013, 23:22)

    math [utilizator]

    ....este ca in situatia actuala campania mass media de spalare a USL si distrugere a oricarei opozitii serioase, continua nonstop. Deci orice idee va trece prin cap devine " o decizie importanta" si veti obtine votul sustinatorilor dornici sa scape de tiran si clica lui portocalie care fura tot si bea sangele bugetarilor, pensionarilor si celorlalti asistati social.

    30% este floare la ureche pentru dl. Dragnea acest baron super bogat si potent dintr-un judet super distrus si corupt. Anul victoriei continua....
  • +3 (7 voturi)    
    nu stiu daca e legal (Marţi, 21 mai 2013, 23:27)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    o lege organica nu poate fi schimbata decat prin referendum. doar un referendum organizat in conditiile actuale poate valida aceasta schimbare. in felul asta parlamentul poate decide maine orice, ca cedeaza moldova rusilor si ardealul bulgarilor (ungurii nu cred ca mai sunt interesati)
    • -1 (5 voturi)    
      glumite (Miercuri, 22 mai 2013, 2:44)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      Sectiunea de bancuri e prin alta parte. Poate vroiai sa zici ca o lege organica nu poate fi modificata printr-o ordonanta de urgenta, dar chiar si asa n-ar fi adevarat. Referendumul e necesar doar pentru modificarea constitutiei.
  • +4 (8 voturi)    
    Cvorumul, Logica si Democratia (Marţi, 21 mai 2013, 23:38)

    CetateanLogat [utilizator]

    Exista cazuri de referendumuri in care votul cu DA sau NU este unul care nu tine cont de toate implicatiile posibile. In acest caz este obligatoriu sa existe si A TREIA CALE, adica boicotul.

    In cazul in care exista un vot pentru un "pachet" de masuri (ex. votul pentru validarea Constitutiei), boicotul inseamna A TREIA CALE, deoarece pentru anumite articole as vota cu DA iar pentru altele as vota cu NU. Votand tot pachetul cu DA inseamna ca votez cu DA si articolele la care as vota cu NU. Votand tot pachetul cu NU inseamna ca as vota cu NU si articolele pe care le-as vota cu DA. In mod evident nu pot sa votez nici cu DA nici cu NU fara ca sa fac compromisuri (pe care nu doresc sa le fac). Daca exista o majoritate (ex. 55%) care ar vota ca si mine si care ar dori sa boicoteze referendumul, atunci, in cazul unui prag de 30%, aceasta majoritate ar fi infranta de o minoritate de 31% care care s-ar prezenta la vot si ar vota (cu DA sau NU), votand inevitabil cu DA anumite articole la care majoritatea ar fi votat cu NU, SAU/SI votand cu NU anumite articole la care majoritatea ar fi votat cu DA. Datorita pragului de 30%, minoritatea ar bate majoritatea, ceea ce este nedemocratic. Pentru ca majoritatea sa poate sa faca un boicot eficient, pragul trebuie sa fie de 50% + 1, adica sa aiba exact aceiasi valoare (numerica) cu valoarea care defineste "majoritatea".

    Daca eliminam din calcul interesele egoiste, exista doua variante posibile:

    1. Un prag de validare mai mic de 50% + 1 care face posibil un rezultat nedemocratic, in care minoritatea bate majoritatea.
    2. Un prag de validare de 50% + 1 (care are exact aceiasi valoare numerica cu valoarea care defineste "majoritatea"), care elimina posibilitatea nedemocratica in care minoritatea bate majoritatea.

    Oare care varianta este cea corecta? Cea a unui prag arbitrar stabilit (ex. 10%, 30%, 43,68%, etc.), sau cea a unui prag care are (exact) aceiasi valoare numerica cu valoarea care defineste "majoritatea", adica 50% + 1 ?
  • +3 (7 voturi)    
    NU ESTE BINE (Marţi, 21 mai 2013, 23:58)

    dincannes [utilizator]

    - Comisia de la Venetia nu recomandà asa ceva. Ei recomandà un cvorum ce se referà la numàrul celor ce se prezintà la vot.
    - Faimoasele liste cu alegàtori nu se pot intocmi corect. Nu se poate cunoaste statutul a sute de mii de romani ce se aflà in stràinàtate. Eroarea este enormà. La ultimul referendum "specialistii" BEC au anuntat 18.292.514 alegàtori, nici mai mult nici mai putin! Eroarea a fost poate si de 2 milioane. (Se va dovedi cind se vor publica datele recensàmintului.)
    • +2 (6 voturi)    
      Sunt 18.3 mil alegatori si nu 15 mil. (Miercuri, 22 mai 2013, 2:34)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Povestea cu recensamintul conform caruia Romania ar avea de fapt 15-16 mil. alegatori si nu 18.3 este doar un truc electoral, o minciuna menita sa semene in minea oamenilor confuzie si sa creeze impresia ca referendumul a fost cistigat de USL. Citeste explicatiile de la sursele (1) si (2)

      An — Numar de alegatori inscrisi pe liste
      ==============================
      1992 — 16,38 mil.
      1996 — 17,21 mil.
      2000 — 17,69 mil.
      2004 — 18,45 mil.
      2008 — 18,46 mil.
      2012 — 18,31 mil.
      ==============================

      Surse:
      (1) ioniliescu.wordpress.com/2013/05/05/sarbatori-fericite-6/#comment-17344

      (2) ioniliescu.wordpress.com/2013/05/05/sarbatori-fericite-6/#comment-17345
      • +1 (1 vot)    
        ASTEA NU REPREZINTA "SURSE" (Miercuri, 22 mai 2013, 10:25)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Din motive fiscale, sute de mii de romani, ce lucreazà in stràinàtate, nu isi reglementeazà situatia administrativà, continuind astfel sà figureze in listele de alegàtori din tarà. Complet dezinteresati de luptele pentru putere din Romania, nu se duc la vot si deseori nici nu pot, din cauza distantelor, a costului sau a cozilor de fàcut.
        Cifrele de mai sus sunt toate eronate, probabil cu mai mult de 10%.
    • +1 (9 voturi)    
      comsia de la venetia (Miercuri, 22 mai 2013, 2:36)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Minciunele, Comsia de la Venetia nu recomanda nici un cvorum. Vezi ultima pagina a documentului "Codul de bune practici in materie de referendum" de pe site-ul oficial: http://www.venice.coe.int/webforms/documents/?pdf=CDL-AD%282007%29008-rom (pentru versiunea in engleza se inlocuieste -rom cu -e). Scrie cat se poate de clar (urmeaza citat):

      Nu se recomandă următoarele:

      a. un cvorum (prag, procentaj minimal) de participare, întrucât îi asimilează pe cei care se
      abţin cu partizanii votului negativ;

      b. un cvorum de aprobare (acceptarea de către un procentaj minimal din numărul
      alegătorilor înscrişi), întrucât riscă să creeze o situaţie politică dificilă în cazul când proiectul
      este adoptat cu o majoritate simplă, inferioară însă cvorumului (pragului) necesar.
      • -1 (9 voturi)    
        cineva ti-a dat minus pentru un citat (Miercuri, 22 mai 2013, 9:10)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

        dintr-un document cat se poate de oficial al unei organizatii cat se poate de respectabile.

        e frustrant probabil atunci cand discursul "Europa e buna, USL-ul e rau" este lovit de niste dovezi care starnesc confuzie...
        • 0 (0 voturi)    
          aveti dreptate,… (Joi, 23 mai 2013, 8:01)

          dincannes [utilizator] i-a raspuns lui nellino

          ... dar pe jumàtate. Citatul din versiunea Ro, este denaturat complet. Cititi versiunea originalà, in francezà.
          http://www.venice.coe.int/webforms/documents/?pdf=CDL-AD%282007%29008
      • +2 (2 voturi)    
        MULTUMESC PENTRU CONFIRMARE (Miercuri, 22 mai 2013, 11:12)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

        Cititi versiunea originalà, in francezà!
        "minciunele" adevàrate:
        51. Fàrà cvorum de participare.
        52. Majoritate simplà (50%+1), nu mai mult, din cei ce se prezintà la vot.
        • 0 (2 voturi)    
          corect (Miercuri, 22 mai 2013, 14:52)

          invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

          Acum spui exact invers. In primul mesaj ai spus "Ei recomandà un cvorum ce se referà la numàrul celor ce se prezintà la vot" (incorect) si acum spui ca "fara cvorum de participare" (cum e corect).

          Si normal ca 50%+1 din cei care se prezinta la vot decid ce si cum, cum ai vrea sa fie altfel?
          • 0 (0 voturi)    
            AM RABDARE (Miercuri, 22 mai 2013, 20:36)

            dincannes [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

            Cvorum poate fi de 30%, 50% sau 80%. Cel de 50% este majoritate simplà.
            In articolul 52 se recomandà un cvorum 50%, nu mai mare.
            "Si normal ca 50%+1 din cei care se prezinta la vot decid ce si cum, cum ai vrea sa fie altfel?"
            Eu nu vreau altfel, dar se poate impune, de exemplu, 2/3 din cei ce au votat.
            (Protocol validat sau tot nu?)
      • 0 (2 voturi)    
        ce baga lumea cu minus ....:) (Miercuri, 22 mai 2013, 12:56)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

        adevarul e deranjant .

        foarte tare , sa primesti minus pentru citat si link catre textul real ...
  • +3 (5 voturi)    
    ? (Miercuri, 22 mai 2013, 6:43)

    cotora [utilizator]

    de ce nu 5% sau 7%, sa fie mai usor si mai simplu !
    • 0 (0 voturi)    
      TVA-ul... (Miercuri, 22 mai 2013, 20:57)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui cotora

      và convine domnule "cotora", cit este acum sau preferati 7%, "sà fie mai simplu"?
      Preferati 112 km/h viteza maximà pe sosea?
      Metrul, de ce tocmai circomferinta Pàmintului / 4.000.0000?
      • +1 (1 vot)    
        ? (Joi, 23 mai 2013, 5:56)

        cotora [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

        oricum am inteles ca nu este constitutional cu 30 %,o constitutie se modifica cum a fost modificata, adica cu 50%, om vedea, iar ultimele 2 fraze pe care le-ai scris, un sfat, decat sa scrii degeaba, mai bine stai degeaba, sunt niste replici de mitici
  • +2 (4 voturi)    
    30% (Miercuri, 22 mai 2013, 8:22)

    rochiri [utilizator]

    Nu inteleg cum s-a ajuns la 30%. De ce nu 10% .
    Macar 50% +1 reprezinta o majoritate dar 30% ce reprezinta? Poate la fel de bine sa fie 1%.
    • -1 (1 vot)    
      pentru ca nu e constitutional . (Miercuri, 22 mai 2013, 12:59)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      nici 30% nu e .

      dar e ales ca cifra pentru ca maximul de prezenta (top) nu depaseste cu mult 50% la nici o alegere .
  • +8 (10 voturi)    
    Perfect (Miercuri, 22 mai 2013, 8:39)

    dandra [utilizator]

    30% - atat sunt manelistii, cocalarii si mancatorii de mici plus pensionari in tara asta - sa vina sticlele de ulei si pungile de zahar.
  • +5 (5 voturi)    
    Alegeri (Miercuri, 22 mai 2013, 9:33)

    DanaPacurar [anonim]

    Asta ne obliga sa iesim la vot oameni buni. Sa nu ne lasam soarta in mainile asistatilor sociali si celor care voteaza pt o punga de zahar sau o sticla de ulei.
    Trezireaaaaaaaa,
    Desteapta-te romane !!!!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Bun! Acum la referendum - parlament unicameral! (Miercuri, 22 mai 2013, 9:39)

    24alex24 [utilizator]

    Bine ca s-a dat legea asta. Acum se poate valida reducerea numarului de parlamentari la 300 si parlament unicameral. Cred ca ar fi singurul subiect pentru care s-ar prezenta la vot peste 30% din cetatenii acestei tari.
    A fost o gluma.
    Ma tem ca noua lege lasa loc la manipulari grosolane ale opiniei publice - mai ales a masei in crestere de cvasi-analfabeti - pentru interese antidemocratice si de natura penala, impotriva interesului public.

    Nu stiu daca s-a observat, dar numarul habotnicilor pupatori de moaste cu mentalitate de ev mediu insuflata de un cler retrograd creste direct proportional cu degradarea sistemului de invatamant si a degradarii oportunitatilor economice pentru un loc de munca platit decent pentru tineri. Ma tem ca un nou fascism mijeste la orizont. Riscul: Un lider carismatic va profita de furstrarile unei populatii tot mai ignorante pentru a instaura haosul si apoi dictatura, ceea ce ne a marginaliza si mai mult de economia globala, de institutiile democratice si unificatoare europene si de idealul de bunastare generala.
  • +5 (5 voturi)    
    cool (Miercuri, 22 mai 2013, 9:41)

    pewpew [utilizator]

    imi place intotdeauna sa observ prioritatile alesilor vostrii (eu nu am optat pentru usl).
  • +4 (6 voturi)    
    Pragul mic si tzeapa mare (Miercuri, 22 mai 2013, 9:46)

    Finul [utilizator]

    Sa intelegem ca odata stabilit pragul de 30%, se va aplica rezultatul referendumului din 2009?

    Din actuala Constitutie, si sigur si din urmatoarea, lipseste textul care sa impuna Parlamentului ca in decurs de "n" zile de la data la care un referendum a fost validat, sa transforme vointa populara in lege.
    Asa ne vom trezi ca unele rezultate stabilite prin plebiscit vor fi aplicate, altele nu.
    Ca doar d-asta e Romania fascinanta, cu un popor ales...Si apropo de popor ales, am inteles ca a fost ales, dar n-am inteles ce s-a pastrat, graul sau neghina?
  • -2 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 22 mai 2013, 9:48)

    [anonim]

  • +1 (1 vot)    
    jos comunistii! (Miercuri, 22 mai 2013, 11:34)

    I [utilizator]

    eu propun ca la referendum sa voteze numai Ponta si Crin. O sa fie o dictatura cu doi dictatori.
  • +1 (1 vot)    
    sa inteleg... (Miercuri, 22 mai 2013, 11:53)

    ladybug [utilizator]

    ca doar 30% reprezinta asistatii sociali...
  • +1 (1 vot)    
    Oare este constitutionala (Miercuri, 22 mai 2013, 12:39)

    adrian88000 [utilizator]

    aceasta modificare a Legii referendumului ?
    Nu prea cred.