Initiativa Romania Liberala propune lista comuna a dreptei sub sigla PPE la alegerile europarlamentare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 12 mai 2013, 18:15 Actualitate | Politic


Presedintele Consiliului Director al Initiativei Romania Liberala, Vlad Moisescu, sustine ca la europarlamentarele din 2014 formatiunile de dreapta din Romania trebuie sa aiba o lista comuna de candidati, sub sigla PPE. "In alegerile europarlamentare trebuie avuta in vedere o platforma unica de dreapta, cu sustinerea PPE. PPE este singurul partid de dreapta din Parlamentul European", a declarat Moisescu, duminica, intr-o conferinta de presa, potrivit Mediafax.

El a adaugat ca saluta ideea exprimata recent de presedintele Fortei Civice, Mihai-Razvan Ungureanu, privind necesitatea coagularii acestei platforme de dreapta la europarlamentare.

Moisescu a reiterat ca IRL este deschisa discutiilor cu orice formatiune de dreapta, inclusiv PDL si Miscarea Populara, insa intrebat daca organizatia sa va accepta sa sustina candidaturile Monicai Macovei sau Elenei Basescu, el a spus ca nu poate da un raspuns acum, insa intrebarea este "foarte buna". "Discutia despre oameni trebuie sa vina mai tarziu", a spus el.

Liderul Initiativei Romania Liberala a aratat ca si la alegerile prezidentiale IRL poate sprijini un anumit candidat de dreapta, adaugand ca daca activitatile fundatiei se vor diversifica si va avea un numar semnificativ de membri, nu este exclusa nici infiintarea unui partid.

Pe de alta parte, Moisescu a recunoscut ca in ultimele trei saptamani de la lansarea IRL nu au existat discutii cu niciuna dintre formatiunile de dreapta privind colaborari viitoare.

In prezent IRL a primit peste 2.600 de cereri de adeziune, sunt in curs de infiintare 11 filiale teritoriale, iar in perioada urmatoare se va urmari lansarea oficiala a unora dintre acestea, indeosebi la Timisoara, Constanta, Vrancea, Prahova, Neamt si Paris, in Franta, precum si prezentarea unui program economic adresat mediului de afaceri.

Presedintele Fortei Civice, Mihai Razvan Ungureanu, a afirmat pe 27 aprilie ca dreapta romanesca este fragmentata, iar pentru a avea sanse trebuie sa stabileasca liste comune la alegerile europarlamentare, un candidat unic la prezidentiale si sa formeze un partid pana in 2016.

"Trebuie inteles ca pentru dreapta romanesca, pentru a avea sanse, exista doua proiecte pe termen scurt si unul pe termen mediu. Pe termen scurt, adica 2014, trebuie sa avem lista comuna a formatiunilor politice ale dreptei pentru europarlamentare", a spus Ungureanu, care a precizat ca pe acesta lista vrea sa se regasesca nume atat din Alianta Dreptate si Adevar (FC + PNTCD), cat si din PDL, Initiativa Romania Liberala sau din alte partide si organizatii de dreapta, cum ar fi Miscarea Populara.

Pe de alta parte, presedintele PDL, Vasile Blaga, a declarat ca el crede ca reprezentantii PDL "vor merge singuri la europarlamentare". Vasile Blaga a fost intrebat de ziaristi daca PDL va avea liste comune cu alte formatiuni de dreapta la alegerile europarlamentare din 2014, liderul democrat-liberal aratand ca acest lucru "este foarte complicat".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1786 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    liste comune (Duminică, 12 mai 2013, 20:21)

    cantautor [utilizator]

    Unde sunt multi oameni inteligenti sau care se considera inteligenti ,probabilitatea unui punct de vedere comun,se apropie de zero...
    Poate chiar asa o fi bine....
    • 0 (2 voturi)    
      basistul asta ar trebui sa plece din PNL (Luni, 13 mai 2013, 0:36)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui cantautor

      ALDE e de stanga basistule?
      mai bine basistii care sustin ca liberalii sunt de stanga ar candida sub o poza a lui base decat sub sigla ppe
      • 0 (0 voturi)    
        Da, ALDE e de stanga! (Luni, 13 mai 2013, 11:07)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        .. si nesemnificativa ca prezenta europeana. Altfel de ce tot incearca PNL-ul, care tot promite ca va unifica dreapta romaneasca sa o coteasca spre populari?
  • +1 (5 voturi)    
    Un adevarat tsunami IRLul asta (Duminică, 12 mai 2013, 20:42)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Da, cei 2.600 de membri (sau viitori membri, ca nu se intelege prea bine) sunt o forta si vor castiga tot si toate. Mai putin alegeri. Orice fel de alegeri. Poate doar cele de la bloc. Ca la cele de cartier sigur vor avea probleme. In timpul asta, in lumea reala, dreapta din Ro e mai bine ca niciodata, e unita, e pe drumul cel bun si are planuri de viitor si in curand va da din nou, dupa mult timp, un presedinte al Ro.
    • -1 (5 voturi)    
      De ce vorbesti in necunostinta de cauza? (Duminică, 12 mai 2013, 21:10)

      Ada.Matei [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      Cred ca mai bine ar fi sa vedem ce propuneri, ce pot face si apoi sa judecam daca sunt buni sau nu. Mie imi pare o initiativa buna, e nevoie de comunicare si nu de orgolii in astfel de momente. Cei care conduc scena politicii la ora actuala, sunt doar niste copii care nu experienta si nici rabdarea necesara pentru a face ceva bun. Au sarit mult etape ale politicii si asta se vede!
      • -1 (3 voturi)    
        Cred ca am ghicit propunerea ta (Duminică, 12 mai 2013, 22:48)

        La Tour Eiffel [utilizator] i-a raspuns lui Ada.Matei

        E vorba de un om care a trecut pe la toate partidele incepand cu PCR apoi FSN, dupa care de plictiseala, a dansat cu un intreg partid de la stanga la dreapta (cred, da nu sunt sigur), apoi a devenit apolitic cica si in ultimul timp sta prin birturi cu tot felul de oameni apolitici si ei dar care se cred mari politicieni. Un timp, nu e sigur cat, poate inca azi a mai facut ceva treaba pe la secu. Doar un om cu atata experienta putea sa se gandeasca la niste solutii pur si simplu geniale cum ar fi saracirea intregii populatii (cu mici exceptii, printre care si el care e milionar) inchiderea de spitale si scoli si alungarea din tara a medicilor si profesorilor. Deci da: Ro are nevoie de oameni ca el !!!!!!! Dar fiindca am oarece ureche muzicala d-vs. nu sunteti cumva madam Nutzi?
        • +1 (3 voturi)    
          Pai ce dovezi ai? (Luni, 13 mai 2013, 12:07)

          Ada.Matei [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

          Nu faci altceva decat sa dezinformezi, nu stiu daca intentionat sau nu, dar daca te-ai documenta mai bine bine, ai vedea ca a fost doar membru PNL. Iar acuzatiile tale ca el a fost cel care a saracit populatia, el a inchis spitale si scoli sunt total nefondate. Ce legatura are el cu cei care au guvernat acum cativa ani tara?
    • 0 (2 voturi)    
      Ai idee de organizarea.. (Luni, 13 mai 2013, 11:11)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      .. PNL-ului in capitala? Chiliman si Moisescu erau stalpii ei; Crezi ca Manescu e in stare sa organizeze ceva pe plan local, nu doar la Monte Carlo? Vom trai si vom vedea!
  • 0 (0 voturi)    
    ptr ADA (Duminică, 12 mai 2013, 22:17)

    cantautor [utilizator]

    ce am scris anterior,n-a fost critic,a fost o opinie a mea;
    sincer,imi doresc sa nu am dreptate..
    ne mai auzim....
  • +1 (3 voturi)    
    aceeasi magari in alta turma... (Duminică, 12 mai 2013, 23:37)

    jackalphonse [utilizator]

    ....cu alt stapan. atat vezi in politica romaneasca
  • +2 (2 voturi)    
    Ce dreapta mai avem noi? (Luni, 13 mai 2013, 13:04)

    me_mihai [utilizator]

    In ROmania, singurul partid liberal este sugrumat de Antonescu si supus PSD ului. Ce pretentii mai avem noi sa avem partide de dreapta cand pretendentii la presedintie sacrifica tot pentru putere. Oare mai conteaza ideologiile?
  • +1 (3 voturi)    
    Ce capcana! (Luni, 13 mai 2013, 15:43)

    Nationalistul [utilizator]

    In felul asta sa inteleg ca USL va fi si in stanga si in dreapta!
    Nu stiu ce sa mai cred, cine s-a prostit mai tare, cei care cer votul sau cei care voteaza?
  • 0 (0 voturi)    
    subtiri (Luni, 13 mai 2013, 18:44)

    redmc [utilizator]

    Statistic vorbind, daca ar fi existat mii de oameni dornici sa adere la o noua platforma, s-au epuizat de mult prin miscarea populara, cea a lui MRU sau a lui Neamtu. Daca intr-adevar sunt 2600 de aderenti la aceasta initiativa liberala, probabil ca majoritatea sunt liberali sariti la casacaval care pun un picior, asa de incercare, intr-o barcuta. Ei sunt gata sa sara in ea daca corabia lui Antonescu se scufunda dar sunt gata sa si ia piciorul daca barcuta e in deriva.