Kelemen Hunor: UDMR spune nu regionalizarii. Romania nu are nevoie de inca un nivel administrativ

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 mai 2013, 15:11 Actualitate | Politic


Presedintele UDMR, Kelemen Hunor, afirma ca Uniunea nu este de acord cu impartirea tarii in "regiuni administrative", intrucat Romania nu are nevoie de "inca un nivel administrativ", acest lucru insemnand ca "judetele vor fi golite".  Kelemen Hunor a declarat, sambata, inainte de sedinta Consiliului Reprezentantilor Unionali de la Sibiu, ca reprezentantii UDMR considera ca Romania nu are nevoie de "inca un nivel administrativ", potrivit Mediafax.
"Ideea principala este ca nu credem ca Romania are nevoie de inca un nivel administrativ, de inca un nivel birocratic, pentru ca problemele Romaniei nu stau in lipsa acestui nivel de administratie publica. Vrei, nu vrei, la un moment dat, daca mai infiintezi inca un nivel administrativ, judetele vor fi golite, pentru ca nu centrul cedeaza din putere. Nu faci regionalizare pentru un premier, pentru o coalitie, faci pentru 40-50 de ani. Nu mai trebuie sa scoatem bani din buzunarul oamenilor pentru ca inca un nivel administrativ inseamna costuri in plus, inseamna ca centrele decizionale vor fi mai departe de cetatean. Noi credem ca avem nevoie de regiuni economice mai mici in toata tara. Esecul se datoreaza faptului ca actualele regiuni au fost desemnate prost. Eu cred ca pentru regionalizare trebuie sa mergem la referendum, nu asumare, nu ordonananta. Nu trebuie sa-ti fie frica de cetateni. Trebuie sa-i intrebi pe oameni daca vor sa mearga in alt judet", a afirmat el.

Potrivit acestuia, "judetele bogate vor creste, iar judetele sarace vor deveni tot mai sarace, trebuie judete apropiate ca dezvoltare".

 Intrebat in ce regiune ar trebui sa fie maghiarimea si cu ce capitala, Kelemen a raspuns: "Maghiarimea e impartita in mai multe zone. Harghita, Covasna, Targu Mures ar fi o regiune pentru ca au legaturi istorice, economice si e foarte clar ca aici asa trebuie sa se intample. Maghiarimea nu poate fi inghesuita intr-o singura regiune. Noi nu punem pe primul plan argumentul etnic, dar nici nu putem sa facem abstractie de acest lucru".

Kelemen a fost intrebat de jurnalisti daca UDMR spune "nu" regionalizarii.

"Da, spunem nu. Nu suntem de acord cu regiuni administrative", a raspuns el.

Premierul Victor Ponta declara, marti, ca Guvernul poate merge si pe varianta angajarii raspunderii pe regionalizare, in situatia in care va exista un acord politic nu doar al USL, ci al tuturor fortelor politice.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3018 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Asta cam asa-i... (Sâmbătă, 11 mai 2013, 16:05)

    bgd [utilizator]

    Regionalizarea facuta in felul acesta e o tampenie. Ori desfiintam judetele si facem regiuni, ori stam linistiti.
    Oare nu avem destul aparat administrativ, destula birocratie? Acum o hartie va trece si prin mai multe maini....?
    In loc sa deblocam tara asta, noi o incalcim si mai tare... Da na, ce sa astepti de la niste comunisti. Tot sistemul lor e bazat pe un stat stufos...nu pot conserva puterea altfel.
    Cu cat mai multi bugetari, cu atat mai multa influenta, cu atat mai multe voturi...
    Parca am incerca sa ne intoarcem cu 20 de ani in urma.
    • +3 (3 voturi)    
      Comment sters de user (Sâmbătă, 11 mai 2013, 21:02)

      NL [anonim] i-a raspuns lui bgd

  • +8 (8 voturi)    
    si da si nu... (Sâmbătă, 11 mai 2013, 16:20)

    ..13 [utilizator]

    Frumos raspunsul dat de dl.Keleman "DA, spunem NU!" - oare o sa ii tina pana la toamna intr-o anume pozitie?

    Nem tudom!...

    Ce stiu este ca nu regionalizarea mareste gradul de absorbtie al fondurilor europene, nu regionalizarea ne scapa de coruptie si de minciuna, asa ca hai sa ne grabim incet si sa fie mai bine
  • -2 (2 voturi)    
    suntem 1.200.000 (Sâmbătă, 11 mai 2013, 17:58)

    razvanus [utilizator]

    Voi romanii vreti sa dispara populatia maghiara din Romania dar noi suntem 1.200.000 oameni.
    • 0 (0 voturi)    
      depinde de cine numara (Luni, 13 mai 2013, 10:47)

      ZaR [utilizator] i-a raspuns lui razvanus

      probabil cifra de 1.200.000 ii include si pe romanii maghiarizati din secuime si pe rromii care au avut aceeasi soarta....daca negi aceasta realitate inseamna ca nu esti serios.
  • +12 (16 voturi)    
    traducere (Sâmbătă, 11 mai 2013, 18:04)

    inmono [utilizator]

    ceea ce doreste sa spuna domnul Kelemen Hunor si nu reuseste, negasind cuvintele potrivite, este ca prin includerea HarCov intr-o regiune mai mare ca si suprafata si cu populatie diversificata d.p.d.v. etnic procentajul se schimba si maghiarimea nu mai e majoritara in aceea regiune. ceea ce ii indeparteaza pe acesti domni de obiectivul autonomiei, eliminandu-le unul din argumentele principale, faptul ca sunt majoritari in judetele respective ... ;)
    • +1 (1 vot)    
      Corect... (Sâmbătă, 11 mai 2013, 19:39)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui inmono

      Si ar fi bine sa terminam odata cu äutonomii"...
  • +1 (1 vot)    
    treaba e relativ simplă (Sâmbătă, 11 mai 2013, 19:43)

    visio [utilizator]

    presupunând că suntem proști, să ”presupunem” că:
    1. micșorezi numărul de primării, informatizezi complet sistemul astfel încât orice act să poate fi accesat online; iar pentru cine e atât de prost încât nu știe cum să folosească calculatorul, există bugetari diponibilizați dornici să devină consultanți contra unei sume de bani, adică îi privatizezi;
    2. guvernanții fac un plan de dezvoltare, și se țin de el; să înceapă din orice colț al României, și cu un plan inteligent modernizează țara în 10 ani; Ceaușescu a construit o țară în 25 ani și nu a avut tehnologia de azi...hai că se poate...

    desigur că există neajunsuri:
    1. politicienii sunt ocupați să fure;
    2. politicienii nu sunt inteligenți.
    3. regionalizarea țării, așa cum o gândesc politicienii, înseamnă că peștele mare mănâncă peștele mic; adică rămâne mai mult pentru peștele mare;
    4. ideea mea de regionalizare sună cam așa: fiecare județ, desemnează în parlament 9+1 indivizi (maxim); cei 9 sunt un fel de primari, iar al 10-lea îi controlează și răspunde în fața alegătorilor în fiecare an; adică se organizează alegeri în fiecare an, omul știind astfel că dacă vrea bani, trebuie să arate anual progresele; la privat se întâmplă lunar;

    ca observație personală, fierb de nerăbdare să văd dovezi de loialitatea față de România, a stimatului domn kelemen hunor, și a altora că dânsul; din câte îmi amintesc, indivizii aceștia au cetățenie română și legi de respectat.
    ca altă observație personală, nicio parte din România nu poate fi considerată autonomă teritorial; din câte îmi amintesc, ungaria este ”așezată” pe teritorii care ne-au aparținut cândva, deci este corect să ne plătească chirie; dacă nu vor, poate că este timpul să plece acasă la ei, în Asia; nu vor? nu e problemă, există variante însă niciuna nu le va conveni...
  • 0 (0 voturi)    
    speram.. (Sâmbătă, 11 mai 2013, 21:02)

    ioil [utilizator]

    sa ne spuna ceva despre feti
    ta cu bentita,ar fi foarte interesant!