VIDEO Victor Ponta: PSD va prelua ministerul Justitiei, PNL nu a cerut nimic in schimb/ Crin Antonescu: Justitia ramane la dl Ponta si la dl Basescu. Nu am facut schimb de ministere

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 aprilie 2013, 17:41 Actualitate | Politic


Victor Ponta si Crin Antonescu
Foto: Agerpres
Premierul Victor Ponta a anuntat miercuri ca PSD va prelua ministerul Justitiei, dupa ce a propus miercuri PNL sa isi asume un alt minister, in schimb, iar liberalii au fost de acord, fara a solicita insa un alt portofoliu in guvern. Liderul liberal Crin Antonescu a declarat la randul sau ca PSD si Victor Ponta isi asuma ministerul si ca liberalii au respins propunerea unui schimb, spunand ca "posibilitatea de a nu iti fi rusine de tine este mai pretioasa decat orice minister".

Intrebat pe cine va propune ministru al Justitiei, Victor Ponta a precizat ca "optiunea de principiu" a sa este o persoana care sa nu fie membru de partid, care sa aiba experienta in magistratura si "daca are experienta si in relatiile internationale, cu atat mai bune",

"Am propus PNL, pentru a nu mai exista subiect de disputa, sa asum din partea PSD ministerul Justitiei si evident pentru a pastra echilibrul la nivel guvernului PNL sa ocupe un alt portofoliu", a explicat Victor Ponta, dupa o reuniune de urgenta a conducerii Uniunii Social-Liberale, la Palatul Parlamentului.

Liderii PNL "au acceptat asumarea de catre PSD a portofoliul Justitiei si nu au cerut in schimb niciun fel de minister", a adaugat acesta.

"Azi nu au vrut niciun fel de minister. Au spus ca nu vor sa faca un schimb, sa fie acuzati de presa ca au dat justitia ca sa obtina nu stiu ce, chiar nu au cerut absolut nimic in schimb, eu am oferit, nu concret, si eu au spus 'Nu vrem nimic in schimb'", a spus Victor Ponta, afirmand a initiativa privind schimbul de ministere i-a apartinut.

Premierul a sustinut ca in acest fel au fost inchise toate discutiile si disputele din USL.

Victor Ponta a precizat ca liberalii "nu au fost fericiti" in urma disputelor din ultimele zile, asa cum nici el nu este fericit: "Nu a fost nimeni pana la urma fericit, nici eu nu sunt pana la urma foarte fericit, pentru ca sunt constient de responsabilitatea pe care mi-o asum".

Presedintele PSD a sustinut ca este dispus sa gaseasca orice solutie prin care sa fie mentinuta unitatea USL.

Intrebat de ziaristi daca Dan Voiculescu si-a exprimat vreo optiune in cadrul sedintei, Ponta a precizat ca presedintele fondator al PC "nu a avut nicio opinie, nu a discutat despre justitie".

Dan Voiculescu a parasit Palatul Parlamentului in timp ce Victor Ponta facea declaratii si nu a dorit sa raspunda la intrebarile presei.

Crin Antonescu: Tema justitiei ramane in activitatea exclusiva a domnului Ponta si dl Basescu


Dupa declaratiile lui Victor Ponta, liderul PNL, Crin Antonescu, a confirmat ca liberalii renunta la ministerul Justitiei si nu solicita un alt portofoliu in schimb: "Mentinandu-ne fiecare pozitia pe care o cunoasteti deja care nu s-a schimbat pe tema numirilor de procurori am decis urmatoarele: tema justitiei din aceste moment ramane in activitatea exclusiva a domnului Ponta si a departamentului pe care il conduce si a dlui Basescu, in functie de intelegerile care s-au facut sau nu s-au facut".

Acesta a precizat ca Victor Ponta le-a propus liberalilor un alt minister, in schimb, dar "optiunea mea  si a colegilor a fost aceea de a nu face acest schimb".

"Miza unei guvernari nu este numarul de ministere pe care il detii, ci coerenta si consecventa fata de angajamentele luate. Premierul a optat pentru alta solutie si din acest moment este responsabilitatea sa. Posibilitatea de a nu iti fi rusine de tine este mai pretioasa decat orice minister", a mai spus Crin Antonescu.

 Cu cateva ore inainte, Crin Antonescu sustinuse ca "PNL e dispus in continuare sa-si asume in continuare responsabilitatea ministerului Justitiei, care sa rezolve cele mai importante probleme din acest moment, dar in baza standardelor pe care corpul magistratilor din Romania le solicita, CE le confirma si pe care noi le-am angajat fata de cetatenii romani".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6444 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    parca nu-mi vine sa cred.... (Miercuri, 3 aprilie 2013, 17:52)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    a mai spus dl. ponta si altele.....ulterior retractate.
  • +12 (16 voturi)    
    forfota mare..... (Miercuri, 3 aprilie 2013, 18:02)

    translativus [utilizator]

    ....si minciuni cat cuprinde !
    Se pare ca PSD s-a trezit din scuipatii de la A3 si s-a pus cu maciuca pe aliati, castigand ministerul de justitie fara sa dea nimic la schimb, adica "gratis".
    Sa fie doar o strategie felixoida sau poate ca au mai iesit niscai dosare tinute la secret ?
    Vom afla din cantitatea de scuipati pe basca plagiatorului, administrati de catre guristii de la A3.
    Daca il vedem pe plagiator cu vr'un ochi vanat, inseamna ca nu s-au impacat si ca ciumpalacu' s-a tinut de promisiune si l-a dat cu dintii de birou "pentru docilizare" iar daca de acum, subiectele de discutie la A3 vor fi despre fotbal si starea vremii, inseamna ca s-au pupat pe gingii a impacare.

    Dar daca cimpalacu' va intra in concediu.....medical, asta ce o mai fi insemnand ?
    • +13 (13 voturi)    
      nu cred (Miercuri, 3 aprilie 2013, 18:27)

      Ruhe [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      nici c-au iesit dosare, nici ca-i vreo strategie felixoida. Lui Ponta ii trebuie bani ca sa guverneze. Pana ajung Antonescu si cu Voiculescu sa produca bani din alta parte, Ponta nu poate atarna decat la banii de la UE. In plus, astia de la PC si de la PNL nu se pot supara, ca daca-si iau jucariile unde se duc? Mai ramane sa mai puna Ponta si CNA-ul pe Antena3 si-i chiar end of story. Mai greu cred c-a fost sa-i convinga pe-ai lui, din PSD, decat sa le-o traga PNL-istilor.
    • +6 (6 voturi)    
      duca-se (Miercuri, 3 aprilie 2013, 19:04)

      Zeroth [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Ponta s-a pus cu maciuca pe aliati? Oare?
      Ia sa gandim ca un aliat.
      Daca nu poti pune pe cine vrei la procuratura si DNA la ce iti mai foloseste ministerul de justitie? Acolo nu sunt contracte, nu se fac autostrazi sau mari proiecte de infrastructura si in plus mai sta si Europa cu ochii pe tine sa iti dea calificativ la sfarsit de an.
      Am venit la guvernare pentru interesele noastre personale, la justitie nu mai avem nici un interes. Duca-se!
  • +14 (16 voturi)    
    hehee (Miercuri, 3 aprilie 2013, 18:11)

    Ruhe [utilizator]

    ce dur negociaza Ponta! Ministerul Justitiei ramane la mine, cine nu-i fericit e liber sa plece!!
    De la cine-o fi invatat?
  • +12 (12 voturi)    
    domnule, liberalii astia merita o tara mai buna (Miercuri, 3 aprilie 2013, 18:15)

    un dac [utilizator]

    pai sa fie ei asa de draguti? sa nu-si doreasca nimic in schimb pentru binele tarisoarei noastre? ceva mai frumos nu am mai auzit de la take incoace. sper ca domnul Antonescu (e prima data cand scriu cu A, deja merita) sa gandeasca in mare si sa candideze in Elvetia, deja tara asta, USL-ul, PSD-ul, noi ca popor, televiziunile, analistii, jurnalistii, ce sa mai, tara asta hulita de Boia, noi cu totii nu-l meritam, pe scurt.
  • +9 (11 voturi)    
    Miercuri, 3 aprilie 2013, 17:41 Actualitate | Poli (Miercuri, 3 aprilie 2013, 18:33)

    iiiooonuuutt [utilizator]

    Premierul Victor Ponta a anuntat joi ca azi e miercuri :)
    • +3 (3 voturi)    
      lool (Miercuri, 3 aprilie 2013, 19:41)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui iiiooonuuutt

      o fi univers paralel...
  • -4 (6 voturi)    
    Ne scapa multe informatii nestiute... (Miercuri, 3 aprilie 2013, 18:49)

    albescu [utilizator]

    Ponta a explicat ca are nevoie de acordul presedintelui si al CSM. Dupa CSM intelegand ca presedintele a cotit-o (pentru ca Morar si Haineala erau oamenii presedintelui) a dat inapoi. Ce l-a facut totusi sa nominalizeze oamenii convenitit cu presedintele? Eu cred ca a flat ca Basescu nu a dat inapoi, dar a fost tradat de Morar. De fapt cine e Morar sau cine sta in spatele lui?? Asta e o mare enigma....
    • 0 (0 voturi)    
      Eu mai repede cred ca... (Miercuri, 3 aprilie 2013, 19:10)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui albescu

      ... l-au prins pe Ponta la mijloc, si-au dat seama cat de usor influentabil este, si au marit miza. Adica nu mai semana cu lectia cu care se prezentase Ponta.

      Dar sunt doar supozitii...
      • +2 (2 voturi)    
        eu cred ca ponta e santajabil (Miercuri, 3 aprilie 2013, 19:26)

        V. Val [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        si ca in acest moment e santajat din mai multe parti. Ma tem
  • +7 (7 voturi)    
    Justita scapa (Miercuri, 3 aprilie 2013, 18:51)

    Con_stan_tin [utilizator]

    din mainile politicienilor? Morar conduce revolutia pentru independenta justitiei si e recunoscut lider si de judecatori. Politicienii de orice culoare cauta pe toate caile sa-l obstructioneze si sa-l scoata din ecuatie.

    Spunea cineva ca justitia nu urmareste interesul national. E adevarat dar urmarirea interesului national nu-i rolul ei, rolul justitiei se rezuma strict la lege si la respectarea ei. Responsabilitatea este a politicienilor care fac legi impotriva interesului national.
    • -6 (8 voturi)    
      Asa ai inteles tu? (Miercuri, 3 aprilie 2013, 19:12)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Eu am inteles ca nici procurorii nu-s prea de acord cu Morar. Cred ca denaturezi adevarul...
      • 0 (4 voturi)    
        Asa este (Miercuri, 3 aprilie 2013, 20:10)

        math [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        Procurorii si judecatorii sunt impotriva tiranului si sunt alaturi de cei 7,4 miliarde de romani liberi care s-au saturat de statul politienesc condus de cativa judecatori. Acesta este substratul intamplarilor recente. Avem mare noroc ca observatori inteligenti precum finutza, bogdan chireac, ciuvica si alti 87 ne repeta nonstop acest adevar universal.
        • +1 (1 vot)    
          Ei as, moncher, de unde atatea miliarde? (Miercuri, 3 aprilie 2013, 21:47)

          finutza [utilizator] i-a raspuns lui math

          Trilioane, quatralioane... fii si 'mneata mai aproape de adevar...
  • +5 (5 voturi)    
    Atentie nu Kovesi e miza ci Nitu (Miercuri, 3 aprilie 2013, 19:27)

    dadan [utilizator]

    Nu va mai agitati ca Antonescu se cearta cu Ponta pentru Kovesi - asta este fumigena lansata ca sa distraga atentia.... DNA este decizia lui Basescu si nu face nici un compromis acolo - trebuie sa treaca omul lui si e Basescu s-a mai consultat cu Ponta propunandu-i rocada intre Morar si Kovesi.
    Compromisul l-a facut la procurorul general unde il lasa pe Ponta sa-si numeasca omul lui...am impresia ca Nitu a fost coleg cu Ponta de facultate...
    Deci razboiul e la parchetul general si la celelalte departamente din procuratura.... USl-ul nu o sa mai mearga mult si PSD-ul nu isi lasa baronii la mana lui Voiculescu sau Antonescu sa-i hartuiasca toata ziua cu dosare, destul le-o trage cu antenele....
    De ce trimite Ponta la audieri la CSM pe Nitu care are deja un aviz negativ de la aceasta institutie? Probabil ca se mizeaza pe un aranjament cu Basescu sa numeasca omul chiar si cu aviz negativ(acesta fiind consultativ)..... Basescu ar putea probabil sa le-o traga la toti si sa numeasca numai pe Kovesi si sa respinga pe Nitu... Oricum Voiculescu si Antonescu au ramas pe dinafara...
  • +2 (2 voturi)    
    cei mai șifonați sunt migratorii din pdl la pnl (Miercuri, 3 aprilie 2013, 19:45)

    visio [utilizator]

    oricum ar fi, românul de rând pierde iar parlamentarul câștigă; nimic nou sub soare; trebuia să avem procuror-șef de anul trecut, trebuia să avem bugetul pt 2013 de anul trecut...românii sunt în afara lumii civilizate...dsacă trece vara asta fără să cadă plagiatorul șef, mare minune...
  • 0 (0 voturi)    
    Parerea mea (Miercuri, 3 aprilie 2013, 21:13)

    Pooky [utilizator]

    Basescu, Ponta, Antonescu, toti viseaza noaptea bancomatele din Cipru. Si actioneaza in consecinta, chiar daca noua ne sunt de neinteles la un moment dat reactiile lor. In democratie esti liber sa faci ceea ce trebuie.