VIDEO Crin Antonescu: PNL va desemna maine un nou ministru al Justitiei care isi va asuma si propunerile pentru procurorii-sefi. S-ar putea sa fie dureros interimatul lui Victor Ponta si ne gandim sa-i scurtam suferinta

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 2 aprilie 2013, 14:04 Actualitate | Politic


Liderul liberal Crin Antonescu a anuntat, marti, ca Biroul Politic al PNL se va reuni miercurim, cand "vom face propuneri si vom desemna si un nou ministru al Justitiei care desigur isi va asuma si sa faca propuneri pentru procurorii sefi", in conditiile in care "ministerul Justitiei e responsabilitatea politica a PNL". Crin Antonescu a mai spus ca "S-ar putea sa fie dureros interimatul lui Victor Ponta si ne gandim sa-i scurtam suferinta."

"Ieri un post tv mai de casa asa a vehiculat ideea unui troc, a unui schimb. Ca iau liberalii marile proiecte, ca domnul Sova intra in somaj. Ideea era sa fie din nou PNL atacat. Nu s-a  pus niciun moment problema asta", a adaugat Crin Antonescu.

"Am spus ca daca premierul va face propunerile in calitate de ministru al Justitiei si doamna Kovesi se va afla intre ele e posibil ca PNL sa renunte la Ministerul Justitiei. Nu a fost vorba de purcoaie de bani", a mai spus Crin Antonescu.

Liderul liberal a mai afirmat ca "L-am auzit pe premier vorbind azi despre faptul ca doreste repede sa desemneze un ministru stabil. S-ar putea sa fie dureros interimatul lui Victor Ponta si ne gandim sa-i scurtam suferinta."

Crin Antonescu a refuzat sa pronunte vreun posibil nume pentru Ministerul Justiei: "Am si eu niste ipoteze maine, dar stiti ca aceste lucruri nu se discuta. Nu pot sa vorbesc despre niciun nume acum". El a precizat ca variantele posibile sunt atat membri PNL, cat si tehnocrati.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


7075 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Doare al dracului (Marţi, 2 aprilie 2013, 14:14)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    cand te zgarie Motanul.
  • +5 (13 voturi)    
    noo, daca-i ase (Marţi, 2 aprilie 2013, 14:25)

    luci30 [utilizator]

    propune-l pe Daniel Morar ca ministru ca tot nu-i place la ponta de el!
  • +7 (13 voturi)    
    Sa vedeti cu ce pocnitoare... (Marţi, 2 aprilie 2013, 14:28)

    triciupa [utilizator]

    ... o sa vina slugile lui voiculescu! Mona o sa para o porumbita dalba fata de urmatorul. Respectand legea seriilor, ministrul nominalizat maine ar trebui sa fie macar trimis in judecata pentru coruptie, daca nu cumva de-a dreptul condamnat. Trebuie sa fie cineva care sa-i ia caimacul lui fenechiu, sa-l treaca pe locul 2.
  • +7 (15 voturi)    
    Penibil ! (Marţi, 2 aprilie 2013, 14:28)

    nicTM [utilizator]

    Ce tara, ce conducatori, ce oameni... E vai de viitorul nostru!
    Pariu pe multi bani: pana la iarna incep luptele de strada daca astia de la usl nu se trezesc la realitate si ne considera in continuare niste insecte...
    • -2 (4 voturi)    
      Nu stiu (Marţi, 2 aprilie 2013, 16:54)

      beckk50 [utilizator] i-a raspuns lui nicTM

      Nu cred ca in iarna, dar anul viitor sigur. Atunci se vor vedea daunele actualei guvernari. Atunci vor fii vanati ca animalele fostii securisti.
  • +5 (9 voturi)    
    Crin Antonescu incearca sa provoace un nou scandal (Marţi, 2 aprilie 2013, 14:29)

    Gryphus [utilizator]

    PNL si Antena 3 au propus-o pe Pivniceru (despre care au mintit ca niste ordinari ca e independenta de parca daca nu esti membru intr-un partid nu poti avea simpatii politice) iar acum vor sa puna o alta sluga "independenta" (care poate fi vazuta saptamanal la Antena 3 injurandu-l pe Basescu): Alistar !!!
    • +7 (7 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 2 aprilie 2013, 15:05)

      Mowgli [anonim] i-a raspuns lui Gryphus

  • +10 (12 voturi)    
    ce parere aveti despre seful comisiei juridice (Marţi, 2 aprilie 2013, 14:36)

    slider [utilizator]

    ce parere aveti despre seful comisiei juridice, reputatul jurist : Gigi Becali!
    • +2 (6 voturi)    
      propunerea (Marţi, 2 aprilie 2013, 14:49)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui slider

      o sa fie Chioariu,in tot cu toti ministrii penali din pnl.
    • 0 (0 voturi)    
      numa daca (Vineri, 5 aprilie 2013, 0:16)

      Ellias [utilizator] i-a raspuns lui slider

      vine si cu oile :)))
      Ce "vocabular" de viitor presedinte are amaratul asta de antonescu. Nici un copil de 15 ani nu are asa greutati de exprimare ca asta. Doamne ce am ajuns :(( Sa ne conduca astia fiecare dupa cum bate vantul...
  • +2 (8 voturi)    
    Farsa (Marţi, 2 aprilie 2013, 15:35)

    Sani [utilizator]

    Bai, eu cred ca Basescu este de vina!
    Ce s-a intamplat zilele acestea are consecinte dezastruoase pentru USL & Clanuri Interlope.

    1. Ponta si-a aratat neputinta totala de a actiona.
    2. USL-ul s-a zdruncinat rau de tot. Nu stiu daca mai rezista la o tura din asta.
    3. A aratat masura penibilului guvernului celor 70% de fraieri.
    4. De bine de rau la DNA sunt in continuare niste oameni care nu place USL...si vor mai fi.
    5. In familiile lor politice europene, atat PSD cat si PNL si-au micsorat si mai mult sprijinul.
  • +5 (9 voturi)    
    de fapt (Marţi, 2 aprilie 2013, 15:36)

    Gobelin [utilizator]

    va doare, da' nu de Ponta, ci de voi ...
    face Voiculescu ca toti dracii la ideea ca Ponta ar putea-o numi pe Kovesi la DNA, n-asa?
  • +5 (9 voturi)    
    Situatia concubinajului USL-ist si Justitia (Marţi, 2 aprilie 2013, 15:56)

    uluit [utilizator]

    Din ce in ce mai mult "duetul" Ponta-Crin isi arata fata adevarata cand vine vorba de interesele proprii.
    Nu conteaza ca noi ca tara avem un raport de monitorizare asupra Justitiei. Important e pentru papusa Crin, sa obtina instalarea unor procurori obedienti iar ministrul Justitiei sa fie pus tot dupa interesele lor, fiindca ale noastre ca popor nu mai conteaza.
    Daca Crin vine si spune ca-i usureaza suferinta lui Ponta in acest sens. Ponta vine si spune ca s-a razgandit si nu va mai face propuneri pentru cei doi procurori-sefi - Parchet si DNA - in calitate de ministru interimar al Justitiei tocmai pentru a lasa locul responsabilitatii celor din PNL.

    Imi este clar ca USL-ul joca pong-pong cu interesele noastre ca tara, pasadu-si de la unii la altii problemele.
    "Curata" harababura tovarasi.