VIDEO Victor Ponta: Am fost solidar cu PNL cand a luat decizii controversate precum Frunzaverde si Stanisoara. Nu o pun pe Kovesi vicepresedinte la PSD, sa stea linistiti liberalii

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 1 aprilie 2013, 13:37 Actualitate | Politic


Presedintele PSD, Victor Ponta, a afirmat luni ca el a fost solidar si i-a sprijinit pe liberali atunci cand au luat decizii controversate, precum primirea in partid a lui Sorin Frunzaverde si Mihai Stanisoara, "mult mai apropiati de Traian Basescu" decat Laura Codruta Kovesi. Replica sa vine dupa ce Crin Antonescu afirmase ca PNL nu va sustine o eventuala numire al Laurei Codruta Kovesi la DNA si a vorbit chiar despre ruperea USL.

"Am vazut punctul de vedere, il respect, o sa fiu totdeauna solidar cu colegii liberali, cand au luat ei decizii controversate eu i-am sprijinit", a explicat Ponta, la iesirea din sediul PSD, subliniind ca Frunzaverde si Stanisoara, fosti PDL-isti intrati acum in conducerea PNL, erau "mult mai apropiati de presedintele Traian Basescu decat doamna Kovesi".

"Pe doamna Kovesi nu o pun vicepresedinte la PSD, sa stea linistiti liberalii", a comentat premierul, care asigura acum si interimatul la Ministerul Justitiei, postura din care va face nominalizarile pentru sefia Parchetului General si a DNA.

Victor Ponta a subliniat ca "in politica e important sa-ti asumi si decizii, sa raspunzi pentru ceea ce faci si e important sa faci, nu sa vorbesti", adaugand ca el va fi solidar fata de liberali si de Crin Antonescu "in toate momentele importante".

"Eu niciodata nu m spal pe maini ca Pilat din Pont", a mentionat Ponta, afirmand ca ar fi "neserios si iresponsabil" sa faca niste nominalizari care ar putea fi avizate negativ de CSM sau blocate de Traian Basescu.

Primul ministru a precizat ca a discutat cu Crin Antonescu despre acest subiect iar liderul PNL "stie foarte bine ca imi doresc nu sa stam in blocaj, eu vreau sa rezolv probleme".

"Credeti ca am semnat acordul de coabitare cand era plecat dl Antonescu din camera? Doar ca eu imi asum aceste lucruri", a mai comentat Victor Ponta.

El a reafirmat ca "actiunea DNA coordonata de dl Morar de anchetare a celor care au votat la referendum reprezinta un abuz" si din acest motiv nu a fost "niciodata de acord ca Daniel Morar sa ocupe o functie in parchete".

Victor Ponta a precizat ca el nu pus "niciodata problema ruperii USL" si acest lucru nu va fi facut niciodata de cineva din PSD": "Noi suntem niste parteneri onesti".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4255 vizualizari

  • -12 (18 voturi)    
    Ponta... (Luni, 1 aprilie 2013, 13:41)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... bati campii! Poti sa o pui pe Kovesi linistit vicepresedinte la PSD, nu intereseaza pe nimeni. Nu poti sa o pui din nou sefa la Parchete.
    • +12 (12 voturi)    
      Ce treaba are sula cu prefectura? (Luni, 1 aprilie 2013, 14:19)

      JG [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Ponta incurca grav lucrurile.
      Confunda(?) activitatea de partid cu treburile oficiale, ce tin de guvern.
      Ca sef de partid nu-si respecta promisiunile electorale
      Devine, pe zi ce trece, sef al unui guvern ce nu lucreaza pentru majoritatea romanlor.
      • +3 (3 voturi)    
        câteva confuzii (Luni, 1 aprilie 2013, 15:53)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui JG

        1. Ponta nu a respectat vreodată legea sau voința românilor;
        2. ca șef de partid, ca orice vrei tu, Ponta nu a contat niciodată; el a făcut ce i s-a spus; partea nasoală pentru el, este că boala plagiatului este incurabilă și știe că după mandat va fi închis; din acest motiv a semnat si acel pact cu băsescu dar și cu alde căcărău; el vrea să se pună bine cu toată lumea și vrea să negocieze; numai că plagiatul, adică furtul intelectual din poziția de prim-ministru, îl va duce direct în pușcărie indiferent de ce va vrea băsescu sau a lui Căcărău...Năstase a făcut pușcărie pentru deturnare de fonduri; nu pentru șpagă sau alte cele; deci, câți ani va lua Ponta? foarte mulți...vei vedea...
    • +4 (6 voturi)    
      de ce nu? (Luni, 1 aprilie 2013, 14:57)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      te temi de justitie pt sefu' tau Felix sau pentru tine? sau pentru amandoi?:)
      De ce ti-e frica nu scapi:)
      • 0 (0 voturi)    
        Penibil ... (Luni, 1 aprilie 2013, 23:19)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui quetzal

        1) Felix nu e seful meu
        2 Nu am absolut nici o problema cu justitia
        3) Dosarele lui Felix sunt deja la instante, ceea ce inseamna ca procurorii si-au facut treaba deci are fix relevanta 0 cine e procuror sef sau nu
        4) Dintre o tabara care pune un ministru independent politic care incearca sa faca un concurs pentru cele doua pozitii fara a mentiona (nimeni, niciodata din tabara respectiva) "noi il vrem pe X procuror general" si tabara lui Basescu care e in gura cu Kovesi si cu Morar toata ziua buna ziua in inteligenta mea rudimentara eu zic ca tabara a doua incearca sa numeasca oameni fideli pentru a-si aservi justitia
        5) Cine are interesul aservirii justitiei? Cine are dosarul Flota pus in cui pe perioada mandatului? Cine a fost recent la guvernare si nu a fost investigat deloc pentru actele comise (Udrea, Blejnar, Videanu, Duta etc etc)?
        6) [editat de moderator. avertisment]
        7) poti sa zici si tu ceva de Iliescu ca sa dovedesti ca nu ai nici o legatura cu realitatea curenta
  • +15 (21 voturi)    
    liberalii (Luni, 1 aprilie 2013, 13:44)

    mos ion roata [utilizator]

    nu au nici o problema.Problema e a varanului care,la randul lui, il are la mana pe Cacarau.
    • +4 (4 voturi)    
      vosganian, fenechiu &co (Luni, 1 aprilie 2013, 15:00)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      singura problema a liberalilor e ca sunt un partid de corupti condusi de o marioneta proasta. in rest, intradevar n-au nici o problema:)
  • -11 (15 voturi)    
    hehe (Luni, 1 aprilie 2013, 13:47)

    Mazeta [utilizator]

    Se pare că Victor Ponta întrunește toate calitățile pentru a se înscrie în Mișcarea Populară.
    • +10 (10 voturi)    
      Neuronul USL (Luni, 1 aprilie 2013, 14:10)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mazeto, nu ti-e teama ca Antonescu a pierdut bani in Cipru si te lasa fara salar?

      Te vad mai apoi si pe tine cu cei de la Oltchim, fraieriti de Ponta & Antonescu.

      Inteleg ca Voiculescu te-a angajat, ca urmare ai primit ordin sa te dezici de USL si sa devii postacul PNL & PC.

      Cu alte cuvinte iata cum neuronul USL-ul se divide.
      Episodul_1: Divizibilitatea cu doi.
    • +9 (9 voturi)    
      atentie (Luni, 1 aprilie 2013, 14:13)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      usl-ul pune sifi plagiatori, nu MP :)
      momentan este copresedinte usl.
      ponta are alte aspiratii mai inalte, nu miscarea populara.
      sunteti haiosi cand primti saricna de la felix pe cine sa atacati pe aici. toti vorbiti aceiasi limba. nu vad un usl-ist sa-l apere pe ponta :)))
      prea usor va desconspirati copii. mai multa atenti. macar unu de prasila sa ramana pe langa ponta. nu toti o data ca bate la ochi :)
    • +9 (9 voturi)    
      He-he! (Luni, 1 aprilie 2013, 14:14)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Deci ai luat plasa atunci cand ai votat!
  • +16 (16 voturi)    
    Cum o mai da la intors... (Luni, 1 aprilie 2013, 13:50)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    ..."actiunea DNA coordonata de dl Morar de anchetare a celor care au votat la referendum reprezinta un abuz".

    Tocmai ce au fost trimisi in judecata cei care au produs sau facilitat fraudele la referendum, adica niste membri in comisii, cei care au votat au fost audiati ca martori ca sa se poata dovedi furaciunea, NU pentru ca au votat...

    O noua minciuna marca Ponta.
  • +16 (16 voturi)    
    eu nu inteleg (Luni, 1 aprilie 2013, 13:52)

    sucaa [utilizator]

    tara asta are o gramada de probleme si noi intretinem un pseudo-scandal. in loc sa vorbeasca de solutii pt oltchim, in loc sa ne spuna ce fac cu constitutia aia, in loc sa ne mai spuna si noua cum stau cu fondurile ue, stam si ne uitam in gura unui hot intelectual si un chiulangiu notoriu.
    chiar merita acesti doi popandai atentia noastra? mai pune cineva baza pe ce spun cei doi? oricum una spun, alta fac. chiar ne consumam energia aiurea cu ei.
    • +4 (6 voturi)    
      Problema... (Luni, 1 aprilie 2013, 14:25)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      este ca da..cica vreo 50-60% tot mai "pun baza" pe ce zic astia doi. Ceea ce spune multe despre "noi"...
  • +12 (12 voturi)    
    Ponta (Luni, 1 aprilie 2013, 13:59)

    voltaren [utilizator]

    Declaratii de 1 aprilie ?
  • +16 (16 voturi)    
    povesti pt latrinisti (Luni, 1 aprilie 2013, 13:59)

    quetzal [utilizator]

    cate plangeri oficiale au fost inregistratre pentru "abuzul" lui morar la referendum?
  • +6 (8 voturi)    
    Nota de Plata (Luni, 1 aprilie 2013, 14:05)

    TeddyK [utilizator]

    Incetul, cu incetul Dottore inmaneaza lui PNL si Antonescu nota de plata pentru cooptarea fostilor PDListi. Atuncia nu a comentat in public aceste mutari ale PNL, dar stia, ca ii vine si randul. Si iata... Urmeaza mutarea lui Antonescu, daca v-a fi propus Kovesi.