Kelemen Hunor: Pericolul maghiar trebuie scos din problema regionalizarii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 1 martie 2013, 15:17 Actualitate | Politic


Presedintele UDMR, Kelemen Hunor, sustine ca guvernantii trebuie sa scoata din chestiunea regionalizarii ceea ce este denumit ca fiind "pericolul maghiar". El a declarat vineri, la sedinta Consiliilor regionale reunite ale alesilor locali ai UDMR, ca problema regionalizarii trebuie abordata economic, nu etnic, si a avertizat ca in perioada urmatoare se va intensifica retorica nationalista, potrivit Agerpres.

Kelemen Hunor a mai spus ca UDMR trebuie sa ceara ajutor si din Ungaria in problema regionalizarii: "In chestiunile care vizeaza cauzele noastre speciale trebuie sa gasim parteneri in Romania, in Bucuresti, in administratiile publice locale, trebuie sa identificam parteneri pentru regionalizare, pentru luarea deciziilor zilnice in Ungaria, in guvernul ungar, in partidele din Ungaria, in Parlamentul ungar si cand avem nevoie de ajutor si de solidaritate atunci trebuie sa comunicam. (...) Trebuie sa gasim parteneri si in politica externa si internationala", a afirmat Kelemen Hunor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1448 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 1 martie 2013, 15:29)

    Mowgli [anonim]

  • +8 (8 voturi)    
    da, (Vineri, 1 martie 2013, 16:03)

    ctman [utilizator]

    domnule kelemen dar primul lucru care trebuie sa-l faceti este sa renuntati la instigarea la ura etnica in secuime. Personal cunosc multi maghiari care sunt rasisti. Ura interetnica nu ajuta pe nimeni iar politicienii (si uni si altii) o cultiva in interes personal.
    P:S: cunosc si multi maghiari care sunt oameni cumsecade.
  • +5 (5 voturi)    
    Pai sunteti un PERICOL!! (Vineri, 1 martie 2013, 16:12)

    pedepsitorul [utilizator]

    Si pentru cei luminti: AGERPRES a inceput sa intre in actiune !
  • +8 (8 voturi)    
    voi nu ne lasati (Vineri, 1 martie 2013, 16:13)

    jackalphonse [utilizator]

    sunteti culmea. lansati permanent atacuri la adresa integritatii tarii asteia, insa, atunci cand va convine, ati vrea sa devenim brusc ignoranti. chiar credeti ca voi sunteti niste genii
  • +6 (6 voturi)    
    nu doar ajutor din Ungaria (Vineri, 1 martie 2013, 16:40)

    un dac [utilizator]

    ci direct azil politic.
    sa vezi atunci cat va creste PIB-ul Ungariei cand se vor aduna si taxele celor 600 de secui ai lui Robert Raduly.
    Asa, plecati, meritam sa ne luati miliardele de euro produse de aceasta mana de oameni, sa ramanem saraci lipiti daca nu stim sa apreciem mana care ne hraneste. Si sa vezi ce o sa mai plangem dupa voi si o sa va rugam in genunchi sa reveniti.
  • +7 (7 voturi)    
    ********** (Vineri, 1 martie 2013, 16:40)

    Cataleya [utilizator]

    Adica, mai pe sleau spus:
    "Regionalizarea trebuie anihilata, pt linistea maghiarilor"
    Hehehehem dle Kelemen.
    Zau ca nu voi ati pus coada la pruna!
  • +7 (7 voturi)    
    Hotul striga hotii! (Vineri, 1 martie 2013, 16:51)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Pai nu voi incingeti focul? Nu voi o tineti sir cu sovinismele? Nu ne-a povestit Raduly, pe care il sustineti, ca romanii din Miercurea Ciuc traiesc din impozitele secuilor? Nu voi vreti separatism pe criterii etnice? Si acum aflam de la Kelemen ca: "problema regionalizarii trebuie abordata economic, nu etnic, si a avertizat ca in perioada urmatoare se va intensifica retorica nationalista". Pai economic ati tratat-o pana acum? Si cand vorbiti al retorica nationalista va referiti la partidele ungurest, ca ele au aprins si focul si tot pun paie pe el!
    Daca ati fi fost cetateni loiali tarii (Romania!... aia cu ziua nationala zi de doliu pentru unguri) si nu ati fi tinut-o sir cu retorica secesionista si sovina... altfel ati fi priviti!
  • +7 (7 voturi)    
    serios? (Vineri, 1 martie 2013, 17:22)

    gsmart123uk [utilizator]

    Si ma rog de ce trebuie sa ceara sprijinul ungariei? de cind ungaria trebuie sa se amestece in problemele altei tari?Dl cum se cade cred ca e timpul sa va mutate satra in ungaria daca nu va place la noi in tara.. scurt
  • +4 (4 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 1 martie 2013, 17:36)

    polonyca [anonim]

  • 0 (0 voturi)    
    i-auzi briul....trece riul... (Sâmbătă, 2 martie 2013, 17:54)

    luci30 [utilizator]

    trebuie sa cautam parteneri si in politica externa si internationala.....asta-i dus cu pluta...udmr-ul nu este partid,iar ,,tinutul secuiesc,,nu este tara!!!!La retorica ta si a ,,viziunilor politice,,un consult psihiatric ar fii absolut necesar tinind cont ca inflacararea care debordeaza din tine atinge cote alarmante.Hai ,recunoaste cinstit,ca iti este frica sa pronunti parteneri de afaceri straini,dupa afacerile oneroase ale conationalilor tai....unii...nu mai umbla cu ciora vopsita !!