Elena Udrea si-a lansat la Cluj candidatura pentru sefia PDL. Vezi in text cine sunt sustinatorii acesteia 

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 27 februarie 2013, 18:18 Actualitate | Politic


Elena Udrea
Foto: HotNews / DP
 documente
(27 Feb 2013) OpenOfficeDocument, 45KB
Elena Udrea si-a lansat miercuri motiunea "Noul PDL,o noua Romanie" in fieful lui Emil Boc. Evenimentul a avut loc la Casa de Cultura a Studentilor, printre sustinatori numarandu-se fostul lider al PDL Emil Boc, presedintele PDL Cluj, Daniel Buda, vicepresedintele PDL Alin Tise, deputatul Florin Popescu, liderul PDL Salaj, Lucian Bode, si Adrian Papahagi, transmite agentia Mediafax. Documentul prin care Elena Udrea a intrat oficial in competitia pentru conducerea PDL arata ca partidul are nevoie de un nou start si de o echipa de lideri care sa resusciteze viata interna. 

Totodata, in document, Udrea acuza actuala conducere a PDL ca a pierdut un milion de voturi de la alegerile locale la cele generale pentru ca "liderilor de la centru le-a lipsit curajul sa isi asume si sa explice guvernarea". 

"Daca tot partidul si-ar fi sustinut guvernul, ar fi stat alaturi de guvern si ar fi explicat masurile si nu s-ar fi ferit sa isi asume discutiile pentru a-si proteja propria imagine, multi romani ar fi inteles. Azi, multi vor intelege facand comparatie cu Guvernul Ponta, care a ajuns prin minciuna la putere, au mintit in campania electorala, au promis romanilor ca vor trai mai bine, vor intelege diferenta, de ce Guvernul PDL a fost unul bun, iar Guvernul USL este slab, de televizor, de imagine, in care il vedem pe Victor Ponta de dimineata pana seara pe toate televiziunile", a declarat Udrea la lansarea candidaturii.

In textul motiunii se vorbeste despre un nou PDL care va fi "singurul partid de centru-dreapta din Romania" si isi asuma rolul de "singura forta unificatoare a tuturor miscarilor de centru-dreapta.

"PDL are nevoie de unitate, dar nu de unitate in letargie si deprofesionalizare, ci unitate pentru a dinamiza si profesionaliza partidul si a asigura o opozitie in forta la guvernarea USL, precum si de o conducere simplificata, de o structura de conducere flexibila, dinamica si adaptata la realitatile Romaniei", scrie Udrea in motiunea sa. 

Elena Udrea mizeaza pe sustinerea a 17 lideri  locali ai PDL ca Emil Boc Daniel Buda (Cluj), Lucian Bode (Salaj), Florin Popescu (Dambovita), Gheorghe Stefan (Piatra Neamt), George Scripcaru (Brasov), Mircea Man (Maramures), Roberta Anastase (Prahova), Gheorghe Falca (Arad), Mihai Stanisoara (Mehedinti), Gabriel Berca (Bacau),Ioan Olteab (Bistrita) si organiztaiile Tulcea, Caras Severin, Satu Mare, Covasna, Harghita, Covasna.
 
Vasile Blaga urmeaza sa-si lanseze candidatura joi, 28 februarie. 







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2611 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    Succes Elenei Udrea! (Miercuri, 27 februarie 2013, 18:59)

    Cristiann80 [utilizator]

    Am ascultat discursul Elenei Udrea de la Cluj si intr-adevar este plin de adevar, nu a ocolit cel mai spinos subiect-guvernarea Boc si, a explicat pe inteles unde au gresit colegii, ce strategii lipsite de viziune au avut iar rezultatul se vede azi. Udrea este liderul inconstetabil al partidului, nu are cum sa nu fie si Presedintele PDL. Planul de redresare pe care il prezinta este realizabil in comparatie cu ceea ce spune Blaga!
    • +2 (6 voturi)    
      motiuni.... (Miercuri, 27 februarie 2013, 19:41)

      paganini [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      dar motiunea Macovei sau o alta ?
    • -3 (9 voturi)    
      Succesuri Elenei Udrea! (Miercuri, 27 februarie 2013, 19:58)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Să vedem daca poate repeta performanța regretatului Ion Diaconescu de a duce partidul sub pragul parlamentar!

      Desigur, fără să îndrăznesc a sugera că Elena Udrea s-ar putea compara cu Diaconescu la capitolele verticalitate sau credință în anumite valori.
    • 0 (0 voturi)    
      "Eu pe cine votez?" (Vineri, 1 martie 2013, 3:25)

      sami008 [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Eu nu am ascultat discursul Elenei Udrea dar am citit cate ceva din el, tot asa cum am citit si despre discursul lui Blaga si de ceea ce isi propune Monica Macovei... Teoretic, daca ar fi sa ne luam doar dupa ceea ce spun si in conditii normale, toti cei trei ar merita sa conduca partidul... In realitate, lucrurile nu stau asa. Pe scurt, V. Blaga, nu a demonstrat ca poate redresa partidul dupa caderea lui Boc, Elena Udrea e perceputa de mare parte din populatie ca fiind "raul" din PDL (aici antenele lui Voiculescu au un mare aport), iar Monica Macovei in pofida indarjirii cu care a luptat si in partid si in afara acestuia pentru schimbarea mentalitatii actualilor politicieni, pare o persoana mai degraba ... fara forta necesara de a se impune. Totusi eu o voi sustine pe Monica Macovei...
  • +5 (7 voturi)    
    Papahagi (Miercuri, 27 februarie 2013, 19:37)

    miguelito [utilizator]

    nu era cu Macovei? S-a sucit?
    • +1 (7 voturi)    
      Dooohh (Miercuri, 27 februarie 2013, 20:36)

      OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

      ce prntipii, ce valori?
  • +3 (3 voturi)    
    Fara proiect de Tara? (Miercuri, 27 februarie 2013, 21:14)

    Supravietiutorul [utilizator]

    Fara proiect de Tara, degeaba candideaza.
  • 0 (0 voturi)    
    vaci incaltate (Joi, 28 februarie 2013, 10:12)

    cco [utilizator]

    interesant ce o sa analizeze numerosii analisti politici la asta...

    culoarea gentilor, a cizmelor? sau poate decolteul?
  • 0 (0 voturi)    
    elena udrea... (Joi, 28 februarie 2013, 13:45)

    ..13 [utilizator]

    Sa explice esecul ei din Bucuresti si mai apoi sa se ocupe de altii...

    Sau de cum isi alege si isi promoveaza oamenii..

    In opinia mea o toapa imbracata si incaltata, aruncata in fata!
    • 0 (0 voturi)    
      sustin (Joi, 28 februarie 2013, 15:19)

      baibars [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      1.Elena Udrea nu a candidat in Bucuresti si daca ai fi informat ai sti ca nu a avut nici un esec ci a intrat in Parlament fara probleme spre deosebire de alti masculi feroce care s-au facut de ras.
      2. Nu trebuie sa fii misogin si de obicei cand judeci oamenii incearca sa-ti folosesti propriile resurse si sa fii convins ca parerea ta e chiar a ta.
      3. Nu subaprecia femeile ; daca ai sa incerci o retrospectiva vei vedea ca in general femeile sunt mai de isprava decat barbatii in Romania. Imi vine in minte atitudinea Monei Mosca , a Adrianei Saftoiu, a Monicai Macovei, a Codrutei Kovesi. Cu greu vei gasi un barbat cu adevarat barbat printre carmacii neamului.