Monica Macovei catre Ponta: Ultimul premier care vorbea despre "agenturile straine" se numea Dascalescu

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 25 februarie 2013, 17:52 Actualitate | Politic


Europarlamentarul PDL Monica Macovei a replicat luni la acuzatiile premierului Victor Ponta, potrivit carora ar fi finantata sa reprezinte interese anti-romanesti, afirmand ca ultimul premier al Romaniei care vorbea despre "agenturile straine" se numea Constantin Dascalescu.

"Am auzit ca Victor Ponta a declarat astazi ca sunt ᅡfinantataᅡ de cei care vor ca Romania sa fie o tara instabila. Ultimul premier al Romaniei care vorbea despre ᅡagenturile straineᅡ se numea Constantin Dascalescu, premierul lui Ceausescu. Ponta rezuma astfel doctrina batranei Securitati, potrivit careia Romania este inconjurata de dusmani fiorosi de care trebuie sa se apere precum o cetate asediata", arata Macovei, intr-o declaratie remisa agentiei Mediafax.

Premierul Victor Ponta a raspuns, luni, atacurilor lui Laszlo Tokes, el acuzandu-l pe acesta de limbaj horthyst si de faptul ca, impreuna cu Monica Macovei, reprezinta de 20 de ani interese antiromanesti.

"Eu vad atacurile domnului Laszlo Tokes si ma bucur pentru ca domnul Tokes, ca si doamna Monica Macovei, au reprezentat in ultimii 20 de ani interesele straine indreptate impotriva Romaniei. Atacurile lui Tokes impotriva stabilitatii Romaniei si a reprezentantilor legitimi ai minoritatii maghiare, anume UDMR, au legatura cu faptul ca de ani de zile Tokes si Macovei sunt reprezentantii intereselor antiromanesti", a spus Ponta.

 El a sustinut ca Tokes si Macovei sunt finantati si sunt reprezentanti ai celor care vor ca Romania sa fie o tara instabila si ai celor care vor ca Romania sa fie atacata din toate partile.

Presedintele Consiliului National al Maghiarilor din Transilvania, Laszlo Tokes, a declarat, luni, intr-o conferinta de presa, ca "regimul Ponta este continuatorul unei mosteniri retrograde comuniste" si ca "este inspaimantator ca dupa 23 de ani de la Revolutie mai exista manifestarile unui regim postcomunist cu fata umana".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3809 vizualizari

  • +36 (38 voturi)    
    Ponta stie... (Luni, 25 februarie 2013, 17:59)

    predel [utilizator]

    ...ca de MM are a se teme!
    • +23 (25 voturi)    
      intradevar..... (Luni, 25 februarie 2013, 18:39)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui predel

      ....caci de aceea o ataca de fiecare data cand are ocazia si la modul cel mai dur dar stiti cum se spune, de ceea ce iti este frica, nu vei scapa.
      Cred ca MM ar trebui sa coaguleze in jurul ei cat mai multe persoane oneste si sa ii atace zilnic, cu probe, pe toti puscariabilii din politichia romaneasca precum si pe slugile lor din justitie.
      O astfel de atitudine i-ar permite ca in cel mai scurt timp sa poata inscrie un nou partid in care legea de baza sa fie onestitatea membrilor si cu o astfel de formatiune ar putea avea mare succes mai ales in randul dezamagitilor, care reprezinta majoritatea electoratului.
      • +7 (9 voturi)    
        da (Luni, 25 februarie 2013, 20:40)

        jijelul , troll platit de ruznaci [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        da, corect. si pentru a face asa ceva trebuia sa se separe de PDL. sau cel putin de puscariabilii din PDL. dar, cum nu poti fi politician cu influenta fara sustinerea unui partid, a ales sa reprezinte mai departe PDL. desi, nu ii are deloc la inima pe unii din PDL. din pacate, nu au resusit sa formeze un grup 'onest' si suficient de puternic, care sa aiba, intr-adevar, un cuvant de spus...
        • +3 (3 voturi)    
          o sansa mare..... (Marţi, 26 februarie 2013, 8:30)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui jijelul , troll platit de ruznaci

          ....pentru MM de a constitui acel grup onest ar fi sa piarda "la mustata" sefia PDL si sa separe de acest partid.
          Cu siguranta va fi urmata de foarte multi membri PDL dar va trebui sa fie foarte atenta ca gruparea sa sa nu fie infestata de escrocii "sub acoperire".
      • +8 (10 voturi)    
        Sefia PDL (Luni, 25 februarie 2013, 21:35)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        Inteleg foarte bine ce-ti doresti. Dar un nou partid presupune o sustinere financiara extraordinara. Ar fi o misiune mult prea riscanta, hai s-o spunem de-a dreptul, sinucigasa.

        Eu as fi fericit daca MM cistiga sefia PDL. Ar fi un succes imens nu numai pentru partid, dar si pentru politica romaneasca in general.
        • +4 (4 voturi)    
          intradevar.... (Marţi, 26 februarie 2013, 8:48)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          .....imi doresc nu doar un nou partid ci un nou tip de partid si daca este cineva care are tenacitatea de a'l crea, aceea este MM.
          Costurile imense pentru un nou partid de care pomeniti sunt reale dar pentru partidele formate din mercenari, care nu au nicio legatura cu doctrina ci doar cu interesul personal iar banii pentru partid nu sunt altceva decat niste banale investitii de la care se asteapta profit. De aceea s-a format aceasta clasa politica pradatoare si de aceea indiferent de cine vine la putere, viata cetateanului devine si mai grea.
          Un nou tip de partid, pe care sper sa il alcatuiasca MM, va trebui sa aiba la baza doctrina iar aceasta sa fie unica legatura intre membrii lui, adica uniunea pentru un ideal.
          Daca pe langa un nou tip de partid va promova si un nou sistem politic, succesul nu va intarzia sa apara caci cetatenii vor sesiza justetea si oportunitatea unei vieti normale si vor vota noul proiect.
          • +2 (2 voturi)    
            Pariul (Marţi, 26 februarie 2013, 14:49)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui translativus

            Era frumos sa completezi idealurile cu disponibilitatea de a plati pentru ele, bani reali sub forma de cotizatie.

            Altfel nu facem decit sa vorbim frumos. E insuficient. Actiunea se bazeaza pe bani. E ca si cum ai paria pe anumite idealuri si anumiti politicieni.

            Credem in oameni si idei, sau doar mimam increderea? Ne luam viitorul in miini, sau ii asteptam pe altii sa riste? Chiar asta fac hotii. Risca si cistiga sau pierd. Noi o sa pierdem mereu daca nu ne asumam riscuri.
            • +2 (2 voturi)    
              cotizatia membrilor.... (Marţi, 26 februarie 2013, 16:12)

              translativus [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

              .....este de la sine inteleasa dar mi importanta decat cotizatia este voluntariatul animat de o idee.
              Stiu, suna ciudat in zilele noastre dar va asigur ca sunt foarte multi oameni gata sa "riste" pentru o idee iar daca se reuseste coagularea lor, miscarea respectiva va fi imbatabila pentru ca cel care lupta pentru bani, poate fi oprit cu o suma mai mare dar cel ce lupta pentru o idee, este de neoprit.
    • +7 (9 voturi)    
      ca bine zici (Luni, 25 februarie 2013, 21:37)

      ggeo [utilizator] i-a raspuns lui predel

      daca macacul are a se teme de vreun opozant , acesta este Monica Macovei , singura capabila sa aduca la vot cei 50% din electorat care nu au votat ;
      ca de obicei , acest tupeist mafiot de sorginte securistoida arunca praf in ochii prostimii dupa metoda antenista , in intentia de a manipula ieftin .
      Prostimea este baza lui electorala , suficient de fanatica sa nu lipseasca de la vot ; Monica Macovei ii poate aduce la vot pe ceilalti !!!
  • +28 (30 voturi)    
    Stabilitate (Luni, 25 februarie 2013, 18:00)

    Kepler [utilizator]

    pt acest copy-paste inseamna dictatura si coruptia useleului, un fel de pcr redivivus.
  • -29 (31 voturi)    
    Nu-l iubim pe Soros (Luni, 25 februarie 2013, 18:04)

    Cristiann80 [utilizator]

    Macovei nu este o solutie buna nici daca am uita trecutul ei. PDL nu are nevoie de procurori comunisti la sefie. PDL nu are nevoie de Macovei stiind ca ea il slujeste pe Soros , dusmanul Romaniei. Sa fim seriosi este piaza rea pentru partid, este imorala, este o tortionara care a facut rau oamenilor pe timpul lui Ceausescu. Nu inteleg de ce se mai scrie despre aceasta femeie, numai rau faceti!
    • +33 (37 voturi)    
      MM (Luni, 25 februarie 2013, 18:26)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Ce trecut ? despre ce fabulezi ? Cum l-a slujit monica Macovei pe Soros ?Cu- i-a facut Monica rau pe vremea lui Ceausescu ? Hotilor si criminalilor, ca orice procuror roman ! Esti platit sa versi fiere prin toti porii !
      De ce va temeti nu scapati !!!
      Monica presedinte !
    • +23 (27 voturi)    
      Tu ai citit ce ai scris ? (Luni, 25 februarie 2013, 18:40)

      Davidias [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Nu vezi ce aberatii scrii ? Impotriva unei persoane respectate asa de mult in Europa ? Este sigur o noua directiva de manipulare de a pune impreuna pe Monica Macovei cu Tokes ? Ca sa-i fie asociate imaginea si numele cu ceva ce nu place romanilor.
      Sigur este mare frica in USL-isti posibilitatea ca Macovei sa fie aleasa presedinte PDL. Ar avea mari probleme.
      • +18 (20 voturi)    
        Back in 1947 (Luni, 25 februarie 2013, 20:01)

        fane_grija [utilizator] i-a raspuns lui Davidias

        Propaganda comunistilor l-a alaturat pe Iuliu Maniu, om politic democrat si sustinator al puterilor aliate, garzii de fier pentru a justifica actiunile de dezmembrare a democratiei din Romania.

        Si in aceste zile suntem la un pas distanta de intoarcerea spre est, iar cu asemenea discurs, Ponta demonstreaza ca cel putin are scoala sovietica spre deosebire de doctorat pe care a preferat sa-l fure.
  • +29 (31 voturi)    
    ! (Luni, 25 februarie 2013, 18:12)

    AndreiU. [utilizator]

    Daca e sa aleg intre Udrea, Falca, Blaga si Macovei.

    Banii mei ar fi pe Monica Macovei.
  • +28 (30 voturi)    
    singura sansa a pdl (Luni, 25 februarie 2013, 18:22)

    dorul [utilizator]

    este Monica Macovei. Se vede din atacul lui Ponta.
  • +21 (23 voturi)    
    Mi-ar placea... (Luni, 25 februarie 2013, 18:55)

    Rollo [utilizator]

    ...sa avem si noi o doamna de fier. Ramane insa de vazut daca va confirma pe parcurs.
    • +7 (7 voturi)    
      Sa mai 'confirmam" si noi.. (Marţi, 26 februarie 2013, 3:50)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui Rollo

      Eu cred ca Macovei a confirmat deja. Mai ramine sa confirmam si noi..Adica sa deschidem ochii si sa votam cu cap. Citeam undeva: dreapta politica nu va exista fara un electorat de dreapta implicat si mai ales informat...Avem noroc cu Doamna de Fier. O meritam?
  • +24 (26 voturi)    
    Banuiesc ca la Antene ... (Luni, 25 februarie 2013, 19:10)

    math [utilizator]

    ... programul va fi acum mult mai echilibrat si chiar educativ. Adica 49% din timp vor explica ce tiran betiv e Basescu si 49% ce spioana tortionara e Monica Macovei.
  • +23 (25 voturi)    
    valoare (Luni, 25 februarie 2013, 19:26)

    gigel62 [utilizator]

    Un om de caracter atit de apreciat de straini si atit de hulit de noi. Cu cit este atacata in cele mai mizerabile moduri cu atit cei ce gindesc cu propiul creier vad in MM un potential . Cei aflati la putere sa nu uite ca au fost alesi doar pentru 4 ani si nu vesnic, sa nu uite ca minciunile telivizate vor avea impact din ce in ce mai mic .
  • -7 (7 voturi)    
    !!!!!!!!!!!! (Luni, 25 februarie 2013, 20:31)

    solar [utilizator]

    Dragi forumisti care va considerati oameni onesti!!
    Luati aminte ca acuzele lui Victor Ponta aduse celor doi europarlamentari nu sunt vorbe oarecare , nici glumite care sa nu fie luat foarte in serios!! Romania nu este si nu poate fi la cheremul unei minti aparente de copil de gradinita , care se joaca cu putulica la gropa ei de nisip. Judecati cu masura rationalitatii gravitatea extrema a celor sfirmate dupa 23 de ani de la caderea comunismului!!Acuza "imperialista "- tipica indeosebi comunismului primitiv - TREBUIE PROBATA JURIDIC. Cel care a FACUT-O trebuie sa aduca PROBE in fata CURTII CONSTITUTONALE.
    Acuza aceasta nu este o acuza oarecare , nu poate fi interpretata ca o gluma sau ironie afirmata iresponsabil!!Acest lucru trebuie dovedit daca vrem sa avem o Romanie a increderii in noi , a veciniilor nostri, a intregii Europe unde am intrat!! Altfel ne vom simti vesnic amenintati de cineva dincolo de noi, mai presusu de puterea STATULUI DE DREPT si a institutiilor europene caroara ne-am incredintat destinul acum 6 ani!!
    Doamna MONICA MACOVEI si colegul dansei, europarlamentarul maghiar LASZLO TOKES au datoria sa ceara dovezi plauzibile care sa probeze acuzatia de extrema gravitate care plaseaza ROMANIA sub imperiul unor forte incontrolabile de insasi UE!! INCLUSIV LA CEDO.
    DOMNILOR, JUDECATI CINSTIT< CORECT SI RESPONSABIL FATA DE DV. SI NOI TOTI!!
    Dovediti-mi ca nu am dreptate !! ASTEPT.
    • +3 (5 voturi)    
      nu pot sa va dovedesc.. (Marţi, 26 februarie 2013, 0:56)

      math [utilizator] i-a raspuns lui solar

      ...pot numai sa confirm ca de ani de zile (poate zeci de ani...) spun ca principala problema a acestei tari este nefunctionarea justitiei si consecintele referitoare la toate aceste acuze foarte grave, adevarate sau aberante care ne asalteaza zilnic FARA NICI O CONSECINTA. In mod normal cineva ar trebui sa plateasca, Ori inculpatul este vinovat si trebuie pedepsit ori calomniatorul este dus cu pluta si trebuie el pedepsit. Daunele simbolice dupa procese de 7 ani nu rezolva nimic. Politica damboviteana pare o troaca in care un om onest si competent nu prea vrea sa se bage.
    • +8 (8 voturi)    
      un comentariu elitist......... (Marţi, 26 februarie 2013, 1:12)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui solar

      neinteligibil pt. marea masa a populatiei tarii si ....de acolo se strang voturile.

      faci o mare eroare si aduci un grav deserviciu doamnei Macovei, asociindu-i numele cu al lui laslo toches, un antiroman dovedit de zeci de ori in ultimii 23 de ani .

      cu bine,.....
      • 0 (0 voturi)    
        PENTRU GEL... (Marţi, 26 februarie 2013, 11:56)

        solar [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        Comentariu elitist , zici matale? catusi de putin!
        Ideea mi-a venit de la procesul castigat de T. Basescu la CEDO impotriva lui CIUVICA! Cazul Ciuvica este unul care va ramane istorie pentru RO> Ponta cu acuzele lui ( atentie ncrimineaza 20 de ani , ceea ce e ff grav pt Ro!)doveste ca virusul comunist este latent si mai poate infecta si face victime nenumarate . Ei bine, cred cu tarie ca sursa de iradiere , de infectie a acestui virus trebuie neutralizata , daca nu eradicata!! Nu e tot acelasi lucru sa o aparam noi pe d -na Macovei, cat castigarea unei condamnari a raspandirii constiente si premediatate a virusului care poate lovi pe oricine!
      • 0 (0 voturi)    
        tot pt GEL (Marţi, 26 februarie 2013, 12:16)

        solar [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        nu cred ca fac un deserviciu d-nei Macovei,pt ca nu vreau sa ne facem un deserviciu noua, celor care gandim ca ea.Chestia e ca si cu Laszlo Tokes trebuie lamurita odata problema pentru totdeana. Iar acuza lui Ponta gasesc ca este chiar un moment potrivit !!
        Ca este ...elitist comentariul meu, pe motiv ca "este" neinteligibil pt. marea masa a populatiei tarii", iar nu sunt de acord>Nu am cum, domnul meu.Voturile se vor fi strangand ele... de acolo, dar nu intotdeuna s-au strans si se vor strange de acolo??
        Sustin cu toata seriozitatea ca o condamnare a lui PONTA pt imensa prostie care a debitat-o pe gura fara minte, trebuie sa obtina o condamnare pe masura . Ceea ce a debitat, daca ramane fara urmari juridice , sa stii ca este de cel mai prost augur pentru RO> Dar ce spun eu RO? Spun chiar UE, mai ales in contextul dat !!(Franta , Grecia, Bulgaria,Italia Spania...) si nu e nicio exagerare in ce sustin !!
        • 0 (0 voturi)    
          imi pare rau.... (Marţi, 26 februarie 2013, 16:02)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui solar

          stimate domn, dar comentariile dumitale ,raman tot in sfera "elitista",putini vor fi cei ce va inteleg , semanati oarecum cu MRU-ca stil de exprimare, dar ......aveti dreptul la opinie.
          cu bine, ....
  • +3 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 25 februarie 2013, 23:09)

    [anonim]

  • +5 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 25 februarie 2013, 23:45)

    [anonim]

  • +4 (4 voturi)    
    Macovei e CREDIBILA (Marţi, 26 februarie 2013, 3:58)

    emigrant [utilizator]

    Am citit mai atent ce spune plagiatorul Baiete, Macovei a fost premiata de Parlamentul European. Europa ar sustine-o oricind la Presedentia Romaniei ptr ca e CREDIBILA, ceea ce tu nu vei fi niciodata. Prin ceea ce spui arati ca esti un frustrat arogant care nu are nimic de a face cu Europa sau diplomatia. Cred ca aia care mai gindesc in PSD au inceput sa realize ca esti o "liability"ptr ei. Cu Basescu ti-a mers cum ti-a mers dar cu Monica Macovei n-o sa-ti mearga, derbedeule! Ca roman mi-e rusine cu asa Prim Ministru. As vota pe aproape oricine se va opune USL dar ptr Macovei o sa fac campanie...
    • -1 (1 vot)    
      da da (Marţi, 26 februarie 2013, 12:34)

      bogdan. [utilizator] i-a raspuns lui emigrant

      da da , si eu care credeam ca europa si uniunea europeana sunt guvernate de principiile - banul dicteaza.
      tu ai impresia ca din cauza ca e om integru, sau ca le place cum arata.
      nu neg faptul ca e un om competent, dar intentiile europei sunt altele decat onestitatea.

      si mie mi-e rusine cu asa presedinte - care numai asocierii de partid si de circumstantele europe e asa bine vazut. ca persoana - lasa ca avem pe fica-sa parlamente european - da da - vorbesc de slow white
  • +3 (3 voturi)    
    Why? (Marţi, 26 februarie 2013, 9:12)

    skanda7 [utilizator]

    De ce nu-l da in judecata Monica Macovei? As i-ar inchide gura macar o vreme.
  • +1 (1 vot)    
    v ponta (Marţi, 26 februarie 2013, 11:39)

    maruntelu [utilizator]

    Asa premier DOBITOC n-a avut niodata Romania nici pe timpul lui Ceausescu.