Radu Mazare vrea oficializarea unui sejur prelungit de 1 Mai si Paste

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 18 februarie 2013, 14:32 Actualitate | Politic


Primarul Constantei, Radu Mazare, a declarat luni ca i-a transmis premierului Victor Ponta ca ar fi "nimerit" ca zilele de 2 si 3 mai sa fie oficial zile nelucratoare, astfel incat sa existe un sejur prelungit care sa includa sarbatorile de 1 Mai si de Paste, transmite Agerpres.

"Am vorbit cu domnul Dragnea, i-am spus sa-i transmita domnului Ponta ca ar fi nimerit sa fie legat 1 Mai cu Pastele. Si, e adevarat, toti hotelierii, toti clubistii, toata lumea care este implicata in turism asteapta aceasta decizie. O sa mai dau un telefon sa vad daca s-au hotarat astazi, ca urmau sa discute. Sper!", a afirmat primarul Constantei la finalul unei sedinte a Consiliului Local Municipal.

Potrivit acestuia, de 1 Mai in statiunea Mamaia vor fi foarte multe surprize pentru turistii aflati pe litoral, iar "non-stop, va fi o distractie".

Mazare a mai spus ca de 1 Mai va filma filma pentru un videoclip muzical creat cu scopul promovarii statiunii Mamaia si realizat impreuna cu Loredana Groza si rapperul constantean Mihai Calin Adamescu - alias "Chimie".

"Va fi un slagar in adevaratul sens, o piesa vie, ritmata, atractiva, cu text plin de substanta ce va fi scris de Chimie si pus pe note de un compozitor strain cu care lucreaza Loredana. Eu voi recita pe linia melodica, iar ei doi vor canta. Vom face o piesa care ziua sa trimita lumea la plaja si noaptea in cluburi", a precizat primarul Constantei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1182 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Mie mi-a placut comentariul lui Banciu (Luni, 18 februarie 2013, 14:55)

    xvlad [utilizator]

    Atentie, domnilor din turism, ca la un sejur prelungit lumea are timp sa mearga pana in Bulgaria sau Grecia...
    • +1 (1 vot)    
      ehhhh (Luni, 18 februarie 2013, 16:53)

      rider [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

      se gasesc aia care sa umple Mamaia si celelalte statiuni.... ca doar tr sa se laude cu masinile si banii lor nu? :)
  • +3 (3 voturi)    
    Bre, nea mazare... (Luni, 18 februarie 2013, 14:59)

    prompt [utilizator]

    ...dar o metoda ca o parte macar din banii pe care-i cheltuiesc ,,saracii" romani (citeste hoti, bugetari umflati, copii de bani gata, politcieni, functionari necinstiti, etc, etc.) care-si permit vacante nesfarsite in ograda matale, sa ajunga si la cei care muncesc, sau au muncit o viata si acum sufera cumplit, nu gasesti? Hai, ca esti inventiv!
  • +3 (3 voturi)    
    adus de apa... (Luni, 18 februarie 2013, 15:08)

    razek [utilizator]

    ... lu tembelu asta de la malu marii ii arde de sejur prelungit ca si-asa nu-i de lucru in tara; ar trebui sa-i ia pe Ponta si Dragnea la un sejur in largul Marii Negre cu bilete ONE WAY !
    • +1 (1 vot)    
      Reîntregire (Luni, 18 februarie 2013, 16:01)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui razek

      Și să-i spunem „reîntregire” a concediilor bugetarilor.
  • +2 (4 voturi)    
    mama voastra de iresponsabili! (Luni, 18 februarie 2013, 15:18)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Asa e, viata e scurta si frumoasa, merita traita cu intensitate in fiecare minut. Tot natul tre' sa fie liber intre 1-6 mai, sa inregistreze stime cu Lorizdana si sa ciocneasca "ooo" rosii cu sutienele pe plaja.
  • +6 (6 voturi)    
    Romania muncitoare (Luni, 18 februarie 2013, 15:25)

    johnel [utilizator]

    Propun ca Pastele 2013 sa fie legat de 1 Mai 2014. Astfel toti clubistii si hotelierii, ce asteapta o decizie de genul asta, sa profite din plin de timpul liber si sa se recupereze in avans, prin munca, in zilele de 1,2,3,4,5 mai 2013.
    Onoare muncii !
  • +1 (1 vot)    
    oooooo! (Luni, 18 februarie 2013, 16:49)

    Enofereus [utilizator]

    Domnu Mazare, de mult nu ati mai iesit la rampa! Chiar ma intrebam de ce nu v-am vazut intr-un reportaj la carnavalul de la Rio...

    pai cum sa profite turistii de acest prelungit sejur daca orasul Constanta este mai murdar si mai neingrijit ca in trecut? By the way piata Ovidiu arata ca un punct de intalnire al interlopilor in loc sa fie cat mai bine valorificat turistic... sau mai punem de-un teleferic la o inaltime suficient de mare incat sa nu se vada gunoaiele din oras?