VIDEO UPDATE Traian Basescu, intrebat cine e mai potrivit pentru sefia PDL dintre Elena Udrea si Vasile Blaga: Emil Boc. Cand eu si Elena Udrea eram batuti cu pietre la Bucuresti, el a venit la Cluj si a castigat primaria

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 14 februarie 2013, 13:59 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu a afirmat ca Emil Boc este cel mai potrivit pentru a conduce PDL, in momentul in care a fost intrebat de ziaristi cine este mai potrivit pentru a prelua sefia democrat-liberalilor dintre Vasile Blaga si Elena Udrea.

"Cand si el, si eu - ca nu numai el - si mai e cineva, Elena Udrea, eram batuti cu pietre la Bucuresti, el a venit la Cluj, la el acasa, si a castigat mandatul de primar. A fost un lucru extraordinar, nu numai pentru el, ci si pentru mine", a spus Traian Basescu, citat de Mediafax.

Seful statului a afirmat ca in momentul de fata PDL nu are un lider care sa-l "tracteze" iar elita partidului "nu depaseste media sau  mediocritatea politicului".

"Asa cum merge acum, ma tem ca PDL se indreapta spre zona marginala a politicii", a adaugat Basescu.

Seful statului a precizat ca isi doreste un "PDL revitalizat, ca pe vremea cand se batea cu PSD in parte, un PDL care sa fie alternativa", adaugand ca "doar o echipa poate sa-l duca acolo".

In plus, a adaugat Traian Basescu, "PDL nu are un candidat pentru prezidentiale, asa cum se arata acum elita PDL".

El a fost intrebat de ziaristi si cum comenteaza discutiile despre regionalizarea Romaniei, dar nu a dorit sa comenteze prea mult, afirmand: "Deocamdata sunt doar povesti despre regionalizare, e boala grea asta cu regionalizarea".

Traian Basescu s-a intalnit joi, la Cluj, cu primarul Emil Boc, dupa ce a fost la Manastirea Rohia, unde i-a adus un omagiu lui Serafim Man, duhovnicul lui Nicolae Steinhardt.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3726 vizualizari

  • +30 (32 voturi)    
    poate il lamureste pe Boc sa candideze... (Joi, 14 februarie 2013, 14:13)

    ovidiu35 [utilizator]

    E de o mie de ori de preferat Boc, dintre un vames blatist si o infatuata inculta.Ca intelectualii se simt bine cu 10 mii de Euro la Bruxxxeles, nu le trebuie lor jeg in Romania...Nu realizeaza ca daca nu se implica, s-ar putea sa nu mai fie locuri de europarlamentar, pentru ca Romania va fi exclusa din EU!
  • +33 (35 voturi)    
    Felicitări clujenilor pentru votul lor la locale! (Joi, 14 februarie 2013, 14:39)

    gabbi [utilizator]

    Sper ca întreaga RO să le urmeze exemplul cât mai curând: să-şi aleagă oameni valoroşi şi integri pentru ai reprezenta, nu infractori, hoţi/plagiatori, securişti şi non valori.
    • -8 (12 voturi)    
      Aceeasi Clujeni (Joi, 14 februarie 2013, 16:24)

      OVali [utilizator] i-a raspuns lui gabbi

      l-au ales pe Funar... 3 mandate...
      Daca mai castiga inca un mandat se va bucura si Boc de aceeasi mare pretuire ca si Funar !
      Numai oameni de valoare !!!
      Dar aceasta este doar o opinie subiectiva...
      • +2 (2 voturi)    
        pt OVali (Joi, 14 februarie 2013, 21:06)

        Adrian_US [utilizator] i-a raspuns lui OVali

        Las ca voi restul ati ramas 10 mandate tot cu FSN. Macar la Clluj, Timisoara si in alte cateva orase oamenii s-au mai trezit pe cand voi dormiti dusi de peste 20 de ani. Somn usor.
      • +2 (2 voturi)    
        Funar (Joi, 14 februarie 2013, 21:36)

        sebas90 [utilizator] i-a raspuns lui OVali

        L-au ales pe Funar pentru ca erau satui de FSN
      • +2 (2 voturi)    
        diferenta intre progres si regres (Joi, 14 februarie 2013, 21:56)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui OVali

        n-o vei intelege niciodata daca ai ochelarii de cal fixati pe Teleorman.
  • -25 (33 voturi)    
    Emil Boc - Catelusul credincios (Joi, 14 februarie 2013, 15:41)

    unroman28 [utilizator]

    de aia iti place...ca dadea vesel din codita si executa tot. Bine ca a scapat Romania de el....urmeaza Basescu
    • +20 (22 voturi)    
      Catelusul credincios esti tu. (Joi, 14 februarie 2013, 16:05)

      BineInformat [utilizator] i-a raspuns lui unroman28

      Pentru ca papi si scrii linistit ce ti se ordona atunci cand primesti blidul cu laturi. Emil Boc este cel mai bun Prim-Ministru de la Mugur Isarescu si pana acum. Rapid cei 70% se vor convinge ca votul lor nu inseamna decat biruri inzecite si dorinta de a scapa de puscarie a "emanatilor momentului". Baga botul la blidul tau si halpaie linistit, ...Voiculescu gandeste pentru tine!!!
      • -4 (6 voturi)    
        Creierul spalat..... (Joi, 14 februarie 2013, 20:33)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui BineInformat

        Bine,de sorginte"sa traiti bine".
        Da-mi si matale argumente economice,statistice,gen PIB,etc..
        Uite iti dau eu un indiciu....
        In perioada CDR,PIB-ul tarii era ca dupa razboi.
        CDR=tzapul,marinarul,etc...
        • +3 (3 voturi)    
          Ai rabdare (Joi, 14 februarie 2013, 21:21)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

          AI tai sunt la putere de 10 luni. Daca tot n-ai ce sa spui despre ce-au facut (pentru ca n-au facut nimic), poate o sa vrei sa ne prezinti meritele lor peste... doua luni.


          Te asteptam cu mare interes.
        • +2 (2 voturi)    
          las' ca nu voi securistii faceti tot PIB-ul (Joi, 14 februarie 2013, 21:58)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

          ...mai traim si altii in Romania, mai neprivilegiati ce-i drept, dar traim.
    • +2 (6 voturi)    
      Emil Boc, (Joi, 14 februarie 2013, 20:02)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui unroman28

      a primit, in 4 mai 2012, titlul Onorific de Doctor in Drept (Honorary Doctoral Degree) din partea universitatii americane Michigan State University, distinctie acordata pentru activitatea politica, guvernamentala si universitara.
      Condoleeza Rice, Nelson Mandela, Dick Cheney, Ellen Zwilich, cistigatoare a premiului Pulitzer, Robert Grubbs, Elie Wiesel, Henry Ford, Harry Truman au primit in trecut diplome onorifice de la Michigan State University. Emil Boc este primul lider politic din spatiul est-european care a primit o recunoastere din partea acestei institutii.
      • -2 (2 voturi)    
        Nu pot sa cred....inca.... (Joi, 14 februarie 2013, 20:55)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Un academician gen Leana Ceausescu????
  • +18 (20 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 14 februarie 2013, 15:52)

    florinelul [anonim]

    • -3 (3 voturi)    
      Udrea va castigain fata lui Boc, Blaga..... (Joi, 14 februarie 2013, 18:09)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui florinelul

      Basescu spune ca este nevoie de un lider care sa tracteze partidul atentionand ca nu este Blaga asa cum visau unii, chiar si el!
      Liderul adevarat este in PDL, este Udrea ,ea nu a facut rau nimanui , a muncit si a dus guvernul Boc in spinare.
      Toata lumea spunea ca Udrea este impusa de Basescu la sefia PDL , dar iata ca este pe picioarele ei si poate cea mai de temut ca adversar politic. Nu mai are nevoie de sustinere de ani buni. Udrea il va invinge si pe Boc, cu toata sustinera lui Basescu , in caz daca va candida!!
  • -15 (19 voturi)    
    Boc nu este solutia (Joi, 14 februarie 2013, 15:54)

    Cristiann80 [utilizator]

    Stim cum a castigat Boc la Cluj si cine l-a ajutat , asa ca nu cred ca asa gandeste cu adevarat Basescu! Daca nici el nu stie cum se aranjeaza lucrurile in tara , atunci cine! Boc nu este solutia, este expirat, este plictisitor, are un limbaj depasit, este cam de acelasi calibru cu Blaga cand este vorba sa transmita mesaje populatiei. Boc starneste furie si amintiri nu tocmai placute electoratului... cand spui Boc, aminteste de taierile pensiilor si salariilor mici, asa ca ar fi ultimul om care ar revitaliza partidul. Udrea este cea mai credibila varianta, deoarece ea a demonstrat ca munca si lupta nu o sperie.
    Basescu o fi bun prieten cu Boc si ii este recunoscator, dar pe noi alegatorii de dreapta ne intereseaza cum revine PDL-ul urgent in prim plan.
    • +11 (15 voturi)    
      Si Udrea ce amintiri starneste? (Joi, 14 februarie 2013, 16:02)

      Adrian C. [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Boc starneste amintiri legate de austeritate.
      Udrea starneste amintiri legate de genti, rochii, decolteuri.
      • +7 (7 voturi)    
        Fonduri europene (Joi, 14 februarie 2013, 16:12)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

        S-au accesat cateva in ministerul sau, mai multe decat pe vremea predecesorilor, incomparbil mai multe decat in perioada ce a urmat.
    • +2 (8 voturi)    
      "Udrea este cea mai credibila varianta, deoarece a (Joi, 14 februarie 2013, 17:08)

      Kappa [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      demonstrat ca munca si lupta nu o sperie"
      Doamna cu mopul a fost o aparitie penibila de la inceput: cu presedintele Norvegiei, cu frunza, cu pantofii scumpi cu toc pt.sinistrati, ca sa nu vorbim decit de aspectele care denota tatzism si timpenie manifesta.
      Celelate cu iz penal cum ar fi salile de sport in sate cu 20-30 de batrini pe bani europeni, problema tomografului de la spitalul militar etc, etc nu sint stiute decit de cei care nu vor sa le stie.
      Ca sa nu mai vorbim de totala incapacitate politica. Pui PDL-ul pe butuci la Bucuresti si te duci sa candidezi la Roman. Iar PDL-istului de-acolo care chiar a facut ceva pt.oras si ar fi cistigat chiar candidind independent i se spune frumushel "stai linishtit ca te distrugem".
      La ce-i buna cucoana asta?
      Ash spune eu, dar imi devine comment-ul nepublicabil.
    • +4 (4 voturi)    
      Boc are un limbaj depasit? (Joi, 14 februarie 2013, 20:00)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Este limbajul unui om cinstit si muncitor. Ai dreptate acu e depasit. Au ajuns hotii la putere.
    • +2 (2 voturi)    
      mai suntem si noi, privatii in Romania (Joi, 14 februarie 2013, 22:01)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      ... nu doar voi bugetarii, cu "furia si amintirile" voastre. Si daca e s-o spunem pe aia dreapta, noi va tinem pe voi in spate, nu voi pe noi.
  • +5 (5 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 14 februarie 2013, 16:10)

    Mowgli [anonim]

  • -2 (6 voturi)    
    Chiar il credeti pe Basescu? (Joi, 14 februarie 2013, 18:00)

    finutza [utilizator]

    E doar o fumigena... E evident ca Basescu vrea sa distraga atentia de la ceea ce se urzeste pe ascuns. Stie ca nimeni nu va mai deschide alte discutii pe aceasta tema, fiindca "varianta Boc" va fi ca un capac pentru orice dezbateri in fierbere crescanda. Dovada stau si comentariile de deasupra, unde aproape in unanimitate se accepta aceasta idee. Dar stati linistiti, chiar daca nu va fi d-na Udrea sefa, va fi cineva din anturajul ei (aproape ca s-a obisnuit sa fie vioara a II-a).
  • -3 (5 voturi)    
    Basescu (Joi, 14 februarie 2013, 18:22)

    xrogo [utilizator]

    viziteaza organizatia PDL Cluj,in ce calitate,de presedinte sau de pedelist.
    Vad ca da solutii la conducerea PDL,se implica intr-un partid,parca un presedinte trebuie sa fie apartinic sau ma insel eu?