Vosganian: In Romania sunt create ministere dupa oameni, in loc sa numim oameni competenti

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 8 februarie 2013, 11:32 Actualitate | Politic


Guvernele Romaniei creeaza ministere pentru oameni, in loc sa numeasca persoane competente pentru fiecare minister, iar administratia centrala arata ca "noaptea in desert", a declarat vineri ministrul Economiei, Varujan Vosganian.

"Noi facem ministere dupa oameni, nu alegem oameni pentru ministere. Fiecare guvern nou schimba modul de guvernare. Suntem in administratia centrala ca noaptea in desert, unde dunele de nisip arata diferit dimineata fata de cum arata noaptea", a afirmat Vosganian intr-o conferinta, citat de Mediafax.

El a adaugat ca intentioneaza sa elaboreze o strategie de reindustrializare a tarii, care va presupune vanzarea participatiilor minoritare ale statului.

"Vrem o strategie de reindustrializare a tarii. Tranzitia se va incheia cand se vor emancipa mentalitatile. Obiectivul Ministerului Economiei este transferarea economiei de stat catre privat, asta inseamna privatizarea companiilor de stat. Trebuie sa vindem participatiile minoritare, trebuie sa scapam de aceste codite. Acestea nu sunt cadavre, sunt componente care pot fi valorificate", a spus el.

Potrivit lui Vosganian, romanii trebuie sa fie mandri si de industria lor, nu doar de fotbalisti si de interpretii de muzica populara.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2297 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Vosganian our God (Vineri, 8 februarie 2013, 11:53)

    Angoasat [utilizator]

    Un inceput ar fi un exemplu prin demisia proprie..oare isi da seama de nivelul de incompetenta al domniei sale?
    • +9 (9 voturi)    
      Chelul isi pune mana in cap (Vineri, 8 februarie 2013, 12:46)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Angoasat

      Cred ca se simte depasit de problemele de la Ministerul Economiei, pe care il conduce...
      • +1 (1 vot)    
        gura pacatosului (Vineri, 8 februarie 2013, 14:50)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        adevar graieste.
        faptul ca si-a dat seama ca e incompetent este un pas inainte spre "vindecare" :

        "Vosganian: In Romania sunt create ministere dupa oameni, in loc sa numim oameni competenti "

        ponta!!! vezi ma ca trebuie iar sa schimbi un ministru, mai ales ca, auzi, nu se ajunge cu salariul actual si vrea sa fie considerat (el, ca persoana fizica) investitie straina si sa devina manager privat (dar tot la stat).
    • +4 (6 voturi)    
      intradevar.... (Vineri, 8 februarie 2013, 13:01)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Angoasat

      .....si iarasi gura pacatosului, adevar graieste.
      Acesta este sistemul politic parlamentar, ineficient si dusmanos la adresa cetatenilor.
      Astfel de fapte nu ar fi posibile in sistemul administrarii statului prin contract iar clasa politica isi va autoepura toate lichelele caci altfel vor plati din propriul buzunar.
  • +8 (8 voturi)    
    Cu tot respectul (Vineri, 8 februarie 2013, 11:53)

    copitoi [utilizator]

    Domnule ministru, cine cumpara un pachet minoritar la o societate inglodata in datorii ? Si apoi la ce bun sa bage un investitor banii, doar ca sa faca act ca are si el un drept de vot in AGA, vot minoritar de care oricum nu tine nimeni seama ? Aveti acum in subordine AVAS-ul ? Intrebati-i cate pachete minoritare au vandut in ultimii trei ani !
  • +10 (10 voturi)    
    care industrie? (Vineri, 8 februarie 2013, 11:57)

    bogdanlungu [utilizator]

    banuiesc ca va referiti la industria de producere a fierului vechi, nu?
    • 0 (0 voturi)    
      proiectul e in rime? (Vineri, 8 februarie 2013, 15:04)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui bogdanlungu

      ca e o mare poezie... Ce noi produse industriale poate face (RO?) , cui le vinde si pe cine scoate din piata? Deci VV vrea sa infiinteze firme de stat, cu care sa elimine pe nemti de pe piata Turciei? Cu idei din astea, ai loc rezervat la Socola sau alt ospiciu de lux.
  • +3 (3 voturi)    
    Bach...la min.economiei ! (Vineri, 8 februarie 2013, 11:59)

    elwis [utilizator]

    a propos, ce va face pianina ? am inteles eu bine ca ...primul angajat la min.d-voastra a fost...Bach?
  • +3 (5 voturi)    
    cel mai cinstit guvern (Vineri, 8 februarie 2013, 11:59)

    Captain Obvious [utilizator]

    daca aveti multi cinstiti...
  • +4 (6 voturi)    
    Hmm.. curios, ca asemenea observatie sa (Vineri, 8 februarie 2013, 12:01)

    Inna100 [utilizator]

    vina de la Varujan, si desigur, dupa ce a acceptat sa fie membru al acestui guvern.

    Pai ma gandesc ca daca dansul este iritat de incompetenta crasa a prezentului guvern ( presupun ca se refera la dan sova, si mai sunt cativa care au devenit ministri inventati, in ministere inventate) ori sa faca ceva , ori sa plece.. si sa il ia si pe victoras si crizut cu el, si lasati locul omenilor cu adevarat competenti, cu idei constructive, si cu solutii de punere in practica a acestor solutii. Adica construiti naibii ceva care sa fie batut in cuie si nu schimbat dupa 2 luni. Ne-am saturat!!

    Acesti indivizi , nu au facut decat sa calce in picioare putinul bun construit de predecesorii lor..
    Si scoateti-l imediat pe ceapistul nicolaescu ( ca el nu stie de demisie, ca majoritatea polito-strutilor romani) de la sanatate.. ati vazut ce umilinte trec cetatenii pe la cnas. Macar si pentru faptul ca majoritatea de pe acolo sunt votantii inflacarati ai actualei puteri.

    Aaa..sper ca nu va ganditi doar la redeschiderea mineritului..care doar in mintea dumneavoastra reprezinta aevarata industrializare.. Stiti prea bine ca , acest subiect a atras multa antipatie presedintelui..
    • +2 (2 voturi)    
      adica...? (Vineri, 8 februarie 2013, 13:21)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

      NIMIC "bun" n-au "construit predecesorii lor"! Singurul lucru de care au fost in stare a fost... sa darame si putinul "bun" care se strecurase timid pe acolooo...
      Da fapt, la care 'predecesori" te referi? la guvernele Boc? sau la MRU (ca macar asta din urma n-a facut cam nimic de nici un fel)?
  • +7 (7 voturi)    
    da,da,da...!! (Vineri, 8 februarie 2013, 12:30)

    Codruta N [utilizator]

    Dovada? Prezenta lui Vosganian la "Economie" >:)
    • +1 (1 vot)    
      N aturdoC (Vineri, 8 februarie 2013, 13:10)

      damenvals [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      :-)
      orologiul suna noaptea jumatate...pardon, 12:30
  • +7 (7 voturi)    
    ....ca noaptea (Vineri, 8 februarie 2013, 12:30)

    damenvals [utilizator]

    da ce-ai patit, ai inceput sa fluieri?
    cum sa mai fie industria romanilor daca o vinzi altora? Aa, aia sa fie tot romani?
    Apai atunci nici o sansa sa pupam investitii in tehnologii moderne si know-how, ne vom fali in continuare cu sportul si cu arta
  • +8 (8 voturi)    
    S-a descoperir apa calda (Vineri, 8 februarie 2013, 12:39)

    gussy [utilizator]

    In Romania se creeaza institutii cu mii de posturi la nivelul intregii tari pentru a putea satisface clientela "de partide" (ca sunt toate cam la fel) si pentru a administra (citeste directiona) asa cum se cuvine banul public.
    In fond si cei care au lipit afise sunt competenti pentru un loc de munca in administratie, de exemplu la Departamentul De Capsat Coli A4 Si Cercetare In AiTi, Divizia Solitaire.
    Nu vad de ce la nivelul Guvernului ar fi altfel.
  • 0 (0 voturi)    
    reindustrializare? (Vineri, 8 februarie 2013, 15:08)

    foarte-curios [utilizator]

    de stat sau privata? Sa reincepem productia de televizoare color pe care le facem mai bune decat ... si mai ieftine decat... si vom produce milioane de ecrane pe care le vom vinde martienilor?