Hrebenciuc: Dezbaterile parlamentare pentru revizuirea Constitutiei incep in doua saptamani. Forumul Constitutional va fi prezidat de Cristian Pirvulescu

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 6 februarie 2013, 13:40 Actualitate | Politic


Dezbaterile cu societatea civila pentru revizuirea Constitutiei vor incepe cel mai probabil sapatamana viitoare, urmand a fi prezidate de presedintele Pro Democratia, Cristian Pirvulescu, a declarat miercuri, pentru HotNews.ro, vicepresedintele Camerei Deputatilor, Viorel Hrebenciuc. Presedintele Asociatiei Pro Democratia (APD), Cristian Parvulescu a confirmat ca exista o discutie de principiu cu USL in acest sens. De precizat este ca Pro Democratia condusa de Parvulescu a fost initiatoarea actualui sistem electoral proportional. 

"Dezabterile parlamentare pentru revizuirea Constitutiei vor incepe cel mai probabil in doua saptamani. Saptamana viitoare se va infiinta forumul compus din reprezentantii societatii civile si va fi prezidat de Cristian Pirvulescu", a afirmat acesta.

Viorel Hrebenciuc a precizat ca "abia dupa dezbaterile cu societatea civila se va infiinta si comisia parlamentara", pentru revizuirea Constitutiei.

Contactat de Hotnews.ro, presedintele APD a declarat ca exista o discutie de principiu cu USL in acest sens.

Cristian Parvulescu: "A fost o discutie de principiu privind organizarea unei largi consultari democratice privind reformele. Deja in 2002 APD a organizat impreuna cu Camera Deputatilor, Forumul Constitutional. Exista deci un precedent si ceva experienta. In urma cu doua saptamani Adunarea Generala a APD a lanat un apel privind organizarea unei consultari mai largi. In acest context a existat si discutia de principiu".(Hotnews.ro)

Cristian Parvulescu, in calitate de sef al Asociatiei Pro Democratia este unul din initiatorii legii electorale privind alegerea deputatilor si senatorilor. In 2008 Asociata Pro Democratia condusa de Cristian Pirvulescu a initiat legea electorala care prevedea alegerea deputatilor si senatorilor pe sistem proportional combinat cu votul uninominal. 

In  sistemul APD numarul candidatilor unui partid era egal cu jumatate din numarul mandatelor parlamentare ar fi facut ca un partid cu 50% din voturi sa-si vada toti candidatii alesi in Parlament indiferent de scorul obtinut individual de acestia.

Pentru a evita astfel de sitatie APD a propus o lista nationala insa propunerea a fost declarata neconstitutionala si sistemul propus de APD a cazut.

Cu  sustinerea APD s-a elaborat un sistem mixt inventat de deputatul Anghel Stanciu care a devenit actuala lege electorala pe sistem uninominal majoritar proportional.   

Presedintele PNL, Crin Antonescu  a prezentat marti, cu ocazia aniversarii a doi ani de la infiintarea USL, principalele linii ale proiectului de revizuire a Constitutiei. Reducerea atributiilor presedintelui Romaniei, sanctionarea traseismului politic, intarirea rolului Parlamentului sunt doar cateva din modificarile pe care USL vrea sa le aduca Constitutiei Romaniei.

Liderii USL doresc sa initieze doua tipuri de dezbateri: una parlamentara si una cu societatea civila si au stabilit un calendar clar care se va finaliza cu referendumul pentru consultarea populatie in toamna. Seful comisiei parlamentare va fi presedintele PNL, Crin Antonescu.

USL isi propune ca dezbaterile pe revizuirea Constitutiei se se incheie pana pe 5 mai, iar referendumul sa aiba loc in septembrie-octombrie. Comisia de revizuire va fi condusa de Crin Antonescu si potrivit liderilor USL vor fi invitati la dezbateri cate un reprezentant al Administatiei Prezidentiale, Curtii Constitutionale, CSM si Guvern.

Principalele propuneri anuntate de Crin Antonescu:


  • Presedintele nu trebuie si nu are de ce sa mai interfereze in zona executivului sau a legislativului. Presedintele se comporta ca autoritate care constata si nu interpreteaza sau modifica rezultatul alegerilor, fiind constrans printr-un articol special sa desemneze un premier nu dupa libera sa vointa, ci dupa vointa exprimata de alegatori, sa desemneze premier persoana propusa de partidul, coalitia sau actorul electoral care a castigat cele mai multe mandate
  • Reprezentarea in structurile europene de catre primul-ministru, presedintele ramanand titularul politicii externe, comandatul fortelor armate si reprezentantul statului roman in relatiile internationale (premierul participa la Consiliul European in calitate de reprezentant al Romaniei)
  • Limitarea angajarii raspunderii Guvernului o singura data intr-o sesiune parlamentara

Mai multe aici.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1814 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    ******** (Miercuri, 6 februarie 2013, 13:48)

    Cataleya [utilizator]

    Asta cu Constitutia este doar praf in ochii romanilor ca sa abata atentia de la incompetenta USL de a guvrna conform promisiunilor populiste.
    Ramane de vazut cat din mass-media romaneasca va face jocul USLamistilor, publicand zi de zi, numai si numai discutii si declaratii sterile despre Constitutie, pana cand romanilor li se va face greata si numai la auzul cuvantului "constitutie"
    Iar apoi, cand dezinteresul va fi total, o vor modela in liniste dupa chipul si asemanarea infractorilor din Parlament.
  • +20 (20 voturi)    
    cristian? (Miercuri, 6 februarie 2013, 13:51)

    sindbad [anonim]

    catelusul de casa al noului PNL, ce dragutz,

    ce societate civila mai reprezinta C. Paarvulescu, cand in plina subminare a statului de drept a bagat capul in nisip in vara? ce foame il mana pe acest personaj? mi-e sila
    • +12 (12 voturi)    
      si mie ! (Miercuri, 6 februarie 2013, 14:22)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui sindbad

      ....mai ales ca printre "realizarili" acestui individ se numara si legea electorala idioata care ne-a pricopsit cu 588 de inutili in palavrament.
    • +8 (8 voturi)    
      Parvulescu e omul USL (Miercuri, 6 februarie 2013, 15:20)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui sindbad

      ProDemocratia si Transparency (Alistar) sunt asa zise ONG-uri, de fapt niste organizatii de propaganda politica, conduse de oameni platiti de USL.
  • +18 (18 voturi)    
    marele civil (Miercuri, 6 februarie 2013, 14:05)

    sorin3 [utilizator]

    dupa ce Cristian Pirvulescu a facut praf legea electorala , urmeaza constitutia?
  • +17 (17 voturi)    
    Societatea Civila SRL (Miercuri, 6 februarie 2013, 14:05)

    Andrei Florian [anonim]

    Cristian Parvulescu nu are nimic comun cu societatea civila, chiar daca umbla imbracat civil.
  • +17 (17 voturi)    
    Chiar nu suntem in stare... (Miercuri, 6 februarie 2013, 14:07)

    triciupa [utilizator]

    ...sa opunem o minima rezistenta la tavalugul penalilor si ong-urilor de casa?
    Oare societatea civila autentica, aceea nespalata pe creier, nestipendiata de voiculescu si neiubitoare de penali nu poate sa devina o contrapondere la simulacrul de societate civila reprezentata de pro-democratia lui parvulescu?
    E vorba despre modificarea constitutiei si asta ne va afecta pe toti.
    • +13 (15 voturi)    
      ba suntem in stare!! (Miercuri, 6 februarie 2013, 14:34)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      BOICOT! BOICOT! BOICOT!
    • +2 (2 voturi)    
      ...ba da... (Miercuri, 6 februarie 2013, 15:51)

      ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      ...ia te uita ce se 'incheaga' in Romania...Miscatea Anti Taxe-MAT...
      http://capitalismpepaine.wordpress.com/2013/02/01/carta-libertatii-fiscale/
  • +15 (15 voturi)    
    Parvulescu nu a facut legea electorala? (Miercuri, 6 februarie 2013, 14:08)

    abisala [utilizator]

    Nu e tipul datorita caruia avem 600 de parlamentari? Eu zic sa facem o petitie prin care sa se interzica acestui individ sa se atinga de constitutie... altfel cine stie, ne trezim sclavi pe plantatia lui Voiculescu :(.
    • +3 (3 voturi)    
      O idee petrfecta! (Miercuri, 6 februarie 2013, 17:02)

      Eli.M [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      Acum sa vad opozitia cum se descurca ca trebuie facut totul ca acest individ impreuna cu Crin sa nu se atinga de aceasta lege fundamentala.Subscriu ca e cazul unei petitii.
  • +13 (13 voturi)    
    Societatea civilă a cui?! (Miercuri, 6 februarie 2013, 14:14)

    corvus coraX [utilizator]

    A lui Pârvulescu?! Ăla de ciuguleşte din palmele USL?! Hrebe are umor. Negru.
  • +13 (13 voturi)    
    boicot (Miercuri, 6 februarie 2013, 14:21)

    dj [utilizator]

    alta solutie nu vad.
    • +7 (7 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 6 februarie 2013, 14:36)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui dj

      • +6 (6 voturi)    
        ba se poate (Miercuri, 6 februarie 2013, 15:28)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        totul e sa vrem. Daca si printre votantii pe care i-au avut pe 9 decembrie sunt multi care nu sunt de acord cu aceasta Constitutie si se gandesc la boicot cate sanse au in realitate?
    • +6 (6 voturi)    
      Boicotul nu merge... (Miercuri, 6 februarie 2013, 15:25)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui dj

      ... cand suntem cel mult 10% din electorat.
      Vasta majoritate hipnotizata de televiziunea lui voiculescu va merge incolonata si va vota cu entuziasm orice mizerie.
      Mai curand solutia este protestul in toate formele lui: in presa, pe net, prin petitii, la Bruxelles si mai ales in strada. Si fiindca suntem foarte putini va trebui sa "tipam" tare si continuu pentru a trece de bruiajul permanent al televiziunilor-vuvuzela.
      • +2 (2 voturi)    
        ...fals... (Miercuri, 6 februarie 2013, 17:14)

        ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

        ...suntem peste 70 %...
  • +11 (11 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 6 februarie 2013, 14:24)

    polonyca [anonim]

  • +12 (12 voturi)    
    au uitat de CCR, dar mai este vreme (Miercuri, 6 februarie 2013, 14:33)

    visio [utilizator]

    apropo, fondurile alea de dezvoltare unde sunt? mai facem ceva cu ele sau suntem ocupati cu xeroxul?
  • +11 (11 voturi)    
    Hai ca hrebe e tare (Miercuri, 6 februarie 2013, 14:50)

    Andrzej [utilizator]

    Pai Parvulescu a fost unul din cei mai preocupati de destructurarea statului de drept, apoi a fost legea electorala cea care ne-a pricopsit cu 587 de nepricopsiti, dintre care majoritar sunt puscariabili, si acum asta vrea sa "medieze" schimbarea constitutiei?
    Pai din schema mai lipsesc doar madam Pipidi di musiu Alistar, asta ca sa fie echipa reantregita, ca dupa astia poate veni si sfartitul lumii.
    Bravo Hrebe, ne-ai copt-o.
    De cap , familiei si nemurilor tale sa fie, pana la a saptea generatie!
  • +6 (6 voturi)    
    vai ! (Miercuri, 6 februarie 2013, 16:01)

    elwis [utilizator]

    dar maestrul iorgovan ? daca asta ne-a dat 600 de parlamentari, punem pariu ca vom avea 8-9 luni 2 presedinti ? ca doar se poarta : ministerele n-au fost injumatatite, sa ajunga la ...toata lumea !
  • +3 (3 voturi)    
    O mare prostie (Miercuri, 6 februarie 2013, 17:00)

    Eli.M [utilizator]

    Pai actuala lege electorala care ne-a pricopsit cu 588 de alesi ai neamului ,considerata drept cea mai stupida lege din UE, este copilul/opera lui Cristian Parvulescu.Doamne sper sa fie un zvon neconfirmat de nimeni ca daca nu ganditi-va ce vaiesi din mintea acestui personaj impreuna cu Crin.
  • +3 (3 voturi)    
    OK. (Miercuri, 6 februarie 2013, 17:51)

    letsoc [utilizator]

    Hai bai popor roman sa o mai punem de-o tranzitie de 25-30 de ani. Ce mizda pasii ! Noroc ca ma expir pana atunci. Cu stima , NC . PS. Vere Parvulescule, nu poti sa scoti Romania sa fie o monarho- constitutionalo-republico- prezidentiala-parlamentara ? Daca te scremi un pic, cred ca reusesti.
  • +1 (1 vot)    
    Constitutia Antonescu - Pirvulescu (Miercuri, 6 februarie 2013, 21:30)

    ty [utilizator]

    Tinind cont de antecedentele celor doi putem spune linistiti ca va fi cea mai slaba constitutie pe care a avut-o Romania (asta doar daca vor desfinta pragul la referendum).
  • 0 (0 voturi)    
    Care societate civila? (Joi, 7 februarie 2013, 11:34)

    Gabi M [utilizator]

    Parvulescu asta a luptat pentruorice,numai pentru stat de drept si democratie,nu!Asa ca va face o Constitutieca si actuala Lege electorala.Cat s-a mai zbatut atunci in acea comisie reprezentantul PDL(Iliescu) impotriva avestei legi,dar Parvulescu mana in mana cu PNL si PSD a impus-o!