Constantin Nita (PSD): Suntem de acord cu descentralizarea, dar autonomia teritoriala nu poate fi pusa in discutie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 februarie 2013, 14:39 Actualitate | Politic


Ministrul delegat pentru Energie, Constantin Nita, a declarat sambata, la Sfantu Gheorghe, ca Guvernul sustine descentralizarea activitatii administratiei publice locale, insa autonomia teritoriala "nu poate fi pusa in discutie". El a precizat ca nu priveste "cu ochi buni" declaratiile presedintelui Consiliului Judetean Covasna, Tamas Sandor (UDMR), legate de autonomia teritoriala a "Tinutului secuiesc".

"A fost o declaratie care m-a ingrijorat. Eu care stau aproape, la Brasov, sigur ca nu privesc cu ochi buni o asemenea declaratie, dar speram ca a fost o chestiune emotionala si ca nu asta reprezinta parerea intregii comunitati maghiare. (...) Eu inteleg autonomia autoritatilor locale si e normal lucrul acesta, chiar pregatim legea descentralizarii activitatii administratiei publice, deci suntem in asentimentul autoritatilor locale pe aceasta tema, dar autonomia teritoriala nu poate fi pusa in discutie", a afirmat ministrul Nita, prezent la Sfantu Gheorghe cu prilejul investirii in functie a noului prefect al judetului Covasna, Dumitru Marinescu, potrivit Agerpres.

Constantin Nita si-a exprimat speranta ca, in beneficiul cetatenilor judetului, va exista o buna colaborare intre reprezentantul Guvernului in teritoriu si administratia locala: "Sper ca relatia dintre Consiliul Judetean si Prefectura sa fie o relatie in beneficiul cetatenilor, mai putin politizata, in interesul tuturor".

Dumitru Marinescu a fost numit prefect in locul lui Codrin Munteanu, promovat secretar general la Ministerul Apararii Nationale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1514 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    faceti..... (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 14:44)

    translativus [utilizator]

    ....descentralizarea, acesta este primul pas, va urma si desprinderea teritoriala caci acesta este cel de al doilea pas.
  • -3 (9 voturi)    
    De ce nu? (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 14:58)

    Danavincze [utilizator]

    De ce sa nu se discute autonomie? Ca așa vreți voi politicienii. De ce nu ii întrebati pe cei din Ardeal ce vor? Ardeleni! Treziti-va! Astia vor sa ne scoată din UE
    • +2 (4 voturi)    
      Autonomie (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 16:45)

      ccc111 [utilizator] i-a raspuns lui Danavincze

      Nu stiu daca ai citit despre cazul Spaniei, unde li s-a spus clar de catre UE celor din Catalonia, ca daca vor obtine autonomie fata de Spania, trebuie sa faca din nou procedurile de aderare la UE.
      Pana una alta statul care e in UE e Romania, nu e Transilvania, inteleg mandria locala dar trebuie sa fie oricine constient, ca marea masa a populatiei, chit ca e Moldovean, Ardelean, Oltean, Bucurestean tot cam la acelasi nivel e.
      • -4 (8 voturi)    
        Fals (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 17:51)

        timco [utilizator] i-a raspuns lui ccc111

        Catalani are AUTONOMIE de mai mult de 30 de ani...
        Daca spre exepmlu mures, harghita si covasna ar obtine autonomie intro regiune denumita "Tinutul Secuiesc" ar ramane parte al romaniei, doar regiunea ar deveni mai independenta de Bucuresti, din punct de vedere administrativ si financiar (de exemplu trimite mai putini bani la centru, si implicit primeste mai putini bani de la centru, dar cu banii colectati local face ce vrea)
        • +2 (2 voturi)    
          secuime.....aveti bani,de dat....??? (Duminică, 3 februarie 2013, 0:07)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui timco

          cred ca e invers, ati muri de foame, saracime.
          • -1 (1 vot)    
            .... (Duminică, 3 februarie 2013, 1:30)

            timco [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

            Am scris eu ca sunt din secuime? sau ca sunt pro autonomie? Pur si simplu am vrut sa atrag atentia asupra faptului, ca autonomia nu e aceasi cu independenta, dar vad ca la comentarii nu prea conteaza argumentarea sau ratiunea....
      • -4 (4 voturi)    
        De ce nu? (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 18:28)

        Danavincze [utilizator] i-a raspuns lui ccc111

        Nu știu din ce parte a României sunteți. Daca ați fi din Ardeal ați sti despre ce vorbesc. Oamenii se satura. Noi plătim taxele noi vrem sa le cheltuim. Eu nu mă refer sa nu mai Facem parte din România. Doamne fereste așa ceva.
        • +1 (3 voturi)    
          nu mai spune.....parca numai tu platesti taxe, ete (Duminică, 3 februarie 2013, 0:13)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Danavincze

          oamenii din ardeal sunt speriati de pretentiile voastre excesive, dar o s-o luati in barba daca nu va cumintiti..........................
  • +3 (5 voturi)    
    Nu inghit PSD din gene (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 15:42)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Dar aici trebuie sa le dau dreptate, noi romanii suntem baieti gigei...au dreptul la limba la scoala la cultura la prelevarea identitatii. Nimeni nu ii persecuta, ba mai mult, romanii ii incurajeaza sa isi pastreze traditiile si identitatea. Din punctul meu de vedere, le ofer mai mult decat le ofera budapesta pentru a vedea ca se poate si altfel.
    Cred ca PSD ca intotdeauna vorbeste aiurea dar ideea de baza nu e rea....le spune politicienilor, potoliti-va!

    PS: daca e sa ma frece maghiarii la cap ca transilvania e a lor, pai sunt acolo fizic in 5ore, asa ca pazea, dau drepturi dar nici de prost sa nu fiu luat
  • +1 (5 voturi)    
    tov.TAMAS (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 18:00)

    pita [utilizator]

    mai usor cu ''autonomiile'',pe scari , deocamdata Romania este una , ciopartirea ei nu se va face dupa dorinta oricarui iredentist , asa ca baga- ti mintile in cap , de fapt am sentimentul ca te-ai imbogatit prea mult !.